S 1885. Vrijdag, 14 December. Nr. 50. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWLTD. Vier-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. - 13 z. z. z. zzw. z. z. z. NliW. 3 i£ Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. JPrijs der zAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer l2/t Cent. Iloofd-Agent en voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Bij de verkiezing van drie Notabelen der Hervormde Ge- meente Haarlemmermeer, zijn van de 674 stemgeregtigden 33 opgekomen. Herkozen zijn: J. Maaskant met 29 en P. Kistemaker met 21 stemmen en is gekozen, in plaats van wijlen P. Bus, A. Noordam met 20 stemmen. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 511 Dec. 1883. Uitvoerig Yerslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 25 October 1883, 63 H W Id 5 M 15 7 7 5 7 7 IIA A R L E M M E R If E E R Prys van een enkel Nommer 15 Cent. AILE TOEZENDINGEN, EEDAXTIE EN UITGAVE BETKEFI'ENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliterl{jk TFoensdag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. de Heeren Maandag jl. is J. Kerkvliet alhier door het geregtshof te Amsterdam, in zake diefstal van eenden, veroordeeld tot veertien dagen celstraf; zijn zoon is vrijgesproken. Een door den veldwachter Bremer opgebragte bedelaar die opgaf te heeten Jan de Graaf, van Lisse, is gebleken een valschen naam te hebben opgegeven. Hij heet Jeroen Hogestein, wonende te Heemstede, en heeft reeds 9 maanden gevangenisstraf ondergaan. GEBORENPieter, zoon van M. J. Blokker en C. de Haan. Gerardus, zoon van J. Wesselman en A. van Dijk.Maartje, doohter van T. van Gulik en J. Blanken. Geertje, dochter van L. Vermeer en A. Smits. Wilhelmina, dochter van J. van Es en L. Maat. Pieter Johannes* en Maria Sophia (tweel.), zoon en dochter van K. Avis en E. Horstman. Johannes Cornelis, zoon van C. Stoop en J. Bleeker. Johanna, dochter van J. van Briemen en G. van Dijk. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van J. Weststeijn en G. de Raadt. 1 kind van C. W. van Velsen en C. J. Van Leeuwen. OVERLEDENJan, oud 10 maanden, zoon van H. de Rooij en E. Schuurman Ingetje, oud 9 jaar, dochter van J. D. van Dijek en J. Zonneveld. Guurtje, oud 18 jaar, dochter van S. Com- mandeur en G. Breugelman. Cornelis, oud 8 weken, zoon van J. van Voorst en C. Moolenaar. ONDERTROUWD: M. in 't Veld met E. Oosthoek. GEHUWD: M. Nieuwenhuijse (wednr.) met A. Meurs. (wed.) W. de Koster met K. Alderlieste. Uitrlag van de op 13 December, iDhet koffljhnis de Nedcrlan- den, te Hoofddorp, ten overstaan van deo te Zaandam ge- vestigden Notaris B. J. ten Cate, gehouden verkoopiDgen van lo. de Boerderij genaamd Elisabeth's Hoeve, gelegen te Haarlemmermeer, Sectie L. Kavel 14, groot 40.03.90 hectaren. le Perceel, groot 19.99.70 Hect. 22,500. 2e 20.04.20 Hect. 16,700. Gecombineerd. in afslag, gemijnd door den Heer Jb. Laten- stein, op f 40.300. 2o. de Boerderij genaamd Catharina's Hoeve, gelegen te Haarlemmermeer, Sectie L, kavel 15, groot 19,98,70 hectaren, 3e Perceel, groot 9.99.30 Hect. f 9,400. 4e 9.99.40 Hect. 8.520.— 3 en 4 Gecombineerd, in afslag gemijnd door den Heer E. v. d, Stadt, van Zaandam, op f 18,920. De kosten waren 10®/o. De Heer F. Wesseling, hoofd der school No. 4 te Haar lemmermeer, is benoemd tot Leeraar aan de Hoogere Burger- school te Amersfoort. des morgens ten 10 ure, in het Raadhuis. Reeds vroeger in 't kort medegedeeldj Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig bij den aanvang der zitting 14 leden, zjjnde de heeren: Dijt, Bultman, Verkuijl, Ran,'t Hooft, Knaap, Tim- mermans, Tensen, de Breuk, van Vuuren, Suidgeest, van Reeu- wijk, Biesheuvel en Evelein, alsmede de Secretaris; terwijl na beeediging nog op de presentielijst heeft geteekend de heer A. Pruissen. De notulen van 6 September 1883 worden goedgekeurd. I. Door den heer A. Pruissen, benoemd lid vandenRaad, worden afgelegd de eeden voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet, en art. 39 der Gemeentewet. De Voorzitter wenscht den heer Pruissen geluk met zijne benoeming. De vergadering bestaat alsnu uit 15 leden. II. Aan >de vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de Provinciale Bladen van 1883, n°. 53 tot 60; b. dat bij de onlangs gehouden aanbesteding van de leve ring van Steenkolen voor de Scholen en het Raadhuis het laagst is ingeschreven door P. van Daalen, en wel de grove kolen voor 0.92, en bet gruis voor 0.72 per hectoliter. c. dat de verpachting der dorpsgronden heeft opgebragt 301.25 per jaar. Een en ander wordt voor kennisgeving aaDgenomen. III. Aan de orde is de begrooting voor 1884. Door de Financieele Commissie is daaromtrent uitgebragt het navolgende rapport „De Financieele Commissie nit den Gemeenteraad heeft onder- zoeht de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1884. „Ofschoon zij bevond dat enkele posten nog al boog waren geraamd, meende de Commissie evenwel dat zulks geen bezvraar opleverde en wijl er overigens geene bedenkingen tegen de verschillende posten bestaan, adviseert de Commissie om de begrooting, zooals die is liggeude, goed te keuren. „De Commissie vestigt er de aandacht van den Raad nog op, dat in de begrooting geen post voorkomt voor het maken van eene brandvrije bewaarplaats voor het Gemeente-archief, waar- omtrent reeds meermalen in den Raad werd gesproken." Bij de daarpp gevolgde discussie wordt door den heer Bult man namens de Commissie voor de Gemeentevverkeu voorge- steld, om vo4gm. 55, onderhoud der wegen, te verhoogen met f 200, ook mef. het oog op ap.nkoop van puin, en omdat ook op andere punten verbeteririg van de wegen zal worden gevraagd. Het voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming, en de post daardoor van f 700 gehragt op f 900. De heer Bultman zegt voorts, dat de Commissie voor de Gemeentewerken een post op de begrooting wenscht gebragt te zien voor het maken van een brandvrije bewaarplaats voor het archief, en stelt voor daartoe f 4000 uit te trekken. Deze som zal welligt niet geheel noodig zijn, maar dat is geen be- zwaar; de bedoeling is, om achter het Raadhuis een brandvrije kamer te bouwen. De heer Verkuijl zegt, dat ook de Financieele Commissie op deze zaak heeft attent gemaakt, en indien door de Com missie voor de Gemeentewerken geen voorstel ware gedaan, dan zou de Financieele Commissie zolks gedaan hebben. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De heer Bultman stelt alsnn voor om de post voor aflos- sing van Schuld te verminderen met 4000, en de post voor onvoorziene Uitgaven met 200, en waardoor do zoo even toegestane verhoogingen weder worden gedekt. Dienovereenkomstig wordt besloten. De heer de Breuk volgn. 81, kosten van verlichting, bespre- kende, betoogd de wenschelijkheid van het aanbrengen van meerdere verlichting in de dorpen, en zou wenschen dat daarin werde voorzien. De heer Verkuijl wijst er op dat ook op andere punten in de gemeente verlichting wel wensehelijk zou zijn, maar de kosten zouden zoo belangrijk worden dat spreker daarvoor terugdeinst. De heer Tensen zegt ook dat de kosten te groot zouden zijn, en merkt aan dat in weinige andere gemeenten verlichting van de wegen wordt gevonden, en deze gemeente er daarom ook nog wel buiten kan. De heer de Breuk is het niet eens met den heer Tensen, dat er weinig plattelandsgemeenlen zouden zijn waar straat- verlichting wordt gevonden. Spreker wil er hier een begin mede maken in de dorpen. De heer Knaap meent, dat daaraan niet kan worden be- gonnen om de booge kostenen zegt dat de een last heeft van het licht en een ander niet, zoodat niet iedereen er even groote behoefte aan gevoelt. De heer Bultman wijst op verschillende punten in de ge meente waar verlichting wensehelijk zou zijn en zegt als men er aan begint, dan moet men het goed doen. De heer Biesheuvel zegt, wij hebben nog nimcner eene op- gave gehad van de kosten; wauneer wij die eerst hadden, dan kan men beter over die zaak oordeelen. De heer 't Hooft acht verlichting in deze gemeente inoeijelijk tot stand te brengen en wijst op Aalsmeer, alwaar de ingeze- tenen het voor eigen rekening hebben gedaan; znlks kon hier ook wel. De heer de Breuk zegt, dat de ingezeteneu zulks niet ver- pligt zijn; het is eene zaak van de gemeente. De heer Suidgeest zegt, er is ook verleden jaar over gespro ken, toen werden de kosten bij duizendtallen genoemd, en men liet de zaak rusten. Spreker wil ook nu weder van de zaak afstappen. De heer de Breuk vraagt opgaaf van kosten. De heer Bultman zegt, zulks kan wel opgemaakt worden, maar als de Raad toch niet wil, is het nutteloos werk. Spreker wenscht daarom dat vooraf de Raad zieh nader omtrent de zaak verklare. Ook de heer 't Hoott zou wel eens eene opgaaf van kosten wenschen. I)e Voorzitter zegt, dat indertijd in de Gids eene opgaaf van kosten heeft gestaan, maar die was foutief. De heer de Breuk zegt, dat naardien de Raad toch duideljjk niet voor de zaak is, Spreker van verdere behandeling dezer zaak afziet. De heer Biesheuvel herinnert er aan dat er vroeger sprake is geweest van het plaatsen van een braudspuit bij Halfweg hij vindt daaromtrent niets in de begrooting. De Voorzitter zegt dat de zaak der brandspuiten nog in handen is van de Commissie; deze zaak verder toelichtende, zegt de Voorzitter dat Burgemeester en Wethouders het tegen woordig Barenhuis te Nieuw-Vennep zouden willen bestemmen voor een brandspuithuis, als te Nieuw-Vennep een nieuw baren huis wordt gebouwd. De heer Verkuijl zegt dat de Financieele Commissie heeft verondersteld dat het bouwen van een nieuw barenhuis te Nieuw-Vennep noodig zal zijn, omdat Burgemeester en Wet houders zulks in de begrooting voorstellen de indruk van de Commissie was echter dat het tegenwooidig huisje nog wel een paar jaren kan staan. De Voorzitter vraagt of de Raad 1000 op de begrooting wil brengen voor een nieuwe brandspuit. De heer Biesheuvel zegt dat men dan op andere punten ii de gemeente ook wel spoedig vragen zal. Spreker is er niet voor. De Voorzitter stelt dan voor om de begrooting vast te slellen in ontvang en in uitgaaf op 86,531.88. Saldo nihil. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. IV. Is aan de orde: de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1884. Het daaromtrent door de Financieele Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt: De Financieele Commissie in wier handen werd gesleld de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1884, ten einde die te onderzoeken, heeft de eer den Gemeenteraad mede te deelen dat zij daarop geene bemerkingen heeft; waarom zij voorstelt deze begrooting in ontvangst en in uitgaaf op 5603.15 /2 goed te keuren. Na voorlezing van dat rapport, stelt de Voorzitter voor gemelde begrooting vast te stellen, zooals door de Commissie in haar rapport wordt voorgesteld. Dienovereenkomstig wordt besloten. V. Is aan de ordehet ontwerp besluit tot beschikkibg over 4/5 gedeelte der personeele belasting voor 1884/85. Bedoeld ontwerp luidt als volgt: De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Gezien de wet van 7 Julij 1865, Stbl. n°. 79. Overwegende dat het tot dekking der gemeentelijke uitgaven over 1884 noodig is te be3cbikken over een gedeelte der Ryks- belasting op het personeel. Besluit: Er zal worden beschikt over vier-vijfde gedeelten van de opbrengst der Rijksbelasting op het personeel over 1884/85, in deze gemeente geheven zulleude worden. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. VI. Komt ter tafelhet ontwerp besluit tot verstrekking van Subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1884. Bedoeld besluit luidt De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Gezien het raadsbesluit van den 25 Oclober 1883, waarbij is goedgekeurd de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1884; Overwegende dat op die begroooting in ontvang is gebragt 5500, wegens Subsidie uit de Gemeentekas. Dat uit gemelde begrootirg blijkt dat de aangevraagde Sub sidie van f 5500 werkelijk benoodigd is, ten einde de door het Armbestuur te doene uitgaven te bestiijden dat men tot dekking der Uitgaven op geene andere of hoo gere ontvangsten kan rekeuen dan die vermeld in de aange- haalde begrooting; dat uit de goedgekeurde rekening van het Armbestuur over 1882 blijkt, dat het buiten de Subsidie geene gcnoegzame

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1