Gemenifle Berigten. - 148 - appelen, zooals Bergsche gelen en Geldersche jammen, zijn nog weinig verkocht. Van deze soorten is de prijs/3 a/3.25. De paardenboonen worden gemaaid en valien zeer tegen. Er zijn akkers, waarvan weinig meer dan het zaaikoren geoogst wordt. Was er voor eenigen tyd gebrek aan gras, thans is er overvloed. Het vee is duur, zouwel kalfvee als vette rnnderen. In hooi gaat weinig om, kleine partijen zyn verkocht legen f 15 per 500 kilo. De aardappelenoogst in de prov. Groningen is zoowel in hoeveelheid als hoedanigheid ODovertreffelijk. XJit Westerwolde worden de beste winteraardappelen aangeboden voor 1.15 per HL. Uit Wageningen meldt men De oogst van suikerbieten is in vollen gang. Het gewas is uitstekend geslaagd, veel beter dan vorige jaren. De regeling geschiedt naar de Arnhemsche suikerfabriek, waar in het begin dezer week de aanmonstering van werkvolk voor de2e cam- pagne heeft plaats gehad. By den landbouwer A. M., onder Eede, zijn twee jonge paarden gestorven, ten gevolge van het eten van beschimmeld roggebrood. Een voorbeeld ter waarschuwing De heer R. Leze, hoogleeraar aan de Landbouwschool te Grignon, die een opdracht van den Minister van Landbouw "in EraDkrijk ontving, om het botermaken te bestudeeren, heeft ook de Rijks-Landbouwschoo! te Wageningen bezocht. Onder 24 stuks vee, grazende in een weide te Mastenbroek (Zwollerkerspel), is het mondzeer uitgebroken. VERSLAG omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincien: Z E E L A N D. De tarwe is in sommige streken dun van stand, doch heeft een goed gevulde aar. Men schat de opbrengst, zoo van graan als stroo, op het gemiddelde of eenigzins daarboven. Van de rogge geldt hetzelfde. De wintergerst is veelal ongelyk gegroeid en gerypt, zoodat geen gelijkmatige korrel zal worden verkregen. De opbrengst zal niet boven het middelmatige zijn. De zomergerst daarentegen is zeer voordeelig ontwikkeld, zoodat een vrij ruim beschot mag worden verwacht. Wat de kwaliteit betreft, is het vooruitzicht door de regens van den Jaatsten tijd onzeker. De haver is, althans voor het grootste gedeelte, goed ge slaagd; overigens geldt hetgeen bij de zomergarst is opgemerkt. De boekweit, slechts in een klein gedeelte der provincie verbouwd staat veelbelovend. Van de bruine en witte boonen (stamboontjes) kan een ruim beschot worden verwacht, zoo die verder door droog en niet te heet weder worden begunstigd. De paardenboonen beloven eene zoo al niet hooge, dan toch zeer bevredigeride opbrengst, mits de gewone luisplaag, die vry algemeen voorkomt, zich niet te sterk ontwikkelde. Op de erwten, welke zich aanvankelijk zeer schoon ontwik- kelden, oefenden de zware regens der laatste weken een on- gunstigen invloed. Ook wordt in sommige streken geklaagd over schade, door de luis aangerigt. Over het algemeen schijnt echter de opbrengst niet voldoende te zullen zijn. Het vlas was algemeen ongelyk gewassen en voor een groot deel te kort van stengel. De opbrengst van den verkoop te velde was daarom in een groot gedeelte der provincie voor den verbouw niet voordeelig. Toch schijnt het beschot, zoo van lint als van zaad, vrij algemeen op het middencyfer te kunnen worden gesteld. Het koolzaad heeft slechts bij uitzondering eene bevredi- gende uitkomst gegeven; over het algemeen waren kwaliteit en kwantiteit beneden het middelmatige. Van de aardappelen leverden de vroege soorten een ruim beschot. De latere stonden tot dusver goed, maar bebben thans veel van de ziekte te lijden. De meekrap schijnt niet on voordeelig te staan. Ajuin had tot dusver geen gullen groei. Hoogslens kan een middelmatig beschot worden verwacht. Suikerbieten, mangelwortels en paardenpeenen zijn schoon ontwikkeld en beloven een zeer ruimen oogst. De weilanden, vooral de hooger gelegene, hadden van de droogte in het voorjaar en den voorzomer le lyden, doch staan thans, door de sedert gevalleu regens, gunstig. De hooisnede was vrij voldoende; op de inzameling oefende echter de natte weergesteldheid een ongunstigen invloed. Klaver en lucerne hebben eene voile snede opgeleverd. LIMBDRG. Tarwe, zoowel winter- als zomer-, kan niet meer dan mid delmatig genoemd worden. Aan het wintergewas werd veel nadeel toegebragt in de lage streken, door de overstroomingen in November, December en Januari; op de hoogere plaatsen, vooral op de zandgronden, door de aanhoudende droogte in het voorjaar en het begin van den zomer. Dit was ook het geval met de winterrogge en wintergerst. Spelt stond mede niet boven het middelmatige. Dit gewas wordt overigens slechts in een twaalftal gemeenten verbouwd. Rogge (winter- en zomer-) was minder dan middelmatig. Gerst (winter- en zomer-) was middelmatig. Haver is nauwelijks middelmatig. Boekweit staat, dooreen genomen, vrij goed; veenboekweit iets meer dan middelmatig. Boonen staan slecht. Vele berichten uit 't zuideD gewagen zelfs van mislukking. Van wikken en erwten schijnt de opbrengst gering te zullen zyn. De vroege aardappelen leverden een zeer goed beschot. Ook de late zullen goed worden, indien zij van de sedert de laatste dagen gevreesde bekende ziekte verschoond blyven. Mangelwortels, koolrapen, wortels en knollen staan niet •ongunstig. Winterkoolzaad en zomeroliezaden zijn middelmatig, evenals vlas en hennep, welk laatste gewas overigens weinig wordt aangetroffen. Spurrie en klaver zijn slecht; serradella en lupinen gering, gras minder dan middelmatig, nagras belooft gunstig te zullen zijn. De fruitboomen leveren niet zooveel op als in het begin der lente verwacht werd. De bloesera verschroeide en viel af door de hitte. Omtrent appelen en kersen luiden de be richten niettemin gunstig; de noteboomen zien er in de meeste gemeenten gunstig uit; peren en pruimen zijn beneden het middelmatige. De Staatscourant van den 9/10 Sept. hevat het pro- gramma voor de opening van de vergadering der Staten-Ge- neraal, op 17 Sept. a.s. Des middags ten 12 uur zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene algemeene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door Z. M. den Koning benoemden president van de Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der Orden en de leden van den Raad van State, zullen zicb des namiddags ten 1 uur mede in die zaal ver eenigen. Ten 1 uur rijdt de Koning met den Prins van Oranje van bet paleis af, door het Noordftittde, de Hoogstraat, de Gravenstraat, over het BuiteKhof; uaar het Binnenhof. Na afloop der plegtigheid keert de !trei,n over den korten en langen Vijverberg, de Plaats en het No'ordeindemaar het Paleis terug. Overigens wordt daarbij het gewone ceremonieel gevolgd. Te Rotterdam is de predikant P. G. te Winkel onder treurige omstandigbeden overleden. Hij is namelijk in den middag, een vergadering bijwouende, eenige oogenblikken na de opening der werkzaamheden en te midden der beraadsla- gingen, plotseling dood gebleven. Ook by electrisch licht moet men, bet blykt telkens weder, zeer op zijne hoede zijn tegen het gevaar van brand. Zoo ontstond dezer dagen, in een nieuw huis, dat de millioe- nair Van der Bilt te New-York voor zich liet inrigten, brand door het smelten van een der geleidingsdraden voor het elec trisch licht. De electrische vonken sprongen door de kamer en deden eene der zijden gordijnen vlam vatten. De brand was spoedig gebluscht, maar Van der Bilt heeft onmilddelijk de geleidingen voor electrisch licht door die voor gas laten vervangen. Een plan om President Arthur, van Amerika, op te licbten, is onlangs aan het licht gekomen. Een Amerikaansch dagblad deelt tbans de volgende bijzonderheden mede. Men weet, dat de President in het Westen op de jacht is. Gedu- rende veertien dagen bevonden zich te Willow Creek eenige vreemdelingen van verdacht uiterlijk, goed bereden eu uitste kend gewapend. Een man wist bun vertrouwen te winnen en werd in het complot opgenomen. Hij verbrak de belofte van geheimhou- ding en verklapte het plan. Zij wilden President Arthur en diens gezelschap insluiten, gevangen nemen en schuil houden in bet gebergte. Dan zouden onderhandelingen worden aange- knoopt over de uitlevering tegen een som van 500,000 pias ters. Dit losgeld zouden de bandieten, 65 in getal, verdeelen. Het hoofd der beude is een roover uit Texas, op wiens hoofd reeds een losprijs is gesteld. Er zullen nu pogingen worden gedaan, om de bandieten in handen te krijgen. Te Gronsveld is een meisje van 24 jaren door een stier zoodanig verwond, dat zij na een lijden van drie weken aan de gevolgen is overleden. Het stadje Tunbridge, in den staat Vermont, is, volgens de Amerikaansche bladen, zoo gelukkig van op twee wonderdieren te kunr.en roemen, nl.: een kat met vier ooren en veertig teenen, en een haan met vier goed ontwikkelde pooten. Door dwaze vrees van een zenuwachtige dame, is dezer dagen by de Russische stad Charkow een ernstig spoorweg- ongeluk veroorzaakt. Er loopen nl. bij het station verscheidene lijnen een eind weegs naast elkander. De dame nu zag een trein aankomen op het spoor naast dat van den trein waarin zij zat, en meeneflde, dat hij op hetzelfde spoor reed, begon zij te schreeuwen„Daar komt een trein op ons spoor 1 Een botsingWe zijn verloren!" De andere reizigers werden voor het meerendeel daardoor zoo verschrikt, dat zij uit raampjes en portieren van de coupes sprongen, en door den trein, die er juist op dit oogenhlik voorbijkwam, werden 20 overreden. De passagiers, die aan den anderen kant uit den trein sprongen, bekwamen zeer ernstige verwondingen. In de Wagenaarstraat te Amsterdam heeft een hoogst treu rige gebeurtenis niet weinig deelneming verwekt. Een ambte- naar aan de Landswerf, die zijn ontslag gekregen had, heeft, om welke reden is niet bekend, maar misschien omdat hij voor de toekomst vreesde, zijne vrouw en kinderen vergif inge- geven en daarna zich self op dezelfde wijze het leven benomen. Een bloedverwant. dien hij van zyn voornemen schriftelijk op de hoogte gesteld had en die te Amsterdam aankwam, vond een gesloten deur. Eindelyk de woning binnengetreden, vond men vijf lijken. Met behulp der politie bragt men ze naar het kerkhof over. De heer mr. W. baron van Goltstein van Oldenaller, oud-Minister van Kolonien, heeft het voorzitterscbap aange- nomen van het in Juni 1884 te Amersfoort te houden 37e Landhuishoudkundig Congres, hem' door heeren burgemeester en wethouders dier gemeente aangeboden. Alle werklieden der Almeloosche spinnerij, weverij en ververij, te Almeloo, ontvangen eene buitengewone toelage, ge- lykstaande met hun wekelijksch loon, omdat zij de Tentoon- stelling niet zullen bezoeken. Niet minder dan 100,000 personen hebben in het tijdvak van 5 Augustus tot 12 September het Panopticum te Am sterdam bezocht. Door bemiddeling van de Nederlandsche Handel-Maat- schappij is weder f 12,000 overgemaakt aan de Plaatselyke Commissie te Batavia, voor de ramp op Java; in het geheel derhalve 70,000. De Groote Regtzaal in het Rijnlauds huis te Leiden bevat reeds vele Oostersche handschriften van verschillende tijden, even onderscheiden in taal als in vorm. Als grondstof om daarop de historie, vrome gedachten en voorschriften, of mys- tieke gebeden en tooverformules neer te schrijven, vindt men er koper, hout, boomschors, papier van verschillende vezelstof en zijde. Het is noodig geworden voor het Bestuur van het waterschap, dat volgaarne voor de leden van het Orientalisten- Congres de deuren van het Gemeenelandshuis opende, een tweede lokaal aan le vragen, om daarin nog meer voor- werpen op de geschiedenis van den godsdir nst en van de bescha- ving der Oostersche volken betrekking hebbende, ten toon te stellen. Het Congres is door den Minister van Binnenlandsche zaken, Mr. J. Heemskerk Az,, met eene redevoering geopend. Een horlogemaker te Avignon heeft onlangs een micros- copisch kleine motor gemaakt. Het machinetje beeft een cy linder die li millimeter lang is en het rust op een vinger- ring, onder een glazen stolpje van een kubieken centimeter inhoud. Het vliegwiel draait 1500 maal in de minuut. Het werktuigje wordt in beweging gebragt door lucht, die er met behulp van een gomelastieken balletje wordt ingeblazen. Door eene onbekende oorzaak werd eene boer- dery staande op de „Horn", Groote IJpolder, gem. Sloten, en toebehoorende aan Jhr. den Tex te Amsterdam, in de asch gelegd. De geheele oogst, waaronder eene groote partij mos- terdzaad, werd een prooi der vlammen. De woning is gespaard gebleven. Naar wij vernemen was niets verzekerd. Tot bewijs van de steeds toeneinende waarde van de vischplaatsen op de Zeeuwsche stroomen en in het bijzonder op de Ooster Schelde, kan strekken, dat de gehouden ver- pachting nu ruim 37 duizend gulden opbragt, tegen ruim 18 duizend gulden in Mei 1882. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de stoomtrammaatschappij „01dambt" te Oldambt, ook opgetreden als concurrent van den Staat, doordat zij gelegenheid geeft om door middel der „hood- schapkaarten" berigten over te brengen. Deze kaarten ver- schillen in naam en vorm van de bekende briefkaarten, doch doen denzelfden dienst. Verder geeft de Maalschappij gelegenheid brieven te ver- voeren. En om 't snelle vervoer, en vooral ook om de goed- koopte maakte het publiek veelvuldig hiervan gebruik, en als men in aanmerking neemt, dat de genoemde tram een traject doorloopt van meer dan 20,000 inwoners, dan ligt het voor de hand, dat den Staat een aanzienlyk nadeel wordt toe gebragt. De postdirecteur te Scheemda en de brievengaarder te Midwolda vermeenen, dat de trammaatschappy de duidelyke letter der postwet (zie art. 25) overtreedt; de administratie der posterijen is hetzelfde gevoelen toegedaan, en nu is eene aanklagt tegen haar ingediend. Neemt men in aanmerking, dat er een aantal tramdiensten in Nederland zyn, dan is het duidelgk, dat de afloop dezer zaak &n voor de trams, en bovenal voor den Staat van 't hoogste gewigt is. Een man, die in den Berlijnschen dierentuin een der beren plaagde, heeft zijn plaagzucht duur moeten boeten. Hij pakte het dier voor de grap bij den snuit; de boos geworden beer haalde zijn arm door de tralies been in het hok, en liet dien niet los voordat de regter- hand geheel verminkt was. Met groote moeite en veel slagen gelukte het eenigen aanwezigen hem uit de klaauwen van het woedende dier te Devrijden. Waarschijnlijk zal de gewonde, een werkman, levenslang het gebruik van zijn regterhand moeten missen. SchilderNaauwelijks heb ik het portret van mijn geliefde gereed, of, zie! ze wordt mij ontrouw. Vriend: Dat aametje schijnt van verandering te houden. Eerst heeft ze voor je gezeten, en nu laat ze jou zitten. Weer is iemand door den steek van een wesp gedood, en wel een vrouw te Hatfield, in het Engelsche graafschap Essex. Zij werd achter in den bals gestoken, werd binnen eenige oogenblikken be- wusteloos en stierf twintig minuten later, ondanks de genees- kundige hulp. Een dikke heer. ,,Ik zou wel eens willen weten wat me eigenlijk scheelt. Ik heb om 4 uur niet meer dan 3 portien biefstuk met aardappelen en een paar omeletten gegeten, en nu om zeven uur kan ik nog niet eens een koude kip naar binnen spelen." ,,Zeg eens, Mietjezeide een oude jongeheer tot zijn keuken- meid, „van middag komt er iemand bij me eten. Wat hebikP" Keukenmeid: ,,Een kalfskop!" Donderdagmiddag kwamen te Sluis een 20-tal personen uit Brugge met roeibootjes aan. Na eenigen tijd in de gemeente ver- toefd te hebben, wilden ze wederom naar hun woonplaats vertrekken. Bij het instappen echter kantelde een der bootjes, met het gevolg, dat elf personen, meest dames, te water geraakten. Na zeer veel moeite, en vooral door hulp van een in de boot aanwezig persoon, die al zwemmende twee personen redde, en door middel van den inmiddels uitgeworpen reddingsboei, kwamen alien behouden aan land. Twee der dames werden in bewusteloozen toestand weg- gedragen. ,,Ga naar de post, en breng dezen brief er heen 1zeide eene dame tot haar aienstmeid. ,,Maar pas op! en blijf daarna geen half uur babbelen met je kennissen!" „Nu, ja!" antwoordde brommend de meid: ,,Dat kan ik vooraf ook wel doen!" Miss Webb, de zuster van den zmemmer die in de Niagara ver- dronk, moet, toen zij de tijding van den dood haars oroeders vernam, krankzinnig geworden en in de rivier Ladysmith in Natal gesprongen zijn, waar zij, vdor men haar redden kon, verdronk. De curiositeit van het gedresseerde varken is ook te Weesp niet vreemd; zetfs zijn er twee van die kunstige dieren. In eene tent worden er van tijd tot tijd voorstellingeu mede gegeven, welke, naar men ons meldt, staaltjes van verwonderlijke dressuur te zien geven. Onder de schitterendste nommers behooren een duel tus- schen de twee krulstaarten en een pantomime, waarbij een clown door de varkens ontkleed wordt. De kunst gaat ver. (N. v. dD.) Hebt gij een booze Griet, schiet nooit u voor den kop, Maar stop bedaard uw pijp, en lees. het boek van Job Pedant heerMijnheer de Professor, u hebt me zeker wel mat uw dochter Eransch hooren spreken? Hoe vindt u mijn accentP ProfessorEen geluk, namelijkdat het Eransch geen docde

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2