Advertentie ii. p p i 1 e p s i e, larlerigten. Woolnough's Zaaimachines Bekrooncl in 1881 ZANGERS en Co., id - GRONINGEN. BOEKE HUIDEKOPER. Prof. Dr. Albert Beweegbare Hameien Druiven-Borstsiroop met Fenkelhonig. Het vergaan van bet stoomscliip „City of Columbus." met verbeterd Ketting-voorstuurtoestel, MET DEN EERSTEN PRIJS BEKRDOND Eenige soorten zijn voorlianden en worden afgeleverd franco Rotterdam door hunne AGENTEN voor Nederlaild: BOEKE HUIDEKOPER, BELMUBIJH. TE HALLE, HANNOVER, FRANKFORT A/m. 92 Gracechurch street London E. C., MAKELAARS in land- en tuinbouwprodukten, Prima referentien staan ten dienste. Zigtbare en on zigtbare ziekten. wel ereis boven, v<5or dat ie voor goed naar ^benoden zonk, niaar toen hebben we vergeten zijn naam te vragen. De tandenfabrieken der Vereenigde Staten leveren jaarlijks 10,000,000 kunsttanden af. Er zijn daar twaalf fabneken, waaronder een is die in 1864 opgerigt werd en die vijf milhoen tanden per jaar vervaardigt. De stoffen voor de tanden gebruikt zijn veldspaath, chineesche porseleinaarde (kaolin), bergkristal, alsmede platina, titanium engoud. Te Wezel werd dezer dagen aan een heer door een man een hor- loge overhandigd, dat bem tien jaren geleden ontstolen was. De dief verklaarde wegens gemoedsbezwaren het horloge niet langer te knnnen dragen. De verraste eigenaar liet den dief loopen. Mevronw Cotters had bij advertentie eene nieuwe dienstbode ge- vraagd, met de bepaling dat sollicitanten zich persoonlijk moesten aanbieden. Weldra verscheen een dametje voor mevrouw Cotters, die hare diensten aanbood. „Kun' je," zoo begon mevrouw C. haar onderzoek, ,kun je goed koken, goed wasschen; benjeeerlijk en trouw; kun je goed opstaan; ben je gewoon met kinderen om te gaanweet je,,Houd maar op," viel 't dametje mevr. C.in de rede, »als je zooveel te vragen hebt, moet ik nietsvanje hebben!" Uit Schermerhorn meldt men van 21 Jan. Heden werd alhier bet stoffelijk overschot van den heer I. de Ploeger, uit Purmerend, ter aarde besteld. De overledene woonde vroeger hier, waar hij als stalknecht zijne loopbaan begon, bijzonder door de fortuin begun- stigd werd en eenige jaren raadslid en wethouder is geweest. Sedert ruim 13 jaren woonde hij te Purmerend. Als voorbeeld van zeld- zamen iinancieelen voorspoed mag vermeld worden, dat de nalaten- sehap van dezen voormaligen stalknecht gesehat wordt op 7 a 8 ton. Daar de heer de Ploeger geene kinderen had, raakte zijn groot vermogen onder vele personen verdeeld; de erflater heeft echter aan kerken en liefdadige instellingen, zoowel als aan bijzondere personen, aanzienlijke sommen en wel tot een gezamenlijk bedrag van /160.000 gelegateerd. Vader, (aan tafel tot zijn oudsten jongen.) Schaam jij je niet, je neus op te trekken tegen dat kostelijke gehakt? Weet je wat ik bij mijn ouders thuis 'smiddags kreeg? Kliekjes van den vorigen dag, of een snee roggebrood met spek. Dat kreeg je pa toen hij jong was. Marietje, (Yaders tweede.) Nu, papaatje dan heeft u het bij ons toch een boel beter! Te Reis had een magnetiseur, de Torey genaamd, die gedurende eenige weken aldaar zeer bezochte seances gehouden had, een wedde nschap aangegaan om zijne proefnemingen te doen in een groote leeuweukooi. Yrijdag had deze voorstelling in de menagerie van Pianet plaats, die door een talrijke menigte werd bijgewoond. De Torey maakte een jong meisje in slaap, omringd door zcs leeuwen, legde haar daarna op twee fauteuils en toen begonnen de leeuwen hunne oefeningen. Zij sprongen minstens twintigmaal over de gemagnetiseerde heen, zonder dat deze een teeken van leven gaf en natuurlijk onder daverende toejuichingen der toeschouwers. De Eerste Kamer van het kef van appel te Brussel heeft den burgemeester van Nivelles, die een apotheker, welke zonder de laatste sacramcnten te hebben gevraagd, gestorven was, in een afgelegen hoek van het kerkhof had doen begraven, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Mevrouw R. vroeg aan haar modemaakster of haar loopmeisje wel eerlijk was. »Dat kan ik niet met zekerheid zeggen," zei de modemaakster, »maar, dit weet ik, dat ik haar wel twintigmaal naar u heb heengestuurd met een kwitantie, doch dat ze mij altijd eerlijk de kwitantie terugbracht." In een der hotels te Amsterdam is aan de krukken der deuren van de kamers een nieuw middel aangebracht om de logd's te wek- ken. Zij bestaat in een mechaniek, dat door het heen en weer be- wegen der kruk eene luidklinkende schel in beweging brengt. Men kan die echter wanneer men er geen dienst van wil hebben, van binnen door een veer afsluiten, Deze week werd te Yerseke een levende oester gevonden, die een doode muis tusschen hare schalen had. Zeker heeft de muis, hetzij uit nieuwsgierigheid, hetzij om ook eens oesters te proeven, haar kopje tusscnen de schalen gestoken, toen de oester zich opende, maar werd, in plaats van deze te vangen, zelf gedood. Iemand wilde zijn huiskouding zuiniger inrichten, en bedacht onder anderen het volgende middeltje: Op zekeren morgen kuste hij de mooie keukenmeid in bijzijn van zijn vrouw. Deze joeg de meid onmiddelijk weg, en er mogt geen andere meer in huis komen. Op die wijze spaarde de man huur en kost van de keukenmeid. Een beroemd chirurgijn had een zijner patienten aangeraden zich aan eene operatie te onderwerpen. ,Zou't erg zwaar|zijn?" vroeg de man. »Niet voor den patient," antwoordt de docter, „wij dcen hem slapen, maar 't is nog al hard voor den chirurgijn." »Hoe zoo?" hWij lijden vreeselijk veel angst. Bedenk eens, zulk eene operatie gelukt van de honderd malen slechts dens." Een advokaat vroeg eens aan rechter Pickens, van Alabama, om de Jury te instrueeren, dat het beter is dat negen en negentig schuldigen ontsnappen, dan dat een onschuldige gestraft wordt." »Ja," zei de geestige rechter, „ik zal hun dit zeggen, maar volgens mijne opinie zijn de negen en negentig schuldigen in deze streek reeds alien ontsnapt." Van deze vreeselijke ramp, zijn door particuliere depeches akelige bijzonderheden bekend geworden. De City of Co lumbus was op reis van Boston naar Savannah, met voile la ding en meer dan honderd passagiers aan boord, die meest alien tot herstel van gezondheid op weg naar het warme Zuiden waren. De boot was nog niet lang in zee, toen een storm opstak, die allengskens in hevigheid toenam, vergezeld van een ont- zettende koude. Tegen vier uur Vrijdagmorgen, Gay Head vuur, Zuid half Oost, in het gezicht, op den westelyken hoek van Martha's Vinejard, de grootste van de eilaDdengroep aan de Zuidkust van Massachusetts, sloeg de boot op de rotsen op den Duivelshoek. Het stormde uit het West ten Noorden, en de boot liep onmiddellijk vol water en sloeg op zijde. De booten werden uitgezet, maar sloegen om. De passagiers vlogen uit den salon naar het dek, maar een enorme golf veeg deallen, zestig personen op eeos, van het dek af. Het gelukte zeven passagiers op het reddingsvlot te vluchten, en veertig klommen in het tnig. De zee bleef echter met geweld over het schip breken en met elke golf werden een paar ongelukkigen, die zich in het tuig veilig waanden, medegesleept. Een getrouwd paar, die in bet want elkander afscheid kusteu, werden op hetzelfde oogenblik naar de diepte geslingerd. De vreeselijke koude deed velen in het tuig bevriezen, en elk oogenblik vielen lijken uit het want. Zoo vonden in enkele oogenblikken van de 80 passagiers 71 een ellendigen dood, en werden van de equipage, die uit 45 man bestond, slechts 13 gered. Eerst toen het daglicht aanbrak zag men van het reddings- station van Gay Head het wrak, en de menschen in het want, en tegen 10 uur was eeu boot bij bet schip en redde 7 per sonen. Later kwam een tweede en eindelijk de Amerikaansche revenue-kotter Dexter, die in de buurt kruiste. De zee liep boog, zoodat de kotter op 300 yards afstand van het wrak bleef en van daar een boot uitzond, die echter door de hevige branding niet durfde naderen. De schipbreukelingen moesten dus uit het want in het koude water springen en naar de boot zwemmen, waar zij door de bemanniug met touwen werd ingetrokken. De kommandant van den Amerikaanschen kotter, luitenant Ehodes, heeft heldendaden verricht. Tweemaal zwom hy door het vriezende water, om een lijn op de City of Columbus uit te brengen. De eerste maal werd hij teruggeslageu zwaar bezeerd en uitgeput, en niettegenstaande hevig protest van de anderen, zwom hij ten tweede male naar het wrak en had de voldoe- ning te slagen, zoodat hoofdzakelijk aan zijn opofferenden hel- denmoed de redding van 21 personen te danken is, die op de Dexter werden verzorgd. Spoedig daarna was er van de City oj Columbus niets meer te zien dan de masten en een gedeelte van bet tuig. Alle ofiicieren zyn eveneens verongelukt, alleen de gezagvoerder, kapitein Wright, die het laatst in het want bleef, is gered. De geredden werden door de Dexter naar New Bedford, Massa chusetts, gebracht. Op weg daarheen stierven nog drie per sonen, terwijl de overigen eveneens in vreeselijk uitgeputten toestand in het hospitaal werden opgenomen. Wat deze ontzettende ramp nog erger maakt is, dat zij aan onachtzaamheid schynt te moeten worden toegeschreven. Een geredde passagier heeft verklaard, dat de loods den koers bepaald had, het roerwiel vastgezet, en toen zijn post verlaten, om zich bij den schoorsteen tegen de bevige koude te ver- warmen, en het schip voor 20 minuten dus als het ware is drijvende geweest. Het is bijna ongelooflijk. Het zou een onverklaarbare onachtzaamheid geweest zijn, niet alleen van den loods, maar van de verdere ofiicieren en manschappen van de wacht. Zooveel is zekerde boot was uit haar koers. Er wa9 geen goede uitkijk, en de ramp volgde, zooals niet kon uitblijven in zulk een gevaarlijk vaarwater. De New Engeland kust is dik met rotsen en kleine eilandjes bezet, maar toch geheel onderzocht en elk gevaarlijk punt is op de kaart te vinden. Dat de boot op een gevaarlijke plaats was, duidt de naam der stranding aan..Duivebhoek", en hoe daar, met stormweer, op een boot, beladen met een kost- bare lading en meer dan 100 passagiers aan boord, onvol- doende uitkijk kon zijn, is een raadsel, dat het inmiddels in- gestelde onderzoek misschien wel nooit aan het licht zal brengen. op bijna alle WEDSTRIJDEN en TENTOONSTELLINGEN der IIoll. Maatsch. van Landbouw, sedert 1873 gehouden. VischmarktGroningen. Turn i sons, 1ST De mengsels van gras- en klaiverzaden en alle andere land- en tuinbouwzaden van deze oude beroemde firm a,, welke blijkens de ondervinding van hen, die er NIEUWE GROENLANDEN in deze provincie mede aangelegd hebben, uitstehend voldoen, worden door ons zonder berekening van commissie, tegen de Engelsche prijzen, onder bijbere- kening van de vracht geleverd. Wij houden ons aanbevolen voor tijdige bestellingen en voor het mededeelen der adressen van gebruikers. Krampen, Stuipen en Zenutv- aandoeningen worden VOLK.OME1Y GENEZEN door mijn methode. Het honorarium behoeft eerst na het goede succes te worden voldaan. Behandeling per brief. 6, Place du Trdne, 6, Parijs, die voor iederen paardenhals passen, zoowel voor het elegantste luxe-paard als voor bet zwaarste trekpaard worden vervaar- digd in de fabriek van R. JESCH Co., te Leipzig, die zich voor de levering hiervan aanbeveelt. Prospectussen en Prijscouranten gratis te bekomen, Ageuteil gevraagd. belasten zich met den coininissiew zen verkoop van: AARDAPPELEN, UIJENFRUITGROENTENWILD en GEVOGELTE, BOXER', KAAS en EIJEREN, BLOEM- BOLLEN, VltUCHTBOOMEN en PLANTEN, VEE, RIVIER- en ZEEVISCH (ook OESTERS, MOSSELEN en GARNA- LEN)alsmede met den inkoop van ALLE ARTIKELEN AAN DE LONDENSCHE MARKT. Dit is geen zoogenaamd geheimmiddel; het bestaat uit Druivensuiker en Zwitserschen Ilonig met een uittreksel van Mout, Oranje-bloesem en Fenkel. Het werkt spoediger en is aangenamer in het gebruik dan de andere middelendie tegen borstaandoeningen aangewend worden, als: borstthee, drop, malz-extract, borst-bonbonsenz. Deze Borstsiroop werkt genezend en verzachtend bij keelpijn, heeschheid, hoest, pijn in de borst, kramphoest en kuchboest. De Fleseh met ge- bruiksaanwijzing a 30, 60 en 100 Ct. verkrijgbaar in de Apotheken en bekende Depots van H. VON G1MBORN, te Emmerih. VOOR In iedere uitwendige kwaal zal men bevinden, dat deze fijne Zalf verzachtend, verkoelend en genezend is. Dezelve verdrijlt spoedig iedere ontsteking, en geneest alle wonden, zwecren, puisten en ver- rekkingen. Zij vernietiSt alle ontsteking veroorzakende stoffen en herstelt de heilzame werking in de vaten. Wanneer deze Zalf over de huid gewreven wordt ten naasten bij op de aangedane plaats, oefent zij eene zeer genezende kracht uit; en met de Pillen te zamen gebruikt, mist zij zelden om iedere inwendige ongesteldheid te doen ophouden, van welken aard die ook zij. Deze zuiverende middelen reinigen de tong, geven de eetlust weer, de gloeijing in aangezigt en de neerslagtigheid verdwijnen en de ligchaamskleur wordt helder; terwijl de geest opgewekt wordt tot eene hoogte, die men alleen bij een zeer gezond gestel kan hebben. 35. TV.. T> n I 0.80, 1.85 3.— Doosjes Pillen en Potjes Zalf j 6>75_ 13 50/m 20 B0 Amsterdam, 28 Jan. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd 436 Runderen, le kwal. 85 eta., 2e kwal. 75 ct., 3e kwal. 68 cts. per kgr.; 55 Nuchtere Kalveren f 7 a 14; 2 Schapen en Lam- merenvette Varkens 40 a 48 ct. per kgr. 30 Jan. Granen. Tarwe op levering 2 lager, Maart f 247. Rogge op levering iets lager; Maart f 160, 159'; Mei 162, 163 Oct. 169, 168. Zaden. Lijnzaad onverauderd. Olie. Raapolie flauw; per 100 kgr. f 40J a S9£. Lijnolie in een doen per 100 kgr. 211, 21J. Koeken. Raapkoeken f 108 a 115 per 1040 atuks, Lijnkoeken f 10.50 a 13 per 104 stuks. Vee. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 57 Run deren, le kwal. 85 cts., 2e kwal. 75 cts., 3e kwal. 68 cts. per kgr.; 166 vette Kalveren, le kwal. 95 cts., 2e kwal. 80 ct. per kgr.; 62 Nucbtere dito 9 a 15; 6 Schapen en Lammeren 178 vette Varkens 40ja 48 ct. per kgr. AardappElen. De prijzen der Aardappelen waren heden ais volgt Friesche Jammen f 1.80 a 2; dito Engelsche f 1.40 a 1.50; Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.70 ii 2.60; Blauwe f 2.20 a 2.30; Flakkeesche Jammen f 1.60 a 1.80; Pooters yial.30; Groninger Jammen f 1.60 a /1.70; Geldersche Blauwe 2.30 dito Jammen f 1.60Pruisische Hamburgers 2.25 a 2.40; dito Saksische f 1.70 a 2. Allrmaar, 29 Jan. Vee. Ter markt aangevoerd60 vette Kalveren, 11 nuchtere dito, 51 Schapen, 87 vette Varkens, 7 magere dito, 5 Koeijen en Ossen. Prijzen: Nuchtere Kalveren 12 23, Schapen 28 a 37, vette Varkens 48 a 56 cts. per kgr., magere dito 13 a 18, Koeijen en Ossen /240 a 300, vette Kalveren f 40 a 112, alien per stuk. Delft, 31 Jan. Boter. De prijzen van Boter op de heden gehou den markt waren: f 76 a 90 per i vat en f 1.80 a 2.25 per kgr. Aangevoerd 255 J r. en 125 v., wegeude te zamen 6350 kgr. GrOt*<la, 31 Jan. Kaas. Aangevoerd 24 partijen. Prijs: le kwaliteit 29 a 312e kwal. 26 a 28 Noord-Hollandsche f 33 a 35. Boter. Goeboter f 1.50 a 1.60, Weiboter f 1.30 a f 1.40 per kg. Groningen 29 Jan. Granen. 78 kgr. Roode Tarwe f 8. a f 8.20; 72 kgr. Petersb. Rogge f 5.95 a 6; 70 kgr. Iniandsche dito f 5.30 a 5.35; 46 kgr. zwarte Boekweit f 5.10 a 5.30; 60 kgr. Wintergerst f 4.45 a 4.65; 60 kgr. Zomergerst f 4.30 a 4.40; 50 kgr. dikke Haver 3.50 a 3.80; 48 kgr. Probsteier dito f 3.40 a 3.60 46 kgr. zwarte dito f 3.15 a 3.20; Paardenboonen y 5.50 a 6.75, Olie. Raapolie f 42.50. Lijnolie /21.25. Iloorn, 24 Jan. Kaas. Ter waag gewogen 41 stapels, wegende 9785 kgr. Hoogste prijskleine Gras f 38,Commissie idem f 35.50. Leiden, 26 Jan. Boter. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 142 i en 78 deelen Boter, te zamen 3620 stukken. Eerste kwal. 76 a 82, 2e kwal. f 68 a 74. Purmerende, 29 Jan. Vee. Aangevoerd: 69 Runderen, handel matig, prijshoudend23 Paarden; 86 vette Kalveren 85 ct. a f 1 per kgr., hamlet vlugOS nuchtere dito 10 a 25, handel vlug79

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 3