Lanabouw. 1884. Vrijdag, 4 Januarij. Nr. 1. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twinligsle Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. v^VNAKZ^ Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Ceni. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2631 Dec. 1883. Uitvoerig Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 29 November 1883, HAARLEMMERMEER Prjjs van een enkel Nommee 15 Gent. ABLE TOEZEND1NGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adreaseren aan VAN BONG A &L Cu.te Amsterdam. l'itrrl(jH W (trusting.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Omtrent J. Dekker, wiens lijk op 27 December jl. aan het Nieuwemeer te Haarlemmermeer in de Ringvaart is gevonden, gaan geruchten, als zou zijn dood aan woedwil moeten worden toegeachreven. Door den heer Officier van Justitie is een persoonlyk ouder- zoek ingesteld; het lijk is daarop tot geregtelijke schouwing naar Haarlem vervoerd en sedert zijn reeds verschillende per- sonen voor den regter van instructie geweest. Het gaat niet om alle geruchten, die men hoort, bekend te maken wsnneer de feiten met meerdere zekerheid bekend zijn, deelen wij die mede. Een postbode te Haarlemmermeer verloor oudejaarsavond eenig geld, als niet in staat de ronde schijfjes het voortgaan te beletten. Diezelfde bode, welke den volgenden dag teu 5 ure op het postkantoor moest zijn, werd 's avonds half elf met een boeren- wagen te Hoofddorp aangebragt. Hij bad zeker „vergunning." In 1883 zyn in deze Gemeente geboren295 mannhn en 291 vrouwen, te zamen 586, waaronder 16 tweelinggeboorten. Overleden zijn: 164 mannen en 140 vrouwen, te zamen 304, zijnde 1 op de 47 zielen. Leveuloos geboren werden 31 kinderen. Het getal gesloten huwelijken bedroeg 189} dat der echt- scheidingen 1. In de gemeente hebben zich gevestigd 447 mannen en 392 vrouwen, te zamen 839. De gemeente hebben verlaten 652 mannen en 612 vrouwen, te zamen 1264. De bevolking bestond op 31 December 1883 uit 7466 mannen en 6877 vrouwen, te zamen 14343 personeu, verdeeld als volgt: Ned. Hervormden 9372, Pransch of Waalsch herv. 6, Evang. Lutli. 26, Herst.-Evang. Luth, 8, Doopssrezinden 193, Remonstranten 10, Christ. Gereformeerden 690, Roomsch Cath. 4021, Oud-Roomschen 9, Ned. Israelieten 2, tot geen der gezindheden behoorende 5, Baptisten 1. De bevolking op 31 December van 't vorig jaar bedroeg 7540 manneu en 6946 vrouwen, te zamen 14486; al/oo waren op 31 December 1883 143 personen minder in Haar lemmermeer woonachtig als op 31 December 1882. GEBOREN Cornelia, dochter van D. van Bekkum en E. Heer- mans.Joseph Theodorus, zoon van J. van der Maat en A. van Rijt. Jacobus Cornelis, zoon van J. Flipse en J. de Vos. Cornells Reijer, zoon van C. Filius en G. Vreeken. Albert, zoon van H. Uit den Boogaart en M. van Es. Neeltje, doehter van A. Bakker en T. Hessing. Cornelis Anthonius, zoon van J. G. van Leeuwen en M. C. van Staveren. Jan, zoon van D. Metz en G. Meijer. OVERLEDENCornelia Huismans, oud 67 jaren, wed. van M. Jansen. Pieter, oud 6 jaar, zoon ran B. VVinkel en P. Kouwen- berg. Jacob Dekker, oud 50 jaar, geh. met M. Oeges. Arie, oud 4 maanden, zoon van A. van Zwieten en N. v. d. Laan. Gerritje Jannetje, oud 4 maanden, dochter van A. Paans en D. J. Schuilenburg. Arie, oud 8 maanden, zoon van J. Huiberts en A. Vleerlaag. Petrus Johannes, oud 3 jaar, zoon van Q. v. d. Peijl en M. J. Umans. Maarten, oud 4 maanden, zoon van H. Hogeveen en A. de Wit. Adriaan, oud 11 maanden, zoon van D. Haster en M. v. d. Knijf. ONDERTROUWD: G. Doekes met A. Dogger. GEHUWD: C. Roodzand met M. Schrier. H. AarsenmetJ. Heermans. des morgens ten 10 ure, in het Raadhnis. (Reeds vroeger in 't Tcort medegedeeld.) Voorzitterde Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig, bij den aanvang der zittiug, 14 ledeu, zijnde de heeren: van Vuuren, Suidgeest, van Reeuwijk, Ran, Pruis- sen, 't Hooft, Bultman, Evelein, Dijt, de Breuk, Verkuyl, Bies- heuvel, Tensen en Timmermans, alsmede de secretaris; terwijl bij de behandeling van het zesde punt nog ter vergadering is verscbenen de heer Knaap. De notulen van 25 October 1883 worden goedgekeurd. I. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de Provinciale bladen van 1883, nos. 61 tot 64; b. een besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provin- cie van 31 October 1883, n°. 71, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de rekening dezer gemeente over 1882; c. een brief van Heeren Gedeputeerde Staten voornoemd van 31 October 1883, n° 56, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden bet Supplctoir Kohier van den Hoofdelijken Om- slag, dienst 1883 d. dat bij de onlangs gehouden aanhesteding van de levering van school- en kantoorbehoeften en van turf en petroleum voor het Raadhuis, het laagst is ingeschreven door A. van de Stadt, en wel de schoolbehoeften voor 1249.16/2 en de kantoorbehoeften voor 500.80; door P. Wijtkamp, de petro leum voor 10 cents per liter, en door P. Balder, de turf voor 3.45 de duizend. II. Komt ter tafel een adres van J. van den Heuvel Azn., te Haarlemmermeer, om vergunning tot het planten van hees- ters op eigen graven. Bij dit adres wordt vergunning gevraagd om op de eigen graveu op de algemeene begraafplaats te Hoofddorp, 2e klasse, I n°. 84, en K n°. 94, eenige heesters te mogen plauten. De Voorzitter stelt voor, ingevolge art. 79 der algemeene Politieverordeni ng, de gevraagde vergunning te ver eenen. Dienovereenkomstig wordt besloten zonder boofdelijke stem ming. De Voorzitter vraagt voor selve gelijke vergunning om rozen te mogen planten op het eigen graf, 2e klasse, letter U 176. Wordt besloten de gevraagde vergunning te verleeneu. III. Is aan de orde: Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Het voorstel Btrekt om gemelde politieveroidening aan te vullen met een nieuw artikel 65a, waarbij de logement- en slaapsteehouders worden verpligt des avonds voor zes ure aan den Burgemeester in te leveren eene lijst, bevattende de uameu en verdere byzonderheden zooals die vermeld zijn in het regis ter, bedoeld bij art. 475. Wetboek van Strafregt, van de per sonen die daarop gebragt zijn, als in de afgeloopen nacht by hen hebbende doorgebragt. De Voorzitter licht het voorstel toe, eu zegt dat het wordt gedaan met het oog op de vele vreemdelingen, die des nachts in de slaapsteden verblijven, en op de ongeregeldheden, die daarvan in sommige slaapsteder. het gevolg zijn. Aan de hierop gevolgde discussie wordt door verscheiden ledeu deelgenomen, waarbij de heer Tensen het voorstel onder- steunt, meeneude dat daardoor de toevloed van vreemdelingen, naar deze gemeente eenigszins zal worden voorkomen, terwyl de heer 't Hooft er niet tegen zou zijn om met den raaatregei de proef te nemen, omdat men die toch altijd weder kan intrekken. De heer Bultman, ofscboon in principe niet tegen de veror- dening, zou daar evenwel thans tegen moeten stemmen, omdat Spreker het beter acht om eerst de proef te nemen met een meer verscherpt toezigt door de politie, en zou b. v. wenschen dat de slaapsteden geregeld 2 a 3 malen 's weeks door de veldwachters werden bezocht, en de namen der logeegrasten opgeschreven. De heer de Break sterat daarmede in, en merkt aan dat het een groote last voor eu een nieuwe belasting op de logement- houders zoude daarstellen, terwijl ten slotte de burgerij de last van de vreemdelingen zou krijgen indien het verblijven in slaapsteden wordt bemoeijelijkt, Nadat nog door de heeren Dijt en Ran deze zaak was bespro- ken en door de heeren Bultman en Verkuijl was aangedrongen op het doen van nachtrondes door de veldwachters, en door de heeren Verkuijl en 't Hooft op het zoo weinig mogelijk afgeven van zoogenaamde „bedelbrleven", zegt de Voorzitter dat, alsook de heeren Wethouders zulks eoedvinden, deze zaak voorloopig zou kunnen worden aangehouden, en zal dan in- middels aan de veldwachters worden opgedragen <>m op de slaapsteden een streng toezigt te bouden. De Wethouder9 daartegen geen bezwaar hebbende, wordt de verdere behandeling van deze zaak aangehouden. IV Aan de orde is: het suppletoir kohier van Hondeube- lasting, dienst 1883. De Voorzitter deelt mede dat dit kohier heeft ter lezing gelegen en dat daartegen geene bezwaarschriften zijn ingekomen, en stelt voor bet kohier vast te stellen op een bedrag van 13.75 en de termijn van invordering te bepalen op 31 De cember 1883. Dienovereenkomstig woFdt besloten. V. Wordt gelezen een bezwaarschrift van I. Trompetter, tegen zijnen aanslag in de Hondenbelasting, dienst 1883. De Voorzitter zegt, dat dit bezwaarschrift te laat is inge komen, zijnde de tijd tot indienen van reclames reeds lang verstreken, wesbalve by moet voorstellen om op het adres afwijzend te beschikken, maar hij gelooft wel dat er redenen zijn om aan te nemen dat de aanslag abusief is en dus later als oninbaar zoude kunnen worden voorgedragen. Overeeukomstig het voorstel van den Voorzitter wordt op dit bezwaarschrift afwijzend beschikt. VL Komt ter tafel een verzoek van het hoofd der Bchool no. 9, dat, met het oog op het aantal kinderen, dat thans zijne school bezoekt, nog een onderwijzer of eene onderwijzeres aan die school moge worden aangesteld. De heer 't Hooft stelt voor om dit stuk te stellen in handen van de Plaatselijke scboolcommissie, om advies. De beer de Breuk, ofscboon er meer voor zijnde om de zaak dadelijk af te doen, wil zich toch bij het voorstel van den heer 't Hooft neerleggen. De heer Knaap komt ter vergadering. Het voorstel van den heer 't Hooft wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VJI. Aan de Vergadering wordt medegedeeld een inge komen adres van J. A. Bakker, J. Z. 't Hooft en C. de Wilde, alien wonende Ringdijk bij Aalsmeer. Adressanten geven te kennen, dat zy besloten hebben om tusschen den Kruisweg en de brug over de Ringvaart bij Aalsmier 8 lantaarns te plaatsen; dat het stellen van een lautaam op net emd van den Kruisweg in bet algemeen belang is, waaroin adressanten verzoeken hun voor laatstgenoemde lantaarn eene toelage van b. v. /25 te willen verstrekken. De heer Bultman zegt: het blykt niet of men het geld vraagt in e^ns of jaarlijks. Spreker zou willen dat de Gemeente raad besloot te geven 3 voor elken lantaarn, als die goed onderhouden wordt en goed licht geeft. De heer 't Hooft zegt, dat adressanten alleen subsidie vragen voor een lantaarn, die aan den Kruisweg komt, als zijnde in het algemeen belang. De heer Tensen acbt het voorstel van den heer Bultman aannemelijker. De heer de Breuk vraagt of de Gemeenteopzigter reeds eene opgaaf heeft gedaan van de ko9ten van lantaarns. De Voorzitter deelt zoodanige opgave mede. De heer 't Hooft wil het adres stellen in handen der finan- cieele Commissie, om advies. De heeren Knaap en Bnltman zouden de zaak wenschen af te doen, en te besluiten om 3 per lantaarn te geven. De heer 't Hooft blijft bij zijn voorstel, en zegt dat het plaatsen der lantaarns in elk geval doorgaat, onverschillig welk beslnit de Raad zal nemen. De heer Bultman ste.lt dan voor het adres te stellen in handen van de Financieele Commissie tot onderzoek, met het oog op de blijkbare gezindheid van den Raad om 3 per lantaarn te geven. Daartoe wordt besloten. VIII. De heer de Breuk vraagt strenger toepassing van de verordeningen, die er mogten bestaan op het rijden met velo cipedes, berinuert aan eenige ongelukken die reeds zijn voor- gevallen, en vraagt of de berijders van velocipedes des avonds niet met licht moeten rijden. De Voorzitter antwoordt dat daaromtrent geene bepalingen bestaan, maar dat die gemaakt kunnen worden. Men kan er over denken wat aan de zaak te doen is, en er dan later op terugkomen. IX. De heer de Breuk stelt voor aan den veldwachter Van Leeuwen eene gratificatie te geven voor betoonden ijver in het opsporen van diefstal van appelen te Hoofddorp. Overeenkomstig het voorstel van den heer de Breuk wordt besloten, en de gratificatie bepaald op f 5. Alsnu wordt de openbare vergadering gesloten en veranderd in eene met gesloten deuren. Uit Gelderland schrijft men dat de prys der suikerbieten het volgend jaar /I lager zal aijn, nl. J 1 0 per 1000 kilo. In Januari zal men beginnen met het uitbetalen van 100 voorschot per hectare, wanneer men zich verbindt tegen dien prijs te verbouwen. Die voorschotten komen bij velen niet ten onpas, omdat de aflevering der aardappelen zeer tegenliep. Dnizende mudden zijn ingeknild. Op enkele plaatsen worden ze, daar er geen handel in is, als veevoeder gebruikt

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1