-:-r -- .-,-JPWP - 124 - Het poten van aardappelen in den herfst. Naar wij vernemen, zijn eenige Friesche landbouwers voor- nemens zich te Suriname te vestigen. Zij hebben zicb tot den heer Mackintosh gewend tot het verkiygen van de noodige inlichtingen. Mocht het gebeuran dat onze Nederlandsche landverhuizers Suriname in plaat9 van Noord-Amerika als hun nieuw vader- land verkiezen, dan zullen veel werkkrachten behouden blijven die anders voor ons land verloren gaan. In Duitscbe bladen worden dikwijls levende mollen te koop gevraagd. De koojier laat ze in velden, die by bebouwen wil en waaruit hij vooraf de schadelijke inseoten liefst ziet verdwijnen. Als onze mollen waardeering wenschen naar hare goede werken, zouden ze wijs doen met de geheele familie naar Duitschland te verhuizen. Te Zegwaard, waar de geestverwanten moeijelijk kunnen voor- zien in de kosten van het byzonder christelijk onderwijs, heeft een der vermogeudste voorstanders geld gegeven om lammeren te koopeneen ander laat de beesten op zijn grond grazen en nu zal men trachten uit de voordeelen dezer schapen-fok- kerij de school te onderhouden. Was eenigen tijd geleden regen eene dringende behoeft oor de landerijen, tbans, nu aan die behoefte overvloedig vol- daan is, beginnen de boeren weer naar droog weder te verlangen. In onderscheidene streken van Noord-Holland is bet booi van uitnemende qualiteit. De boeren uit de Beemster verlangen zeer naar het ophouden van den regen, ook vooral met het oog op de aardappelenteelt. De appel- boomen zyn ryk beladen; de pereboomen veel minder. De harde wind van de laatste dagen is oorzaak, dat er velen on- rijp afvallen. Zware stormen en hagelbuijen hebben in het noorden van Italie gewoed. Te Varese heeft een hagelbui, die een kwartier duurde, de stad en den omtrek met een ijslaag van eenige duimen dikte overdekt. De hagelsteenen waren zoo groot als walnoten. De te velde staande ma'is en de wijnstokken zijn gebeel vernield. Boomen werden ontworteld, daken woeien van de huizen en vele boeren verloren al wat zy bezaten. Te Daverio 9lortte een huis in; drie der bewoners vonden den dood onder het puin en vier anderen werden gewoud. Op den weg van Varese naar Bisuschic werd eene oude vrouw door den wind omvergeworpen en door den hagel en regen verstikt. Een aantal menschen werden verwond, en veel ge- vogelte, geilen, tot zelf9 koeijen toe, werden gedood. Het dal Intelvi werd ook gebeel verwoest door een hagel- storm. De oogst is vernield en de boomen staan er geheel ontbladerd. Te Sampierdarena, bij Genua, bragt een water- hoos groote opschudding te weeg aan het strand, waar de kleed- kamertjes der badinrigting werden weggeslagen, zoodat de ba- ders in een vaak zeer luchtig C03tuum de vlugt moesten ne- men. Een der bedienden van de inrigting hrak een arm. Wij weten betrekkelyk nog weinig van de re9ultaten van het poten van aardappelen in den herfst, al ineent men ook bepaald te kunnen vaststellen dat er twee groote voordeelen aan verbonden zijn, te weten een grootere opbrengst eu het niet of zeer weinig onderhevig zijn aan de ziekte. Hierop hebben wij voor eenigen tijd gewezen, en onzen lezers verzocht eene proef er van te nemen, wat wij zelf ook wederom gedaan hebben. Gaven wij in een vorig opstel aan, dat wij omtrent het bevriezen van de aardappels nergens voor in konden staan daar de winter van 1882 83 buitengewoon zacht was; thans kunnen we mededeejen dat deze winter de aardappels welke wij niet veel meer dan een vierde voet gepoot hebben goed tegen den strengen vorst zich hebben bestand getoond. Daar zij nn eerst beginnen uit te kiemen trouwens de grond is tot dusverre ook nog onnatuurlyk koud zouden wy dit onderwerp nog niet ter sprake gebragt hebben, ware het niet dat wij in 't laatste nummer van Floralia een artikel over het aardappelpoten gelezen hadden, waartegen wij ten sterkste meenen op te moeten komen. Het luidt als volgt: „Men pote de aardappel niet te diep 1) In den bovengrond zit de beste specie, in goed onder houden land en tuingrond. 2) Worden de aardappelen te diep gepoot, dan komen er weinig uitloopers spierig voor den dag, en groeijen zwakde aardappel kan die uitloopers niet genoeg voedsel geven om boven den grond te komen en ook de wortelvorming kan niet zoo spoedig plants hebben, dat pas aanvangt, wanneer in de uitloopers boven den grond bladgroen aanwezig is. 3) Of men de aardappel diep of ondiep poot, in beide gevallen groeijen onderaardsche Stengels even onder den grond waaraan de aardappelknollen zich vormen. Valt de ziekte in dan begint het op het loof, van het loof vallen de sporen op den grond, dringen met den regen of insecten door tot op de aardappels; uit den aard der zaak zijn de bovensten het meest 4) Men pote de aardappels niet te ondiepbij droogte lijden zy te veelde bovengrond droogt verder uit dan de ondergrond; ook met schoffelen zou men de al te ondiepe wellicht kwetsen. B) Wanneer de opbrengst bedraagt per hectare bepoot met aardappeleu, den cent per stam, dan is de boer best tevreden. De aardappelen te poten op eenen afstand van 0.80 meter zou niet goed uitpakken, en ook de aardappelschimmen niet weren waarvan de sporen overwinteren op het land of blijven zweven in den dampkring en met vochtig weder zich hechten op het loof. Blijft het mooi droogeud weer, alle dag zonneschijn, dan verneemt men minder van de ziekle, en de ondervinding heef ook bewezen, dat de ziekte minder voorkomt op goede en droog gelegde gronden dan op lage gronden." Wat is er van deze redeneering eenigzins 9leekhoudend? Onzes inziens niets, daar juist de omstandigheid, dat aard appels welke in den herfst gepoot worden, niet of zeer weinig aan ziekte onderhevig zijn, te danken is aan het diepe poten. Trouwens, wij hebben by een paar uitgebreide artikels over de aardappelziekte, vroeger reeds onze opmerkingen ten beste gegeven. Daarom is het ons eigenlijk tegen den zin nog- maals hierop te wijzen. Doch het komt ons voor dat ver- pligt te zijn, om niet beschuldigd te worden, iets zonder bewyzen af te keuren. Alle stellingen van den schrijver van het ingezonden stuk in Floralia worden door zijn eigen gezegde weerlegd: „uitden aard der zaak zijn de bovensten het meest aangedaan". Uit den aard der zaakjuist. Wat is 't geval De spo ren dringen in den grond en de bovenste aardappels tasten zij aan, terwijl zij de ondersten niet bereiken. Men lette er op hoe die welke het diepst in den grond zitten nooit, zegge nooit ziek zijn, en dat men de zieken in grooter aantal vindt, naar mate ze hooger zitten. Dat in den bovengrond de beste specie zit, zal ieder met mij ontkennen, en behoeft o. i. niet weerlegd te worden, daar ieder die een beelje opmerkensgave bezit maar al le goed weet dat diep in den grond nooit of bijna nooit kleine aardappels zitten En bovendieri mogen aardappelvelden niet een dun- ne laag goede aarde bezitten. Dat de uitloopers spillig voor den dag komen is zeker> doch dat zy „zwak" groeijen is niet waar maar iets opmer- kenswaardigs i9 het, dat het loof kleiner blijft, zoodat de sappen meer door de knollen dan door 't loof aangetrokken worden. De Stengels van het loof zijn daarentegen zeer dik en sterk De schrijver beweert bovendien, dat of men de poters diep of ondiep poot, de knollen zich even onder den bovengrond vormen. Dat is volstrekt niet het geval, gelijk en practijk en theorie maar al te duidelijk leeren. Er is o. i. niets dat tegen het diep poten van aardappels, niets dat voor het ondiep poten is, ook wat de vochtigheid van den grond betreft. Een aardappelknol verlangt geen droogte of zonneschyn, maar het liefst eene weinig afwisse- lende vochtigheid neem hierby weer in aanmerking dat de dikste aardappels het diepst zitten. Een en ander meenden we als protest te moeten aanteeke nen, tegen het valsche denkbeeld van bet schraal poten. De lezer oordeele en vooral onderzoeke in de practijk wie gelijk heeft. (Gr. Ct.) H. H. M. M. de Koning-Groothertog en de Koningin- Groothertogin hebben een som van 2500 fr. geschooken ten behoeve der armen van de stad Luxemburg. Door een ongenoemde is 15.000 aan het Nederlandsche Zendelinggenootschap te Rotterdam geschonken, tot dekking van het tekort op de rekening van 1882. Vroeger is reeds gemeld, dat, naar de meening van den Minister Pijnacker Hordijk, de 30 pet. Rijksvergoeding, volgens art. 45 der wet op het lager onderwijs, niet verschuldigd zijn van kosten van ververschingen bij een vergelijkeud examen voor hoofd eener school, en dat het beroep der gemeente Delden van deze beschikking op den Kouing niet outvankelijk is verklaard, omdat ons staatsregt, zulk een beroep niet kent. De gemeente Naaldwijk, welke evenals die van Delden 30 pet. der kosten van ververschingen bij een vergelijkend examen niet vergoed gekregen had, heeft thans een anderen weg ingeslagen. In zijne vergadering van 21 dezer heeft de Raad dier gemeente, op voorstel van den voorzitter, besloten van de meergenoemde beschikking van den Minister in beroep te komen bij den Minister. Thans zal derhalve eerst kunnen blijken of de Minister Heemskerk het in dit opzigt met zijn ambtsvoorganger eens is, want een staatsregtelijk bezwaar bestaat er niet tegen den weg door den Gemeenteraad van Naaldwijk ingeslagen. Volgens de beschrijving, die in de Midd. Ct. daarvan voorkomt, bestaat het nieuwe ,,gemeentehuis" te Groede, een Zeeuwsch plaatsje, uit eene kamer in een leegstaand huis van den wethouder Mazure, tydelijk aan de gemeente ten gebruike afgestaandie dene kamer namelijk is gemeubeld met 7 stoelen van Kuilenburgsch model, gemeenste soort, 1 ouden leuningstoel, een oude tafel, waarvan de pooten oorspronkelijk voor eene andere tafel bestemd zijn geweest, en een plank op 2 timmer- mans schragen, waaraan de secretaris zit te werken, want dit lokaal dient te gelijk al9 secretarie en als raadszaal. Als de raadsleden om de tafel zitten, die te klein is, kunnen zij de armeu niet bewegen, en voor het publiek is er geen plaats. Het ameublement is gehuurd bij een winkelier voor /2,50 's maands. Vooruitzigt op een eigen gemeentehuis schijnt er voor Groede vooralsnog niet te bestaau. De Neue Freie Presse bevat eenige beschouwingen omtrent de bijeenkomst van de koningen van Belgie en Neder- land te Spa. Het blad ziet daarin de plegtige bekrachtiging der verzoening tusschen beide staten en den onvoorwaardelijken afstand van de zijde van den koning der Nederlanden, van elke aansprank op de zuidelijke provincien. Na eene herinnering aan de gebeurtenissen die de scheiding van Noord en Zuid vergezelden eu aan de daaruit gesproten, slechts langzaam wijkende koele verhouding, zegt de Presse: ,,Toen drie jaren geleden in Brussel het vijftigjarig feest der Belgische onaf- hankelijkheid werd gevierd, klonk niet de minste toon van haat in den algemeenen jubel, noch in Belgie noch in Neder- land; de volken hadden zich, gelijkelijk arbeidend voor vrijheid en vooruitgang met elkander verzoend, en zelfs de Vlaamsche heweging, ofschoon zij door Nederland wordt gesteund en te Brussel ongaarue gezien, kon geen nieuwe tweedragt zaaijen.". Door het geregtshof te Amsterdam zijn 5 jongelingen uit Utrecht, wegens diefstal van duiven en duiveneijeren aldaar. veroordeeld, alsden tot celstraf van 9een tot idem van 6 een idem tot 3 maanden en een tot gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden. Te Autwerpen en te Brussel zijn vier personen gevat, wier indentiteit nog niet is vastgesteld, en die deel uitmaken van een blijkbaar zeer uitgebreid complot, hetwelk met succes valsche of vervalschte postwissels, zoo binnen- als buiten- landsche, aan de Belgische postkantoren ter incasseering aanbood en zich, naar het heet, op die wyze reeds van een bedrag van ongeveer 200.000 fr. heeft weten meester te makeu. Omtrent den toestand van Egyptische steden waar de cholera heerscht, worden telkens treurige bijzonderheden mede- gedeeld. Een Engelsche dokter, die door het bulp-comitd te Alexandria naar Man-Sourah werd gezonden, klaagt dat alle pogingen, om de huizen der Muzelmannen te ontsmetten, volslagen vruchteloos zijn. Hij ging met het hoofd der politie en eenige soldaten in de ergst besmette buurt, en slaagde er, na zes uren in, vijftien gezinnen uit hunne besmette huizen in tenten over te brengen. De woningen werden toen gesloten, om den volgenden dag ontsmet te worden. Maar toen men er tot dat doel kwam, waren al de verdreven bewoners weer in de huizen getrokken. Van de kerkhoven komt een afschuwelijke luchtmen begraaft daar de dooden in smalle gewelven, zonder ze met aarde te bedekken. Ook in de hospitalen heerscht een ver- pestende reuk, en de zieken worden daar in bedden gelegd, die nog bevuild zijn door vorige patientenook de voeding en de zorg voor geneesmiddelen is er ellendig. Cetewayo, de Zulu-koning, is dood. Nadat zijn legertje ver- slagen was, werd het door de troepen van Usibe vervolgd. Tot driemaal toe stortte Cetewayo van't paard. Verraoedelijk stierf hij als krijg9gevangene. Zijne partij is vernietigd, daar ook 20 Kaflerhoofden in 't gras beten. Eene andere depeche meldt, dat al de vrouwen van den Koning gedood werden. Er zal in een en ander wel eenige onnaauwkeurigheid zijn ingeslopen, maar niemand maakt zich daarover ongerust. Van de 12000 telegraafkantoren in N.-Amerika zyn er door de telegrafisten-werkstaking 8000 gesloten. De eisch der beambten is deze: 1. Een werkdag zal op 8 uur worden gesteld en niet langer op negen en een half uur, zooals thans; 2. een nacht zal op 7 uur worden gerekend en niet op acht en een half, uur zooals thans; 3. het werk op Zondagen gedaan, zal afzonderlijk worden betaald. Thans moeten de nachtbeambten ook den Zondagnacht arbeiden zonder extra betaling, terwijl de dagbeambten om de 6 Zondagen, 1 te werkeu hebben, zonder buitengewone ver- goeding; 4. alle salarissen zullen met 15 pet. worden verhoogd. Aan alle compagnieen zal 24 uren bedenktijd worden toe- gestaan, om deze voorstellen te beantwoorden. De bedenktijd is niet lang, maar er is inderdaad haa9t by eene oplossing der zooveel stoornis en schade aanbrengende kwestie. Uit St.-Petersburg is te Berlyn bericht ontvangen maar onder alle voorbehoud zy het medegedeeld dat de Keizer voornemens zou wezen met de nihilisten eens een anderen weg in te slaan. Vooral het toenemen van het nihi- lisme in het leger zou den Keizer ontroerd hebben, en op raad van zijn oom Constantijn zou hij nn voornemens zijn voorloopig van strengheid af te zien en hervormingen in over- weging hebben genomen. r' 1 Men geloove het wanneer men het ziet. I Casamicciola, op het niet ver van Napels gelegen lieflijke eilandje Ischia, dat voor een paar jaren zoo hevig door eene aardbeving werd geteisterd, is thans door eene opeenvolging van veel heviger aardschuddingen nagenoeg ge heel verwoest. Bijna alle huizen zijn ingestort en niet minder dan duizend menschen moeten bij de ramp het leven hebben verloren. Men begrijpt welk eene verslagenheid te Napels heerscht. De hospitalen zijn vol gewonden, die met stoombooten van het eiland worden afgebragt. Een kwaad geval. Volgens den Amerikaanschen Hoog- leeraar in de geologie John F. Garll, beginnen de petnleumbron- nen op te droogen. Op verzoek der Regering, heeft hij in de oliegewesten der staten Pennsylvania en New-York een onder- zoek ingesteld, waaruit gebleken is, dat de voorraad zoo snel afneemt, dat hij binnen weinige jaren geheel zal zijn uitgeput. Als tegen dien tyd de electriciteit maar zoo goedkoop ge- worden is als nu de petroleum De Spaansche gezaot bij de Regering der Vereenigde Staten, de heer Barca, heeft te New-York door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. De gemeentebode en de le agent van politie te Workum, die elkaar hebben geslagen, gekrabt en gebeten, zijn door het Geregts hof te Leeuwarden, in hooger beroep, wegens wederkeerige moed- willige mishandeling, ieder veroordeeld tot eene geldboete van f 10, subs. 2 dagen gevangenisstraf, en ieder in de helft van de kosten van het hooger beroep. Tot vreeselijke ontsteltenis van onderwijzer en jeugd sloeg Woensdag jl. onder schooltijd de bliksem in het schooollokaal te Buchten, gem. Born in Limburg. Als een vuurslang ging hij tweemaal het vertrek rond en baande zich toen een uitweg door een venstertje. Hoewel verstijfd van schrik en een poosje als verblind, had gelukkig toch het onderwijzend personeel noch de schooljeugd eenig letsel bekomen. Saphir zeide eens tot een jong meisje: »Je zult weldra een bruidegom krijgenen zij bloosde. ,Waarom bloost ge? vroeg Saphir: »Als gij niet wilt trouwen, zult ge er geen hebben!" En nu verbleekte het meisje. Een kuiper te Petit-Fagnieres bij Chalons-zur-Marne heeft een wijnkuip vervaardigd, die 40.000 liters wijn kan bevatten. De kuip meet 4.3 Meter in doorsnede en heeft 13 M. in omvang. Onlangs bood hij aan twintig verschillende wijnkoopers en bier- brouwers een dejeuner in deze kuip aan. In de vorige week werd te Bern een politieagent plotseling razeud, viel zonder aanleiding op de voorbijgangers aan en sloeg een aantal rustige burgers. Twee ambtgenooten maakten zich met moeite van hem meester. De groote warmte en teleurgestelde liefde hadden hem van zijn verstand beroofd. Iemand, zijn horloge stuk slaande. Zoo'n ellendig ondankbaar srul van een horloge! Elken dag wind ik het regelmatig op zooals t hoortgisteren vergeet ik het voor de eerste maal en dadelijk blijft het ding stil staan! Onlangs kwam de Oostcnrijksche luitenant der pioniers Scheibert

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2