(iBineiile Berigten. 204 land van den 1 Aug. 11., n°. 41, werd aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente toegezonden een adres van de heeren H. F. Bultman c. s. te Haarlemmermeer en een brief daaromtrent van den betrokken Schoolopziener, met ver- zoek een en ander te brengen ter kenniase van den Raad, met uilnoodigiDg om aan bet daarbij gedaan voorstel gevolg te geven, en aan HH. Ged. Staten het daaromtrent te nemen besluit nader mede te deelen. Deze stukken met de bijlagen zijn gesteld in handen van uwe commissie, welke daaromtrent de eer heeft, onder ver- wijzing naar het vroeger in deze zaak in den gemeenteraad voorgevallene en speciaal naar het rapport van 22 Febr. 1883, het volgende te doen opmerken. In de eerate plaata wat betreft het adrea van de H. H. Bultman en de Breuk. De zonderlinge beachouwingen, die in dat adrea voorkomen, zal de eommisaie, ala zijnde de beapreking daarvan minder ter zake dienende, laten voor hetgeen die zijn. Uwe eommisaie veroorlooft zich alleen te w(jzen op de vele onjuiate mededeelingen van feiten die in bedoeld adres voor komen, welke onjuiate mededeelingen men zeker allermintst van de adresaanten zou verwacht hebben, daar deze toch zoo goed als iemand op de hoogte der zaak zijn of althans konden zijn. Zoo ia al dadelijk ten eenenmale onjuiat wanneer adres aanten zeggende gemeenteraad besloot dan ook in hare ver- gadering van 30 December 1880 ora het onderrigt niet te kostbaar te maken, en bepaalde het onderwijs voor de Franache taal op 5 voor school 4; aan school 5 te Nieuw-Vennep werd bet onderwijs in een avondschool gegeven, aldaar was dua meer tjjdruimte beschikbaar en kon het onderwijs gron- diger zijn, hier werd het onderwijs op f 10 voor het Fransch gebragt. Wat is de zaak? Bij het vertrek van den voormaligen onderwijzer aan school 4 werd, op voorstel van den school opziener Poutsma, besloten, aangezien het onderwijs, dat in het Fransch in een avondschooltijd gegeven werd, niet vol- doende werd geacht, het onderwijs zeer uit te breiden en het op de dagachool te doen geven. Na de kostbare reorganisatie van het onderwijs aan school 4, besloot de Gemeenteraad van de leerlingen die van het uit- gebreid lager onderwys gebruik zouden maken, een voldoend schoolgeld te heffen. Bij de vastatelling van het besluit tot schoolgeldheffing ging de Raad van het bij de hand liggend denkbeeld uit, dat niet, zooals thans gebleken is dat gebeurt, de meeate leer lingen alechts de Franache taal, maar al de te onderwijzen vakken zouden volgen, vandaar dat er minder gelet is ge- worden op de bepaling, dat het leeren der Franache taal J 5 voor iederen leerling kosten zou, maar wat de kosten behooren te zyn voor a' de vakken te zamen. Dat wat uwe commissie hier mededeelt, de waarheid is zal geen raadalid betwisten en blijkt ook ten alien overvloede uit het raadabesluit van 27 Januarij 1881, op voorstel van den heer Biesheuvel genomen, en waarbij het schoolgeld van 30 werd gebragt op /33. Deze verhooging van school geld geschiedde omdat in het besluit tot schoolgeldheffing de bepaling was opgenomen, dat de leerlingen zelf de scboolbe- hoeften bekostigen zouden, welke bepaling door Ged. Staten geen goedkeuring kon verwerven. De commissie meent dat, na het aangevoerde, de zaak duidelijk is, anders zou toch het besluit tot verhooging van al de vakken te zamen ten eenen male onbegrijpelijk zijn. (Slot volgt.J Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 27 December 1883, des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize te Hoofddorp. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Bezwaar- schrift van J. Tijburg, tegen zijnen aanslag in den Hoofdelij- ken Omslag. 3. Bestek onderhoudswerk aan het Raadhuis, begraafplaatsen en brandspuithuizen. 4. Idem aan de scholen en onderwijzerswoningen. B. Idem aan de wegen. 6. Verzoek van het hoofd der school te Abbenes, tot het weg- nemen der populierboomen langs het erf en schoolplein. 7. Adres van J. A. Bakker e. a., om bijdrage voor het plaatsen van een lantaarn bij den Kruisweg. 8. Wijziging van het besluit tot verhooging van het schoolgeld voor Uitgebreid Lager Onderwijs. 9. Verzoek van F. Wesseling, om eervol ontslag als Hoofd van school n°. 4. 10. Verzoek van I'. Dammes, om eervol ontslag als onderwijzer aan school n°. 4. 11. Verzoek van het Hoofd der school n°. 9, bij Halfweg, om vermeerdering van hulp op zijne school. 12. Benoeming van twee leden der Plaatselijke Schoolcommissie. Door de Commissie zijn aanbevolen: A. M. Vorstman en M. Braat; K. Schuurman en J. vau Zijverden. Omtrent den oogst in de prov. Noord-Holland bevat de St. Ct. No. 286 op de gebruikelijke wijze een oordeel in cijfers, waaraan de volgende opmerkingen zijn toegevoegd „Tarwe, rogge en wintergerst hebbeu algemeen aan de verwachtingen beantwoord, het stroo is echter wat kort gebleven doch had een goed gewigt. De zomergerst en haver hebben mede goede resultaten gegeven, hoewel door sommige gemeenten geklaagd wordt, dat de langdurige voorjaarsdroogte het gewas erg heeft benadeeld. De boonen hadden hier en daar veel van de luis te lyden, doch ook zijn de bloesems door een paar dagen hitte verflenst en was de stand algemeen dun. De erwten waren beter, doch zullen niet veel meer dan een middelmatig beschot hebben opgeleverd. De stamboonen zijn goed. De, aardappelen hebben alle reden tot tevredenheid ge geven; ook dc suikerbieten gaven een goed gewas. De uijenteelt Ieverde nauwelijks middelmatige resultaten op. Mosterdzaad (bruin), zoomede karwei- en kanariezaad hebben goede opbreng- sten gegeven. Wel stond het mosterdzaad dun, doch de stronk was goed met houwen geladen. Ajuinzaad en groentezaden zijn in goed middelmatige hoeveelheden gewonnen. Klaver en gras leden eerst te veel van de droogte, later was vau beide genoegzeam voorhandenhet hooigewin heeft hiermede gelijken tred gehouden. De tuinbouw gaf reden tot tevreden heid. De vruchtboomen hebben goed gedragen, pere- en pruime- boomen hebben echter te veel van nachtvorst geleden. De aardbezienpluk was overvloedig, zoo ook die van aalbessen. Het bloembollengewas, zoomede de toestand der bloemisterij en boomkweekerijen, zijn over het algemeen gun3tig te noemen." In het westelijk gedeelte van den Anna Paulownapolder zijn onlangs 15 hectaren land, met eene nog vrij nieuwe en goed ingerichte boerenwoning, verkochfc voor de kapitale som van zestig gulden. Onder de paarden van den heer G. E. Botma te Morra, gem. Oostdongeradeel, is eene ziekte uitgebroken, volgens deskundigen schimmelvergiftiging. Drie paarden zijn reeds aan die ziekte bezweken. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een gouden regen op Terschelling, die dezen zomer rust schijnt genomen te hebben en geen bewijzen van leven gaf, thans in bloei staat. De Stier van den landbouwer J. L. Blanksma te Pingjum, geboren 8 Maart 1881 (no. 124 van het Friesch stamboek) en genaamd Cesar IV de derde afstammeling van den beroemde stier Cesar te Hamburg 7 Aug. en te Bolsward 1 Dec. met den eersten prijs bekroond, is door K. N. Kuperus te Marsum aangekocht en wordt eerlang als fokstier naar de Kaap gezonden. Men schrijft uit Kampen: Was jaren geleden het Kampereiland het land van belofte voor landbouwers, die huu laatste levensjaren als Kamper renteniers hoopten te slijten, bij de tegenwoordige hooge pachtsommen der erven en de ongunstige tijdsomstandigheden, schijnt het niet zoo geraakkelijk meer te zullen vallen tot den toestand van het zalig nietsdoen te geraken. Er zijn er zelfs die beweren dat tegenwoordig van 't Eiland niemand beter afkomt dan hij er op kwam. Bij twee pachters is wegens achterstallige pacht, beslag op de goederen gelegd en men vreest dat het bij deze twee niet zal blijven. Er zijn wel eens stemmen opgegaan, die van het in erfpacht uitgeven van gronden gewaagden, die zich daarvan zonder belangrijke schade voor de stedelijke inkomsten eene bloeiende land- bouwbevolking om Kampen heen beloofden, maar dien weg wil men bij den Raad niet uit. Te Hamburg hebben zich een aantal tuinlieden vereenigd, met het doel om oude lieden door den tuinbouw aan den kost te helpen. Ongeveer 300 hectaren land werd aangekocht en voor de cultuur van ooft en groenten, zoomede voor de teelt van visschen, bijen en gevogelte, gereed gemaakt. Ter ver- krijgiug van het noodige kapitaal zijn 30,000 bewijzen van aandeel a 50 Mark uitgegeven. De verkregen producten worden deels in verschen toestand, deels op de een of andere wijze verduurzaamd, in den handel gebragt of vcor den uit- voer geschikt gemaakt. De winst wordt voor dividenden gebezigd, die ieder jaar grooter worden, omdat met den dood der aandeelhouders het regt van aandeel op dividenden vervalt. De vereeniging is met 100 leden en een kapita'al van ll/2 millioen mark, onder den naam van „Pomona," tot staud gekomen. De beide weekbladen Sieboldia en Sempervirens zullen met 1 Januari samensmelten tot een blad. dat door de beide re daction zal worden bestuurd. Zondag 9 dezer was het 25 jaren jgeleden dat de heer Sluis, landbouwer in de Beemster, de aldaar gelegen boerenplaats van het Deutz-hofje, te Amsterdam, in gebruik had gekregen. Deze dag werd niet ongemerkt voorbijgegaau. Een van de bestuurders van de genoemde instelling bood hem, onder harte- lijke toespraak, een kostbaar zilveren geschenk met inscriptie aan. De heer Sluis is bekend door zijne wetenschappelijke studien en proefuemingen op het gebied van den landbouw envoor al van de zuivelbereiding, ook door de voorlezingen, welke hij overal in ons vaderland houdt over zijn vak. De boerderij van het Deutz-hofje is voor een paar jareu geheel en al naar zijne aanwijzingen herbouwd, en mag eeue modelboerderij, een sie- raad van de Beemster heeten. Zij wordt door een aantal vreem- delingen, inzonderheid Amerikanen, bezocht, die als om strijd de voortreffeiijke en doelmatige inrigting en de welwillendheid, waarmede de heer Sluis hun de gewenschte inlichtingen geeft, roemen. Teneinde het „uitloopen" der aardappelen in het voorjaar tegen te gaan, wordt aanbevolen de aardappelen met zwave- lig zuur te doortrekken. Men brengt daartoe een zekere, niet al te groote hoeveelheid aardappelen in een ton, waarin zwa- velrepen verbrand worden. Heeft de zwaveldamp den inhoud behoorlijk doordrongen, zoo worden door deze eenvoudige me thods de aardappelen voor geruimen tijd van kiemkracht be- roofd, en kan iedere huishouding gezonde aardappelen, goed van smaak, tot den nieuwen oogst bewaren. Men dient met deze bewerking niet tot 't voorjaar te wachten als het kiem- proces reeds is aangevangen, maar moet liever in deze maand nog die moeite nemen. Bij het „oordeel over den oogst in de provincie Drente", opgenomen in de St. Crt. n°. 289. vindt men de volgende toelichting De rogge is veel beter uitgevallen dan men eerst dacht, de opbrengst was dooreen genomen zelfs goed. Het stroo is even- wel wat kort gebleven. De nachtvorsten en ook de droogte in den voorzomer hebben samengewerkt om de opbrengst van haver, boekweit en boonen beneden een middelmatig beschot te doen blijven. De geringe opbrengst van zandboekweit moet evenwel hoofdzakelijk aan de soms vinnige nachtvorsten in Junij geweten worden. De veenboekweit is tegengevallen, door- dien wind en regen het gewas in den laatsten tijd geducht hebben gehavend. De aardappelen zijn uitmuntend gelukt. De voedergewassen hebben een voldoende hoeveelheid opge leverd. De graslanden hebben echter te veel van de droogte geleden, om na den gevallen regen nog eene voldoende hoe veelheid gras te kunnen voortbrengen. De eerste snede booi gaf zeer weinig, doch is uitmuntend geoogst. De tweede snede gat eene genoegzame hoeveelheid, waarvan de kwaliteit echter niet zoo goed is. Het hout is goed gegroeid, en de gewonnen run is van bevredigende kwaliteit. HH. MM. de Koning en de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Wilhelmine, zullen, naar men berigt, den 27en December van Het Loo in de residentie terugkeeren, om daar een geruimen tijd te vertoeven. In de zitting van de Tweede Kamer, werden bij de be- handeling der begrooting aan de landbouwschool te Wagenin- gen 10,000 door den heer de Jong ontnomen. Hij houdt niet van weelde, allerminst bij dit onderwijs. De Minister hield wel vol dat hier van geen weelde sprake was, maar de Kamer hechtte meer waarde aan het woord van haar medelid dan aan dat des Ministers. De wereld gaat vooruit 1 Onlangs verklaarde een tien- jarige knaap te Metz, bij het cathechismus-onderwijs, den priester op diens vraag naar zijn geloofsbelijdenis, dat hij »vrijdenker" was. De cassatievoorziening tegen het arrest van het geregts- hof te 's Gravenhage, betreffende de veroordeeling van de zoo- genaamde „millioenenjuffrouw" en haar medepligtige Van Zutphen, zal den 24n dezer voor den Hoogen Raad worden behandeld. Als bewijs, dat niet alle vrijwilligers van ons leger door loutere vaderlandsliefde tot dienstneming worden genoopt, strekke, dat te St. Maartensdijk een baloorig jongmensch „geteekend" heeft, omdat zijn vader hem geen winterjas wilde geven. Anton Vredegoor, reeds tweemalen, door de Hoven te Arnhem en 's Bosch, veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis- straf wegens doodslag van den veldwachter Kraaienbrink te Steenderen, is door het hof te 's Hage vrijgesproken. Bij de Ned. Rhijnspoorwegmaatschappij zullen de twee- daagsche retourkaarten in locaal verkeer, afgegeven op 24 en 25 December a. s., voor de terugreis geldig zijn tot en met 27 December, en die welke worden afgegeven op 31 Decem ber, tot en met 2 Januari d. a. v. In de week van 9 tot 15 December kwamen te Oud- Beierland 20 gevallen van pokken voor, met 9 sterfgevallen, waarvan de oudste 33 jaar; sedert den aanvang der epidemie werden 582 personen aangetast, waarvan 176 met doodelijkeu afloop. In het geheel stierven deze week 11 personen, en hadden 3 geboorten plaats. Bij Z. K. LI. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, Voorzitter der Centrale commissie tot het inza- melen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch Indie, zijn door bemiddeling van den heer D. Bles, consul der Ne derlanden te Manchester, van verschillende personen giften ontvangen, tot een gezamenlijk bedrag van 20.150. Langs de tramlijn naar 't Feestgebouw te Rotterdam ziet men sedert eenige dagen een paard loopen in een costuum, dat algemeen de aandacht trekt. Het is een flink sterk paard borst en pooten zijn geheel kaal ge9choren, maar rug, kop, bals en zijden zijn met haar bedekt, zoodat bet den schijn heeft alsof het paard in een naauwsluitend dekkleed gehuld is. Dat dit geen gril of aardigheid is, waarvan het in menig oog den schijn zal hebben, behoeven we niet te zeggen. In Engeland is die wijze van scheren tegen den winterdag alge meen in gebruik voor tram- en omnibuspaarden; het dient om het sterke trauspireeren der dieren en daardoor het kouvatten en stijf worden, tegen te gaan. De gladgeschoren buik en pooten brengen voldoende verkoeling aan het lichaam, dat ove- rigens door de natuurlijke bedekking op rug en borst de noodige warmte behoudt. Men heeft den maatregel hier toe- gepast op een paard, dat bijzonder sterk transpireerde en de uitkomst heeft aan de verwachting volkomen beantwoord. Het vreemde gezigt moedigt echter niet tot voortzetting van den maatregel aan. Iemand te Assen ontving dezer dagen een hem ver- schuldigd bedrag en teekende daarvoor een kwitantie, waarbij hij echter verzuimde die behoorlijk van zegel te voorzien. Een oogenblik later kwam de ander hem op zijn verzuim optnerkzaam maken, doch toen hij dit wilde herstellen, gaf de houder van de kwitantie vrij duidelijk te kennen, dat hij van die vergissing gaarne eenig voordeel wilde trekken. Dit voor stel werd met verontwaardiging afgewezen, en de houder bragt nu het bedoelde papier bij den ontvanger, die zich, hoe on- gaarne ook, verpligt zag de wet toe te passen en een boete van 25 te heffen. Dat de man, die het verzuim begaan had, liever f 25 be- taalde aan het Rijk dan een kleiner bedrag te schenken aan iemand, die misbruik wilde maken van een onwillekeurige vergissing, i3 licht te begrijpen en verdient ieders goedkeuring. Voor het gedrag van den ander moet de lezer maar zelf de juiste benaming zoeken. Dinsdagmorgen is een eerste proef genomen met de verzending van levende visch van Amsterdam naar het buiten- land. Drie duizend kilo vischkarper, paling, bliek, zijn in groote houten en met zink bekleede waterkisten op den trein geladen en naar Leipzig vertrokken. Men hoopt dat ze daar zwemmende zal aankomen. De heer Kurowsky is de ondernemer vau de gezelschapsreizen. Te Neutra, in het Noordwesten van Ilongarije, heeft het treurig sterfgeval van zekeren geneesheer, dr. Huszar, alge- meene deelneming verwekt. Hij had een geval van hondsdollieid behandeld en zich bij die gelegenheid een onbeteekenend en zoo goed als onzigtbaar wondje aan den viuger toegebragt. Toch had hij als voorzorgsmaatregel onmiddellijk de plaats uit- gebrand, doch er verder ook geen acht op geslagen. Eenige dagen later nam de kundige arts echtei bij zichzelf de onmis- kenbare teekenen van watervrees waar en stelde hij zich onder geneeskundige behandeling van een specialiteit, doch vruchteloosna zeer korten tijd stierf hij in den vollen bloei der jaren aan die vreeselijke ziekte. Voor de regtbank te St. Petersburg zal weldra weer een proces beginnen, zooals er reeds zoovele voorkwamen, tegen hoofden der intendance, die in den oorlog met Turkije zich verrijkten ten koste der troepen, die van honger en koude stierven. Men weet dat sommigen dier ellendelingen zoover

Weekblad van Haarlemmermeer | 1883 | | pagina 2