mm I 1883. Vrijdag, 12 October. Nr. 41. VAN AAN LANDBOFWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-Twintigste Jaargang. 4 Prijs van het Abonnement in het Jaar6.— Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. Hoofd-Ag'enten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 39 October 1883. Cornelia en Sophia Naai- en Breischool te Abbenes. Bewaar-, Naai- en Breischool te Abbenes. J £S5SSSSS^S£-S2553BB£feK - -V - \VXU1ZZ' IIAAULEMMERMEER. -NJ Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. MJiterltfk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Op de weekmarkt te Hoofddorp waren j.l. Donderdag aangevoerd1 paard, 3 koeijen, 29 schapen en 9 biggen. Naar men verneemt is de Ryksveldwachter Ros, nabijAalsmeer, uit zijne betrekking ontslagen. In den nacht van 10 op 11 October is uit balddadigheid aan den Ringdijk by den Vyfhuizerweg, op het erf van W. H. van Raam, eene scheering uit den grond getrokken, ver- nield en op een9 anders erf gegooid. Volgens gerucht, zouden er wel 8 a 9 personen aan debet zyn. J.l. Woensdag is de beer v. d. S., te Hoofddorp, tijdens eene nachtelijke wandeling door de achterstraten, tot aan de lendenen in een stinksloot verzeild geraakt; terwijl drie personen bij Z. E. aan huis zaten te wachten, waarschijnlijk op Vergunning; maar aangezien de politie een oog in 't zeil liield, hingen, volgens „de Vos," de appelen te hoog. GEBORENJohannes, zoon van E. Louter en S. Braakman. Petronella Francisca, dochter van P. Kapteijn en A. C. Bruijnen. Herman, zoon van J. G. Branderhorst en H. Kooij. Jaeoba, dochter van J. Johannisse en M. P. Maliepaard.Johanna, dochter van H. de Bree en B. Dekker. Maartje, dochter van C. Koomen en K. de Jong. Gerrit, zoon van T. van Es en A. Okken. Abram en Jan, (tweel.), zoons van A. Eigenhuis en M. E. Horst- meijer. Adriaan, zoon van G. B. van Limpt en G. van der Stroom. Trijntje Minne, dochter van J. Coevert en M. Trappel. LEYENLOOS GEBOREN1 Kind van C. Spaargaren en P. Marsman. 1 Kind van L. Rietdijk en M. Klok. 1 Kind van C. Zonneveld en A. C. Vonk. OVERLEDEN: Augustinus, oud 4 maanden, zoon van E. Boele en M. L. de Ruijt. Boudewina Jaeoba Franpoise, oud 2 jaar, dochter van R. F. J. Hunold en C. Graawelina. ONDERTROUWD: H. Vos met E. Quist. GEHUWDG. Breij (wedr.) met E. van Haaster. Kort Verslag van het verhandelde in de Huishoudelijke Vergadering van de Vereeniging Concordia", op 9 October 1888, des avoods, ten huize van F. A. Slikker. Tegenwoordig waren 17 leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goed- gekeurd. Als nieuwe leden werden toegelaten de heerenC. Slikker, L. v. d. Hor, K. J. Vink en C. J. v. d. Kraats. De Rekening over het afgeloopen boekjaar bedroeg: in ontvang f 196.en iD uitgaaf 180,26; saldo 15.74. Eene rekening van den boekhandelaar A. van der Stadt, ad 70,81, is aangehouden, als zijnde niet accoord volgens de gehouden aanteekeningen. Het Verslag omtrent de Leesbibliotheek van deze Ve*eeniging werd voorgelezen. Daaruit blijkt, dat er behoefte bestaat aan nieuwe boeken, waaraan de Vereeniging evenwel in ge- ringe mate kan te gemoet komen, wegens bet tekort in de kas. Er werd met 14 stemmen bepaald, dat de vergaderingen in den aanstaanden winter weder bij Slikker zullen worden gehouden. Eindelijk werden de leden van het Bestuur alien weder herkozen, zijnde de heeren: H. F. Bultman, president; F. Wesseling, vice-president; A. Stoel, penningmeesterJ. A. Pijnappel, secretaris D. Eggink en T. Folmer, leden. De op den 9 dezer door de Gemeente voor 4 jaren verpachte dorpsgronden, hebben opgebragt 301.25, berekend per jaar. Den 28sten September zijn de lessen op bovengenoemde inrigting weder gesloten met een vrolijk kinderfeest. De heer W. Zervas, te Keulen, had de noodige gelden overge- maakt, waaruit de kosten van het feest konden goedgemaakt worden. Dat gedurende het vrolijk zamenzijn de heer Zervas, wijlen Dr. J. P. Heije, zijn eenig kind, de echtgenoote van den heer Zervas, benevens de familie Van Voorst in woord en lied berdacht werden, is licht te begrypen. Van HEd. toch ging het voorregt uit, dat elk jaar tot tweemaal toe deze school te beurt valt. Twee meisjes, Cornelia Lelieveld en Aaftje Gijzenberg, die beiden geen enkelen schooltyd verzuimd hadden, ontvingen ieder een prijs van 2 gulden voor getrouw schoolbezoek. Over het geheel was het schoolverzuim gering en slechts het meest merkbaar in het laatst van Augustus en het begin vau September, den tyd van het korenrapen. De school werd dit jaar bezocht: van 5 Maart lot 2 April door 9 geheel en 13 gedeeltelijk betalenden van 2 April tot 2 Juli door 20 geheel en 16 gedeeltelijk betalenden van 2 Juli tot 1 October door 20 geheel en 16 gedeeltelijk betalenden. Aan gedeeltelijk kosteloos onderwijs werd bijbetaald/35.20, terwijl door de geheel betalende leerlingen f 65.15 voldaan is; makende te zamen een totaal uit van 100.35. De vriendelijkheid van mevrouw Van Dorsten, te Nieuw- Vennep, schonk ons weder f 2.50, voor welk bedrag 66n kind gedeelteiyk kosteloos onderwijs kon ontvangen. P. Boekel. Den 4den en 6den October is men weder begonnen aan het schoolgebouw te Abbenes gelegenheid te geven tot het onvangen van boeken. Door de Commissie in hartelijken dank ontvangen: Van K. P. NN. te Groningen den heer A. Wynands, te Haarlem. den heer E. Cremers, te 's Gravenhage Op 14 Aug. verantwoord 10.— 10.— 25.— 10.— 385. Ontmoedigd, doch niet moedeloos, dragen wij met beschei- denheid, ware menschenvrienden! de belangen onzer op te rigten Bewaarschool verder aan uwe weldadigheid op. nu'7De Commissie: fyN D. VAN WlERINGEN. P* Boekel. ft J C. VAN Tot. r D. de Vliegee. Jac. van dee Kamp. Tot het geven van inlichtingen hebben zich bereid verklaard de heerenA. v. d. Watee, Consulent van Abbenes (gem. Kaag), pred. te Sassenheim; K. Hbringa en Th. H. van Doldee, eertijds pred. in deze gemeente, thans te Groenlo en te Oude-Tonge; J. J. Pkins, hoogleeraar te Leiden, die zioh tevens willen belasten met bet ontvangen uwer liefdegaven, even als de heerenA. P. G. Jorissen en W. Th. van Griet- hcvsen, pred. te Rotterdam; P. A. Jas, pred. te Leeuwarden H. G. van Griethuysen, pred. te Sneek; A. C. J. v. d. Kemp, pred. te Spankeren, en K. F. Teenooij Apel, pred. te Am sterdam. Dat de Omnibusdienst SlotenOvertoom in eene groote be hoefte voorziet, blijkt wel hieruit dat van 1 Oct. 18811 Oct. 1882 vervoerd zyn 9127 personen (geheel rit), 1065 (half rit) en 860 pakjes terwyl bet aantal passagiers van Oct. 1882 tot 1883 beeft bedragen 10,907 (geheel rit, 1282 (half rit) en 877 pakjes, behalve de abonnd's. Het door de Regering dezer dagen aangekondigde en eer- gisteren bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp strekt om in art. 240 Gemeente wet het bedrag der personeele be- lasting, aan de gemeenten uit tc keeren, te verminderen tot drie vijfden. Het Ryk zal daardoor jaarlijks gebaat worden met ruim 2 millioen. Ten einde in bet verlies der inkomsten voor de gemeenten te voorzieu wordt met wijziging van art. 242 Gemeentewet aan de gemeentebesturen de bevoegdheid gegeven om 60 (in plaats 40) opcenten op de grondbelasting op de gebouwde eigendommen te beffen. Het totaal dier ver- meerdering wordt geschat op 2 ]/2 millioen, welk bedrag echter zeker niet door de gemeenten geheel zal worden geheven, daar er thans zyn die het 4/5 niet behoeven of minder op centen heffen dan de wet toelaat. Deze gemeenten zullen dus zeker niet tot het nieuwe maximum gaan. De steden met weinig ongebouwde eigendommen zouden echter bij den ruil verlies Iyden, doch de Regering doet opmerken dat de finan- cien dezer gemeenten gebaat zijn door de uitkeering van 30 pCt. der onderwyskosten, daar in de meeste dezer steden zooveel zorg wordt gewijd aan bet openbaar lager onderwys, dat zij ook zonder de wet van 1878 zouden voldoen aan de eischen in die wet gesteld. Bestond die wet niet, dan zouden zij veel meer voor het lager onderwys hebben uit te geven dan nu het geval is. Waar het noodig is blyven de gemeenten vrij in de ver- meerdering der plaatselijke belastingen; teneinde hen niet meer te beperken dan de bestaande wetteu dit doen, is in art. 247 Gemeentewet een kleine wijziging gebragt. De bevoegdheid om meer opcenten op de grondbelasting te heffen wordt overigens door de Regering als een verbeteriog van het plaatselyk belastingstelsel aangemerkt, omdat nu de buiteu de gemeente wonende grondeigenaars, hooger in de ge- meentelasten znllen dragen. Dit wetsontwerp, waarvan de in working treding op 1 Ja nuary 1884 wordt voorgesteld, is slechts een voorloopige maatregel. Hij ontheft de Regering zegt deze in hare Memorie niet van de taak om zoo spoedig mogelijk de door haar noodig geachte herziening van de belasting op het per- seal in verband met de plaatselijke belastingen, ter hand te nemen. c.'U 0011 ,i if) .1)00,06 Bij de vele minder gematigde tijdingen, die uit Limburg inkwamen omtrent den graanoogst van 1883, kan het ver- blijdend berigt gemeld worden, dat de aardappel dit jaar er buitengewoon goed gelukte. Overal is overvloed van dit kost- baar gewas en de knol is nitmuntend van smaak. Als proeve van dien overvloed deelt men ons authentiek mede, dat te Brunssum (zaDdgrond) enkele struik 69 aardappels leverde, waarvan 50 geschikt voor tafelgebruik. Onder Nieuweubagen werden verachillenden struiken uitgeaard, die 4560 knollen opleverden. Te Niewebildtdijk heeft een schaap binnen een half jaar tweemaal drie lammeren geworpen. De eerste drie hadden in het laatst van Mei eene waarde van 35. Van 't drietal, nn geboren, zijn reeds twee gestorven, wegens melkgebrek van de moeder, daar deze bestendig werd gemolken tot aan de onverwachte komst der jongen. In Overysel zijn de prijzen der vette kalveren buitenge woon hoog. Zy gelden 60 a 64 ct. per kgr. Voor vette runderen wordt ook zeer veel geld besteed. In de weiden betaalt men tot 84 ct. per kgr. In den herfst was het vee nog nooit zoo duur. Officieel wordt nu medegedeeld, dat de Internationale land- bouwtentoonstelling, het volgend jaar te Amsterdam te houden, zal worden geopend den 25n Augustus a. s. De aangifte van inzending is bepaald op 1 April a. s. De welbekende en door vele eigenaren en paardenliefheb- bers geachte pikeur de heer J. Koster te Beemster, heeft bij eene harddraverij te Wognum voor de 224ste maal in zijn loopbaan de prijs of premie behaald. Volgens den regenmeter der Rykslandbouwschool, is gedu rende de maand September jl. 82 mM. regen gevallen, tegen 99 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. AIb eene [byzonderheid kan worden berigt dat er van een boom, staande in een toin te Hardingsveld, 1133 peren geplukt zyn, die 2j/a a 3 Ned. onsen wogen. De eetlust van een vogel Is buitengewoon. Een lijster ver- slindt in eens de grootste slak. In dezelfde verhouding zou een man een geheelen osseschenkel voor zyn twaalfuurtje eten. Het roodborstje is ook zeer vraatzuchtig. Men heeft berekend dat een roodborstje, om zijn normaal gewigt tc behouden, dagelijks zooveel dierlyk voedsel noodig haeft als met een aardworm van veertien voet lang gelijk staat. Vergelijkt men de ligchaamsgrootte van een mensch van gewone zwaarte met die van een roodborstje, dan kan men berekenen hoeveel bij in 24 uren zou moeten gebruiken om in dezelfde verbouding als die vogel te eten. Nemen we een worst van negen duim omvang voor den aardworm, dan zou een menscb elke 24 uur 27 voet van zulk eene worst gebruiken. In Frieslaud had een boer eene koe. die ziek was, en daar- om stuurde hij om een zoogenaamden „deskundige", geen vee- arts, maar die in het geheim veel bij ziek vee wordt geraad- pleegd. De „deskuudige" kwam, onderzocht het beest en op de vraag van den eigenaar, wat de koe mankeerde, zei hij met een air van geleerdheid „Och 1 't is kolderigheiddat komt omdat de zuurstof zich verbindt met de dampkringslucht en daardoor krijgt hij connexies in de kop." De man schreef daarop medicijnen voor en gaf 't beest ook iets in met de verklaring dat het wel spoedig zou herstellen, als de voorgeschreven medicijnen gebruikt werden en het dier van het andere vee afgezonderd werd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1