1884. Vrijdag, 1 February, Nr. 5. VAN AAN LANDBOTJW, GEIEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Z&L'i Prijs van tret A.bonnement: m het Jaarf ®,"_- Prijs der Advertentien ran 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 13!/a Cent BURGERLIJKE STAND. Aangegeven ran 2329 Jan. 1884. WM'i// haarlemmermeer. ALLE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Van 24 op 25 January is bij J. Beversluis, aan de Vjjf- huizen, een vetgemest zwart konijn gestolen door Hendrik Huizenga en Simon Kerkhof, beide oud 19 jaar, wonende aan de Vijfhuizen; bet is verkocht aan den poelier Geerlings, Warmoesstraat te Haarlem, voor 80 cents. Bij J. Dunnebier, aan den Ringdyk bij Sloten, is poging tot inbraak gedaan, doch niets mede genomen. Wei is een enu dik touw achtergelaten, vermoedelijk reeds elders ontvreem Uitslag ran de op 29 January 1884 door het Gemeente- bestuur gehouden aanbestedingen. Ingeschreren werd door de volgende personen Onderhoudswerk Scholen. le Perceel. A. Langereis te Haarlemmermeer, 694. H. de Bree. M 86'/.— J. den Ouden II 880.— H. Bakker 19 990.— 2e Perceel. J. Bruin. II 30/.— J. Ligtenberg II 398.— H. Bakker II 486. A. Langereis II 595.— 8e Perceel. H. Bakker II 833.— A. Langereis. fl 865.— 4e Perceel. J. Hulsbos II 287.— 5e Perceel. J. v. d.Heuvel II 210.— H. Bakker II 223.— A.denBreejen II 228.— G.denBreejen II 230.- Corst. Bos. II 246.60 Idem Begraafplaatsen. le Perceel. A. Langereis. II 48.— H. Bakker II 49.— Idem Bran dspuithuisjes 2e Perceel. H. Bakker.. II 169.60 A. Langereis. II 268.— Idem Raadhuis. 3e Perceel. A. Langereis. II 302.— H. Bakker II 313.— Idem Wegen. J. Roodzand II 280.— W. de Boo II 286.— P. Balder II 324.- J. Griekspoor. II 325.— A. d. Breejen. 335. G. d. Breejen. >1 337.- C. Bos II 519.— Beplanting van Wegen. K. J. Baarze. te Aalsmeer, 118.80 P. Buis Gzn II >1 128.— D. M. Baarze II >1 164.84 J. W. van Groos II II 190.— Is men roornemens te Hoofddorp een Gymnastiekvereeniging op te rigten, die aan de Vijfhuizen is ontbonden, en biedt e gereedschappen voor weinig geld te koop aan. Zooals meerma en gebleken is, zijn de meeste vereenigingen in Haarlemmermeei niet bestendig ran duur. Zondagavond j.l. is W. S., na in eene herberg aan de Lijnden het noodige gebruikt te hebben, met 2 personen S. geDaamd, aan 't vechten geraakt. Later is eerstgenoemde door twee personen achterrolgd en in de ringvaart geworpen, doch werd nog bijtijds door twee van Halfweg komende personen gered. Deze zaak heeft wel eenige overeenkomst met het onlangs aan het Nieuwe Meer roorgerallene. Dinsdag 29 Januari 1.1. werd in het logement de Beurs, van J. de Vries, te Hoofddorp, eepe acrobatische roorstelliug gegeren door de familie Swaabe. Het weder was zeer ongunstig, waardoor het aantal belangstellenden niet groot was. Dit moet evenwel van de familie Swaabe gezegd worden, dat zij de verwachting van alle aanwezigen verre heeft orertroffen, zoodat zij gerustelijk mogen worden aanbevolen in gunst en recom- mandatie. Als eene bijzonderheid wordt grmeld. dat in deze gemeente nu reeds eene hen (broed 1888) zes kuikens in de open lucht heeft uitgebroed. Zoowel de moeder als de jongeborenen zijn naar omstandigheden redelyk welvarende. A1 de perceelen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. GEBORBNNeeltje, dochter van J. Boon en C. Dikkeboom. Catharina, dochter van C. Cardol en M. M. Stoffijn. Joost, zoon van Elisabeth Uithoven (ongeh.) Adriaan, zoon P. L. van Andel en G. A. van Splanter. Wilhelmus Petrus, zoon van W. Zwart en J. Smit. Maria Alida, dochter van P. van Schaik en M. v. d. Kamp. Maria Adriana, dochter van H. Timmers en P. van Leeuven. Arxtolda Catharina, dochter van D. van Renswoude en G. van Walstein. Wilhelmina, dochter van M. de Blieck en N. Mesman. Anthonia, doehter van Alida van Keizerswaard (ongeh.) Adrianus Dignum, zoon van W. van Warmerdam en D. C. Stokman. Johannes, zoon van C. Miermans en A. Boogaard. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van M. Meijboom en J. Mulder. OVERLEDENMarinus, oud 18 maanden, zoon van K. Kreeft en P. Koppenaal. ONDERTROUWD: W. E. Cafe met E.Uithoven. G. Broertjes met E. Millenaar. W. Wamsteeker met M. Oosterom. GEHXJWD: J. H. Scheffer (wednr.) met A. Hoogeland (wed.) S. Schipper met H. J. Dikkeboom. De teelt van het vlas heeft in de laatste jaren zulke on- voordeelige uitkomsten opgeleverd, dat verscheidene landbou- wers in de Hoeksche waard en op de eilanden Voorne^ en Flakee besloten hebben, weinig of geen vlas meer uit te zaaijen In een tuin te Renkum staat een aardbezienbed reeds ge- heel in bloei. Te Montfoort kon men deze week de tegenstelling zien, dat iemand daar aan't aardappelrooijen was, terwijl zijn buur- man die vrucht pootte. Bij Min. beschikking is met dispensatie van het verbod van invoer van vee uit het buitentand, voor den tijd van 15 tot en met 30 Augustus e. k. vergunning verleend tot invoer van vee bestemd voor de Internationale Tentoonstelling van land- bouw te Amsterdam. Uit Londen wordt berigtDe commissie belast met het onderzoek der veepest-kwestie heeft verslag uitgebragt. Zij verklaart, dat de bestaande wet, volgens welke aangevoerd vee in de ladingsplaatsen geslagtmoet worden, geen voldoende zekerheid geeft tegen het binnensluipen der veepest uit vreemde landen. Zij beveelt daarom aan den invoer van levend rund- vee uit het buitenland volkomen te verbieden en tevens den bandel in vleesch met het buitenland aan strenger toezicht te onderwerpen. Het verslag is door den afgevaardigde Chaplain en verscheihene andere leden van het Ilooger- en Lagerhuis onderteekend. De TJitenhage Times meldt, dat gedurende de laatste twaalf maanden langs de Coega (Zuid-Afrika) een aantal melkkoeijen sterven aan hetgeen men de lamziekten noemt. De beesten schijnen inwendig veel pijn te lijden en sterven gewoonlijk een paar' dagen nadat de eerste kenteekenen zich vertoond heb ben. Bijna elk beest, dat er ziek werd, stierf. Men meent opgemerkt te hebben dat de magerste dieren het meest aan de ziekte blootstaan. Bij het openen der gestorven dieren vond men dat de kleine maag geheel met gas gevuld en zeer hard was. Men vond er geen stukje voedsel in en het bleek ver- der dat het merg van het heupbeen geheel zwart was. Een boer verloor aan deze ziekte reeds 7S beesten. In den omtrek van Renswoude bestrijdt men met uitnemend gevolg de gevreesde varkensziekte, door het voedsel dezer dieren met zout te vermengen. Eenige veehouders hebben dan ook te zamen landbouwzout ontboden uit het Rijks-depot te Arnhem. Te Berg en Terblijt (Limburg) heeft eene koe haren meester gedood. Deze had nl. het beest, dat voor een kar was ge- spannen, mishandeld, waarop het in aQgst of woede den man met zulk eene kracht tegen een muur stiet, dat hij eenige uren later aan de gevolgen overleden is. By gelegenheid van de Internationale Landbouwtentoonstel- ling, dit jaar te Amsterdam te houden, zal ook een wedstrijd plaats hebben met ondiepploegen, ploegen voor diepere be- werking, driescharige ploegen, vier- en meerscharige p oegen en ondergrondsploegen. Zij zal gehouden worden op V °^D8' dag 16 April a. s., op het landgoed „Biljoen", te Velp in Gel- derland. De mededingers moeten er met hunne werktuigen tegen- woordig zijn, 's daags te voren, 's morgens te 10 uren. De mededingiDg staat open zoowel voor fabrikanten of hunne agenten, als voor landbouwers. Aaugifte voor mededinging moet plaats hebben, voor 15 Maart a. s„ bij den Secrelaris-Penningmeester van het Uitvoe- rend Comite P. F. L. Waldeck te Loosduinen, met omschryvmg van het werktuig en bijvoeging van/10 voor elk mededingen werktuig, die echter terug worden gegeven, nadat het werktuig op de tentoonstelling is ingezonden. De prijzen bestaan in gouden en zilveren medailles. Tot voor korten tijd waren in vele landerijen, afkomstig van de afgegraven venen, allerlei soort van kunstraeststofFen in gebruik. Men heeft echter opgemerkt, dat, al is die mest- soort ook goedkooper en dus schijnbaar voordeeliger dan de gewone meststoffen, zij toeh op den duur den bodem uitput. Wel krijgt men goede oogsten, maar de grond wordt gaande- weg armer, zoodat het kapitaal wordt aangetast. Daarom legt de Groninger landbouwer in de veenkolouien zich nu ook weer als van ouds toe op de duurdere, maar betere bemesting met stratendrek enz. en worden hier en daar in die strekeu ook pogingen aangewend om opslagplaatsen voor dien mest te krijgen, teneinde dien ook bij kleine partyen aan den kleinen landman te kunnen verkoopen. Lord Norrey's stoeterij te Botley, bij Oxford, is afgebrand. Dertien kostbare paarden kwamen in de vlammen om. Over de uitbreiding van de ooftteelt in Engeland en Noord- Amerika levert de Times een belangrijk artikel, waarin wordt aangetoond, dat in den tijd van 10 jaren van 1872 tot 1882, in Engeland 26696 acres land tot den vruchtenbouw zijn dienst- baar gemaakt. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika waren in bet jaar 1878 twee millioen acres grond uitsluitend met appelboomen beplant. In 20 jaren steeg de waarde van den vruchtenoogst van 1,320,000 pd .st. tot 10,000,000 pd. st. per jaar, terwijl de jaarlijksche opbrengst der perziken alleen in Noord-Amerika 11,000,000 dollar bedraagt. In de Staatscourant is opgeiiomen het eindverslag van een onderzoek betreffende het voorkomen van trichinen in uit Amerika aangevoerd varkensvleesch. Het bevat een vervolg van het verslag aangaande de voederingsproeven met trichineus Amerikaansch varkensvleesch, genomen aan 's Rijks veeartsenij- school. De condusie, uit de vroeger ingestelde onderzoekingen getrokken, ondergaan daardoor geenerlei wijzigingen, uiaar worden er door bevestigd, en de commissie kan thans, aan het einde van het onderzoek herbalen: „Het is niet gebleken, dat het gezouten en gerookte varkensvleesch, zooals het uit Amerika in den handel wordt gebragt, voor gebruikers hier te lande gevaar oplevert voor trichineziekte. De commissie moet hierbij evenwel opmerken, dat wijziging in de behandeling van bet vleesch in Amerika wijzigingen zou kunnen brengen in den toestand waarin de trichinen hier aan- komen, en derhalve ook in de grootte van het gevaar, hetwelk dat vleesch oplevert. Raadzaam zou het dus zijn, dat steeds op dat vleesch het oog gehouden werd. Dit onderwerp is thans wel niet van zo'd groot belang als vroeger, daar het Amerikaansch varkensvleesch zeer in prijs is gestegen, het Hollandsch eenigszins gedaald. Hierdoor wordt van dat vleesch voor het oogenblik in Rotterdam minder dan voor een paar iaren aangevoerd. Toch is de hoeveelheid namelyk 1,113,87 5 kilogrammen in de eerste elf maanden van 1883 voorzeker nog groot genoeg, om dit volksbelang bij voortduring te bly- ven bewaken. Bemesting van schrale gronden met zeeslib. Men berigt, dat in Oost Friesland bet bewijs wordt geleverd, hoe verlaging van de spoorwegtarieven in het belang van den landbouw de beste gevolgen heeft. In den laatsten tijd namehjk is het tarief op de Hannoversche weslbaan voor het vervoer van zeeslib ter bemesting van de landerijen aanmerkelijk verlaagd. ienge- volge daarvan gingen vele waggons Dollardslib tot naar Ma- rienhaft, 's Hage enz. Er zijn reeds weder groote bestellingen ingekomen. Het slib kost te Emden per dubbelen waggon 8 a 9 mark; de vracht bedraagt door de geheele streek van de kustbaan slecbts 3 mark per dubbelen waggon, zoodat het voer (circa kub. meter) goed slib aan het spoor nog met 1J/2 mark zal kosten. De invloed van kleibemesting op van nature dorre gronden is bekend genoeg, ook in sommige streken van ons eigen land.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1