Advertentien. 44H8BBT1BIHS. KENNISGEVING. - 180 - 313de Staats-Lotery. Prijzen ran 100.en daarboven. f - f f f Op Dingsdag 20 November 1883, de Levering in 1884 van: GEEN vergunning zal worden verleend Meer dan 70.000 personen zijn in de beide Koninkrijken ge- wikkeld in een voortdurenden strijd tegen misdadigers, o. a. 22,256 magistraten, 35,780 politie-beambte en 10,000 ci- piera enz. Wat de verbindering van misdaden betreft, de krachtigste factor daarvoor acht de heer Vincent, zonder te kort te doen aan de pogingen van schoolmannen en afachaifera, nog altooa de politie. Spreker achtte het wapenen der politie met revolvera minder gewenscht. Beter ware het den invoer en den ver- koop dier gevaarlijke artikelen te beperken. Ook weea hij op de ondankbare taak, welke de geheime politie heeft te vervullen. Hare plichten zijn hoogat moeielijk en gevaarlijk. Zij moet savoir vivre, eene goede opvoeding, achranderheid, tact en overleg hebben. Zij heeft met ver- schillende bezwaren te kampen en roekelooze huiaheeren maken die nog moeielijker. Spreker vestigde de aandacht op noodige aanvulling in de strafbepalingen nopens diefatal en daarna op de moderne hulp- middelen der politie: de telegraaf, de pera en de photographie. Hij voorziet, dat ook de telephoon weldra ala agent van politie zal gaan werken. De statiatiek toont aan, dat op elke honderd miadadigera in Groot-Brittanje er zeatig hunne gerechte atraf beloopen. De Deken van Banhor, in Walea, ia een vijand van theedrinken, en als hij de baaa waa, zou er door alle volks- klaaaen vrij wat minder van dit geurig vocht gebruikt worden. „Havermeel en melk", zeide hij in een vereeniging tot be- vordering van het onderwija in kokcn op de acholen, „maken gezonde, krachtige, flinke menschen, terwijl het veelvuldig gebruik van thee zenuwachtige ontevreden wezena maakt, die onvoldaan zijn met de wereld, die met hunne medemenachen twiaten en het onmogelijke begeeren. Goede apijzen en dran- ken geven geheel andere en juiatere levensbeschouwingen". Het overmatig theedrinkeu, dat de rust der zennwen ver- stoort, ia volgens hem een gevaarlijke omwentelingakracht. Drie of vier malen theedrinken per dag geeft een gevoel van zwakte, en het eind is dikwijls, dat de trekpot een voorlooper van de rumfleach is geweest. Hoevvel de laatste bewering misschien wel wat overdreven ia, de waarschuwing van dezen zielverzorger, die ook het ligchamelijk heil in het oog houdt, verdient beharligd te wor den, evenals deze, die hij daaraan verbond: dat slecht koken door een onwetende vrouw dikwijls de oorzaak is van ligchaams- en zenuwzwakte, die. eindigen in verval, onmatigheid en ziekte. Aangaande het noodlottig gerucht van brand in de syna- goge te Sinkowo, in het gouvernement van Podolie. worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Des avonds voor den Grooten Verzoendag, toen de synagoge overvol wa3 van vrome joden van beiderlei geslacht, ontstond plotseling in de vrouwenafdeeling, die op de derde etage is, en waar zich meer dan 600 vrouwen opeengedrongen bevonden, het geroep van brand, daar het glaa van een petroleumlamp, waarvan de pit wat te hoog opgedraaid was, sprong en de scherven eenige vrouwen in het gezigt vlogen. Tengevolge van dit alarm, ontstond ook in de manneuaf- deeliDg, in de beneden verdieping, eene groote verwarring en alle vloog, naar de vrouwen, om de oorzaak van het geroep te vernemen. Nu was echter de trap naar boven door een digte maasa vrouwenhoofden, die over elkander heen staken, zoodanig verstopt, dat de mannen niet verder konden. Zij hoorden slechts zuchten en steunen en een dof hulpgeschrei. De vertwijfeling was onbeschrijfelijk. Vele vrouwen spion- oen over haar die daar lagen naar beneden en bleven daar fevenloos of in onmagt liggen. Allen verloren hare tegen- woordigheid van geest, totdat eindelijk de Urjadnik (chef der politie) er heen ijlde, die een touwladder liet brengen en naar de derde verdieping klom, om de daar razende en ver- twijfelde vrouwen gerust te stellen en haar te verzekeren dat er nergens brand waa. De menigte trok zich nu terug en nu werd de trap eenigs- zins vrij gemaakt, waarbij men de treurige ervaring erlangde, dat er vele lijken op de trap lagen. Cr. Moslcressenshi, die spoedig naar de plaata geijld was, constateerde dat de gedoode vrouwen doodgedrongen waren en haastte zich, aan daar die in onmagt lagen of gewond waren, hulp te brengen. Aan de voortzetting van de godsdienstoefening werd niet meer gedacht, daar van alle kanten mannen en kinderen toe- gesneld waren om hunne betrekkingen te zoeken. Het door het bestuur aangegeven getal van 40 lijken komt wel wat weinig voorer moeten veel meer vrouwen om het leven gekomen zijn. Om brandkasten nog beter tegen de inwerking van het vuur entevens tegen diefatal te beschutten, wordt door een Amerikaan aanbevolen in de wanden sterke reservoirs met vertakkingen te maken, waarin sterke zamengedrukte giftige gassenkoolzuur, kooloxyde-gas, zwavel- waterstofgas enz. worden besloten. Indien deze wanden door dieven worden doorgestooten, dan maakt het ontwijken dezer gassen eene voortzetting van den diefatal onmogelijk. Buizen aan de reservoirs met een ligt smeltbaar soldeersel aangebragt, geven gelegenheid dat bij een brand de gassen ontwijken en de inrigting werkt dan als extincteur. Iemand zond aan een courant het berigt van den dood zijner vrouw. Hij vermeldde daarin onder anderen, dat ze bijna 12 jaar gehuwd waren geweest, als vol^t: uHeden overleed mijne ongeveer 12 jaren bezetene echtgenoote." enz. met uitnemend gevolg. De wakkere man wordt betreurd door zijne vrouw en drie kinderen zonder ligehaamsgebreken, door zijne talrijke vrienden en buren. Een 70-jarige weduwe te Eindhoven, die eenige maanden ge- leden met een 21-jarige jongeling in het huwelijksbootje wilde stappen, doch toen nog slechts een paar maanden weduwe was, zoodat er een wettig beletsel bestond om onmiddelijk een tweede huwelijk aan te gaan, is tbans, nu de gestelde termijn verstreken is, met haren jeugdigen geliefde in ondertrouw opgenomen. Als een bewijs hoe te Schiedam de waarde der jeneverbrande- rijen is verminderd, kan dienen, dat een branderij met bijstaand woonhuis, die 20 jaar geleden voor f 40000 werd verkocht, thans in trekgeld heeft opgebragt f 12,800. De olifant, die gebruikt wordt bij de voorstelling van de Reis om de wereld in den Parkschouwburg te Amsterdam, is gestald in hetzelfde gebouwtje, waar ook de wachthebbende brandweer- man verblijf houdt. Terwijl deze rustig sliep, werd hij eensklaps gewekt door een onverwachte liefkozing van zijn buurman, die, de eenzaamheid verfoeijende, met zijn slurf het paneel uit de deur gebroken had en bij den brandweerman binnenkwam. In de «Revue Brittanique" 1882, no. 9, pag. 73, leest men: a Amsterdam, de groote handelshaven van de Hollanders, werd, zegt men, gebouwd op haringgraten." Het staat er, en wel in een tijdschrift, dat bekend is als een ernstig recueil. Intusschen zijn de Amsterdammers vermoedelijk on- bewust, dat hunne huizen op haringgraten rustenHebben ze eerst de haringeu gegeten of zijn de graten van elders gegeten haringen geimporteerd? Een zoologisehe curiositeit. Op het /Tcmpelhofer Feld" te Berlijn hebben voor een paar dagen ongeveer 40 kraaien een waakhond zoodanig mishandeld, dat het dier na eenigen tijd stief. De kraaien hadden hem met hun snavels honderden wonden toe- gebragt. In den spoorwagen. A. (tot B, die doof is.) He wat 'n slecht weer B. Wat blieft? A. (Schreeuwend.) Ik zeg, dat 't sleeht weer is. B. Kan 't niet verstaan.A. (Luid schreeu wend.) Zoo'n gemeen weer. B. O, dat zie 'k zelf wel. (Een professor was verdiept in berekeningen over het wederkomen van een kcmeet.) De meid komt binnen: Meneer, Mevrouw vraagt wanneer ik 't eten op tafel kan brengen?" Professor: 27 Augustus 1935. ProfessorEn wanneer nu alle zweetdrijvende middelen niet baten, wat zult ge dan doen? Candidaat: Wel, dan stuur ik ze naar u toe, om examen af te leggen. PresidentBeschuldigde 1 bekent ge, het mes den dag voor den moord te hebben gekocht? Beschuldigde: Dat is nog al dui- delijkwant als ik het een dag daarna had gekoeht, dan zou ik het niet gebruikt hebben. Mevrouw: Wel, jongen! ben.je daar alweer om een soep- kaartje? Jongen: Ja, Mevrouw! Is u dat niet aangenaam? Mevrouw: Aangenaam? Waarom? Jongen: Of zou u liever bij ons aan huis een kaartje komen halen! (/Wat dunkt je, Wiilem, waarmee zou ik mijn vrouw morgen bij haar verjaardag eens aangenaam verrasseu kuunen Willem: Weet je wat, „hang je op 1 m—nt—aaMM—nia——mi—Mcti—■m—ii—mwt VIJFDE KLASSE. Zestiende Lijst. Nr. Prijs Nr, Prijs Nr. Prijs 5686 1000. 10050 200. 4321 100. 4,023 400. 200. 4823 100. 4879 400. 12355 200. 6703 100. 6482 400. 16599 200. 12072 100. 9892 400. 18644 200. 14506 100. 15846 400. 18697 200. 15612.. 100. 7053 200. 1797 100. 17851 100- 8027 200. 2584 100. 17899 100. 9367 H 200. 4035 100. Zeventiende Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 4310 1000. 4461 3000. 2342 100. en premie H 30000. 14844 100. des morgens ten 10 ure, zal ten RAADHUIZE, door BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Haarlemmermeer, worden AANBE- STEED: voor het Raadbuis. Het Bestek ligt ter lezing ter Secretarie, alwaar ook de Monsters der Turf te be'igtigen zijn. ZEGT HET VOORT. serie-niet kan een winnend nummer voor de hoofdprijzen wor den. De dag der laatste trekking is nog niet bepaald. Door het Geregtshof te 's Hage is uitspraak gedaan in zake de millioenenjufvrouw. Jaantje Struik is veroordeeld tot 5 jaren en Van Zutphen tot V/2 jaar gevangenisstraf. Van der Heem en Xonsenheim zijn vrijgesproken. Bij het vernemen van de uitspraak was vooral Consenheim zeer bewogen. Naar men verneemt, heeft Jaantje onmiddellijk verzocht cassatie te laten aanteekenen. In de vorige week werd te Oud-Beijerland van 18 ge- vallen van pokken aangifte gedaan, terwijl er 10 sterfgevallen plaats hadden. Het getal der aan de pokken overledenen was in October 33, en sedert het begin der epidemie 104. Het kan voor het publiek niet onverschillig zijn te weten, dat er een strijd op leven en dood wordt gevoerd tusschen de Staatsspoorwegen en de Ned. Rhijnspoor, dat de laatste op aansluiting rekent, maar dat de eerste liever boete betaald dan vroeg genoeg voor de aansluiting aan te komen, waar- door de reizigers genoodzaakt zijn de Staatsspoor te nemen, zullen zij de aansluiting niet missen. Dit is in zekeren zin eene zaak van concurrentie en van handel. Voor het verwarmen van het nieuwe Paleis van Justitie te Brussel zijn 5000 kilogr. steenkolen per dag noo- dig. Rekent men dat op 200 dagen van het jaar gestookt moet worden, en de prijs van vijfduizend kilogr. op 75 fr., dan kost de verwarming 15,000 fr. per jaar. De verwarmings- toestellen in de benedengewelven van het gebouw dienen tevens tot luchtverversching. Zij worden door vier mannen bediend. Een kostbare verwarming. Bismarck kan zijn afkeer van de latijnsche letter nog maar niet te boven komen. Hij heeft nu ook aan het Rijks- bureau voor statistiek het gebruik van die letter verboden; zoodat, in tegenstelling met de bestaande gewoonte, voortaau in alle drukwerken van dat bureau de duitsche letter moet worden gebezigd. De ontploffing op den onderaardschen spoorweg te Lou den geschiedde Dinsdagavond een paar minuten over half acht, tusscheD de stations Cbaring-cross en Westminster en was zoo sterk, dat op beide stations de dikke spiegelruiten werden ver- brijzeld en het gaslicht werd uitgebluscht. Er waren aan het eerste station verscheidene personen, die op den trein wachtten en drie, onder welke een oude dame, werden op den grond geslingerd. De trein van xMansionhouse kwam juist het station binnen en in de algemeene duisternis heerschten groote schrik en verwarring. Wolken zwarte stof stegen op uit den tunnel. Eerst dacht men aan eene gasontploffing, maar het bleek, dat de lampen dadelijk weder konden worden aangestoken. Zoo spoedig mogelijk werd de lijn tusschen de beide stations door ambtenaren onderzocht; zij konden geen beschadigingen op de baan zelve vinden, maar de telegraafdraden waren stukdaarom werd dadelijk het verkeer gestaakt. Sommigen meenen, dat een ontplofbare stof door een der ventilators is geworpen, maar dit is slechts eene gissing. Bijna te gelijker tijd had eene tweede ontploffing plaats op den Metropolitanspoorweg bij het Praed-street station. Niemand werd gedood, maar on geveer 30 personen zijn naar het hospitaal gebragt, terwijl vele ligt werden gewond. Uit de rapporten der ambtenaren blijkt, dat deze ontploffing van denzelfden aard was als de eerste. Zij geschiedde een vijftig pas van het station. Zes wagens zijn in kleine stukken geslagen. De dwarsliggers waren tot splinters geworden. Het gelukte echter spoedig in zoover de schade te herstellen, dat te half elf weder treinen konden loopen, om de duizenden, die van de visscherij-tentoonstelling kwamen, te vervoeren. Terwijl Dinsdag een trein met ammunitie, geescorteerd door een compagnie soldaten, stilstond aan het station Lime rick, hebben de Eenians er een kist buskruit en 500 patro- nenuit gestolen. 't Geval pleit niet voor de waakzaamheid der Engelsche militaire magt. De Keizer van Rusland zou zijn minister Tolstoi hebben medegedeeld, eat hij op reis de overtuiging had opgedaan van de noodzakelijkheid van zekere door het volk geeischte cou- cessien. De minister moest maar eens een ontwerp-grondwet opstellen, waarin, met in het oog houden van de belangen der dynastie en des Rijks, de wenschen der beschaafde maat- schappij bevrediging zouden vinden. Als het waar is? De directeur der geheime politie in Scotland-Yard las in eene vergadering van het Socioogische Congres een opstel voor over de oorzaken, uitkomsten, verhindering, ontdekking en bestraffing der misdaden, de behandeling der misdadigers en recidivisten. Volgens den spreker zijn er zes vooruame oorzaken van misdaad, namelijk gebrekkige opvoeding, oukunde, slecht ge- zelschap, slechte aanleg, draDk en onzedelijkheid (onkuisch- heid). De vier eerste kunnen getemperd worden door ver- beterde opvoeding. Elk harer is verantwoordelijk voor een tiende der gepleegde misdaden, terwijl drank en onkuisch- heid elk het dubbele (twee tienden) veroorzaken. Dan blijven nog twee tienden over, en zij worden teweeggebracht door oorzaken, welke grootendeels buiten het bereik liggen der- genen, welke daaraan hun ondergang te danken hebben, nl. gebrek aan arbeidde raoeielijkheid om de gevolgen eener oneerlijkheid weer uit te wisschen; de achteloosheid van eigenaars van zaken, die ze noodeloos bloot laten; eindelijk he°t getnak, waarmee gestolen goed aan den man kan worden gebracht. Armoede is, volgens den heer Vincent, buiten kijf eene der hoofdoorzaken die tot misdaad voeren. Daarom moeten bazen bijzonder omzichtig wezen, alvorens zij iemand in verleiding of noodeloos aan den bedelstaf brengen. In Engeland, Wales en Schotland moeten de jaarlijksche onkosten der misdaad op ruim 6,000.000 pd. st. worden ge- steld, namelijk voor justitie en politie 3,600.000 pd. st., ge- vangenissen 206.000 pd. st„ verbeterhuizen en industrieele scholen 482.000 pd. st., rechtspleging 322,000 pd. st., en de waarde der gestolen voorwerpen (minstens) 1,000.000 pd. st. Bij de opening van de huishoudelijke school bij het regement grenadiers en jagers is gebleken, dat ongeveer 14 pet. der miliciens (meestal Eriezen) lezen nor-h schrijven konden, terwijl er bovendien nog 9 pet. niet schrijven, doch wel lezen konden. Twee heeren, die elkaar niet zeer genegen waren, ontmoetten elkander in een voile schouwburgzaal, en, t zij uit ongeluk of uit moedwil, trapte de een den ander vrij onzacht op de teenen. »Doe je dat met opzet?" vraagde nu de beleedigde. #Rardon, Mijnheer 1 was het antwoord, »met neerzet." Te Geneve is overleden, in den ouderdoui van 52 jaren, Jean Trotett, die, ofschoon zonder handen en voeten geboren, toch zeer ontwikkeld was, behoorlijk kon schrijven en met allerlei werktuigen, ook wapenen, omgaan. Hij had zich op den landbouw toegelegd BURGEMEESTER eD WETHOUDERS van Haarlem mermeer, brengen ter opeDbare kennis, dat tot het houden van VERLOTINGEN van KOEK, KLEEDE- REN, of - andere Goederen, op St. Wicolaasavond, (5 December). Haarlemmermeer, 6 November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTZENDORPFER, Burgemeester. D. EGGINK, Secretaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2