LaMbonw. 1884. Vrijdag, 29 Februarij. Nr. 9 VAN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Prijs van het A_bonnement: in het Jaarf 6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 116% Cent Hoofd-Agent en voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering van Donderdag 28 Februarij 1884, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 20—26 Febr. 1884. Het scheren van paarden. Is het afplukkeu van de bladeren der beetwortels en het vervoederen er van voor- of nadeelig? II tARLEMMERRIEER Pry's van een enkel Nommee 15 Cent. ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adreaaeren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. KTitertyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsroimte berekend. de Heeren des morgens ten 10 uur. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. legenwoordig 12 leden; afwezig de heeren: van Vuuren, de Break en Beeuwijk. De notulen der vorige Vergadering worden goedgekenrd, na eene bijvoeging op verzoek van den heer Kaaap. I. Aan de Vergadering wordt ,medegedeeldo. a. de uitslag der aanbestedingen van het onderhoudswerk aan *de scholen, begraafplaatsen, brandspuithuizen, het Raadhuis en de wegen, en van het beplanten van wegen. Dat de opbrengst van houtverkoop is geweest 104.70het Kon. besluit van 31 January 1884, No. 5, houdende goedkeuring van het Raads- beslnit tot hefting van schoolgeld voor Uitgebreid Lager Onderwys. II. Wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Brenk, waarbij hij bedankt als lid van den Ge meenteraad. III. Op de reclame van J. Pater, in zake de hondenbe- lasting, wordt besloten die post als on'inbaar te beschouwen. IV. Worden uitgeloot de volgende aandeelen in geld- leeningen Leening 1872, 2 aandeelen, No. 19 en 24. 1878, 1 aandeel, 19. 1879, 2 aandeelen 4 en 11. V. Tot vergrooting van het terrein bij de school No. 10, wordt besloten van den Polder nog een gedeelte groud in erfpacht te vragen. VI. Komt in behandeling het bestek voor den bijbouw van een lokaal aan school No. 4. Na deliberatie wordt besloten deze zaak aan te houden tot eene volgende Vergadering. VII. Tot leden van de stembureaux ter verkiezing van een Raadslid, worden benoetnd de heeren 1 afdeelmg't Hooft en Timmermans. 2 a/deellng: Tensen (voorzitter), Verkuijl en Dijt. VIII. Tot onderwijzeres aan de school No. 9 wordt be- noemd Mej, J. P. Rappold, te Zwolle, in te gaan met den dag der infunctietreding. IX. Op het daartoe gedaan verzoek, wordt aan den heer J. Stada eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school No. 9, ingaande 1 Mei 1884. De Vergadering is daarop gesloten. GLBOREN: Arnoldus, zoon van J. Grosscurt en C. Eveleens. - Martmus, [zoon van A. v. d. Voet en J. de Graaf. Pieter, zoon van A. Btolk en J. Zuidiand. Bernardus, zoon van AdrianaLippes. Johanna Christina, dochter van J. W. Meijerink Meijer en W. and 77 Geertruida Katharina, dochter van R. W. Lammerts en A. Bakker. Adriaau, zoon van A. van Kootcn en J. Servaas. w d°ollter van P- Visbeen en J. Ploordiep. Hendrik, zoon van W. Buis en J. van Zanten. Pieternella, dochter van J. C. Versloot en A. Pauvv. Hermanus, zoon van L. v. d. Berg en A. otnkwerda. Gerrit, zoon van D. de Ruiter en M. Schreuders. Gysbert Cornelis, zoon van H. C. Kooru en J. H. Rits Jan, zoon van S. Silver en P. Kwantes. G)/EBLEpENJacobus, oud 7 dagen, zoon van E. v. d. Maas m j mTlet' Simon Waterdrinker, oud 28 jaar, geh. met t' o Gerrit, oud -13 dagen, zoon van Jan Boeregeest en J. Schoemaker. Ingetje, oud 9 maanden, dochter van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Trijntje, oud 1 dag, dochter n i. Braakman en A. Stolwijk. Abram, oud 4 maanden, T,™ A- Eigenhuis en M. E. Horstmeijer. Jan Willem, oua iy maanden, zoon van G. Schaap en M. Huijlwijk, Maria, i, 11 llf3eu» dochter van J. Boeregeest en J. Schoemaker. °ud 66 iaar> Seh- met J- Verweij. Gerrit, ond 7 uaanden, zoon van J. Boeregeest en M. Groot. Pieter, oud 26 jaar, zoon van J. van Dijk en E. Appel. ONDERTROU WDJ. Wittekoek met W. Wakker. GEHUWD: G. Kors met G. Mostaard. W. F. Cafe met 'f'oven. D. Basjes met II. van Schuppeu. De collecte voor de Maatschappij van Weldadigheid heeft te Haarlemmermeer opgebragt 66.47. Voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad te Sloten (N.-H.) moet herstemming plaats hebben tusschen de hh. F. J. H. Schneider, die 58, en J. W. Bakhuizen, die 26 stemmen verkregen had. Te Hilversum is door de politie een ongehuwde vrouw van 32 jaren in hechtenis genomen, die eenige dagen geleden moet bevallen zijn en daarna haar kind heeft vermoord. Het lijkje is reeds gevonden. Woendag is de oude school te Diemen met meubelen en de onderwijzerswoning verkocht, gezamenlijk voor f 4265. Aan het Uitvoerend Comite van de Internationale landbouw- tentoon6telling, in 1884 te Amsterdam te houden, is vergun- ning verleend tot het houden van eene verloting van paarden vee, werktuigen en audere inzendingen, aangekocht op die tentoonstelling. llet aantal loten zal 100 000 mogen bedragen, tegen den prijs van f 1 per stuk, terwijl de trekking in de maand Sep tember 1884 zal geschieden. De loten znllen worden verkocht tegen 10 de elf loten, terwijl geene andere korting hoegencamd zal worden gegeven. Bij bet Genootschap van Nyverheid in Groningen, is voor de gezamenlyke inzending van vee naar de Internationale Land- bonwtentoonstelling te Amsterdam aangifte gedaan van 21 paar den, 54 runderen en 3 schapen. Hieronder moeten zich zeer uitmuntende exemplaren bevinden. Zij worden voor de ver- zending zorgvuldig gekeurd. Door het hoofdbesluur zijn be- noemd voor de keuring der paarden de hh. J. Ebels, te Stads- polder, en I). Jen9ema, te Stedum voor de keuring der runderen en schapen, de hh. J, Stheeman, te Meeden. en M. Wibbens, te Kottum, beiden inspecteurs van het Nederlandsch rundvee- stamboek. Op „den Berkhof," onder de gemeente Boekel (Noord-Brabant), is Vrijdag een flinke boerenwoning afgebrand, welke bewoond werd door de kinderen Donkers. Een der bewoners werd met levensgevaar geredzijne kleederen wnren reeds gedeeltelyk verbrand. Zeven koeijen werden met hevige brandwonden gered, terwijl een jong rund en twee varkens in de vlammen omkwamen! Alleen het huis was verzekerd. Ongeveer 2 jaren geleden werd te Schagen eene vereeniging tot veredeling van het rundvee opgerigt. Hoewel zy aanvan- kelijk met financieele moeijelijkheden te kampen had en hetbenoo- digde kapitaal, f 1500, slechts met behulp van particulieren was bijeen te brengen, verkeertzythans reeds in een allezins bloeienden toestand. Van hare vijf stieren dingen thans 2 naar de eer van door Hollands Noorderkwartier gepensioneerd te wordeD. De vereeniging kon, buiten den aankoop van 3 schoone beesten, dit jaar den aandeelhonders 5°/0 uitkeeren. Daar het Programma van de aanstaande Landbouw-Tentoon- stelling geene prijzen uitlooft voor hokkelingen geboren in 1 883, en in Friesland de inzending van dat vee van groot belang wordt geacht, zyn de Friescbe veehouders tot de inzending daarvan uitgennodigd, en zijn door den Commissaris des Konings in de provincie een gouden, en door den Heer Jhr. Mr. A. E. van Boelens van Eysinga een zilveren medaille als pryzen voor bovengenoemd vee uitgeloofd. In de provincie Noord-Holland zal de jagt op de eenden met 1 Maart e. k. worden gesloten; zal het weispel en kwar- telen met steekgaren en vliegnet mogea worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Jnli, en zullen de kooilieden, uitgezonderd die op Tessel, hunne eenden van 1 Maart tot 1 Mei a. s. op- gesloten en gehokt moeten houden. De landbonwer A. Van Noot, wonende aan de Neksluis bij Leiden, heeft den 14en Februari reeds drie koeijen in bet land gestuurd. Het feit behoort voor dezen tyd van het jaar tot de zeldzaamheden. De Iransche Graaf Dalcaltera heeft zich op het landgoed V\ eltevreden, nabij Bergen-op-Zoom, gevestigd, en aldaar een kweek- en mestery van kippen en varkens opgerigt. Ruim drie hectaren grond met de noodige hokken zijn reeds in ge- reedheid gebragt en meer den duizend kippen aangevoerd. Wanneer men des winters het lange haar der paarden aanschouwt, moet by ieder wel de gedachte opkomen of hun dit ook hinderlijk is. 't Is waar, de natuur heeft niet te vergeefs hen hiervan voorzien, maar ook het paard is zoozeer van de natuur afgeweken, dat men met regt mag vragen of het in onzen tyd nog goed is. Velen beantwoorden dit ontkennend en scheren daarom des wintens de paarden, en al gelooven wy voor ons ook dat rossen en kammen, hoewel veel werk met zich slepend, beter is, toch vestigen wy de aandacht op een opstel van den rijksveearts Zundel, die in de Milchzeitung betoogt, dat het lange haar niet alleen overbodig, maar den paarden ook dikwyls binderlyk is. Niet alleen op den stal, zegt hij, maar ook onder den arbeid is het winterhaar^onnut en schadelijk, (wij zouden dezen zin liever andersom gezet hebben), daar de huidnitwaseming in 't haar teruggehonden werdt en door het zweeten aanleiding tot verkoudheden geeft. Door het scheren wordt behalve een verbeterde huidademing ook een betere reiniging der huid mogelyk gemaakt, wat op haar beurt het dier weer ten goede komt. Huidparasieten worden zekerder en spoediger op geschoren dan op langharige paarden gedood en zadel en tuigdrukken, die dikwijls ontstaan als de haren door zweet, regen ef sneenw genet worden. kunnen verminderd worden. Bovendien krijgen de paarden door het scheren meer vuur en moed, en het beschermt, zooals de ervaring leert, voor koudevattingen. De juisle tijd is een schoone herfstdeg, en al naar de heerschende temperatuur is, reeds in October of eerst in No vember. Het doelmatigst is om ze een beetje vroeg te scheren, omdat by te laat geschoren paarden het haar niet genoeg weer aangroeit, en dan gedarende den geheelen winter zeer vatbaar voor de koude is. Hoeveel te kouder de streken zyn, des te vroeger moet men scherenhet vroegtijdig te voorschyn komen van het winterhaar geeft dat aan, Na de operatie moet het paard in de eerste dagen van een dek voorzien zyn, Zal het voor den arbeid gebruikt worden zoo moet het als dit gedaan is gewreven en met een wollen deken bedekt worden; eerst na ongeveer veertien dagen ge- wennen de paarden aan hunneu nieuwen toestand. Bet meest doelmatig is het scheren by luxepaarden, bij wie het winterhaar niet alleen overbodig is maar ook lastig en schadelijk wordt. Eveneens is het by harddraverpaarden nuttig, even als by paarden van voerlieden, enz. Alleen bij millitiepaarden is eene geheele afschering niet in alle opzigten doelmatig, en bij deze is daarom eene oppervlakkige, zooge- naamde halve scheering toereikend. Weidende paarden moet men niet scheren, evenmin als jonge paarden, daar deze niet werken en bij eene regelmatige verpleging niet zweeten. Tot zoover de veearts Zundel. Wat wij tegen het scheren hebben is, dat het o. i. in de eerste plaats overbodig is, ten tweede dat men de dieren als zij geschoren zyn, al heel ligt slechter verpleegt, (wy weten het uit de praktyk), ten derde dat eene geringe kondevatting na 't scheren een paard (b.v. een harddraver) totaal bederven kan, enz. Men reinige des winters ile paarden alle dagen zoo goed mogelijk; dat schijnt ons het beste toe. Daar men beetwortels als pen zeer goed voedsel, zoowel voor koeijen als voor varkens beschouwt, bepoten vele land- bouwers telken jare eene grootere of kleinere uitgestrektheid lands er mee, terwijl men dikwyls zoo spoedig en zoo lang mogelijk de bladeren er af plukt. Reeds vroeger hebben we hierop de aandacht gevestigd, maar 't komt ons wenschelyk voor, hier mede te deelen wat de Mecklenl. Blatter daar- omtrent zeggen. Men gaat, zoo lezen we daarin, by genoemde gewoonte van de stelling uit, dat het afplukken der bladeren voor de beetwortels niet schadelijk is, en dat de wortels dezelfde groolte en zwaarte erlangen als wanneer zij niet van bladeren ontdaan werden, met aDdere woorden, men beschouwt de bladeren als een zuivere toegift bij den vollen, beetworteloogst. In de eerste plaats merken wij echter op, dat men zieh dik wijls omtrent de voedingswaarde dier bladeren zeer vergist; de dipren vreten ze gaarne wegens hunneu aangenamen smaak, en zij zyn der spysvertering zeer bevorderlyk, maar hunne werkelijke voedingswaarde is zeer gering. Nog meer echter dan over de voedingswaarde bedriegt men zich omtrent den invloed van het afbladeren op de vrucht- ontwikkeliug der beetwortels zelven. Men neemt in den regel aan, dat door het afbladeren de wortel tot nieuwe bladvor- ming gedwongen en daardoor tot grootere massavorming ge- dwongen is, maar naauwkeurige onderzoekingen hebben be- wezen, dat dit niet zoo is. Men vond bij die onderzoekingen een zeer groot verschil. Niet alleen echter aan hoeveelheid, maar ook aan hoedanigheid verliezen de beetwortels in hooge

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1