Gemeigfle Bengten. als er een schaap over de brug is, volgen er meen Een en dezelfde geest schijnt de geheele kudde dan te vervullen, want wanneer een schaap voor iets staat dat hem belang in- boezemt, komt er weldra een tweede schaap om te kijken naar 't geen bet andere ziet, vervolgens een derde, daarna anderen, eindelijk de geheele kudde, die elkander verdringt om te zien, of om ook te doen gelijk zij die kijkeo. Onder de vogels zijn er geen nieuwsgieriger en oplettender, dan de kraaijen en de ekstersjer zyn er ook niet die ver- standiger, schranderder zijn, en die het meest partij trekken van bun waarnemingen. Indien gij kraaijen op den grond in een veld ziet zitten, of op een boomtak langs den weg, wees er dan verzekerd van dat ze u ook hebben opgemerkt. Zij letten op uw gang, op awe bewegingen en raden uwe bedoe- lingen. Zjjt gij een ongewapend wandelaar, slechts met een wan- delstok in de hand, dan zullen zij zich aan u niet storen, maar indien gij een geweer draagt dat zij door het glinsteren van den loop zeer goed kennen, dan zullen zij op het teeken en bet voorbeeld van een barer opvliegen, voor dat gij gereed zijt op haar te scbeten, De eksters zijn niet minder vOorzich- tig. Zij leven bij kleine troepjes, en doen zij dit in een bosch of op de vlakte, dan schijnt het dat zij zich slechts verstrooijen om beter te kunnen uitzien, waarbij zjj zich altyd onder bet bereik der schreeuwerige stem houden. Zij begeven zich overal heen, onderzoeken alles, kijken in alle hoeken, en wanneer een van hen iets belangrijks ontdekt heeft, roept hij de anderen, die terstond naderbij komen. Zij kijken rond, eerst van verre, daarna meer nabij; zy naderen, gaan weder terng, vliegen heen en weer, schetteren alsof zij op hunne manier een zamenspraak houden. Wanneer het gevonden voorwerp een lekker hapje is, zooals een doode vogel, een veldmuis of een jonge haas (bij voorkomende gelegenhedeu is de ekster gelijk de mensch een vleeschetend dier,) dan wordt er niet lsng gedelibereerd maar volgen de pikken met den snavel spoedig op het gesnap, zoodat er, evenals bij andere maaltijden, weldra niets anders dan de beenderen overblijft. De Independence Beige maakt nu melding van een reis naar Spanje, die onze Koning en Koningin, na hun bezoek aan het Belgische Hof, incognito zullen ondernemen. Hoe lang HH.MM. daar zullen verloeven, zal vermoedelijk afhangen van den duur van hun verblijf in Belgie, dat op drie of vier dagen is bepaald; maar dat Koning Leopold gaarne wilde verlengen, vooral om met zijne gasten een bezoek aan Antwerpen te brengeo. Men maakt in het paleis te Brussel reeds toebereidselen voor de ontvangst van het koninklijk paar. Door bemiddeling van de Nederlandsche Hnndel- Maatschappij, zijn weder/9500 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 519,500. Binneokort zal aan 's Rijksmunt te Utrecht een aanvang worden gemaakt met het slaan van 20,000 halve centen, 100,000 centen en 100,000 tiencentstukken. Prinses Sophie van Saksen gaf eene bijdrage van/ 500, ten behoere van de Maatschappij van Weldadigheid. Naar men berigt, is appel aangeteekend van het bekende vonnis der Utrechtsche rechtbank in zake de studenten. De heer A. van der Hoop te Oud-Beierland, deelt eenige cijfers mede omtrent de jongste pokkenepidemie daar ter plaatse. Hieruil blijkt o. m. dat aldaar van 6 April 1883 tot 1 Februari jl., op een bevolking van ruim 5000 zielen, 665 personen door de pokken zijn aangetast, waarvan er 203 of 4 pet. van de bevolking overleden. Onder de aan- getasten komen 291 personen van het mannelijk geslacht, tegen 374 van het vrouwelijk geslacht, voor; 128 vrouweu en 75 mannen stierven aan die ziekte. De meeste slacht- offers der epidemie waren jonger dan 11 jaar. Altijd nog treurige berichten omtrent de overstroomingen in de Vereenigde Staten. De Ohio is nu t« Cincinnati twee voet hooger dan bij de overstrooming van verleden jaar. Die stad kan zelve voor hare noodlijdenden zorgen, maar in vijftig andere plaatsen aan de rivier is de ellende groot. Te Wheeling zijn nog 10,000 menschen zonder onderkomen. Een aantal inschrijvingen ten behoeve van de ongelukkigen zijn geopend, en de Regeeriug doet ook wat zij kan om de ellende te leni»en. Zy verkreeg daarvoor een crediet van 300,000 dollars, zooals wij reeds berigten. Maar er is ontzaggelijk veel noodig. Niet minder dan 30,000 menschen langs de oevers van de Ohio zullen 14 dagen lang van voedsel voorzien moeten worden. Door den kapitein van eene der van Leiden op Gouda varende booten der stoombootmaatschappij De Volharding, is Vrijdagavond orastreeks 7 uur 15 m. tusschen Boskoop en Wad dingsveen een vuurbol van ovalen vorm waargenomen, die zich in de richting O. N. Oosten naar het W. Z. Westen vnort- bewoog en in de nabijheid der boot op het land, zonder uit elkaar te spatten, uederviel, en daar nog eenigen tijd zicht- baar bleef. Gelijktijdig hoorde men in het vertrekje, waar het buffet geplaatst was en waarvan het taampje niet geheel gesloten was, een hevigen slag, waardoor de zich in de kajuit bevindende passagiers verschrikt opsproDgen. Bij onderzoek bleek, dat de in het buffet geplaatste lamp was uitgeblutscht en twee karaffen, benevens het petroleumtoestel omver waren geworpen. Daar niemand in dit vertrekje aanwezig was, meent men het verband te mogen zoeken tusschen het aldaar voorgevallene en den voorbijzwevenden vuurbol. In het bekende Cafe Bauer, te Berlijn, Unter den Linden, liggen thans niet minder dan 750 couranten en tijdschriften ter lezing. Daarvan zijn 367 Duilsche. Men heeft in Mexico en Peru, zoo verhaalt de Gaulois, een zonderlinge opvattiug van den dood van kleine kinderen, welke eeniazins herinnert aan de denkbeelden der secte van kindermoordenaars, waarvan wij onlangs melding maakten. Daar wordt de dood van een kindje als een genade Gods, als een reden tot vreugde beschouwd, orndat het kleine onschul- dige schepseltje onmiddellyk een engel geworden moet zijn, en men viert feest in plaats van te treuren. Een Mexicaansche dame, die eerst sedert korten tijd te Parijs is, gaf dan ook onlangs aldaar een bal, ter gelegenheid ian het overlijden van haar dochtertje Dinsdagmiddag is een conducteur van den stoomtram HaarlemLeiden, ter hoogte van Heemstede, daar hij zich te ver over het balcon had gebogen, met het hoofd tegen een boom aangekomen en van den wagen geslingerd, waardoor verscheidene wagens over zijn ligchaam reden. Hij werd in zeer bedenkelijke toestand opgenomen en is, niettegenslaande de goede zorgen van Dr. Prins, eenige uren later overleden. Hij laat eene vrouw en twee jonge kinderen na. Keizer Wilhelm is tegenwoordig weer bijzonder welvarend. Eenigen tijd gcleden hebben spokeuzieners de „witte dame" zien rondwaren, welker verschijning als een teeken van een aanstaand sterfgeval in het geslacht der Hohenzollerns wordt beschouwd. Daarop zinspelend, moet de krasse grijsaard onlangs scherlsend tot een schildwacht voor zijn paleis gezegd hebbeu »als gij de „witte dame" mocht zien, zeg haar dan dat zij nog vijftien jaar wachten moet." Een laaghartige moord wordt uit Poszneck, in Saksen Meiningen, gemeld. Daar heeft een bedelaar zonder beenen, die op zijn handen moest voortkruipen, een jonkman, dien hij pas een soin gelds had zien ontvangen, vermoord en beroofd. Hij wachtte zijn slachtoffer op in een kuil, naast den weg, en smeekte den jonkman, toen die voorbijkwam, hem, den hulp- behoevenden man, uit de modder en op den weg te helpen en hem een eind verder te dragen, naar een droog plekje, waar hij kon uitrusten. Aan zijn verzoek werd voldaan, maar toen hij door den jongen man op den rug genomen was, sueed de ellendeling hem met een mes den hals af, nam hem het geld uit deu zak en ging, zoo gauw hij kon, heen. Zijn slachtoffer was echter niet terstond dood. Hij verhaalde aan een voorbijganger, die hem op den eenzamen weg vond liggen en hem in zijne laatste oogenblikken bijstond, vrie zijn moordenaar was, en de bedelaar, die nog andere dergelijke misdaden op zijn geweten moet hebben, werd weldra gevangen genomen. Baker Pacha heeft getelegrafeerd dat de sterkte der opstandelingen, die de egyptische troepen aanvielen, minder dan 1000 man bedroeg; de egyptische soldaten en de negers wierpen de wapens weg en vluchtten. Hij, Baker, en de officieren van zijn staf, hadden in groot gevaar verkeerd door het vuur huuner eigen soldaten te worden gedood. Ware Baker zoo zegt de Central News door de autoriteiten te Ka'iro behoorlijk ondersteund geworden, dan zou zijn expeditie een geheel anderen uitslag hebben gehad. De beste troepen werden te Kairo achtergehouden, zaamgeraapt gespuis werd onder gewapend escorte naar Suakio gezonden waar aan alles gebrek was. Zelfs de negers, die nog voor de beste soldaten golden, waren met oude geweren gewapend Het expeditiecorps bestond uit 1200 gendarmes, 1100 on- (geoefende negers, 300 half geoefende Turken en 400 ruiters met vier kanonnen en twee Gatlings. Daarvan zijn 1000 man teruggekeerd. De kanonnen, de kameelen en alle voorraad gingen verloren. In een andere depdche wordt Baker's verlies opgegeven te bedragen 2250 man, waaronder 96 officieren. In het Turksche dorp Korfokolivia, in Oost Rumelie, hebben roovers op klaarligten dag de echtgenoote, de dochter en drie bedienden van Rasiet Aga vermoord. Zij namen alles wat van geldswaarde was mede en gingen toen de bergen in. Te Pyrgo ontnamen de roovers een priester zijn geestelijk gc- waad en lieten hem half naakt staan, en te Janina ligtten zij een molenaar op, voor wien 1500 Turksche ponden losgeld gevraagd wordt. Dat deze en dergelijke voorvallen in Turkije bijna ongestraft kunnen geschieden, moet ons, Westelijke Europeanenniet, al le zeer verbazen. Als men het volgende verhaal van een corres pondent uit Smyrna leest, dan moet het ons verwonderen, dat er in Turkije nog andere menschen wonendan heeren roovers. Sedert jareu maakten de rooverhoofdliedeu Giouronk Osmani op Tziritoglous met hunne 22 man sterke benden den ganschen omtrek onveilig en werd door hen menige moord gepleegd. Onlangs hebben zij nu amnestie gevraagd, en deze werd hun niet alleen gegeven, doch zij mogten hunnen intogt doen langs de hoofdstraten, werden aan het gouvernementsgebouw op verfrisschende dranken onthaald, in dat gebouw gephotogra- feerd, verschenen een paar dagen later, op verzoek van een raadslid, bij het openingsfeest van een spoorweg enz. En wat nog erger is: de schrijver verzekert, dat de beide hoofdlieden zelfs ontvangen werden door den consul-generaal van Engeland en dien van Oostenrijk; dat alleen de Fransche consul den moed had hen niet te outvangen en dat zij nu aan het hoofd geste d zijn van geregelde troepen, om andere rooverbenden te ver- volgen. Zoo sterk moet het er zijn, dat de roovers heel bedaard inkoopen komen doen in de stad en de boeren de spade ei aan geven om het rooversbaantje op te vatten. Een correspondent der „Illustration Franqaise wien bet gelukte toegang tot eene van de zoogenaamde „steden der Parijsche voddeurapers te kiijgen, wat slechts aan zeei enkelen met de grootste moeite vergund wordt, zegt hij, deelt in dat blad over hun leven en slreven eenige bijzonderheden inee, door illustratieu opgeluisterd. De corporatie der voddeurapers vormt een klein volk, waarin het plebs, de burgerstand en de aristocralie vertegeowoordiad zijn in de ,,piquers of couriers de „placiers en de chineurs." De eerste loopt met haak, korf en lantaarn, zoekt overal in de vuilnisboopen rond, en ver- dient 2 a 3 fraucs per dag. De placier heeft eene vaste plaats hij heeft van de concierge de vergunning in bepaalde huizen den afval te doorzoeken, eri verdient zoodoende in aristocra- tische buurteu gemakkelijk 8 tot 10 fr., sommigen zelfs tot 20 fr. per dag. Deze heeft ook geen korf op den rug, maar een wagen, die door hem zelf en zijne geheele familie getiokkeu wordt. De chineur zoekt niet in de vuilnishoopenhij koopt en verkoopt. De voddenrapers leven om en bij de fortifica- tien in „steden", zooals la cite Dore, Marby, Femroe en cu- lotte, le petit Mazas, enz. Daar is het vooral des morgens tegen 10 of 11 uur eene drukte van belang, wanneer al het gevondene gesorteerd en op boopen geworpen wordt, die een afgrijse'ijken slank verspreiden, maar waaruit de nijverheid weldra weer schatten te voorschijn zal roepen. De groote beenderen gaan naar de fabriekeri van taudenborstelsvan andere wordt beenzwart gemaakt. Het vet dient voor kaarsen of voor de goedkoope botersoorteu. Glas is bruikbaar in de glasblazerij, oude lappen iu de pspierfabriek, wollen lappen worden opnieuw tot wollen stoffen verwerkt. Oude kurkeu worden in chloor gebluscht en opnieuw verkoclitwacht u dus voor te witte kurken, ook voor de fijoe witte sponsjes, die a JO centimes, op straat gevent worden; zij komen uit ziekeu- huizeu en zijn ook met chloor behandeld. Van oude sloffen worden de zolen door schoenmakers tusschen nieuwe ingenaaid, het leer gaat naar den parapluiemaker. Het papier der tallooze aftiches, die de Parijsehe muren bedekken, dient ora schoen- knoopjes te fabriceeren. Broodkorsljes de schooue eet men op, de vuile worden gedroogd, gesorteerd, en dienen dan in de restauraties om de hamrnen te bestrooijen. Het haar, waarvan dagelijks 50 kilo wordt opgezocht, wordt tegen 4 fr. het kilo veikocht aan de kappers. Sardineblikjes leveren eene zeer voor- deelige Industrie. Er wordt een hooge stapel gemaakt van blikjes en hout: die wordt aangestoken, het soldeersel smelt, wordt uit de asch opgezocht en brengt den eigenaar eene mooije sorn bij verkoop op. De doozen zelf worden geplet, geglansd en tot kinderspeelgoed of bobeches vervormd. Het overblijfsel wordt ijzersulphaat. Al deze zaken heeft. de schrijver vernomen van een vodden- raper met den bijnaam Case a poux, in de stad Maupy, van wien de booze tongen vertelleu dat hij zich sedert 1848 nooit gewasschen heeft. De Nederlander van Chicago vertelt een guitenstreek van een olifant. Jennie, zoo heete het dier, mogt zich, sedert haar verblijf in den dierentuin, verheugen in een groote popu- lariteit. Haar talenten waren vele. Toch kende zij volgens haren oppasser nog niet genoeg kunstjes. Allereerst moest zij leeren op twee beenen te loopen. En de oppasser schroomde niet daartoe een middel te bezigen, dat de edele Jennie diep moest grieven. Boven het dier werd een zware balk, en daaroverheen werden twee sterke touwen gelegd, die door zestien mannen getrokken, den olifant op een gegeven oogenblik sans fagon in de hoogte hescben. Jennie begreep bij den eersten ruk aan het touw, wat men met haar voor had. Zij poogde zich van het touw te bevrijden, en toen dat niet lukte, keek zij eerst naar boven naar den nieuwen balk, welke maar in al te innig verband stood met de onaangename gewaarwordingen, die haar ten deele vielen, en toen naar de mannen, die al door met alle krachten stouden te trekken. Daarna verhief zij haar stem tot de kraoht van een luidklinkende trompet, met haar snuit op onheilspellende wijze de lucht geeselend. Niets baatte het of haar oppasser haar de zoetste woordjes toevoegde. Ze slond bijkans regt op haar achterpootcn loodregt slak zij den snuit omhoog, stiet een allesdoordringenden kreet uit, scheurde, als ware het een zijden draad, met een enkele wending van haar lichaam van 5000 pond) het touw naar beneden, zoodat de 16 mannen, die aan het trekken ge- weest waren, deels zelveu een gedwongen lucbtsprong maakten, deels de handen vreeselijk ontvelden. Hoe de mannen naar alia kanten stoven en hoe de hokkeo en kooien der andere 5wilde dieren" last leden't Was een concert van allerhande wanklauken. De heele dierentuin in rep en roer. En Jennie zelve? Het duurde wel een half uur eer iemand haar weder durfde naderen, maar toen de oppasser het ein- delijd deed, hief Jennie met edn wip het voorste gedeelte van haar reuzenligchaam in de hoogte en keek den man aan, alsof ze zeggen wilde: „Je moet niet denken, dat ik het niet kan maar dwingeu laat ik mij niet." Ook een olifant heeft zijn point dthonneur. Gelukkig, als hij het handhaven kan! Bij de trekking van de loopende Staatsloterij, de 3l4e, is de prijs van 25,000 op hetzelfde nummer gevallen waarop die bij de vorige loterij, de 313e, viel, nl. 9216. Het eenige verschil is, dat het nu in de l5e, klasse en de vorigen keer in de 3e klasse werd uitgeloot. Wie nu de 25,000 wil trekken zal wel doen, niet het bewuste nummer te nemen, want het is geen al te gewaat'de voorspelling, dat die prijs in de eerstvolgende loterij niet op N°. 9216 zal vallen. Een dierentemmer van het Aquarium te Londen werd dezer dagen voor den regter gedaagd wegens het mishandelen van een beer,, gedurende de voorstelling. De regter, overwegende dat een beer geen huisdier is, sprak den man vrij. Een 5-jarig zoontje van den koopman J. v. d. Rhoer, te Rouveen, is Donderdaguamiddag nabij de ouderlijke woning ongemerkt in een sloot gevallen en jammerlijk verdronkeu. Aan boord van een koopvaarilijschip eonstateerde de dokter het overlijden van een matroos. Wegens de hitte van het klimaat werd besloten het lijk denzelfden dag over boord te zetten. Yol- gens scheepsgebruik werd op het bepaalde uur het lijk driemaal het schip rondgedragen. Eindelijk was het plegtig oogenblik van. »begraven" daar. De kapitein sprak juist de woorden uit: „een, twee, drie! in Gods naam". toen de dood gewaande matroos bij- kwam en zijn toestand dadelijk begrijpende met bevende stem uit- riep: „wat duivel ik ben niet dood!" De bootsman, een ruwe zeebonk, bulderde hem verontwaardigd toe: „wat lummel zoudt gij het beter weten dan onze doctor? Over boord met hem." Bij het uitgraven van den grond onder een in aanbouw zijnct huis in de Monnikenstraat te Amsterdam vonden de werklieden vijf of zes menschelijke geraamten, in bijna ongeschonden toestand. Een er van wist men, door onderschuiving van een plank, in zijn geheel te houden. Vooral de gaafheid van het gebit is opmerkelijk. De kisten waren bijna geheel vergaau. Daar in de 15e en 16e eeuw in dit gedeelte der oude stad ver scheidene kioosters waren (waaraan de naam Monnikenstraat nog duidelijk herinnert) heeft mem hier waarschijnlijk te doen met een van die kloosterbegraafplaatsen. Dezer dagen overleed te Neuenahr een vrouw die den leeftijd van 103 jaren bereikte. Het stadje Fiorina in Macedonie, is voor het oogenblik zonder bestuur. De burgemeester, de secretaris en al de stadsambtenaren zijn door roovers gevangen genomen en weggevoerd, zonder dat iemand weet waar heen. Winkelier tot een reiziger. »Ik kan je geen order gevenik heb goederen genoeg." Reiziger: »Laat ik u dan tenminste mijn monsters even laten zien!"

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2