- 156 - Donderdag 23 dezer, reeds des morgens ten 8 ure, kwa- men de Koning en de Koningin met een extra-trein aan het Rijnspoorstation te Amsterdam aan, ten einde in cognito de teutoonstelling te bezoeken. Z. M. was in burger coatuum en de Koningin droeg een smaakvol wandel-toilet. Door den Burgemeester van de hoofstad opgewaclit, werd daaraan dan ook dadelijk gevolg gegeven, en verschillende afdeelingeu door Hunne Majesteiten bezockt. Ten half elf ure gebruikten de vorstelijke personen in de Engelsch-Indische afdeeling een kop Bouillon en brachten daarna een bezoek aan de diamanten-kiosk, waar het aardig was de verrassing van HH. MM. te zien, toen eensklaps, door op de asruit te drukken, een der legkasten met den inhoud in de diepte verdween. In de Zwitsersche afdeeling vertoefde men een gerui- men t\jd. Ten half een verliet men het terrain, om ten huize van den Burgemeester e n lunch te gebruiken, en daarna keerde men uaar de tentoonstelling terug, ora het Konings paviljoen, het paviljoen der stad Amsterdam en dat van Tunis te be- zichtigen. Ook de Surinaamsche inboorlingen werden niet vergeten, die zich bij deze gelegenheid buitengewoon hadden opgetooid. Een der Surinaamsche jonge meisjes bood H. M. Ben door haar-zelve gekleede pop met inkt-zwart gelaat aan, om te dienen als een presentje voor het jonge Prinsesje, bij gelegenheid van haar aanstaanden verjaardag op 31 dezer; welk geschenk door de Koningin lachend werd aangenomen. Daarna werd de Javaansche Kampong bezocht, waar alles aan het werk was, de vrouwen voor de huisdeur, de mannen in de tuinen, enz., tot Hunne Majesteiten eiudelijk begrepen dat het tijd werd om weder te vertrekken, en waaraan dan ook na dankbetuiging gevolg werd gegeven. Z. M. de Koning heeft aan den Italiaansohen gezant 500 doen toekomen, ten behoeve der noodlijdenden door de ramp van Ischia. •i Uit Napels berigt men omtrent Ischia, dat tot dusver 762 gewonden in de hospitalen zijn overgebragt, dat 1200 a 1500 lijkeo gevonden en begraven zijn, dat het aantal nog onder de puinhoopen liggende lijken op 1000 a 1200 geraamd wordt. Nog steeda worden er ligte aardschokken op het eiland gevoeld, zoodat de regering bevolen heeft ten spoedigste houten barakken te laten bouwen. De Commissie voor de Grondwetsherziening is reeds zoo ver gevorderd, dat zij tegen October met hare taak geheel gereed denkt te zijn. De Haagsche correspondent van de Zutf. Gt, meldi, dat jl. Zaterdag te ,'s Gravenhage het gerucht liep, dat de toestand van den oud-minister Modderman wederom zeer zorgwekkend was. Dit was gelukkig overdreven, maar waar is het, dat de zieke in da laatste week niet is vooruitgegaan. De hoogleeraar Langenbeck heeft eene nieuwe operatie noodig geacht, welke de vorige week is geschied. Zij is wel goed gelukt, maar de koorts is toch nog niet geheel geweken. 1 G. G. van Koer s, koetsier-majoor van den Koning en de Koningin, heeft wegens trouwe pligtsbetrachting van H. M 'de Koningin een gouden horlogeketting ten gescheuke ontvaugeu De heeren Mignot en de Block, te Eindhoven, hebben dezer dagen vijf van hunne werklieden, die 25 jaren op hunne fabriek trouw en eerlijk gediend hehben, ieder met een gouden remontoir-horloge vereerd. Tot den 16 dezer werd de internationale tentoonstelling te Amsterdam door ongeveer 800.000 betalende personen bezocht. Kekent men den entrdeprijs gemiddeld op .-0.40 er zijn gulden- en tweekwartjes-dageu, doch ook kwartjes- avonden zoo werd niet minder dan ruim 3 ton aan entrees ontvangen. De belaugstelling in de Surinaamsche inboorlingen op de Tentoonstelling wordt steeds grooter; van 1 Aug. jl. af werden zij door gemiddeld 3200 personen daags bezocht. De verkoop van het papier door de firma de Naeyer ter besehikking gesteld van de Maatschappij lot opvoeding van Weezen in het Huisgezin, in de machine-galerij op de tentoon stelling te Amsterdam, heeft ongeveer /350 opgebragt. Tusschen Bruesel en Antwerpeu worden nu van Regee- ringswege proeven met de telephoongeleiilingen genomen. Als zij slagen, zullen weldra alle steden van Belgie door „ver- spreekgeleidingen" verbonden worden. In het bankiershuis Rothschild te Frankfort a/M is een grootediefstal gepleegdvan tussehen de 50,000 en 150,000 Mark (het juiste cijfer is niet bekend) door een der bedienden die er sedert twintig jaren werkzaam was. Evenals in vroegere gevallen, zal het huis geene rec' tsvervolging instellen. De be- diende, die al het gaandeweg gestolen geld in zijn weelderig <h'uishouden heeft opgemaakt, is eeuvoudig uit zijn betrrkking ontslagen. Uit het uitvoerig verslag aan den Koning betreffende den dienst der ftijksppstspaarbauk in Nederland over 1882 blijkt in hoofdzaak, dat de inkomsten bevredigend waren. Het getal {nlagen was 176.959 tot een gezamenlijk bcdrag van f a] 157.710.39i, tegen 86023 en 1.1 26.96 1,96 over de negen maanden van 1881. Het gemiddeld bedrag van elke inlage was in 1882 lager dan in 1881, nl. /12,19/2, in 1882 tegen 13.10 in 1881. Het aantal inleggers of uitgegeven boekjes bedroeg in 1881 23.778, waarvan in den loop van dat jaar geheel werden afbetaald 942, zoodat aan het einde van dat jaar in omloop waren 22.831. In 1882 werden er uitgegeven 26.670 en geheel afbetaald 3259, zoodat aan het einde des jaais in omloop waren 46.242 boekjes. Aan het einde van het verslag wordt gewezen op den bloei der spaarbank, en lof gebragt aan de medewerking, zoovrel Van officieele als van particuliere zijde. In de te Amsterdam geopende algemeene vergadering van fabriek- en handwerknijverheid heeft de voorzitter, de heer Mouton, een uitvoerige rede gehouden over den tegenwoordigen toestand der arbeidersvereenigingen. Uit haar organen de Werkmansbode en Recht voor Allen toonde spreker het schrille contrast aan tusschen het gematigde Nederlandsch werklieden-verbond, onder voorzitting van Heldt, en de socialisten, onder aanvoering van Domela Nieuwenhuis, en heeft daaruit als gevolg getrokken dat eerstgenoemd verbond de sympathie verdient. De heer van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, ver- zekerde den steun van het gemeentebestuur aan deze vereeniging in haar streven om kennis, kunstzin en geestesbeschaving te bevorderen. Het verslag zal gedrukt worden toegezondende rekening, in ontvangst en uitgaaf 1200 bedragende, is goedgekeurd. De tweede dag van de 98e algemeene vergadering der Maatschappij: Tot nut van 't algemeen, deelde de voorzitter mede, dat het eeuwfeest-besluit van den vorigen dag omtreut de bewaarschool is genomen met 671 tegen 184 stemmen. Het voorstel van het hoofdbestuur het vernieuwen van het besluit van 1881, in zake het subsidieeren van departementen, die tot het stichten van plaatselijke verzamelingen ter bevor- dering van kunstindustrieel onderwijs wenschen over te gaan, met dien verstande, dat het bedrag van/ 9000 op/3000 wordt teruggebragt en het magtigen van het hoofdbestuur tot het uitloven van tien beurzen, elk van 300 voor onbe- middelde leerlingen der rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam, werd bij acclamatie aangenomen. Komt het kunst- nijverheids-museum te Utrecht tot stand, dan zal ook aan dat departement daarvoor 3000 worden uitgekeerd. Betreffende de schipbreuk van het stoomschip William Hartman, wordt uit Maassluis aan de iV. R. Ct. nog het volgende gemeld De William Hartman, kapt. Grimsteed, raakte Woensdag- middag omstreeks 12 uur, door het breken van deu stuur- ketting, op de west van den Nieuweri Waterweg aan den grond. Er was veel zee met sterke wind vau zzw. en zw. en zware regenbuien, en daar de boot op dezelfde plaats zat, waar in Dec. jl. de Fenham verloren ging, werd de hier gestationeerde reddingboot, bemand met schipper B. C. Welte- vreden, W. Weltevreden, J. Roodenburg, Ch. Roodenburg, J Vroomhout en H. Koster, afgezonden, die te 4 uren door de hevige branding het stoomschip bereikte. Er ging geruime tijd verloren voordat de geheele equipage was overgesprongen. Toen dit met de uiterste inspanning was gelukt, bevonden zich 19 personen van de Hartman en de zeeloods, dus 26 koppen, in de reddingboot. Schipper Weltevreden trachtte toen door de branding, die zeer hevig was, den Waterweg in te zeilen, toen eene grondzee de reddingboot optilde en in een niet te bepalen tijd onderstboven wierp, zoodat alien, behalve Weltevreden, in het water raakten. De boot rees echter onmiddelijk en de schipbreukelingen hadden zich aan touwen enz. vastgeklemd, behalve 4 man van de Hartman, die onmid- dellijk moeten zijn gezonken. Zoo goed mogelijk kwamen de schip- breukelingen weder in de ontredderde boot, die daarop door eene hooge zee werd opgenomen en tegen het Noorderboofd geslagen, waar zij verbrijzeld werd. De lieden bevonden zich dus opnieuw in groot gevaar, doch het gelukte hun, zich langs de palen en steenen vau het Noorderhoofd op te werken, waarna zij, onder voortdurend gevaar van weggeslagen te wordeu, het Hoofd langs loopende, behouden aan den Hoek van Holland aan wal kwamen. Het bleek toen, dat vermist werden: Wm. Bradbury, le stuurmanJ. Mansou, matroosJ. Maxwel, stoker; Mm. Coles, stoker, en de zeeloods Abraham van der Heyden, welke laatste, door Weltevreden eenigen tijd vastgehouden, door eene zee werd weggeslagen. Na verzorgd te zijn, werden zij per ss. Zierikzee naar Maassluis en vervolgens naar Rotterdam gebragt. Het omslaan der reddingboot geschiedde te 8.10, en te 8.16 werd zij verbrijzeld, en zij ligt thans gebroken en bodemloos aan het strand. Zonder hulp vau de reddingboot zouden waarschijnlijk al de opvarenden zijn omgekomeu, daar de stoomboot later geheel wrak onder water zat. De legitimistische kringen te Parijs zijn zeer ontrust de toestand van den graaf van Chambord is wanhopig. De artsen zeggen, dat de dood ieder oogenblik kan intreden, maar dat het ook nog eenige dagen kan duren. De zieke moet vreeselijk lijdenhij kan geen voedsel hoegenaamd verteren en van tijd tot tijd is hij geheel buiten kennis. Men beweert dat de graaf van Bardi, neef van Chambord en jongste broeder van den hertog van Parma, de lortuin van zijnen oom zal erven. De bladen die zich bezig houden met zijn leven en werken, noemen hem een man van beginselen, eene figuur niet van groote historische beteekenis, maar van een goed Vorst, van een edelman, in den waren zin des woords, die liever in afzon- dering bleef, dan den Troon te bereiken, wadende doorbloed. Uit het kantoor van de remise der Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij, aan de Stadhouderskade nabij de Vondelkadc te Am sterdam is een som van 1130 ontvreemd, behoorende tot de admi- nistratie van den hoofdconducteur. Men vermoedt, dat de dief of dicven zieh hebben laten insluiten, en zich zoo van het geld, dat niet, zooals het behoorde, in de brandkast, maar in een kastje daarnaast was geborgen, hebben meester gemaakt. Een treurig ongeluk heeft te Rotterdam plaats gehad. In de haven aldaar is 's nachts een schip door een stoomboot aangevaren en gezonken, waardoor de schippersvrouw en vier kinderen om het leven kwamen. De schipper werd gered. Te Haerst (gem. Zwollerkerspel) heeft tusschen cenige boeren- jongens eene hevige vechtpartij plaats gehad; zekere H. J. W. heeft daarbij den 22-jarige H. v. L. zulk een diepe suede met een mes in het hoofd en in het aangezicht toegebracht, dat deze onder geneeskundige behandeling moest gesteld worden. Een vrouw te Oldham heeft een barer twee kinderen, drie jaar oud, in het openbaar voor de som van 6 stuivers verkocht. Voor het tweede kind beneden het jaar, kon zij gcen kooper vinden, hoewel zij het voor den matigen prijs van slechts 1 stuiver wilde afstaan Te Beck nabij het Liesbosch heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. De landbouwer Luiken begaf zich te 5 ure naar Prinsen- hage, zijne drie kinderen in de gesloten woning achterlatende. le 6 ure stond alles in vlam, en de drie kinderen kwamen in den brand om het leven. Een der kinderen had nog getracht in den kelder zich te redden. De oorzaak van het onheil is onbekend. Een koonman in oudheden koeht, onlangs met rondventen een geschilderden lakinartijnen waaier met een voorstelling er op, en op de zijde geschilderde portretjes, voor den prijs van 12. Hij verkocht hem aan een anderen antiquair voor den prijs van 380. De opkooper had natuurlijk een aardig winstje. Men moet dus niet al te vlug zijn met het van de hand doen van oudheden. Dat men te Amsterdam in deu laatsten tijd goed op ziju zaken en zakken moet passen, blijkt op nieuw uit eenige gevallen dezer dagen gebeurd. Een bezoeker der internationale tentoonstelling vond het in de gallerijeu wat warm, zette daarom zijn hoed af en hiug die aan zijn parapluie, toen hij eenige oogenblikken later zijn hoofddeksel weer wilde opzetten, was het spoorloos verdwenen. Een dergelijk lot onderging een bezoeker van het cafe des milles colonnes: zijn demi-saison verdween ongemerkt van den kapstok. ■Op het Leidsche plein eindelijk werd iemand het slachtoffer van een zakkenroller, die een zilveren horloge lot zijn prooi koos. In een mijn te Redruth, in het Eng. graafsebap Cornwall, is een gig (een wagent.je waarin de werklieden naar boven gehaald worden), door het breken van het touw plotseling naar beneden gestort, waardoor 12 mannen, die er in zaten, gedood werd°n. Het wagentje was verbrijzeld en de mannen lagen akelig verminkt, twee honderd vademen diep, op den bodem van de mijn. Bij het afbreken van een oud hnis te Warm Springs (Ver. St.) heeft men achter een dikken rauur het geraamte van een brieven- besteller gevonden. Het had een oude posttasch om, waarin ver- seheidene brieven uit het jaar 1827. In eenige brieven vond men banknoteu van een lang te niet gegane bank. Deze omstandigheirl doet vermoeden, dat de man niet het slachtoffer van een misdaad, maar van een ongeluk is geweest, te meer, daar de oudste inwoner der plaats zich niets omtrent een misdaad van dien aard kan herinneren. Dat de Engelsche mist aan het langleven daar te lande geen afbreuk doet, blijkt wederom uit de pas verschenen sterftecijfers van 1881. In dit jaar stierven 91 personen die 100 en meer jaren oud werden; daarvan waren 25 mannen en 66 vrouwen. De ouderdom der mannen was: 9 van 100, 5 van 101, 3 van 102, 1 van 103, 2 van 104, 3 van 105, 1 van 108 en 1 van 112 jaar. Van de vrouwen bereikten 24 den ouderdom van 100, 15 dien van 101, 8 dien van 102, 5 dien van 103, 6 dien van 104, 2 dien van 105, 3 dien van 106 en 3 dien van 107 jaar. Een zonderlinge vertooning maakte dezer dagen aan het spoor- wegstation te Potsdam een trouwe huisknecht, die, in de vreugd van zijn hart over de thuiskomst van zijn heer en mevrouw, zich als een levende eerepoort had opgesierd. Van voren en van ach- teren met slingers van groen en bloemen behangen, het opschrift: nwelkom" op de borst en een brandende lantaren in elke hand, zoo wandelde hij statig het perron op en neer, totdat zijn meester kwam. Toen nam hij de reistasschen in ontvangst, blies zijn lan- tarens uit en nam ze onder den arm. Natuurlijk verwekte de zoo feestelijk opgetooide man algemeene vrolijkheid en de personen, te wier eere hij zich zoo mooi had gemaakt, stemden, buns ondanks, hartelijk in met het gelach. Een Deventersch heer, die met zijn familie de Amsterdamsche Diergaarde bezocht, en wat dicht bij de kooi der anen kwam, werd door een aap zijn gouden horloge en ketting uit den vestzak ge- rukt, waarmede de vlugge dief in den boom klom en het horloge voor het oog van den eigenaar en de verbaasde menigte gedeeltelijk vernielde. Een andere aap greep intussohen den gouden ketting, dien hij eveneens in stukken brak. Een der oppassers, dien men intusschen geroepen had, haalde met veel moeite het overschot van horloge en ketting uit de kooi en gaf dit den eigenaar terug. Dat olifanten verstandige dieren zijn, is voor eenige dagen in den Jardiu des Plantes te Parijs opnieuw bewezen. Eenwerkman, aan het bok dezer dieren werkzaam, viel van een hoogte van vier meters en bleef bewusteloos liggen. De olifanten naderden onmid- dellijk den ongelukkige en liepen voorzichtig om hem heen, alsof zij begrepen dat die man hulp noodig had. Ziende dat de man zich niet verroerde, nam een der olifanten hem voorzigtig met zijn snuit op en legde hem op een hoop hooi. Daarna lieten al de dieren het eigenaardig geluid hooren, dat op het schallen van een trompet gelijkt. Hierdoor gewaarschuwd, snelden eenige bewakers toe, die den werkmaa opnamen en wegvoerden. Er zijn te New York, zoo beweert de daar verschijnende Chi» neesche courant, ongeveer 200 Chineezen, die voor 15 dollars een menseh „den hals afsnijden". Het schijnt wel, merkt een ander blad hierbij aan, dat al de takken der Amerikaansche nijverheid door het onderkruipen van onze goedkoope Oostersche broeders tot verval gebracht moeten worden. Naar men uit Parijs meldt, zijn de geeuwers de nieuwste tegen- stelling van de claqueurs. Ze zijn hpt eerst opgetreden in een klein Parijsch theater, bij gelegenheid eener eerste opvoering van een treurspel. Een welmeenend ,Collega van den schrijver had in den „bak" met een aantal bondgenooten plaats genomen, die op een gegeven teeken alien luid en' eenparig begounen te geeuwen. Nu heeft, zooals men weet, het geeuwen iets zeer aantrekkelijks. Het duurde dan ook geen tien minuten of iedereen geeuwde in het parterre; van daar plantte zieh het gegeeuw voort tot de loges, den eersten en tweeden rang en steeds verder tot het amphi theater toe. Eindelijk werd ook het tooneel aangetast; de soufleur geeuwde uit alle macht en de kunstenaars konden geen woord uit- nrengen van het geeuwen. Zelfs de ongelukkige schrijver, die angstig achter de coulissen het lot van zijn drama afwacbtte, wor- stelde tevergeefs tegen een geeuwkramp en ten slotte geeuwde en gaapte ook hij. Dat een mensch beel wat kan doorstaan, voor dat hij dood is, bewees onlangs een geval te Parijs. Een metselaar, die bezig was een muur te herstellen, viel van een stelling ter hoogte van de derde verdieping. Hij kwam terecht op een waterput; het deksel dat slechts van planken gemaakt was, brak als een stroohalm en de man stortte in de diepte. De omstanders verkeerden in de omening, dat hij dood was, toen zij hulpkreten hoorden. Een paar brandweermannen werden geroepen en daalden in den put, gewapend met touwen Daar vonden ze den metselaar, die zich met handen en voeten vastklampte aan de uitstekende steenen. Spoedig werd hij omhoog geheschen. Ofschoon de man dertig meters laag gevallen was, had hij geen enkel lid gebroken en was zelfs niet gekueusd. Alleen gevoelde hij pijn in de zijde. Voortdurend komen berigten omtrent nieuwe reuzen. Te Berlijn is o. a. thans weer zekere heer Simonoff voor den dag gekomen, uit het Russische gouvernement en 8 voet en 1 duim lang. Hij is 33 jaar oud en gehuwd. Tot zijn 19de jaar had zijn lichaam slechts de gewone lengte. Daarna werd dit op cens anders en nam zijne lengte snel toe. Gedurende den Russisch-Turksehen oorlog was hij vlcugelman van het Preo'oraschenski garderegiment, in welke hoc- danigheid hij bij Plewna zich door zijne dapperheid het George- Krai's verwierf. Een gewoon bed is voor hem niet voldoendeals hij slaapt ligt hij op twee aaneengebondeu bedden. En het moeten sterke bedden ook zijn, om die 350 ponden te kunnen dragen Zijn maal bestaat uit bouillon met twee pond soepvleesch I, of twee pond gebraad, of een halve gans en drie liters aardappelen. Om zijn dorst te kunnen lesschen, behoeft hij 25 tot 30 gla- zen bier.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2