Geffleiigfle Berigti. 1885. Vrijdag, 9 November. Nr. 45. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-Twintigste Jaargang. X IPrijs van het Abonnement: in het Jaar6.- i Prijs der -Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 13% Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. M 1 r» v-'v- UAARLEMMERMEER Pr(js van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIYGA C0., te Amsterdam. ElitertyK Woenadag.) >te Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Onderstaande personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden, ten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het Bevolkingregister. Jan Hendrik Evers, gekomen van Nieuwer Amstel. Willem Gehrels, Aalsmeer. Bastiaantje Verheij, Dirksland. Het bureau van de Bevolking en van den Burgerl(jken Stand is geopend: 's morgens van 912 uur, en's namiddags van 14 uur. KANTONGEREGT TE HAARLEMMERIHEER De Zittingen van het Kantongeregt worden gehouden te Hoofddorp, in het Raadhuis Voor Stra/zaken op Dingsdag en voor Civiele zaken op Donderdag. De Griffie, mede ten Baadhuize voornoemd, is geopend dagelijks, van 93 uur (Zoa- en feestdagen uitge- zonderd.) BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 31 Octob.6 Novemb. 1883. GEBORENJohanna Jannetje, dochter van C. Struijk en M. Soeteman. Arie, zoon van J. Verhulst en M. Sterk. Jan Willem, zoon van P. G. A. Gerritsen en E. Kooijman. Anna, dochter van H. D. Landwehr Johan en A. van Schift. Antje doehter van P. v. d. Sar en M. Vellekoop. OVEBLEDENDirk Cornelis, oud 9 jaar, zoon van W. P. van Andel en J. Branderhorst. Pieter, oud 5 dagen, zoon van T. Kooij en K. v. d. Vlugt. Alida, oud 11 maanden, dochter van P. Keijzers en M. v. Schooten. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD Geene. Den 8 November zijn op de markt te Hoofddorp aan- gevoerd: 64 paarden en bitten, 88 runderen en 18 biggen. Handel levendig. In den nacht van 7 op 8 dezer zijn van den Bingdijk bij Burgerveen ontvreemd4 stoelen, 2 tafeltjes, een ijzeren pot en een ijzeren lepel. Den 7 dezer, des avonds omstreeks 7 uur, ontstond brand in eene schuur van den kastelein P. Kok, aan de Vijfhuizen, welke door behulp der buren is gebluscht geworden. Men vermoedt dat de brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Door de politie wordt onderzoek gedaan. De jaarlijksehe Vee- en Paardenmarkt in het Hoofddorp zal worden gehouden op 8, 15 en 22 November 1883. Aalsmeer. In den morgen van den 7den dezer is in den Zwarten Polder afgebrand een der aldaar staande grootste boerderijen van mej. de Wed. Koningen. Het woonhuis, op zich zeif staande, is behouden gebleven. Heemstede. De Burgemeester alhier verzoekt opspo- ring en opzending van Theodoras Smit, oud 13 jaren, zoon van Cornelis Smit, arbeider te Heemstede, gekleed met grijze jas, bruine pilow broek, klompen en zwarte pet, veelal met geopenden mond loopende. Genoemde minderjarige heeft den 30n Oct. jl. de ouderlyke woning heimelijk verlaten. Ter voorkoming van alle misverstaud omtrent den aard der in het volgend jaar te Amsterdam te houden Internationale Landbouwtentoonstelling, herinneren wij nog eens dat zij uitgaat van de Vereenigde Ned. Landbouw-Maatschappijen, t. w. de Hollandsche, Friesche en Geldersche Maatschappij van Landbouw en het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht. Zij zal omvattenpaarden, rundvee, wolvee en varkens; koter, kaas, bewaarde melk enz.werktuigen en gereed- schapppenleer- en hulomiddelen voor het onderwijs en voor het Landbouw-bedrijf; bijenteelt en dierenbescherming. Gesteund door schier alle gemeentebesturen en Maatschap- pijen van Landbouw of Nyverheid hier te lande, belooft zij voor landgenoot en vreemdeling een aangenaam en leerrijk genot te zullen opleveren. Aan eene commissie in het Hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw was opgedragen te onderzoeken, op welke wijze het den veehouders gemakkelijk kan worden gemaakt, hun vee te zenden naar de in 1884 te Amsterdam te houden Internationale landbouwtentoonstelling. Door die commissie is thans voorgesteld, het vervoer van dat vee heen en terug, zoomede het toezigt daarop en het onderhoud daar- van op de Tentoonstelling, geheel voor rekening van het Hoofd bestuur der Maatschappij te doen plaats hebben en daarvoor een crediet van f 1000 te verleenen. Te Kapelle (in Noord-Brabant) is het mond- en klaauwzeer bij 8 melkkoeijen geconstateerd. De beesten waren slechts drie dagen te voren uit Zuid-Holland aangevoerd. Door den districts-veearts zijn maatregelen tegen verdere verspreiding genomen. De Stoats-Courant behelst het verslag betreffende de Neder- landsche inzending op de Internationale Vee-tentoonstelling te Hamburg. De commissie besluit haar rapport aldus Over het geheel genomen heeft Nederland op de Hamburger tentoonstelling een goede figuur gemaakt. Herhaaldelijk mogt de Commissie van verschillende zijden den dank ODtvangen voor hetgeen in ons land ten bate der tentoonstelling werd verrigt. Voor den Nederlandschen veefokker was deze tentoonstelling leerzaam. Zij heeft aangetoond, dat wij op het gebied van den veefok op den goeden weg zijn, maar dat wij vooral niet mogen stilzitten, in geen geval mogen denken dat wij er reeds zijn. In het buitenland, Hamburg heeft het opnieuw aange toond, wordt met inspannicg van ade krachten, gewerkt aan de verbetering der veerassen. Nederland zorge, dat het met zijne naburen gelijken tred houde. In de Zevenwolden berekent men, dat de hoeveelheid aard- appelen dit jaar het dubbele van een gewoon jaar bedraagt. In vele huisgezinnen worden dan ook 2, soma 3 malen per dag aardappelen gegeten. In de bnurtschap Gaanderen, onder Deutichem, is Dinsdag- avond de zoon van den landbouwer V., b(j het voederen van het vee, in den welput geraakt. Toen het ongeval bemerkt werd, was de ongelukkige reeds overleden. Een bijzonder gulzige koe te% Biervliet heeft een ganschen mangelwortel opgeslokt en is er mee gestikt. De mededeeling kan, helaas, niet als waarschuwing dienen en moet dus maar als curiositeit genomen worden. Het schijnt dit jaar overal een goed aardappellenjaar te zijn, ook in de vrij armoedige plaatsen van het Thuringer- woud. De knollen kunnen niet eens alle in de kelders ge- borgen worden, en zij zijn er zeer goedkoop. Men koopt een centenaar (50 kilogr.) zeer goede aardappelen voor 60 cents of nog minder. Drie waggous drachtig vee, uit Nederland, die aan het Pruisisch grensstation Cranenburg zijn aangebragt, zijn daar blijven staan, omdat zij niet in Duitschland mogen ingevoerd worden. Intusschen weigert Nederland den terugvoer. Se- dert 8 dagen staan deze beesten, waarvan reeds eenigen ge- worpen hebben, in bunne waggons opgesloten en wachten op een gunstig besluit dat hen uit deze enge positie verlost of hen voor deze overtreding met den dood straft. Onder de runderen van den landbouwer H. Baijema, te Ferwoude, gem. Wonseradeel, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Uit het feit, dat de bijen dezen herfst meer dan gewoonlijk de vlugtgaten in de korven met eene lijmachtige stof bijna hebben digt gemetseld, en eenige zelfs zich geheel van de buitenlucht hebben afgesloten, voorspellen de ijmkers een strengen winter. Nabij het station Eede is eene machine geplaatst voor ver- koeling van pekelkamers en kelders. Zij werkt met 15 paar- dekracht en dient tot het verduurzamen van varkensvleesch. Dat die verkoeling uitnemend gaat, bleek onlangs, toen bij eene warmte van 75° in de zon, daarbinnen sneeuwballen gemaakt werden. De inrigting is voor die streek van zeer veel belangalleen om aan vaste contracten te kunnen voldoen, worden b.v. jaarlijks meer dan 10,000 varkens geslagt. Boven- dien worden er duizendeD geslagt, buiten de vaste contracten. Het vervalschen van melk wordt te New-York met groote strengheid gestraft. Onlangs werden op 6en dag 30 melk- boeren, die betrapt waren op het „wasschen" van bun melk, veroordeeld tot geldboete van 75 tot 375. Een, die niet alleen water maar ook zout er bij had gedaan, zag zich zelfs veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Naar men verneemt, moet ons Ministerie hebben besloten op verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting alsnog belangrijke bezuinigingen aan te brengen. Bij Kon. besluit is de Minister van Financien gemag- tigd tot de uitgifte van f 5.000.000 in schatkistpromessen volgens de wet van 5 Dec. 1881. Binnenkort wordt te 's Hage verwacht Z. Ex. de vice- admiraal Suleiman-pacha, voorzitter van den Baad van Admi- raliteit te Konstantinopel, om in de hoedanigheid van buiten- gewoon ambassadeur aan Z. M. den Koning te overhandigen het Grootkruis der orde van de Imtyaz (orde van verdienste) welke door den Sultan van Turkije aan Z. M. is toegekend. Deze orde is de hoogste in Turkije en was tot dusver alleen verleend aan HH. MM. den Keizer van Duitschland en den Keizer van Oostenrijk. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij zijn weder f 20,000 overgemaakt aan de plaatseljjke com missie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 430,000. Door de Commissie van de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam (afdeeling Nederlandsche Kolonien), is van de geexposeerde voorwerpen een aanzienlijke hoeveelheid geschon- ken aan de Bijkslandbouwschool te Wageningen. Om eenig denkbeeld te geven van den stroom van be- langstellenden, wie de Tentoonstelling te Amsterdam voort- durend aantrok, zij het voldoende mede te deelen, dat zij door 1,427,521 betalende personen werd bezocht, terwijl van den toegang tot den halven entreeprijs door ca. 80,000 p. werd gebruik gemaakt. Hierbij dienen nog te worden opgeteld de duizenden geabonneerden, de exposanten en hun geemploi- eerden, werklieden enz. Om dezen vloed van menschen alleen in de bakkerij van „de Voorzorg" een kleine versnapering aan te bieden, was het noodig 140,000 pond bloem te verwerken, waaruit ongeveer 1,600,000 broodjes en 1,250,000 krakelingen gebakken wer den; om hun een hartigen dronk te schenken vulden alleen de Erven Lucas Bols 80,000 glazen met verschillende likeuren, terwijl er 210,000 stoelen verhuurd werden, opdat men zich, onder het genot der muziek, van het vermoeijende der wan- deling kon verpoozen. Er werden 45,000 liter Dortmiinder bier en 56,940 glazen Moezelwijn verorberd aan het einde der middengallerij. Om al de bezoekers van buiten, die natuurlijk verreweg het meerendeel vormden, over te brengen, liepen in 184 dagen, welke de Tentoonstelling beleefde, van de Hollandsche spoor- wegmaatschappij ongeveer 36,000 treinen. Ook aan bet station van den Rhijnspoor heerschte steeds een ongewone, hoewel natuurlijk niet zoo aanzienlijke drukte. Het getal der daar aangekomen en vertrokken treinen kon evenwel niet opgegeven worden. Op de lijnen der Amst. Omnibus-Maatschappij werden van 1 Mei tot 31 October 8,801,154 personen vervoerd. Het aantal ritten bedroeg in dat tijdvak, 658,060, van gemiddeld 2% kilometer elk, of samen 1,370,635 kilometer, zijnde zoo wat ruim driemaal de omtrek van onzen aardbol. Een ongewoon tumult had Donderdagavond op het ten- toonstellingsterrein plaats, doordien op den inventaris van de restaurateurs Adlon en Todt beslag is gelegd ter zake van weigering van betaling eener pachtsom van 12,000 aan het Comite. Tevens is er beslag gelegd op een vitrine met horloges in de Zwitsersche afdeeling, als gevolg van het verbreken van een contract over den verkoop van loten in het buitenland. Nu de tentoonstelling is gesloten, is er een begin ge maakt met het afzonderen der ongeveer 8000 voorwerpen, die tot prijzen der verloting zullen dienen. Daar het zich liet voorzien, dat men in een week biermede niet zou kunnen klaar komen, heeft men er een maand voor genomen, zoodat de eerste trekking van 10 tot 30 Nov. uitgesteld is. De serien volgen elkaar geleidelyk in verschillende trekkingen van telkens 10 tegelijk op. Hierbij wordt gezorgd, dat elk lot kans heeft op een prijs zijner serie en tevens den laatsten dag nog in aanmerking komt voor de hoofdprijzen. De houders van loten worden daarom gewaarschuwd hunne be- wijzen niet na de serientrekkingen te vernietigen, want een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1