4® 1885. Vrijdag, 28 September. i\r. 59. V A A AAN LANDBOUW, GEMBENTE- EN POLDER-BELANGEN 9EW1.TD. Vier-en-Twintigste Jaargang. m\\w Prijs van het Abonuement: in het Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. DE ADERPOLDER, DE LEENDEBOERSPOLDER, DE KASPOLDER. Prijs der A_dvertentien BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1925 September 1883. KANTONGEREGT TE HAARLEMJNERHEER. Uitspraak van Vonnissen. i rS" il A A K L E M M E B M E E B Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren De landerijen in deze polders behoorden sedert vele jaren aan MevroUw de wed. Heineken, geboren Van der Pauw, al- thans voor verreweg.het grootste gedeelte. Na haar versterf is de eigendom dezer gronden overgegaan op hare docbter Cornelia Adriana. Eigenlijke polderbes'turen bestonden over deze polders niet. Toch komen ook zij nu en dan in aanraking met het Hoog- heemraadschap van R(jnland, en waren dus in werkelijkheid deze beide dames, Dijkgravinnen zij leverden als zoodanig, de berigten, bescheiden, rekeningen en andere stukken in, die door het Hoogheemraadscbap werden verlangd. Het is niet bekend, dat op haar immer door Dijkgraaf en Hoogheemraden aanmerkingen zyn gemaaktj waar die nitgingen van naburige polders is mevrouw Heineken met goed gevolg bij den Staats- raad opgetreden, en heeft hare zaak in regten gewonnen, die later met goed gevolg, ten genoege van alle pnrtijen is ge- schikt; een bewijs te over, dat voor zulk een taak ook vrouwen zeer wel zijn berekend. Intusschen is mejufvrouw Cornelia Heineken op 14 Junij 1883 in den echt getreden met den generaal Johannes Cor- nelis Jacobus Smits, Ridder van verscheidene orden, buitenge- woon A'ljudant des Konings, Kommaudant van het Koloniaal Invalidenhuis te Bronbeek. Uit den aard der zaak kan zij thans in het beheer harer goederen den bijstand ontvangen van haren echtgenoot. Voor die taak is de generaal bijzonder berekend. Wie den uitmun- tenden toestand kent, waarin het gesticht Bronbeek verkeert, zoowel wat zijne bosschen, zijne tuinen, zijne landerijen, zijn veestand, zijne vischteelt, door de bemoeijingen van den generaal zijD gebragt en worden onderhouden, zal het genoegen kunnen begrijpen waarmede de ondergeteekende voldeed aan het ver- zoek hem door den generaal en zijne echtgenoote gedaan, om de eerste rnaal dat zjj gezamenlijk hunne goederen bezochten, als gids te dienen. De ondergeteekende was daartoe bij magte, omdat h(j sedert vele jaren, zoowel de moeder als de docbter, had bijgestaan als raadsman in regtsgeleerde en landhuishoud- kundige belangen. De generaal heeft dezen togt voor zijne ga9ten zeer aange- naam gemaakt. Zij vonden op den 18 September 1883 het fraaije stoomjagt No. 1 van de firma Zurmiihlen aan de Overtoomsche Sluis, waar de togt werd begonnen door de Schickel en Nieuwe Meer. Bij de forten aldaar en aan Schip- bol liet de Generaal halfwerk varen en stoppen, om, met den atla9 van den kolonel Kromhout in de hand, de foitengade te slaan, die aldaar de stelling van Amsterdam uitmaken. Hij liet zich door zijnen gids de punten aanwijzen, waar de Pruis- sen in 1793 deze linie hebben geforceerdook werd de togt van Willem III herdacht, wiens magt vroeger vruchte- loos had getracht Amsterdam te verrassen, ofschoon die reeds tot „Het Huis de Vraag" was doorgedrongen. Toen de vuurlijn der forten was gepasseerd, liet de gene raal, zooals dit op Bionbeek voor zijne Invaliden dagelijks ge daan werd, de rijsttafel dekken, op de wijze als oudstrijders in Indie gewoon zijn. De rijsttafel, gereed gemaakt door eenen artist van Zomer- 1 dijk Bussink voldeed zeer aan den smaak der gasten en toen zij bij Aalsmeer aan dek gingen om de welvarende boom- kweekerijen te bewonderen, was er van de geheele pastei wei- nig meer te vinden. Het bootje spoedde nu laDgs de West-plassen, die zeer waar- schijnlijk spoedig zullen worden drooggemaakt, naar den Ader- polder, waar het gezelschap werd opgewacht door den opzigter Dirk van Wieringen. Nu werd het eerst afgestapt op de woning Oost Ade, be- woond door den landhouwer Elsgeest, alwaar boter en komijne kaas worden gemaakt. Vervolgens voer de boot door de Ade en den Hanepoel nnar de Leendeboerspolder, waar de gene raal den vijzelwatermolen in oogenschouw nam. Vervolgens voer men naar den Mopmolen. Deze molen onlangs vernieuwd door het Poldeibestuur van Neender en Lijker Polder binnen bedijking, is eigenlijk de bovenmolen van de molen van den Kas- polder, welke een soort van tonnemoleu zoude kunnen genoemd worden, gemaakt door den timmerman Holsebos naar een zeer eenvoudig stelsel, hetwelk zeer goed voldoet. Over het be- dienen van dezen molen nu, was het geschil geweest waarvan straks sprake was. De generaal vernam nu met genoegen dat AT.T/E TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BONG A C°.te Amsterdam. Utterlyk Woensdag.) de drie molens, de Mopmolen, de Kasmolen en de molen van den Leendeboerspolder, worden bediend tot aller genoegen, door denzelfden molenaar, genaamd Cosijn. Alsnu begaf zich het gezelschap naar de woning de Kas, bewoond door Adrianus van Wieringen, welke in 1883 geheel is vernieuwd door gemelden aannemer Hulsebos, die aan den generaal rekerischap gaf van zijnen bouw, en daarop het wel- nemen van den generaal mogt hoortn. Door het vaarwater de Buurt, voer men naar de woning West Ade, bewoond door den landbouwer van Egmond, waar Goudsche kaas wordt gemaakt, die door alien werd geproefd en uitmuntend bevonden. Alsnu voer de generaal door het vaarwater de Bolgerijt naar het stoomgemaal van Aderpolder, hetwelk in werking werd gebragt door den machinist Tinus Teulen. Nu verbeelde zich de lezer niet dat dit alles op een droogje gingde generaal en zijne echtgenoote lieten overal de mans, zoowel pachters als werklieden, onthalen op sigaren van Reijn- vaande vrouwen en kinderen kregen zoete koek, met plaat- jes, afkomstig van de tentoonstelling te Amsterdam, en alien ont- vingen in net gekurkte flesschen uit de Port van Cleve het beroemde Heinekens bier, uit de fabriek van den broeder van Mevrouw SmitsHeineken. Op de terugrei9 werd bet Observatorium van Rijnland aan Oude Wetering bezocht, waar de generaal zich rekenschap liet geven van de verschillende meteorologische werkluigen. De telegraaf werd in werking gebragt, hetgeen juist niet zeer voorspoedig ging; men zag het, dat deze telegraaf niet dage lijks dienst doet voor. bet pnblid! Het antwoord dat kwam was geheel onverstaanbaar en verward. Het is te hopen, dat de generaal pogingen zal aanwenden om dezen telegraaf, die op dit oogenblik, door allerlei onhan- digheden eu kibbelarijen, geen dienst mag doen voor het pu- bliek, dienstbaar te maken aan het doel, waarvoor hij toch zeker bestemd is het overbrengen van berigten. Het is te hopen, dat de generaal de vele verbeteringen door hem op Bronbeek ingevoerd, ook in deze streek moge laten rloordringen. Het mag wel meer bekend zijn dan het misscbien is, dat Bronbeek nog onlangs, toen Zyue Majesteit eenigen tijd doorbragt op Oranje-Nassau-oord, het Prinsesje voorzag van een bijzondere soort van konijnen Hare Majesteit van merkwaardige bloemen en vruehten, de vijvers vao het lustslot van zwanen met zwarte halzen, de vijvers met bijzon der groote zalmforellen en zware karpers, alle welke voort- brengselen door de goede zorgen van den generaal op het betrekkelijk kleine Bronbeek worden geteeld, waardoor het schoone geschenk door de Vorstelijke grootmoedigheid ten gebruike afgestaan aan de oudstrijders van Insulinde, voor deze dapperen eene verblijfplaat? strekt, zoo aangenaam, dat zij door alle oudgertienden, ook der Fransche, Duitsche en Engelsche legers, hun wordt benijd, en door verschiilende schrijvers over Invaliden-inrigtingen onopboudelijk als model wordt aangewezen, en gedurig door belangstellenden wordt bewonderd. Het bezoek van de buurschap van Bronbeek werd onlangs door Zijne Majesteit deu Koning tot driemalen toe herhaald, alwaar de generaal Smits alweder, als Voorzitter van den plan- ten en vogelentuin, de hooge goedkeuring vau Zijne Majes teit op zijne inrigtingen en die zijner bloedverwanten mogt vernemen. Zijne Majesteit de Koning heeft nog nimmer goedgevonden den Haarlemmermeerpolder te bezoekenbij deze wordt den generaal Smits en zijne lieve gade toegewenscht, dat zij spoedig hunne goederen in Kas-, Ade- en Leendeboerspolder in zooda- nigen bloeijenden toestand mogen brengen, dat zijne Majesteit zich verwaardige, die ook eens met de Koningin te komen bezoeken. Daarbij zal kunnen dienst doen het keurig gesteendrukte kaartje met reiswijzer, dat de generaal bij Tresling en Co., Hof-Lithografen te Amsterdam, heeft laten drukken, en dat op dien dag aan eenige weinige belangstellenden werd uitge- deeld, en het bewaren in de archieven vai kaartenverzamelaars zeer waard is. Badhoeve bij Sloten, Noord-Holland. Amersfoordt. 20 September 1883. Bij de door het Gemeentebestuur gehouden aanbesteding van steenlcolen voor de Scholen en het Raadhuis, was slechts een inschrijver, en wel M. van Daalen, te Nieuw-Vennep voor 92 cents de grove kolen en 72 cents bet gruis, per hectoliter. van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Naar men zegt, is de Rjjksveldwachter Ros, te Haarlem- mermeer, geschorst in zijne betrekking ter zake tegen hem procesverbaal is opgemaakt wegens dronkenscbap; welke zaak den 26 dezer voor bet Kantongeregt te Haarlemmermcer heeft gediend, en de beklaagde veroordeeld tot eene geldboete van 15, of 7 dagen gevangenisstraf. Werden in den laatsten tijd op verschillende plaatsen te Hoofddorp appelen en peeren van de boomen gesloten, in den nacht van 23 op 24 dezer zjjn door den Gemeente- veldwacbter N. van Leeuwen in den boomgaard van mej. de wed. L. v. d. Zon., drie appelendieven op heeterdaad betrapt en wel J. A. P., J. v. M. en A. v. V., alien te Hoofddorp woonachtig. Tevens werd door gemelden veldwachter de persoon van D. 8. wegens dronkenschap bekeurd. S. de G., te Hoofddorp, is, oaar men zegt, door den jagt- opziener J. Z. bekeurd voor het verschrikkelijke feit, dat zijne poes op zijn grond een baasje heeft gesnapt, hetwelk d. G. meende van een gewissen dood te moeten bevrijden. Het beestje is in beslag genomen en zal als levend stuk van overtuiging kunnen dienen. Zondagmorgen werd een jong paard van A. N. Slraatbof voor eene tilbury bespannen, nabij de R.C. kerk zoo scbichtig, dat paard en rijtuig in de vaart geraakten. Men zegt, dat een slag met de zweep de oorzaak was. Niemand had haast tot redden voor en aleer men zoogenaamd een appeltje voor den dorst had genuttigd. (De tilbury was met appelen beladen). Toen A. C. Benning j.l. maandag met paard en kar van de groote markt te Haarlem naar huis wilde rijden, bemerkte hij dat beiden zoek waren. Men had wel iemand er mee weg zien rijden, maar wie wist niemand te zeggen. B. mogt dus naar huis wandelen. Den volgenden dag kwam echter het berigt, dat de equipage te Bloemendaal bij Bos stood. GEBORENGrietje, doohter van C. Jonker en S. Kuipen. Bastiaan, zoon van E. Blijker en A. Roos. Cornelia Jacob, zoon van J. J. v. d. Brock en T. Zantman. Alida Christina, docbter van H. van Dongen en C. Thomas. Jan, zoon van C. de Weerd en J. de Yeer. Dirk, zoon van P. Yreeken en A. Niemantsverdriet. Maartje, dochter van C. Vermeulen en M. Stark. Cornelis, zoon van J. v. d. Horst en J. M. Gadaen. Johannes, zoon van L. Vlegels en J. Krijnen. Jacomina, dochter van J. v. Herwijnen en E. Sterkenburg. Willem Cor nelis, zoon van C. Markwat en J. C. v. Bentem. Bernardus Johannes, zoon van J. C. Brandt en E. Compeeren. Trijntje en Gerrit, (tweel.) dochter en zoon*van|J. van Tol en M. de Vries. Cornelis, zoon van J. Slagt en N. Schouten. Pieter, zoon van S. Trommel en J. Maliepaard. Jacob, zoon van C. de Raadt en J. Z. Snelleman. LEVENLOOS GEBORENeen Kind van Kl. van Leeuwen en H. van Tol. OYERLEDENGeertje Gravenmaker, ond 34 jaren, geh. met W. Struik. Adriaan, oud 20 maanden, zoon van G. B. van Limpt en G. v. d. Stroom. Marrigje, oud 5 jaren, docbter van A. Lonw en C. Siebeling. ONDERTROUWD: G. Breij (wednr.) met E. van Haaster. GEHUWDC. het Jonk (wednr.) met G. Vermeer (wed.) A. Kroes met J. Muijlwijk. J. v. d. Horst met u. M. Gadaen. P. J. Kuipers met P. Knoopen. Zitting van den 25 September 1883. M. D., te Haarlemmermeer, wegens politieovertreding, tot f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. J. H. S., te Hillegom, wegens idem, tot 6 boete of 2 dagen gevangenisstraf. M. W., te Hillegom, wegens nachtelijk burengerucbt, tot 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. W. v. E., G. W. en D. v. d. H., alle drie te Leimuiden, wegens idem, ieder tot 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. J. S., te Haarlemmermeer, wegens dronkenschap enz., tot f 6 boete of 2 dagen gevangenisstraf. F. v. d. K., te Lisse, wegens herbergovertreding, tot 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. L. v. d. P., te Noorwijkerbout, en M. V., te Lisse, beiden wegens idem, elk tot f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. A. v. d. S. te Hillegom, A. C. te Aalsmeer, G. G. te Hillegom, P. T. te s Gravesande, J. v. d. Y. te Sassenheim en J. W., te Haarlemmermeer, alle zes wegens dronkenschap, ieder tot f 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. C. S. te Hillegom, L. v. T. te idem, en C. v. B. te Lisse, alle drie wegens dronkenschap, ieder tot 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1