1884 Vrijdag, 18 January. Nr. 3 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-T wintigsie Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. IPrijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.— Hoofd-Ageuten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering van Donderdag 17 Januari 1884. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 9—15 Jan. 1884. Sehoolspaarbank te Abbenes. Reserve-kas. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/t Cent. Internationale Landbouw tentoonstelling 1884 te Amsterdam. ssssw HlARLENMERMEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Uiterl{Jk Woenadag de Heeren Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. legenwoordig 14 iedenafwezig de heer Tensen. De notulen der vorige Vergadering worden goedgekeurd. I. Wordt mededeeling gedaan van iDgekomen stukken, o. a. een brief van den Heer Commissaris des Konings, hou- dende berigt dat aan A. van der Wateren eervol ontslag is verleend als veldwachter dezer gemeente. II. Op het verzoek van het Hoofd der school n®. 6, om vergunning tot het doen rooijen van populieren boomen voor de school aldaar, wordt afwijzend beschikt; dooh wel vergund voor twee doode boomen. III. Wordt gelezen het rapport van de Plaatselijke School- eommissie, houdende vooratellen tot verbetering van het. Onder- wijs aan school n®. 4, te Hoofddorp. De strekking van het rapport komt in het kort hierop neer De school te splitsen in twee scholen, 4en voor gewoon lager- en een voor meer uitgebreid lager onderwys, met een hoofd aan elke school. Na langdurige discussie wordt bij stemming de conclnsie van het rapport verworpen. De Voorzitter deelt daarop mede, dat de Heer de Breuk voornemens Js om te bedanken als lid van den Eaad en als lid der Schoolcommissie. Het voorstel van den heer Bultman, om school n®. 4 te maken tot eene voor gewoon lager onderwijs en op te heffen het uit gebreid lager onderwijs, wordt verworpen. Eindellijk wordt besloten een Hoofd voor school n®. 4 op te roepen, met dezelfde acten die de heer Wesseling heeft; alsmede een hulponderwijzer met acte als hoofdonderwyzer en Franschbeiden op de bestaande Jaarwedden. IV. Het bestek voor de beplanting van wegen wordt goed gekeurd. V. Op het adres van den eervol ontslagen veldwachter A. Van der Wateren, om eene gratificatie, wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt. VI. Een schrijven vau den heer J. A. Bakker, over de aanneming der bijdrage in de verlichting bij Aalsmeer, wordt voor kennisgeving aangenomen, en goedgevonden de bydrage °°k te verleenen voor de twee nog geplaatste lantaarns. VII. De heer Biesheuvel vraagt waarom bij donkere maan de lantaarns te Hoofddorp niet branden? Na toelichting, zegt de Voorzitter dat daarin verandering zal worden gebragt. De Vergadering wordt daarop gesloten. GEBORENDirk, zoon van Johanna C. Behrends. Marinus, zoon van J. Noordermeer en G. Boon. Gerrit, zoon van A. van Dijk en L. van Oosten. Gerrit, zoon van A. Roest en M. Kikkeri. Antonie, zoon van A. de Jong en K. Krijgstnan. Antje, dochter van 0. Strijbis en S. Rant. Johanna Catharina Maria, dochter van S. Dijt en C. Lamboo. Maarten, zoon van T. 0. Boon en S. de Ruijter. Helena, dochter van B. Greven- stnk en L. Tiggelman. Arie, zoon van N. v. d. Hoeven en G. Vink. Maria, dochter van G. Kerkvliet en C. van Egmond. OVERLEDENAntonius Nicolaas, oud 6 jaar, zoon van J. Go- verden en E. Meij. Abraham, oud 10 jaar, zoon van P. J. de Wit en H. Groening. Wilhelmina, oud 13 maanden, dochter van B. Mittertreiner en JJ. Patist. Catharina, oud 4 jaar, dochter van G. van Keulen en A. M. Huiberts. Paulus, oud 67 jaar, geh. met E. van Wijk. ONDERTROUWD: J. H. Scheffer (wednr.) met A. Hoogeland, GEHUWD: Geene. De Minister van Financien heeft bepaald, dat het aan Amsterdam grenzende gedeelte der gemeente Nieuwer-Amstel voor het kadaster op nieuw zal worden opgemeten, omdat door de vele aanbouwingen de oorspronkelijke kaarten van dat gedeelte op te kleine schanl vervaardigd bleken te zijn. De Gemeenteraad van Sloten (N.-H.) heeft, behoudens nadere goedkearing, den nieuwen burgemeester, den Heer C. W. A. M. Groskamp, tot secretaris der Gemeente benoemd. In de gemeente Velzen is een jachtopziener, zekere H., waarschijnlijk door een stooper deerlyk mishaodeld, in be- wusteloozen toestand in een bosch gevonden. Zijn uiterlijk droeg de sporen van een vreeselijke worsteling. Sedert Dingsdag 8 Januari wordt alhier vermist Stefanus Becker, oud 48 jaar, klein van persoon met hoogen rug. Heeft bij zich twee leeren tasschen waarin tinnen lepels en andere goederen en een beursje met p. m. 7 gld. Op gemelden datum is hy naar Osdorp gegaan om een patent te halen en is sedert dien tyd niet teruggekeerd. Saldo op 2 Juli 1883 1437.03® Van 2 Juli tot 31 Dec. ontvangen542.46® 1979.50 Van 2 Juli tot 81 Dec. terugbetaald97.76® 1881.73® Bijgeschreven interest22.73 Saldo op 31 December 1883 1904.46® ws 1 t a Op 2 Juli 1883 waren in omloop 115 boekjes. Van 9 Juli 1883 tot 31 Dec. afgegeven 4 Van 2 Juli 1883 tot 31 Dec. afbo'.aald 4 Op 31 Dec. 1883 in omloop115 Saldo op 2 Juli 1883 f 84.80® Op 31 Dec. ontvangen 22.05 Saldo op 31 December 1883 106.86® Namens het bestuur van de Sehoolspaarbank te Abbenes, N. Van Reecwijk, Voorzitter. P. Boekel, Secretaris. IJselstreek, 5 Jan. Het zeldzaam zachte weer lokt menig landbouwer uit, om met planten en zaaijen te beginnen. Hoort men bier van vogelnestjes met eitjes, daar van het vinden van eieren van wilde eenden, op andere plaatsen van over- blijven van ooievaars, dan, zegt de boerkomt er geen winter. De indruk is zoo sterk, dat langs den IJsel, natuur- lijk buiteDdijks, op gunstig in het Zuiden gelegen droog land, reeds aardappelen zijn ingepoot. Het wintergraan staat uit- mnntend. Het winterkoren in den Prins Alexanderpolder staat vry goed te velde. Er wordt in den polder evenwel weinig koren meer verbouwd, daar de opbrengst over het algemeen schraal en de kwaliteit niet bij uitstek is. Het meeste land in den polder wordt in den laatsten tijd tot wei- en hooilaud of tuin- bouw ingericht. De gezondheidstoestand van bet rundvee is zeer gunstig. In de laatste vijf jaren hebben zich geen ge- vallen van besmettelijke longziekte onder het rundvee voor- gedaan. Men schryft uit Veendam: Gewoonlyk wordt in de maand December door de commissionairs der aardappelenmeel-fabri- kanten reeds het gewas van het volgend jaar in voorkoop ge- kocbt. Tot nu toe heeft oog geen der fabrikanten order gegeven. Wel hebben reeds onderscbeidene landbouwers den commissionairs de zoogenoemde Amerikanen voor 90 ct. per hectoliter sangeboden, maar de fabrikanten zijn niet genegen voor dien pry's aan te nemen. Waarlijk geen gunstig voor- uitzigt voor den landbonw in deze streken, daar ook de graan- prijzen zeer laag zijn. De longziekte onder het vee, welke geruimen tyd in Pruisen langs onze Nederlandsche grenzen geheerscht heeft, is thans weder geheel gewekeD. Op het platteland in Overijsel is nog zeer groote over- vioed van aardappelen, die de boeren in den herfst voor de toon te bedingen pryzen niet wilden verkoopen. Sedert zijn zij nog meer in prijs gedaald, en het is te voorzien, dat velen in bunne verwachting, dat de pryzen in het voojjaar duurder zullen worden, zullen worden teleurgesteld. Reeds nu voeren velen ze aan de varkens. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Als iets buiteugewoous deelt men mede, dat by den land bouwer K. E. Koning te Siddeburen van 75 ares land bijna 40 f% hectoliter rogge is gedorscht met een gewigt van 73 kilo per hectoliter. Prijzen van Nederlandsch vee in Amerika. De „Nieuw« Landbouw-Courant'1 geeft een staatje van een paar reilingen van Nederlandsch vee in Noord-Amerika, waaruit blijkt, dat dit tamelijk duur verkocht wordt. Op de eerste dezer twes veilingen werden 34 koeijen en raarzen veekocht voor 13270 dollars, of geraiddeld 390; een koe bragt 4200 dollars op, en drie stieren gingen voor 965 dollars. Op de tweeds bragten 42 koeien 26000 dollars op, waaronder prijzen voor- kwamen van 1000, 2000, 4200, zelfs van 5000 dollars, voor eene koe. Een dollar staat gelyk met f 2.50 Nederlandsch. In Friesland is als een merkwaardig gevolg van een kroi- sing van diersoorten, en wel van tamme konijnen met in 't wild loopende hazen een ras ontstaan, dat sprekend op hazeu gelijkt. Opmerkzaam geworden op dit feit, is men nu begonnen die teelt te bevorderen. Vlugger en grooter dan bet konijn, is dit dier bijna niet van den haas te onderscheiden, zoodat het welligt spoedig als haas in den handel wordt gebragt. IndieD het oude volksgeloof, dat de vroege terugkomst der kievitten een vroegen zomer geeft, eenige waarheid bevat, dan zal deze zich thans niet lang meer laten wachten, daar die dieren zich nu reeds in de Betuwe vertoonen. In de maand October 1884, zal te Miinchen eene tentoon- stelling van melk, melkeryproducten en meik-industrie ge- houden worden, welke gedeeltelyk ook voor buitenlandschs inzenders is opengesteld. Tot het verkrygen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen uaar het hoofdbestuur der Hollandsche en der Friesche maatachappijen van Landbouw, aan welke het progamma voor de TentoOnstelling is toegezonden. In Groningen heeft men eene hoeveelheid spurrie tot vee. voeder ingekuild. Bij het gebruiken er van levert het gun- stige resultaten. De koeijen happen er gretig in, en de kwa liteit der melk is uitstekend. Vele boeren zijn nog te vrees- achtig om de proef met deze nieuwe methode te nemen. Tocb volgen meer en meer van hen het goede voorbeeld. Te Renswonde zal binnen enkele maanden, op een later te bepalen dag, eene tentoonstelling worden gehouden van vee, paarden, enz., die zal uitgaan van de afdeeling Renswoude van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de prov. Utrecht. Lord I'almoutb, een aanzienlijk Engelsch <Sport-liefbebber en eigenaar van een der beroemdste stoeterijen, trekt zich geheel terug van het deelnemen aan wedrennen. Hij zal al zijn paarden verkoopen. De landbouwer B., uit Neerbosch, die van de markt te Nijmegen huiswaarts keerde, viel voorover van zijn wagen. Het rad ging hem over de borit en, na een paar dagen vreeselijk lijden, is hij aan de gevolgen bezweken. Hy laat eene weduwe met 7 kinderen achter. VOORWAARDEN VOOR DE INZENDING IN DE xe AFDEELING. AKKERBOUWGEWASSEN. Art. 1. De inzendingen, behoorende tot deze afdee'ing, moeten vrachtvrij op de tentoonstelling zijn aangekomen en door of van wege de inzenders op de daarvoor aan te wyzen plaatsen zijn gesteld, uiterlijk op Donderdag 21 Augustus 1884, des morgens voor 10 unr. Art. 2. Bij de aangifte van inzendiog, vodr 1 April 1884, bij den secretaris P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, moet worden opgegeven hoeveel tafelruimte, grond- of wandvlakte voor de inzending benoodigd is. Inzenders, die een eigen etalage wenschen te plaatsen, moeten daarvaD bij de borderellen van aangifte eene schets voegen met opgaaf der grootte. Art. 3. Bij het inzenden der borderellen, bedoeld bij artikel 3 der Algemeene Voorwaarden van dit programma, moeten de inzenders als inleggeld storten f 5 per M2. aangevraagde plaats ruimte. Zooals bij artikel 6 der Algemeene Yoorwaarden bepaald is, wordt dat inleggeld teruggegeven, zoodra het aangegevene ter tentoonstelling is geplaatst. Art. 4. De inzendingen in Groep A bedoeld moeten door de inzenders op eigen bedr^jf zijn verbouwd. De gewassen moeten

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1