1883. Vrijdag, 24 Augustus. Nr. 34. VA M AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWJJD. Vier-en-Twintigste Jaargang. ill Gemeenteraad van Haarlemmermeer. X'xXVV/i// Prijs van het Abonnement: in het Jaar®- Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18V9 Cent. Hoofd-Ag'enten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 16 Augustus 1883, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1521 Augustus 1883. SI A IU L E M M E R M E E It Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAJI BONGA C°.te Amsterdam. WJitertyk Woen*dag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Ds. Dekking, te Schoonhoven, heeft het beroep naar de Herv. gemeente Haarlemmerineer aangenomen. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Dingsdag 21 Augustus, werden in- geleverd 340 geldige stembriefjesde volstrekte meerderheid was derhalve 171 stemmen. Niemand echter verkreeg die meerderhpid. Op den heer A. Pruissen werden 166 en op den heer P. L. Faas 104 stemmen uitgebragt; zoodat op Dingsdag 4 September e. k. eene her stemming tusschen beide genoemde heeren zal moeten ge- schieden. Zekere Paulis Spalhier woonachtig, verkeerde jl. Maandag te Nieuw-Vennep, wat trouwens niet zelden gebeurt- in kennelijken staat van dronkenschap, en verzette zich zoo- danig tegen den rijks-veldwachter v. H., door sehoppen, krab- ben enz. dat de hulp der burgers moest worden ingeroepen om hem in verzekerde bewaring te brengen. des avonds ten 6 ure, in het Raadhuis. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Afwezig: de Heer van Reenwijk. I. Wordt o. a. mededeeling gedaan van den uitslag der verkiezing van Raadsleden. II. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden, zijnde de HeerenTimmermans, Bultmau, Knaap, Biesheuvel, JSvelein en Djjt, worden onderzocht en tot bunne toelating besloten. III. Het kohier der hondenbelasting, dienst 1883, wordt vastgesteld op een bedrag van 942.75. IV. Wordt vastgesteld het bestek voor de aanbesteding van steenkolen voor de Scholen en het Raadhuis. V. De iustructie voor de Gemeente-vroedvrouwen wordt in dier voege gewijzigd, sis in de vorige Raadsvergadering is bepaald. VI. Ter voorziening in de betrekking van Gemeentegenees- heer in een gedeelte van wijk No, 5, wordt benoemd de heer J. Kimmel, te Oude-Wetering, op 240 's jaars. VII. Een adres omtrent het Rykstelegraafkantoor wordt gelezen en goedgekeurd en aan de Commissie overgelaten daarin, zoo noodig, nog eem'ge veranderingen te brengen. VIII. Een brief van Gedeputeerde Staten in zake de ver- hooging van het schoolgeld voor Uitgebreid Lager Onderwijs, te Hoofddorp, besluit men te stellen in handen van de daar- voor bestaande Commissie. IX. Op verzoek wordt aan den onderwijzer aan school No. 4, D, van Dommelen, eervol ontstag verleend, tegen 8 October e. k. De Vergadering wordt daarop gesloten. GEBORENJacob, zoon van J. de Moor en G. Spaargaren. Theodorus, zoon van C. T. van der Meer en E. Lagerweije. Charlotta Maria, dochter van H. Rinck en E. C. Arends. Catharina, dochter van J. L. van Essen en G. Lewis. Pieter- tje, dochter van A. v. d. Oever en L. v. d. Pol. OVERLEDENCornelia Anna, oud 7 weken, dochter van P. D. M. Scholten en P. Balvert. Gerrit Jan Quint, oud 44 jaar, gehuwd met A. G. van Winssen. Hendrikus Thomas, oud 1 maand, zoon van J. van Workum en C. M. Lamboo.Neeltje, oud 7 jaar, dochter van T. v. d. Sluijs en P. Edel. Cornelia, oud 12 jaar, docbt.er van D. Snijder en G. Roubos. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: M. van Wieringen met L. Rodenburg. De St. Ct. No. 191 bevat een Kon. besluit vau 1 Augustus, tol onteigening van perceelsgedeelteu in de gemeente Haar- lemmerliede eu Spaarnwoude, welker bezit, ten behoeve van den vestingbouw, vereischt wordt tot het maken van een ver- bindingswal tusschen de werkeu aan de Liede en aan de Liebrng. De jaoht op klein wild, met uitzondering van faisanten, zal in de prov. Noord-Holland geopend worden op 1 September, met zonsopgang, terwijl die op faisanten op 15 October, met zonsopgang, zal mogen worden aangevangen. De uitoefening van de korte jacht geschiedt dagelijks, uitgezonderd Zondags, die van de lange jacht allien op Woensdag en Zaturdag. Sloten, 23 Aug. Op de gisteren gehouden eerste najaars- Paardenmarkt waren aangevoerd ongeveer 200 Paarden, waar- onder verscheidene hitten. In het begin was de handel stug, doch later ging deze vlugger. De prijzen liepen van /60 tot f 300. In den laatsten tijd is de meening omtrent het smakelijke voedsel, dat de brandnetel oplevert, meermalen bespro- ken. Het recept voor de toebereiding dier groente is als volgt: De brandnetel wordt jong geplukt en in koud water gezet, waarin hij weldra zijne lastige ,,prikkelbaarheid" zoover verliesl, dat hij zonder gevaar met de hand aangepakt eu goed afgespoeld kan worden, om hem van stof en zand te rei- nigen. Vervolgens wordt hjj in water gekookt, daarna afge- goten, in een vergiettcst ter uitdruiping gezet, op de gewone wijze gehakt op een hakbord en daarna opgestoofd. Boter mag by dat stoven niet gespaard. De aldus hereide schotel is smakelijker dan eenige andere jonge groente. De afdeeling Neder-Veluwe van de „Geldersche Maatsehappij van landboinv" heeft besloten eene verandering in haar regle- ment te maken, waardoor het oprichten van onderafdeelingen te Renkum, Ede, Lunteren enz. mogelijk wordt. Men ver- wacht daardoor talrijke bijeenkomsten van landbouwers ter be- handeling van landbouw-aangelegenheden. Een onzer lezers maakt de volgende opmerking, welker belangrijkheid vvij aan de landbouw-besturen ter beslissing overlaten: In elk programma van landbouwtentoonslellingen miste ik ,,tweelingen" van paarden en rundvee. Hoewel vrij zeldzaam, zijn ze er toch Zonden ook deze hij eene aanstaande ten- toonstelling in aanmerking kunnen komen Te Ytageningen staat de tabak dit jaar uilmuntend te veld; met het plukken van aardgoed is men druk bezig. Tot heden heeft het gewas daar niet van hagelslag te lijdeu gehad te Dodewaard, Valburg, Leeuwen, IJzendoorn, Achterberg en Lienden is Maandag en Dinsdag jl. het gewas door den hagel bescbadigd. Te Amerongen zelfs voor de 2e maal, zoodat het vooruitzicht voor de planters daar niet gunstig is. Te Hallura is een knecht van den landbouwer De Groot, bij het gaan over een stuk weiland, door een aldaar grazenden stier aangevallen en zoodanig gewond, dat hij in zorgwek- kenden toestand verkeert. Men heeft te Groningen eene proef genomen met bet zaaien van winter-paardenboonen. Deze boonen zijn 10 Oct. des vo- rigen jaars gezaaid en nu geoogst. De oogst is zeer bevre- digend. Hieruit blijkt, dat ze aan de winterkoude kunnen weerstand bied u. De Commissie tot organisatie eener internationale hard- draverij zal op 6 September a. s. te Amsterdam een hard- draverij met paard, ingespannen voor een tweewielig rijtuig, op korte baan (lengte van 360 Meter) doen houden, waarbij voor de drie Inatst aanblijvende paarden wordt uitgeloofd, als le prijs 600, le premie /300 en 2e premie f 100. Zij zal plaats hebbcn op de Stadhouderskade aldaar. Te Eerde, Overijsel, is de landb >uwer Hoogekamp gearres- teerd, dewijl hjj zijne woning in brand gestoken heeft. De onmensch bekende dat hij het vee mee had laten verbrandei om zoo de verdenking van zich af te weren. Bij den landbouwer Woolhuis, onder Olst, is het miltvuur onder het rundvee uitgebroken. Door den Pruisiscben minister van landbouw worden maat- regelen genomen om te bewerken, dat op de landbouwscholen grondig onderwijs gegeven worde in de meteorologie, de studie van de weerkaart, de weprberichten enz., om alzoo weerkennis onder het volk te verspreiden, en het in staat te stellen, beter van de weervoorspellingen gebruik te maken. Officieel verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Oelderland, over 1 883. De berichten omtrent de verwachtingen van den oogst zijn zeer verschillend, al naarmate van de hoogere of lagere ligging van den grond. Zoo hebben de landerjjcn in de Betuwe, Bomraelerwaard en Maas en Waal gedurende den winter geruimen tijd onder water gestaan en de gewassen aldaar yeel van kwelwater geleden, zoo zelfs dat het winter- koren daar als mislukt is te beschouwen. Op de hooger gelegen streken van de Veluwe en een gedeelte van de graafschap Zutfen hebben de nachtvorsten en de daarop gevolgde droogte veel nadeel aan de gewassen gedaan. Omtrent de halmgewassen luiden dan ook de bericbten voor het meerendeel ongunstig. Van andere gewassen daaren- tegen kan een mime oogst worden verwacht. De rogge is over het algemeen kort van strooj in enkele streken zjjn de aren goed geladen, doch men verwacht niet meer dan een middelmatigen oogst. De haver zal medc slechts een middelmatig beschot op- leveren. De tarwe staat dun te velde en ook van dit gewas heeft men geene groote verwachtingen. De boekweit is op vele plaatsen tot tweemaal toe bevroren; wat daarop is uitgezaaid kwam laat op en leed aanvankelijk van de droogte; thans staat dit gewas over het algemeen vrjj goed te velde, en wanneer warm weder op den nu gevallen regen volgt, kan een vrjj goede oogst worden verwacht. Erwten en boonen stonden aanvankelijk goed. De bloesem heeft van de warmte geleden, zoodat de opbrengst matig zal zy: De boomen hebben bovendien veel van insecten te lyden. De aardappelen staan allerwegen schoon te velde. Tot nu toe heeft meu slechts hier en daar in de vroegere soorten de bekende ziekte opgemerkt. Wanneer de late soorten hiervan voort- durend gevrijwaard blijven, verwacht men een zeer ruime oogst. Beetwortelen staan mede zeer goed te velde en beloven eene ruime opbrengst. Het koolzaad heeft goed gebloeid: de opbrengst valt echter niet mede. Wortels en knollen staan tamelijk te velde; bet weder kan op dit gewas nog grooten invloed uitoefenen. De tabak staat buitengewoon goed, en mag men daarvan een oogst verwachten, zooals men in de laatste jaren niet heeft gehad. Op enkele plaatsen niettemin hebben de plnnten eenig- zins door hagel geleden. Gras- en hooilanden hebben van de aanhoudende droogte geleden. De opbrengst van hooi was middelmatig. De later gevallen regen heeft aan de weilanden veel goed gedaan, zoodat men van de naweide nog wat verwacht. De eerste snede klaver is mede tegengevallen, hoewel de kwaliteit goed is. De tweede snede belooft eene ruime opbrengst. De boomgaarden zijn over het algemeen goed beladen. Appelen zijn overvloedig, peren minder, pruimen en andere steenvrnchten geven een .zeer schralen oogst. De kerseboomen waren tamelijk goed beladen. Over het algemeen, al kunnen enkele gewassen een ruimen oogst opleveren, zal het oogstjaar 1883 niet lot de voordee- ligste kunnen gerekend worden. Bij een boer te Achtkarspelen ontstond dezer dagen onder de varkens rie bekende ziekte. De kat van den boer werd, volgens het advies vaD den duivelbanner, voor de oorzaak ge houden. Dat diet moest sterven aan de galg, en de varkens zouden berstellen. Het middel werd werkelijk toegepast, doch meu wacht nog op belerschap der varkens. Dinsdagavond omsteeks 9 nur ontlaslte zich te Deurze, in de Drentsche gem. Rolde, een hevige onweersbui, verge- zeld van veel regen en wind. De bliksem trof de boerenbe- huizinge van Hendrik Hingstman aldaar. Toen Hingstman den slag hoorde, opende hij onmidelijk de denr der keuken, die toegang tot zijne schuur geeft. Hij zag dat een vuurklomp van den eenen kant der schuur naar den anderen zich bewoog en onmiddelijk daarna stond geheel het huis in lichtelaaie vlam. Aan redden viel niet te denken, daar het personeel te gering en door den schrik zoodaniz bevangen was, dat het niet wist wat eerst te doen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, do(h reeds was de woning gedeeltelijk afgebrand, toen het oudste kind, een meisje, nog werd vermist. Met moedige zelfopoffering bega1 zich de dienstmeid Janna Uterwijk in het brandende gebouw en naar het bed, waar het kind nog ruatig lag te slapen. Dit op te nemeD en er mede weg te Snellen was voor haar het werk van een oogenblik. Ongedeerd heeft zij het meisje aan hare ouders kunnen weergeveD. De geheele inboedel, de oogst en de levende have, zijn verbrand, met uitzondering van de goudeD voorwerpen en het geld, dat H. nog in huis had. In de vlammen zyn omgekomen 11 koeien en een veertigtal schapen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1