1883. Vrijdag, 7 December. Nr. 49. :w\uu VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vier-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der A^dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 113 '/a Cent. IIoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 28 Nov.4 Dec. 1883. UAARLEMMERMEER. Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C0., te Amsterdam. Viterl{jK Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Tot kerkvoogden der Hervormde gemeente Haarlemtnerraeer zijn Aerbenoemd de heeren: J. C. Roodenburg en A. Pruissen. Zondagmorgen j.l. is op den Hoofdweg tusschen de brug en de Protestantsche kerk te Hoofddorp, verloreD een zwart granaten vrouwen ketting, de kralen in 't midden grooter dan aan de einden, waaraan bevestigd een goud tonnetje. De vinder wordt verzocht dezelve te deponeeren ter Secretarie van Haariemmermeer j terwyl op eene goede belooning kan worden gerekend. Maandag j.l. werd voor het Geregtshof te Amsterdam be- handeld de zaak tegen Jacob Kerkvliet en diens zoon, in zake diefstal van eenden. De eisch is voor eerstgenoemde eene maand, en voor den zoon een dag gevaogenisstraf. Uitspraak op 10 December. GEBORENJanna, dochter van C. Markus en M. C. Vermeulen. Johannes, zoon van J. B. Ferdolage en J. E. Jansse.i. Christina, dochter van P. van Dam en M. van Donk. Theodorus Cornelis, zoon van J. Bakker en N. Straathof. Hendrik Johannes, zoon van H. Bakker en J. op den Kelder. Cornelis, zoon van J. Bette en L. M. Coenradie. Martinus, zoon van J. Hoogkamer en A. van Elsweik. Johannes Cornelis, zoon van C. Kuijperen J. Eijkman. Klaas, zoon van J. van Zijverden en H. van Bentum. Jannetje, doehter van J. Balk en J. Zelderbeek. Dingena Wilhelmina, dochter van J. de Graaf en Jvan Leeuwen. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van C. de Krijger en T. Jansen. OYERLEDEN: Anthony Bogers, oud 27 jaar, geh. met G. Koenen. Klaasje, oud 5 jaar, dochter van D. de Haas en H. van Velzen. Adriana, oud 2 maanden, dochter van J. Krijgsman en 0. Kooij. Gerrit Hondeveld, oud 68 jaar, geh. met W. Wentink. Christina, oud 4 jaar, dochter van H. Verzijde en S. Kamlade. ONDERTROUWD: W. de Koster met K. Alderlieste. GEHUWD: J. van Willigen met C. E. Guldemond. H. de Vries met A. Versteeg. Zwolle, 29 Nov. Op de Paardenmarkt waren heden alhier aangevoerd p. m. 300 stuks van allerlei slag. De handel was zeer beperkt. Men gaf voor le soort Werkpaarden tot 400; 2e soort tot 275, terwyl aftandsche Werkpaarden en 3e soort 100 a 226 opbragten. De 1 eu 2jarige Fokpaarden of Enters golden 200 a 375. Veulens 90 a 140; Ponnys 100 a 225 en voor de slagtbank met ruime keuze 20 n 45. Te Hardegarijp is eeu koolrasp geoozst van bijna 11 kilo. Door den timmerman G. W. Fukkens, te Brakel, is een zelfwerkende karnmolen uitgevonden, die slechts om de 1 /2 uur opgewonden behoeft te worden. Het is naar men ons meldt een zeer eenvoudig, doch praktisch werktuig, dat minder kost dan molens die door een bond of paard gedreven worden. Onder Boijl (Fr.) is de boerenhuizing van E. Duursma, Maandagavond een prooi der vlammen geworden. De be- woners, die reeds te bed lagen, werden gewekt door het geloei der koeijen. Van den inboedel kon niets gered worden. Er zijn omgekomen 2 koeijen, 1 kalf, 38 scbapen en 1 varken. A lies was verzekerd; de oorzaak is onbekend. Gedurende de maand December a. s. zullen in Rusiand niet minder dan 606 laudgoederen onder den hamer worden gebragt, te zamen groot ruim 600000 hectaren. Deze eijfers leveren een treurig bewijs van den achteruitgang van den landbouw aldaar, die steeds toeneemt. Onder de runderen van den landbouwer H. W. Wesselius te IJlst, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. VOORHEEN EN THAN8. Veeprijzen: 1830 en 1877. In het kanton Dahlem (prov. Luik) ligt een hofstede van 60 H.A. Den 9Maart 1830 had er eene veiling plaats van vee en landbouwgereedschappen, toebehooreude aan den pachter, die naar 's lands gebruik den 15 Maart de boerderij zou verlaten. De wekeljjksche Land bouwkroniek stelt 2 franken gelijk met 1 gulden en geeft dan de volgende opbrengst: 10 landbouwpaarden van verschillenden leeftijd, gemiddeld per stuk tegen 1841340 8 veulens van /116348 17 melkkoeijen, door elkander i/ 57 969 2 stieren, ieder a 33.50 67 4 kalveren, jaar oud a J 19,5078 170 schapen, van verschillenden leeftijd en geslacht 1445 4 varkens143 Totaal 4390 Na 1830 werden er van de 60 H.A., die de plaats groot is, twaalf tot weilnnd aangelegd. Den 8 maart 1877 bragt een opvolger van bovengenoemrlen huurder zijn vee onder den hamer en maakte toen voor: 6 landbouwpaarden van diversen leeftijd, door elkander a/525 3150 1 6enjarig veulen170 30 melkkoeyen a 185 gemiddeld5550 4 guste koeijen a/140 560 4 stieren, den- en tweejarige, tegen /117 468 8 ednjarige kalveren, 67 per stuk536 9 varkens (dragtige zeugen, beeren en overloopeM) 950 onverkoeht bleven 4 melkkoeijen, 2 vaarsen en 2 varkers, die de pachter voor eigen gebruik hield 1000 Totaal 12384 Om nu lot een zuivere vergelijking van de veeprijzen van voor 50 jaren en de tegenwoordige te komen, zullen we in rekening brengen de waarde vermindering, die het geld sedeit ondergaan heeft en die ongeveer 25 pCt. bedraagt. Dan vinden we, dat koste: voor 50 jaar thans Een landbouwpaard168 525 ddnjarig veulen,,145 170 melkkoe185 stier44 ,,117 ednjarig kalf24.50 67 varken,,45 100 In de laatste 50 jaren zijn dus de landbouwbonwpaarden 8, de melkkoeijen, de stieren, de kalveren en de varkens 2 ya doch de veulens slechts ongeveer 11/2 maal duurder geworden. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij zijn weder 20,000 overgemaakt aan de plaatselyke com- missie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel der- halve 470,000. Het Centraal comite tot Ieniging der Krakatau-ramp te Batavia had op 19 Oct. ontvangen 947,650. De grootste helft dezer som, nl. /415.000, is in Ned. Indie byeengebraat; dan volgen Nederland met/393,000; Singapore met/ 71,000; Siam met/ 80,000; Londen met 18,000, enz. De heer G. Bulk, lid van den Gemeenteraad van Nieuwer- Amstel, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Bij de laatste verkiezingen was hij met groote meerderheid herkozen. Dezen zoraer gaf de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat9cbappy haar uitgebreid personeel gelegenheid met hunne vrouwen kosteloos de Tentoonstelling tebezoeken; thans heeft zy aan ambtenaren en bedienden ruime gratifi cation verstrekt voor de goede zorgen en drukke diensten by die gelegenheid verleend. Hoofd- en gewone conducteurs ontvingen alien een gratificatie naar hun rang van/25, 20 of 15. Voor de mindere beambten is dat geld gestort in de Rijkspostspaarbankde boekjes worden op een nader te bepalen tijdstip uitgereikt. In de week van 25 November tot 1 December kwamen te Ood-Beierland 29 gevallen van pokken voor en 10 sterf- gevallen. Het aantal aangetasten sedert het begin der epidemie was 529, dat der sterfgevallen 157. In dezelfde week overleden aldaar 14 personen, alien beneden 40 jaar oud, en werd eeu geboren. Eugene Godard en Pierre Crommelin zullen den lln December te Rotterdam opstijgen. Een bejaarde dame zal met hen medegnaD. Het cassatieberoep van W. A. M. Baron v. Heeckeren v. Enghuizen, tegen een arrest van het Geregtshof te Arnhem, waarbg hij wegens vergrijp tegen de zeden tot celstraf ver- oordeeld werd, is door den Hoogen Raad verworpen. Van de acht en dertig werklieden, die in den bij het spoorwegongeluk te Saint Mdan verbrijzelden wagen zaten, zyo nu 37 overleden. Door de politie te Haarlem is een jeugdige dievenbende aangehouden, bestaande uit zeven jongens van 10 tot 16 jareD, die zich aan verschillende diefstallen in winkels en kelders hadden schuldig gemaakt. Bij het wegnemen van een flesch wjjn werden zij op heerterdaad betrapt. De oudste heeft reeds meermalen wegens diefstal tuchthuisstraf ondergaan. Een geheel gezin in Leeuwarderadeel, dat het vleesch had gegeten van een kalf, hetwelk aan miltvuur had geleden, is tengevolge daarvan ongesteld geworden. De meeste leden van bet gezin bleven behouden na hevige brakingen. De vader ecbter is aan de gevolgen bezweken. Voor hen die naar een betrekking dingen, is 't mis- schien van belang te weten, dat de Bonthuizen, eene kleine gemeente in Zuid-Holland, worden gevraagd een secretaris en een gemeente-ontvanger, de eerste op een jaarwedde van/300 en de laatste op een van 105. Allddn zij, die met de werkzaamhedeu voldoende bekend zyn, kunnen in aanmerking komen. Onder den naam sDurrophon" heeft Dr. Fr. H. Diirr te Miinchen patent genomen voor een nieuw soort van „Verspre- ker", die de eigenschap moet hebben zonder hulp der electriciteit het geluid op een afstand van 3 tot 4 KM. even duidelyk over te brengen als de gewone telephoon. De geluidgolvingen worden hier door den geleidingsdraad zelven overgebragt, die, zooals men weet, bij electrische telephouen slechts een lyde- lijke rol vervult. De ongeveer 1 mM. dikke draad bestaat uit 20 zeer fijne afzonderlijke draden van een verbinding van koper, tin en nikkel. Deze zeer goedkoope „Ver3preker" moet, zooals de uitvinder verzekert, den toon zeer vol en duidelijk wedergeven, zelfs al wordt die op een afstand van 1 a 2 M. van den trechter voortgebragt. Het is dus onnoodig vlak bij den toestel te spreken. Ook boort men de klanken uit den toestel zelven, zonder dat er byzondere hoorbuizen vereischt worden. Een gewezen hoogleeraar van de hoogeschool te Innsbruck, Dr. Ed. Neminur, die thans te Weenen woonde en in aan- zienlijke kringen verkeerde, is gevangen genomen, onder be- schultliging van een ainbtenaar tot misbruik van zijne ambts- bevoegdheid overgehaald en opligterijen tot een bedrag van 200,000 Mark gepleegd te hebben. Het geval wekte groot opzieD, zooals men denken kan. Aan een particulier schrijven uit de Lampongs ontleent de Arnh. Ct. het volgende: Juist kwam ik den 26sten Augustus te Telok-Betong aan, toen 's avonds de verwoesting begon. Wy kwamen, op het gerucht dat de Loudon aankwam, alien op bet strand, toen in eens een golf uit zee kwam opzetteu en wij alien met een sopper daarvan vrij kwamen. Den gebeelen nacht hield dit aan, en ik ben zelfs nog al mijn goed in het logement op groote balen goenizakken gaan zetten, in het vertrouweu dat daar myn boeltje veilig was. Maar jawel, tegen een uur of negen moesten we alien de vlugt nemen, zoodat er van het redden van den boel geen sprake meer was. Wy waren toen alien op het residentiehuis verzameld, terwijl sommige heeren, waarooder ook ik, op aanradeu van den secretaris in een der bijgebouwen gingen, daar die steviger waren dan het hoofd- gebouw, toen op eens die vreeselijke donderslag kwam, en wij in de diepste duisternis zaten. Kort daarop begon men weer te schreeuwen dat bet water tot aan het gebouw gestegen was. Wij namen toen nogmaals alien de vlugt en trachtten tegen de heuvels op te werken; mij gelukte het eerst na vergeefsche pogingen. Wat is de mensch toch een raar wezenl Toen wij daar zoo in dat bijgebouw zaten, had ik nog hoop te leven en vandaar dat ik vreeselijk het land bad, doch toen ik eenmaal bij dien berg stond en mijne handen en voeten te vergeefe in dien modderigen beuvel sloeg, en het water (gelukkig in mijn gedachte) hoorde opkomen, en vooral toen ik eindelyk door middel van een boom, dien ik gelukkig te pakken kreeg, my op den heuvel gewerkt had, doch daar geen hand voor oogen kon zien en als het ware bedolveD werd onder dien slykregen en toen op zij van mij voelende, bemerkte dat de grond tot op een voet van mij reeds weggespoeld was en overal om mij been de boomen met geweld tegen den grond sloegen, dus toen ik geen uitzigt meer had op leven, toen verzeker ik je, dat ik mij daarvan zoo geheel en al had losgescheurd, dat ik mij daarvan zoo geheel eu al bad losgescheurd, dat het mij niets had kunnen scbelen op dat oogenblik te sterven. Ik had mij in den strijd dien ik gestreden had, als over- wonnen beschouwd. Gelukkig had ik mij het gevaar grooter voorgesteld dan het was; ten minste: ik sta nog op mijn pootjes, Alleen had ik er myn heel rommeltje bij verspeeld en had zelfs, om zoo te zeggen, geen broek meer aan. Het meeste spyt het mij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1