Keineiigfle Berigii - 140 - Ramp op Java. Hieromtrent volgt eene gedachtenwisseling, waaaraan deelne- men de beeren de Breuk, 't Hooft, Bultman, Knaap en Suid- geest; waarna de heer Bultman bet vooistel doet, om aan Me- jufvrouw M. G. Haffner, gemeente-vroedvrouw te Hoofddorp, by wijze van proefneming, door tijdelijke aanstelling, op te dragen de waarueming der betrekking van Gemeente-vroedvrouw in de wyk waarvan de Lijuden de standplaats is, tegen een be- looning berekend tegen f 200 per jaar, en onder bepaling dat door de vroedvrouwen, van onvermogenden doch die niet in de termen vallen van kosteloo9 hulp te erlangen, niet meer dan f 8 zal kunnen worden geeischt. Het voorstel van den heer Bultman wordt zonder hoofde- lijke stemming aangenomen. De Voorzitter zegt dat, tengevolge van het laatste gedeelte van dit besluit, in de volgende vergadering eene voordragt tot wijziging der instructie voor de vroedvrouwen zal worden aangeboden. De Vergadering is daarna gesloten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 6 September 1883, des morgens ten 10 uur, ten Eaadhuize. 1. Beeediging der nieuwe raadsleden. 2. Ingekomeo stukken en mededeelicgen. 3. Gemeente-rekeuing over 18 82. 4. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1882. 5. Vaststelling van de condition voor de verpachting der dorpsgronden. 6. Bestek voor de aanbesteding van turf en olie. 7. Uitloting van aandeelen in geldleeningen. 8. Verzoek van K. R. Westerterp, om ontbeffing van Hoofde- lyken omslag. 9. Benoeming van een onderwijzer voor school no. 4. 10. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 11. Benoeming van een Voorzitter en leden der Commissie van Finantien. 12. Benoeming van een Voorzitter en leden der Commissie voor de Gemeentewerken. Op de proefvelden en bij de boerderij der Rijkslandbouw- school, te Wageningen, trekken dit jaar de verschillende ge- wassen weer veler aandacht, vooral naar de uitkomsten, met de meer dan 200 soorten aardappelen verkregen, komen velen vragen. Onder die soorten zijn er, die een bijzonder groote opbrengst geven, en waarin van de ziekte niets is te bepeuren. De uitkomsten der laatste jaren zijn opgeleekend in een boek, dat steeds voor belanghebbenden ter inzage ligt, terwijl ook voor een ieder op aanvrage gaarne poters (evenals zaaizaden) worden verstrekt. Van de verschillende gewassen wordt, voor de landbonwten- toonsteiling te Amsterdam eene inzending gereed gemaakt. Het prachtige weer heeft de boeren in den Hoeksehen Waard en Roon reeds verlokt om met het spitten van winteraardappelen te beginnen. De aardappel is heerlijk van smaak en de uit- komst voldoet aan de verwachting. Ziekte komt niet voor. Van pryzen hoort men nog niets. Zeer terecht wordt door de vrienden van den landbouw en de veeteelt geklaagd, dat deze beide voorname bronnen van ons volksbestaan zoo schraal vertegenwoordigd zijn op de Int. Kol. Tent, te Amsterdam. Onze koeien en haar zuivel- producten behooren toch ook tot den uitvoerhandel. Troosten wij ons met de gedachte dat landbouw, veeteelt en zuivel- bereiding het volgende jaar hun schade ruimschoots zullen in- halen. Wij wenschen het van harte Intusschen heeft het bestuur der Holl. Maatsch. van Land bouw toch reeds een flink voorbeeld gegeven. Landgenooten en vreemdelingen hebben met genoegen de koeien van den Heer Brandtjes en den stier van Zuurbier bewonderd. De stal, waar deze prachtbeesten stonden, is nu echter leeg. Doch hij zal weer betrokkeu worden. Een vijftal wakkere landbouwers, de HH. L. Helder te Barsingerhorn, J. Bakker te Wieringei waard, J. Koomen te Winkel, J. Zijp Kzn. te Abbekerk, en J. Zijp Hz., te Twisk, zullen deze en de volgende week daar zes- jarige drachtige koebeesten, een twee-jarigen en een jarigen stier tentoonstellen. Het initiatief daartoe is genomen door den Heer J. Zijp Hz., te Wieringerwaard, die inspecleur van het rundveestamboek is. De beesten zijn alien van uitstekend melkgeveud Noord-Hollandsch ras, Wij juichen dit blijk van belangstelling in onzen veestapel zeer toe. Mogen de heeren de voldoening smaken, dat de opofferingen van moeite en geld, welke hierbij noodig zijn, beloond worden door toenemende kennis en waardeering van de voortreffelijke eigenschappen van ons vee door laudgenoot en vreemdeling. In het Noorden van ons land doen de Amerikanen weder belangrijke inkoopen van jong vee. Fabelachtige prijzen worden door deze kooplieden geboden. Kalveren, die in den regel voor /30 tot 40 worden verkocht, worden door ben mee- genomen voor f 180 per stuk. Menig veefokker behaalt hierdoor ongekende winsten. In het bijzonder wordt door de Amerikanen naar den melkspiegel gezieu, iets waarvan vele veebezitters hier niet het minste begrip hebben Lette men hier bij het inkoopen en behouden van rundvee meer op, dan zou menig boer een hooger som voor zijne koeijen ont- vangen. In de omstreken van Kampen vertoout zich de varkerisziekte in vrij erge mate. Wanneer zich teekenen van deze ziekte voordoen, gewoonlijk bij het weigertn van voedsel en ze in den regel bijzonder levendig zijn, worden deze dieren oumid- dellijk geslagt, daar zij, in geval van herstel, toch de ge- wenschte groeikracht missen. In sommige 9treken van Overijssel zijn de hooiprijzen ge- voelig aan het dalen zij zijn reeds 15 a/20 per 1000 pond lager dan in Juli. Deze daling wordt veroorzaakt door de zeer gunstige vooruitzigten omtrent den hooioogst, tweede snede. Koemelk is een gezonde drank; maar het gebruik er van heeft voor den arbeider Hoogerman te Scheerada Diet gestrekt om zyn leven te verlengen. Hy molk 's nachts heimelijk de koeijen van anderen, werd betrapt, kreeg proces-verbaal, ging naar huis en hing zich op. Het gemeentebestuur van het Bildt (Friesland) heeft weder, evenals vorige jaren, aangewezen in welke vaarten het ge- oorloofd zal zijn vlas te roten. De bewoners der huizen langs die vaarten zullen dus weldra weder in het genot worden gesteld van de stanken, welke zich bij dat roten ontwikkelen, terwijl de verf van die huizen op vele plaatsen bijna zwart wordt. Dat in de aldus verpeste wateren geen visch in het leven blijft, is ligt te begrijpen. Vreemd is het, dat het rundvee dit water met smaak schijnt te drinken; nog vreemder dat het op de gezondheid van het vee geen nadeeligen invloed schijnt uit te oefenen. Niet zonder moeite is de rogge in de omstreken van Barue- veld en Amersfoort binnengehaald. Stond die in het algemeen wat dun te veld, de scheut daarentegen is meer dan voldoende daar de boeren het door hen niet dikwerf geuite woord „best" lieten hooren. Een hectoliter uit de vim rogge staat vast, doch hier eD daar hoort men zelfs gewagen van anderhalf hectoliter, met een gewigt van 75 kilogram. De aardappelen, een der eerste producten in de Zevenwolden, leveren een ruim beschot, terwijl de kwaliteit best is. Zij worden afgeleverd voor gemiddeld 1 80 de HL. In Zwitserland worden de kaasprijzen sedert een half jaar steeds booster. De vraag blijft voortdurend groot. Op de kaasbeurs te Langenthal, kanton Bern, zyn uiterst stroote hoeveelheden tot hooge pryzen verkocht Een enkel Fransch handelshuis heeft voor meer dan een half millioen fr. kaasgekocht. Men verwacht dus in dat land hoogere melkprijzen (van 18 tot 25 centimeu per liter). Van Reuters Office is het volgende telegram ontvangeu Batavia, 29 Aug. 2 uren 'snamiddags. Uit officieele bron wordt gemeld. dat Anjer geheel verwoest is door de zeestijging, die op de uitbarsting van Krakatoa volgde. Vele menschen kwamen om. De steengroeven bij Merak zijn geheel verdwenen. Allen, die er werkten, zijn omgekomen, behalve Nieuwenhuis. Het aantal Europeesche en inlandsche slachtoffers is ontzettend gjoot. In Noordelijk Bantam zijn de verliezen aan eigendom zeer aanzienlijk. Het drijvend dok op Onrust is losgeraakt en zwaar beschadigd. De oorlogs-stoomboot Siah en het drijvend dok Amsterdam vergingen bij het eiland Purmerend. De Nederlandsche stoom- boot Wilhelmina (Primes Wilhelmina?) leed schipbreuk op de kust bij Priok. Door een Engelsche stoomboot, welke onlangs te St. John, in Britsch Noord-Amerika, aankwam, werden twee visschers aan wal gebracht, die in een boot door mist van het sijhip waren afgeraakt, en zes dagen zonder eten of drinken op zee rondzwierven, totdat zij door geuoemd schip opgenp- men werden. Het geheele getal betalende personen dat Zondag, des mor gens en des avonds, de tentoonstelling bezocht, was ongevee r dertig duizend. Door wijlen Mevrouw C. J. de Haas, echtgenoote van den heer G. A. A. C. Valkis, is aan het armenfonds der Ned. Herv. Gem. van Ophemert vermaakt eene som van 5000, onder voorwaarde, dat dit bedrag worde ingeschreven op het Grootboek der Ned. Werk. Schuld en dat alleen d.e renten mogen gebruikt worden. Met zekerheid kunnen wij melden, dat het standbeeld van Graaf Jan van Nassan, te Utrecht, den 20en September a. s. zal worden onthuld. De bekende luchtreiziger Lhoste heeft het plan den 5den September uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op te stijgen. Door een Italiaanseh opmerker is ontdekt, dat de zwarte zwaluwen, die gewoonlijk den 15en of 6en Juli hunne nesten verlaten, om naar Egypte of de kusten van Afrika te gaan, dit jaar wel vertrokken, maar na eenige dagen weergekomen zijn. Waarschijulijk dreef de door cholera verpeste lucht hen uit Egypte naar Europa terug. Dat de vogels bij het heerschen van besmettelijke ziekten het land verlaten, is meermalen gebleken, o. a. ook te Utrecht bij de cholera-epidemie van 1865. De Domtoren, anders vol kraaijen, was toen geheel verlaten. Ook vliegen werden tpen daar niet gevonden. Dezer dagen is te Harlow, in het Engelsche graafschap Essex, een dame gestorven door den steek van een wesp Zy oveileed binuen een half uur, volgeus de verklarina der ge- ueeskundigen, ten gevolge van de hevige pyn. Men herinnert zich, dat Jannetje Struik de brandkast van Woudhuizen niet groot genoeg achtte om hare millioeuen in te bewaren, en daarom, met veel drukte, bij de heei en Laodre 8i Glindermau eene Chatwood-brandkast kocht, met latlerslot. Die brandkast werd eerst naar Woudhuizen gebragt, doch verhuisde later naar het Bible-hotel. Later werd de kast in 't Heeren Logement verkocht, voor een bagatel, omdat Jaantje het woord niet wilde zeggen, daar er nog geld in was, zooals ze zei. De heer Scholder werd er eigenaar van, doch had er natuurlijk weinig aan, zoolang de „millioenen—juffrouw" haar geheim niet wilde mededeelen. En of de heeren Landre Glinderman al werden geraadpleegd, en of de heer Chatwood al zelf er voor uit Londen kwam, het was al vergeefs, inen kon de kast niet zonder het woord openen, of men ruoest aan het hakken gaan. De heer Scholder kende echter den chef- machinist van Krasnapolsky, Schulze, en deze verschalkte Jan- netjes koppigheid, door het geheim der opening van den kast op het woord G. E. K. te vinden. Wat de inhoud der kast bet reft, zooals ieder vera achtte, was het niets I In een Duitsch plaalsje heeft zich dezer dagen, voigenS de 1>laden, het zeldzame geval voorgedaan, dat iemand voor de derde maal met de/.elfde vrouw in den echt trad. De bruidegom, een slagter, zag reeds tweemalen zijn huwelyk met de vrouw zijner keuze ontbonden, en men verwacht, dat de derde echtscheiding wel niet lang uitblijven zal. De boekhouder Welfert, die in het bankiershuis Roth schild te Frankfort a/M. een som van 300,000 Mark stal, is thans toch in hechtenis genomen. In Zweden begint men zich toe te leggen op het in- zouten van haringen volgens Schotsehe manier. Uit Lysekil vertrokken dezer dagen zes visschersmeisjes naar Montrose, in Sehotland, oiu daar de methode van haringzouten grondig te leeren kennen, en uit andere plaatsen des lands vertrokken vier meisjes met hetzelde doel. Volgens de thans openbaar gemaakte officieele opgaven, zijn bij de ramp op Ischia in het geheel 2443 menschen om gekomen, waarvan 1992 te Casamicriola. Onder de laatste waren 1000 vreemdelingen. Uit Weenen komt de lang verwachte tijding van het overlyden van den Graaf van Chambord. Na eene langdurige en pijnlijke ziekte blies hij op zijn geliefd Frohsdorf, waar hij ruim 40 jareu van zyn leven heeft gesleten, den laatsten adem uit. Bij zijn naaste betrekkingen en vrienden moet de Graal zeer bemind zijn geweest en voor hen is zijn dood een onherstel- baar verlies. De Fransche Republikeinsche bladen herdenken met eerbied den graaf van Chambord. Zy constateeren, dat met hem de leer vai het droit divin ophoudt te bestaan. Hoe de neven van den overledene, de Prinsen van Orleans, zich ten opzigte van dit sterfgeval zullen gedragen, is op het oogenblik eene zaak van veel meer staatkundig belang dan het overlijden zelf. Het is thans officieel, dat Cetawayo nog leeft en met eenige zijner broederen is aangekomen op het door Engeland voor zich gereserveerde gedeelte van Zulu-land. De zaak zal dezer dagen nog wel eens in het Parlement ter sprake komen. Uit Dnrban verneemt the Times, dat Cetawayo eene steeds aangroeijende troepenmagt om zich verzamelt, en dat zijne be- doelingen vijandig schijnen. Men vreest, schynt het, dat hy naar Natal zal optrekken en daarom zijn door het gouverne- raent 5000 man afgezonden naar de beneden-Tugela. Naar verzekerd wordt, willen de Natalsche Kaffers gemeene zaak maken met Cetawayo. Wanneer dit zich bevestigt, zal men in Engeland wel een weinig van zijn sentimenteele Kaffer- min terugkomen. Naar aanleiding van het berigt, dat zich thans te Amsterdam bij dr. Mezger onder behandeling bevindt een luitenant der iofariterie, die te Atjeh 3 kogelwonden en 23 klewanghouwen outvangen heeft, deelt men de volgende bijzonderheden mede, omtrent dezen zwaar verminkten officier, den 25jarigen 2en luitenant Luske, na alvoren9 herinnerd te hebben, dat ten jare 1874 geheel Nederland als het ware, zich voor den blind- geschoten luitenant Comfurius, interesseerde dat maatschappijen van schouwburgen en spoorwegverkeer aan Comfurius eene vry- kaart deden aanbieden en het publlek in korten tijd 28000 gulden bijeen zamelde, om den ongelukkigen officier in mate- rieeleu zin te gemoet te komen. Nu ongeveer een 6 a 8 tal maanden geleden rukte eene vrij sterke patrouille van uit Toengkoep tegen de Atjehsche kwaadwilligeu op (style Pruys van der Hoeven) welke patrouille dusdanig met den vijand (style Tobias) slaags geraakte, dat zy, deerlijk gehavend, spoedig weder in de benting terug was. „De luitenant Luske en zooveel soldaten" zoo luidde het rapport van de terugkeerenden, „waren gesneuveld en de lijken hadden zij niet kunnen medevoereo. Eene nieuwe patrouille toog daarop naar het gevechtsterrein, om de lijken op te halen, en ziel die patrouille vindt onder anderen, naa9t het lyk van den door hem verslagen Aljeher, den luitenant Luske, geheel bewusteloos door bloedverlies, doch nochtans ademende. In de benting gebragt, verklaarde de officier van gezond- heid Kuhr, dat Luske, ja! nog leefde, maar hoogst waar- schijnlijk den avond niet meer halen zoude. Zijn ligchaam was nl. zoo getjiugtjangd, dat men er zich over verbaasde, dat een mensch, met zooveel wonden, waar- onder 3 kogelschoten, nog leven kon. De luitenant Luske haalde tot ieders verwondering in tusschen niet alleen den avond van dien dag, doch eenige maanden later zelfs dr. Mezger te Amsterdam, die den op krukken voortstrompelenden officier nu verder zal zien te helpen^ Een 70-jarige weduwnaar te Vriezeuveen, die Donderdag in ondertrouw met een 31-jarige jongedochter werd opgenomen, ver- zocht Zaterdag daarop om geen verdere kosten voor het huwelijk te maken, daar hij wegens onaangenaamheden met zijn bruid, voor- loopig van het huwelijk afzag. Onder de zeldzame gevallen behoort voorzeker dat iemand in een huis inbreekt, niet om er te stelen. maar om zich er in op te hangen. Dit is onlangs gebeurd in de Rampelaan te Overveen. De ontstelde bewoners vonden 'smorgens het lijk van den inbreker. Een aanvallig knaapje van 21/g jaar te Vlaardingen is bij afwe- zigheid van zijne moeder, in een kuip met kokend water gevallen en na een vreeselijk lijden van eenige dagen aan de gevolgen bezweken. Uit New-York komt de tijding dat een verschrikkelijke orkaan in het Zuid-Oosten ven Minnesota heeft gewoed. Te Rochester verloren 40 menschen het leven en werden 50 gewond. Een derde deel der stad werd verwoest. Naar men gelooft, is het geheele land rondom Rochester verwoest en zijn er honderdendooden. Een geheele spoortrein werd door den orkaan opgenomen, en bij dit ongeval verloren 25 menschen het leven, terwijl 35 gekwetst werden. Het aantal landverhuizers, die gedurende de maand Juli te New- York aankwamen, bedroeg 46,220; dat is 18,790 minder dan in Juli 1882. Onlangs gaf een neger-kellner in een logement te New-York aeht ons van zijn bloed, ter overbrenging in de aderen van iemand die door gasvergiftiging op sterven lag. De man herstelde, maar men vergat den bediende te betalen, en er waren hem 10 cts. voor elken droppel bloed beloofd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2