1883. Vrijdag, 21 December. Nr. 51. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWLTD. Vier-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der AxlvertentiSn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Va Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1218 Dec. 1883. Uitvoerig Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 25 October 1883, I I A A R L E if M E R M E E It Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAX ItOiVGA C°.te Amsterdam. t itrrl{jlc Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren De heer P. Dammes, onderwijzer te Haarlemmermeer, is benoemd tot hoofd der school te Blauwkapelle (Utrecht.) De landbouwer J. C. heeft zijn knecht G. M. v. H., uit zijn dienst weggezonden, onidatzijne dochter hem een kus heeft gegeven. De knecht eischt alsnu 6 weken loon. H. M. de Koningin heeft ingeteekend voor vier exemplaren van het werkje „Bijgeloof en Natuurkennis," door P. Boekel, te Abbenes, om daarvan 6en exemplaar, na lezing door Hare Majesteit, in de bibliotheek te doen plaatsen. Ook H. K. H. Prinses Hendrik teekende in voor een exemplaar. De uitgave zal geschieden bij P. Out, boekhandelaar te Koog a/d Zaan. In den morgen van 13 December, ten 8'/2 uur, onstond brand in een hooiberg van A. Schonten, Ringdijk by de Vijfhuizen. Door spoedige hulp van buren en met behnlp der spuit was men den brand binnen een uur meester. De schade beloopt ongeveer 100. Hooi en koren waren yerzekerd in de Hanseatische Brandverzekering-Maatschappy te Hamburg. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van een brandende lucifer of door vuur uit eene pypaangezien van broeijing niets te bespeuren was. In de afgeloopen week, zijn bij C. W., te Hoofddorp, erge baldadigheden gepleegd, door b. v. een tilburij achter over in den modder te zetten, de kap er af te scheuren en die met modder en mest te bederven; voorts werd een kippenhok ver- uield, aangebeld enz. enz. De schuldigen zijn door den veld- waehter van Leeuwen opgespoord; ze zijn genaamdJ. Baten, C. Pater, D. Smal en J. Jansen. Door den Rijksveldwachter van Hulzen zyn te Haarlemmer meer weder twee landloopers aangehouden, die opgaven ge naamd te zijn W. Brouwer en V. Zweden, van Serooskerken. Velen van die lieden komen tegenwoordig per stoomboot naar Haarlemmermeer om te bedelen, en gaan met dezelfde ge- legenheid weder huiswaarts. Onderstaande personen worden in hun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden, ten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het bevolking register. Jacs. Joh. v. Herwijnen gekomen van Amsterdam. Antje Tesselaar Haarlem. Corn. Th. Kapteijn Muiden. Dirk v. Essen Haarl. liede. Marinus Koster Sloten. Arij de Gelder H. I. Ambacht. Het bureau van de bevolking en van den Burgerlijken Stand is geopend: 's morgens van 912 uur, en 's middags van 14 uur. GEBORENCornelia Clasina, dochter van H. Balk en G. Spaar- garen. Everardus, zoon van G. Smit en C. Schaap, Adrianus, zoon van A. Snijders en M. Dekker. Arie Gerrit, zoon van P. van Rijswijk en A. Boeijing. Antje, dochter van P. Smit en C. van Liempt. Cornelia, dochter van W. Trouwen en W. C. Kamp. Cornelis, zoon van M. Tanis en W. v. Tilburg. Theodorus Johannes, zoon van J. Homan en A. Hogerwerf. Geertruida, dochter van A. Snoodijk en JNTvan Stelle. Elisabeth, dochter van J. Hulsbos en L. v. d. Heuvel. Jan, zoon van W. Grisnich en G. Groenveld. Catharina Cornelia, dochter van A. N. Straathof en J. M. Streng. Leendert, zoon van J. Plaisier en T. Nugteren. Gerardns, zoon van J. Nibbering en E. Borgman. OVERLEDENJan, oud 13 maanden, zoon van P. Sehalk en C. J. Cuvelier. Pietertje, oud 3 maanden, dochter van A. v. d. Oever en L. v. d. Pol. Pieter, oud 20 jaar, zoon van P. Malie- paard en G. Hartmans. Grietje, oud 7 jaar, dochter van J. D. van Dijck en J. Zonneveld. Johanna Wesseling, oud 79 jaar, wed. van J. Rutte. Boudewina Lucretia, oud 19 jaar docnter, van M. van Damme en A. de Jonge. Agatha Geertruida, oud 18 jaar, dochter van W. Schouten en W. Koolhaas. ONDERTROUWD: C. Roodzand met M. Schrier. H. Aarsen met J. Heermans. GEHUWDGeene. Yoor de op 19 December 1883 te Halfweg door den Notaris van der Moer, gevestigd te Haarlemmermeer, geveilde 7 hektaren 44 aren Bouw-, Gras- en Klaverland, gelegen aan deu Middelweg in den Groote IJ-polder, gemeente Sloten, was hoogste bieder de heer P. Bier Sr., voor f 9200; doch ze zijn in afslag afgemijnd en opgehouden. Bij Koninklijk besluit van 15 October 1883 (Stbl. n°. 143), worden de oude koperen Centen en halve Centen op 31 December 1883 buiten omloop gesteld, en is de uiterste termijn, binnen welken die pasmunt van Rijkswege tegen gangbare munt wordt iugewisseld, bepaald op 31 Januari 1884, en wel aan de Kantoren der Betaalmeesters of aan de Ontvangers en Commies-Ontvaugers der directe belastingen, invoerregten en accijnsen. des morgens ten 10 ure, in bet Raadhuis. Vervolgtie one vorig Nummer.) Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. VII. Komen ter tafel: de aanvragen om afschrijving wegens hoofdelijken omslag, dienst 1888, en wordt gelezen het adres van C. Rus te Haarlemmermeer, houdende verzoek om afschrij ving op zijuen aanslag in den Hoofdelijken omslag, dienst 1883, bedrageude 17. Naardien gemelde P. Rus den 28 Mei 1883 is overleden, wordt besloten de gevraagde .afschrijving te verleeneu en wel voor 7 twaalfde gedeelten, ter somma van /9.9iy2. Vervolgeus wordt gelezen het adres van Antonie de Groot, houdende verzoek om afschrijving op zynen aanslag in den Hoofdelijken omslag, dienst 1883, bedragende 5.50. Gemelde de Groot de gemeente ve laten hebbende den 4 October 1883, wordf besloten de gevraagde afschrijving te ver- leenen, en wel voor 2 twaalfde gedeelten, ter somma van 0.91 V2 VIIIX. Alsnu zijn aan de orde de bezwaarschriften tegeu aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 18 83, het Sup- pletoir kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1883, en de reelame in zake Hondenbelasting van A. Duister. Men besluit deze zaken te behandelen in eene vergadering met gesloten deuren zoodat de openbare zitting tydelijk wordt opgeheven. De openbare zitting heropend zijnde, komt aan de orde: XI. De aauvraag tot deelname in het kapitaal benoodigd voor den aanleg van den spoorweg HaarlemUtrecht, en wordt medegedeeld dat ingekomen is een circulaire van den heer J. R. M. Wiegel, te Nieuwer-Amstel, waarbij tot deelname in de op te rigten Spoorweg-Maatschappij HaarlemUtrecht wordt uitgenoodigd, zoodra de concessie definitief za) zijn verleend. De heer Bultman stelt voor deze aauvrage te stellen in handen van de Financieele Commissie, om advies. Daartoe wordt besloten. XII. Aan de orde is: voorstel tot ontbinding van het erfpacht-contraet met A. Boers. De Voorzitter deelt mede dat A. Boers, aan wien bij akte op den 30 Junij 1881 een perceeltje grond in erfpaeht is uitgegeven, is overleden; dat zijne erfgenamen het huis, waar- voor het bedoelde perceeltje grond ligt, hebben verkocht, doch dat daarby niet tevens aan den kooper is overgedragen de erfpaeht van gemelden erfpachtsgrond, en dat in dit geval het erfpachtsregt moet eindigen volgens art. 7 der overeenkomst; voorts dat de Erven Boers geuegeu zijn mede te werken tot ontbinding van het erfpacht-contract; dat opgemaakt is een ontwerp-overeenkomst, waarbij het erfpacht-contract wordt ont- bonden verklaard, en dat Burgemeester en Wethouders op die ontwerp-overeeukomst de goedkeuring vragen van den Ge meenteraad. Nadat bedoeld ontwerp aan de Vergadering was voorgelezen, en door geen der ledeu het woord gevraagd zijnde, stelt de Voorzitter voor het ontwerp der overeenkomst goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. XIII. Wordt gelezen het verzoek van Mej. M. Fraai, om eervol ontslag als gemeente-vroedvrouw te Abbenes. De Voorzitter stelt voor het gevraagde eervol ontslag te verleenen, met ingang van den 5en November 1883. Daartoe wordt besloten. XIV. Is aan de orde: de benoeming van eene Gemeente- vroedvrouw voor de Standplaats Abenes. De namen der sollicitanten worden medegedeeld. De heer Verkuyl wijst op de groote afstanden voor de meuschen, wonende onder de Standplaats aan den Lijnden, om de vroedvrouw van Hoofddorp te halen, en wanneer er nn meer dan eene geschikte sollicitante is, kon er ook wel eene voor den Standplaats Lijnden benoemd worden. De heer 't Hooft herinnert dat de waarneming van die wijk eerst onlangs aan de vroedvrouw te Hoofddorp is opgedragen, en acht het minder goed om daarin weder zoo spoedig weder verandering te brengen. Nadat de heer Verkuijl zegt hierop niet nader aan te dringen, ook omdat de Voorzitter verklaart dat er tot heden geene klag- ten zijn ingekomen, wordt tot de benoeming overgegaan, en daartoe benoemd mej. Hiltje Vader, geboren Kuilman, te Am sterdam, en de infunctie-treding bepaald op 15 November 1883. XV. Komt ter tafel het opgemaakte Bestek voor de aan- besteding der levering van de in 1884 benoodigde School- en Kantoorbehoeften. Dit bestek wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. XVI. Is aan de orde: voordragt tot af- en overschrijving in de begrooting. Aan de goedkeuring dhr vergadering wordt onderworpen het navolgende ontwerp-besluit. De Raad der gemeente Haarlemmermeer, Gelet op art. 215 der Gemeentewet: Heeft besloten, op de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1883, te doen de navolgende af- en overschrijvingen Afschrijving onvoorziene uitgavenf 160.33. Overschrijving: uitkeering aan het Rijk voor het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen 160.33. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Dit besluit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. XVII. Alsnu komt weder aan de orde de zaak betreffende de verhooging van het Schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs te Hoofddorp, laatstelijk vermeld in de notu- len van 16 Augustus 1883, n°. 8, en alstoen gesteld in han den der commissie beetaande uit de heeren't Hooft, Verkuyl en Biesbenvel. De Voorzitter zegt, dat deze zaak niet op het oproepings- briefje is vermeld, en vraagt of de Raad de zaak nu wil be handelen of in de volgende vergadering, en de Stukken inmid- dels ter lezing te leggen. Aan de discussie hieromtrent wordt door verschillende leden deelgenomen. De heer Suidgeest wil de zaak aanhonden. De heer 't Hooft zegt: in eene vorige vergadering zijn de stukken in handen der commissie gesteld om in deze verga dering rapport uit te brengen, het is niet de schuld der com missie dat de zaak niet op het oproepingsbriefje staat; bij vraagt: waarom zal men er nu mede wachten? De heer Verkuijl wenscbt, dat het rapport der commissi* zal gelezen worden, dan kan men er over oordeelen of de zaak al of niet zal worden uitgesteld. De heer Bultman zegt, het spijt mij van twee leden te hooren dat zij de zaak nu weder by verrassing willen doen behan delen; de commissie heeft de Stukken bijna drie maanden in handen gehad en nu eerst wordt het rapport uitgebragt, dat nog al uitgebreid is. Waarom, vraagt Spreker, is de commissi* zoo bang om het rapport ter lezing te leggen De heer 't Hooft wil het rapport der commissie uitbrengen doch vindt het niet flink, nu eenmaal de zaak door den Raad goedgekeurd is, dat twee leden daartegen opkomen, en de behandeling der zaak weder willen vertragen. De heer Knaap is voor lezing van het rapport. De heer Bultman zegt, de heer 't Hooft schijnt spoed met de zaak te hebben, maar vraagt wanneer de stukken in handen der commissie zijn gesteld? en waarom het rapport niet ter lezing is gelegd? De heer 't Hooft zegt, het is altyd de gewooDte geweest dat de rapporten in den Raad worden uitgebragt, en de zaak dan behandeld wordt; waarom zal men nu anders handelen? De heer Verkuyl vraagt voorlezing van de stukken, dan kan de Raad beoordeelen of de zaak zal behaDdeld worden. De Voorzitter doet daarop aan de Vergadering voorlezen het adres van de heeren Bultman en de Breuk, met alle de daarbij behooreude bijlagen, het daarop door Gedeputeerde Staten in- gewonnen berigt van den Districts-Schoolopziener, den brief van Heeren Gedeputeerde Staten, en eindelijk het rapport der commissie uit den Gemeenteraad. Dit rapport luidt als volgt: Aan den Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Bij missive van HH. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 1