1884 Vrijdag, 11 "January Nr. 2 V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWLTD. Vijf-en-Twintigste Jaar gang. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Hoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Uitkomst van den Landbouw in 1883 in de Gemeente HAARLEMMERMEER. - BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 18 Jan. 1883. Zonnebloemen als voeder. De Vlasteelt. HtARLEMMERMEER Pr(js ran een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. literHJh Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Onderstaande personen worden in hun belang aangemaand zicb ler Secretarie aan te melden, ten einde opgaven te doen voor de bijhouding van het Bevolkingsregister. Jaca. Job. van Herwynen, gekomen van Amsterdam. Cornelia Thomas Kaptein, Muiden. Marinas Koster, Sloten. Het Bureau van de Bevolking en van den Burgerlyken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, en 's middaga van 1 4 uur. Dinsdagnamiddag, ten 4 ure, ia het zesjarig zoontje van den stoomboot-kapitein J, Goverden, van Dordrecht, nabij de Bennebroekerrolbrug over boord gevallen en verdronken. Tegen acht ure werd het lykje gevonden. Ongeveer een half jaar geleden verdronk een 19-jarigen zoon van denzelfden kapitein. Naar men verneemt heeft A. van der Wateren ontslag aan- gevraagd ala Geraeente-veldwachter van Haarlemmermeer. Bij den kastelein B. Meegdea, hoek SloterwegKruisweg werd in den avond van 3 dezer, door binnenkomende perso nen nog bytijds ontdekt dat er brand in huis was. Bij onderzoek bleek, dat het dak brandde; een bedstede was reeds nagenoeg uitgehrand. Met behulp der buren ia de brand gebluacht. In het vorlg jaar brandde het onge veer op dezelfde plaata. Een en ander is tegen brandscbade verzekerd. beteelde oppervlakte hektaren. soort van gewas opbrengst per hektare. 2551.— Tarwe 26 hektoliter. 824.— Rogge 28 il 455.— Wintergerst 35 364 Zomergerst 25 w 1785.— Haver 40 M 1353.— Boouen 20 it 195.— Erwten 25 it 37.— Stamboonen 10 it ^ardappelen 80 it 500.— hijn kerbieten 2000 kilogram. 9.,Ie te rkoolzaad 25 hektoliter. 68.— zoude koolzaad 20 6.— of di maauzaad 1200 kilogram. 69.— gror ijzaad 1250 it 83.— dosterdzaad 20 bektoliter. 235. Kanariezaad 16 228.— Vlas 2,50 Uy'en 100 hektoliter. 66.— MangelworteD 50000 kilogram. 3.50 WorteU 400 hektoliter. 4.75 Zomerknolleu 38.— Wikken 636.— Roode Klaver 4000 kilogram. 22.— Witte 3000 8.50 Lucerne 182. Braakland 6657.70 Weiland 2264.— Hooiland Veestapel: Dekhengsten 39, Veulen-merrien 406, Veulens en jonge paarden 993, Werkpaarden 1827, Ezela 4, Spring- stieren 152, Melkkoeyen en Mdkvaarzen 3464, jongvee 2927, Meatvee 103, Schapen 8437, Bokken en Geiten 404, varkena 2454, te zamen 21210 stuks. Pluimvee: hoenders 17568, kalkoenen 69, eenden 2883, ganzen 1049 en pauwen 10, te zamen 21579 atuka. GEBORENWilhelmina, dochter van A. Langeveld en M. v. d. Meer. Gerardua, zoon van J. Verbrugge en H. M. Rozenkrantz. Margaretha Johanna, dochter van N. Haapels en C. Kooreu. Bernardua, zoon van G. van Rulzen en H. JKemper. Johannes, zoon van J. Moatert en A. J. A. van Bavel. Thija, zoon van P. Poatma- eu S. Boersma. Maria, dochter van Cornelia Stander (ongeh.) Trijntje, dochter \an Fioukje Venema (ongeh.) llendrik, zoon van H. van den Bijtel en G. Uijkshuijzen. Jenneke, dochter van W. Schildera en A. Schreuders. Maria Lamberta, dochter van P. J. Wigman en P. Schipper. Willem Dirk, zoon van W. v. d. Vlugt en G. Oostwouder. Johanna Cornelia, dochter van P. Wezenbeek en J. C. Pieters. Jacob, zoon van P. VVilderom en Q. Scheffer. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van H. Elst en Jc. v. d. Heijden. OVERLEDENDieuwertje Kooij, oud 51 jaar geh. met J. Molenaar. Pieter Borst, oud 76 jaar, wednr. van E. Wortel. Wilhelmina, ond 7 weken, dochter van P. op den Kelder en A. Knegjes. llendrik Vinken, oud 44 jaar, geh. met A. Boer. Saartje de Boer, ud 80 jaar, wed. van P. Vlaar. Willemijntje, oud 14 maanden, dochter van A. Elsinga en K. Brouwer. Willemina, oud 13 jaar, dochter van G. van Aken en H. Langhout. ONDERTROUWD: S. Schipper met H. J. Dikkehooin. GEHUWD: K. Touw (wednr.) [met N. Molenaar. (wed.) D. Robijn met M. Weezepoel. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 17 Jnnuari 1884, de3 morgens ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingeu. 2. Verzoek van het Hoofd der School no. 6, tot het rooijen van populier- boomen voor School en Erf. 3. Rapport van de Plaatse- lijke Schoolcommissie, houdende voorstellen tot verbetering van het onderwijs aan School no 4 (Hoofddorp). Dit rapport ligt voor de leden ter lezing. Alkmiiar, 1 Jan. In het jaar 1883 zijn op de Veeraarkten alhier aangesoerd 79,599 stuks vee, zijnde 14,342 stuks minder dan in 1882. In 1883 zijn op de Kaasmarkten alhier aangevoerd 19,313 stapels Kaaa, wegende 4,461.123 K.G.; tegen 19,443 stapels, wegende 4,617,999 K. G in 1882. Het mond- en klaauwzeer heescht te Lieve-Vrouwen-Parochie, gem. Het Bildt, onder het vee van de Wed. Bouma en van B. Bouma. Na het gcheele verdwijneu der longziekte in Friesland schijnt deze lastige ziekte baar te zullen vervangen. De Geldersch-Overijselsche Maatschappij van landbouw zal op 15 Februari 1884 eene hengstkeuring houden, waarbij de prijzen van 600, 500 en 300 worden uitgeloofd. Or de weekmarkt te Wolvega heeft de gemeente-veldwachter uit Noordwolde een schapendief met drie schapen gevat, welke geslolen waren uit eene weide in laatstgenoemde plnats. De dief is in de gevangenis te Heerenveen voorloopig in bechtenis gesteld. Het schapen stelen is in de Zevenwolden tegen- woordig weder zeer aan de orde van den da". Prof. Bergstrand, van de Kon. Zweedsche Landbouw Academie, heeft een allezin3 belangryk rapport uitgebragt over de waarde van koeken of meel, uit zaad van zonnebloemen ver- kregen, voor veevoeder. Hij verklaart, dat het gehalte aan voedingsstoffen zoo con stant is als zelden of ooit bij andere artikelen wordlj waarge- nomen. Bovendien bevat het verkregen product 13 a 16 percent vet, en 30 a 35 percent eiwitachtige stoffen, een voedings- waarde dus vertegenwoordigende, die door weinige voedings- middelen wordt overtroffen, terwijl de smaak aangenaam is en er geen bittrre of schadelijke bestanddeelen in voorkomen. Zorgvuldige onderzoekingen op melkvee, door baron Aker- hjelm, van de Ultuna Landbouwschool, hebben bewezen, dat zoowel de kwantiteit als kwaliteit der melk door het gebruik van dit voeder aanmerkelijk stegen en de boter tevens van voortreffelyke hoedanigheid was. Vele boeren hebben dezelfde proefnemingen gedaan, en hun oordeel is eenparig gunstig geweest. Het melkvee eet de koeken dadelijk met grangte, en een verbetering in de hoedanigheid der melk is al spoedig waar- neembaar. Voor mestvee schijnt het bijzonder geschikt, daar het een fijnen smaak aan het vleesch geeft, terwijl ook bij paarden, in den vorrn van brei, met kaf toegediend, gunstige resultaten zijn waargenomen. Daarbij komt, dat de prijs betrekkelyk gering is en men het in grootere hoeveelheden kan toedicnen dan andere koeken, zonder dat slechte gevolgen te vreezen zyn. De zonnebloem prodnceert op gelijke oppervlakte meer zaad dan koren, de bladen zyn ook voor voeder dienstig eu de stengels zijn een uitmuntende brandstof. Er is slechts een in het oogvallend bezwaar, namelijk dat de plant zoo rijk aan polasch is, dat zij den bodem snel uitput Gedee.telijk zou men die stof echter kunnen restitueeren door de verbrandingsproductie der stengels toe te voegen. In hoeverre zonnebloemen ooit tot bovengenoemd doel op groote schaal zullen verbouwd worden, is een vraag die in onze practische eeuw niet lang onbeantwoord kan bljjven, indien wij hier werkelyk met een zoo nuttig en nieuw landbouw- prodnct te doen hebben. Waarschijnlijk zal ook uit dit zaad, evenals bij dat der katoenplant, een bruikbare olie te persen zijn, die ook een bron van belangrijke inkomsten kan worden. Wij achten deze bijzonderheden voor ons land vooral van gewitg, omdat zonnebloemen als koortswerend middel worden aaobevolen en dus in lage moerassige streken een even nut- tige als loonende cultuur kunnen opleveren. In de Landb. Cow. vindt men eenige belangrijke mededee lingeu aangaande de teelt van vlas over het algemeen en die in Nederland in het bijzonder. DaBrasn is het volgende ontleend De laatste berichten over de teelt van vlas in de Europeesche Staten toonen aan, dat zij in meerdere of mindere mate afne- mende i9. Vooral is dit in Nederland en Ierland het geval. Ongunstige oogsten en weinig loonende prijzen voor het gezwingelde vlas werken tot die verminderde teelt mede. In tegenstelling hiervan begint Amerika bewijzen van leven op het vlasgebied te geven, door namelijk het tot dusver aldaar in groote hoeveelheden geteelde doch onbenut gebleven vlasstroo aan de verspinning dienslbaar te willen maken. In ouze Mededeelingen no. 16 wordt reeds daarop gewezen, terwijl het thans van bekendheid is, dat met het doel om het zaai-lijnzaad te ververschen en een betere soort vlas voort te brengen, verschepingen van Zeeuwsch zaai-lijnzaad uit ons laatste gewas naar Amerika plaats hebben gehad. Dat aan die teelt, maar vooral aan de bereiding en de be- werking aldaar groote moeielijkheden verbonden zullen zijn, laat zich verwachten. Mededeelingen van vroegere Nederlandsche vlasbouwers, than3 in de Vereenigde Staten woonachtig, geven aanleiding tot twijfel omtrent het te verkrijgen voldoende aantal zwin- gelaars, terwijl buitendien de hooge dagloonen in dat laod zeer bezwarend voor de vlasteelt en de verdere bereiding zullen zijn. De verhoogde rechten in Amerika op alle mogelyke stoffen uit vlas vervaardigd, en niet minder op linnen garens dit jaar gelegd, toonen intusschen aan, dat het streven by het Ameri- kaansche gouvernement ernst geworden is, om de teelt van vlas voor da verspinning aan te moedigen en de bewerking daarvan te bevorderen en te bevoordeeleD. De vraag of dusdanige protectionnistische maatregel, thans reeds genomen, hoewel in zekeren zin slechts eene uitbreiding van het vroegere tarief zijnde, niet eene te vroege overscbat- ting van eigen kracht bewijst, heeft ons than bezig tc houden. s Mel uitzondering van Amerika, bedraagl l' peinenlijke cijfer der productie aan vlasvezels voor d iing.Jvol- gens vorenslaande opgaven, 488,201 tons, "'idf °P Neder land slechts 2 percent van het geheel komen.' v Waarlijk een hoogst onbelangrijk cijfer, dat[in -de opzichten reden tot nadenken geeft. Ware het slechts dit gemiddeld cjjfer onzer vlasoogsten, hetwelk onze minderheid toonde, zoo zou zulks in gunstiger jaren door ruimer opbrengst van den oogst eenigermate voor het oog der wereld te vergelijken zijn. Er zyn jaren vooraf- gegaan, die, bij een genoegzaam gelyk aantal bezaaide bec- taren, als dat van 1880, zeker 1/3 meer wicht aan vlas op- leverden. Komt daarbij echter nog de wetenschap, dat, |zooals dit in het laatste seizoen plaats vond, het vlas te slecht bevon- den werd, zelfs na herhaalde beproeving, om door verschei- den der gewone gebruikers van Nederlandscb versponnen te worden, en dat anderen het dan maar wilden gebruiken, toen het door een lagen prijs mogelijk werd, het in de plaats van het veel geringere Rossische vlas te verwerken, dan ontstaat er twijfel van anderen aard, waartoe, als gevolg van eenige daad- zaken, zeer zeker verder grond gegeven wordt. Terwijl uit Friesland stemmen opgegaan zijn, die de nood- zakelijkheid eener betere rooting en vooral deugdelijker be werking als hoogst gewenscht en noodzakelijk nantoonden, en deze thans door eene algeheele terzijdestelling van het Friesche vlas vooral in Duitsche spinnerijen, die er jaren lang achtereen groote hoeveelheden van versponnen, in hun oordeel voile bevestiging vinden, nemen klachten over minder voldoende behandeling in de root bij de Zuid-Hollandsche vlassen toe. Vele spinners klagen er over, dat de Hollandsche vlas te weinig kwaliteit bezit voor de tegenwoordige eischen, waarbij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1