LanfllMW. - 58 - BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 27 Febr. 4 Maart 1884. wen locaal wordt gemaakt tot eer.e afzoDderlijke inrigting van onderwij9, het plan dan geene bezwaren meer bij den heer Distriets-schoolopziener zal ontmoeten, omdat de gemanktc be- denkingen in hoofdzaak daartegen gerigt waren, dat het Hoofd der school door het geven van onderwijs in het nieuwe locaal, le veel aan het gewone lager onderwijs zou worden ontlrokken. De Commissie heeft voorgesteld om te geven aan het hoofd der school eene vergoeding vcor het gemis van vrije woning van 400, daardoor is het niet noodig eene woning tc boa- wen en te onderhouden en is de betrekking voor een wel- ligt ongehuwd persoon aannemelijker. De Commissie is hier mede genaderd tot het einde van haar berigt. Zij hoopt dat haar voorstel tot het oprigten eener afzonderlijke school voor gewoou lager onderwijs en eene dergelijke school voor meer uitgebreid lager onderwys, door uwe vergadering in ernstige overweging tnoge genomen wor den en de betrekkelijk geringe som die deze organisatie meer zou kosten dan de bestaande, geen beletsel moge zijn, om hare voorstellen aantenemen. De commissie is overluigd, dat de raad daardoor aan de bestaande klagten zou tegemoet komen en een besluit zou ne men, dat blijken zou te zijn in het welbegrepen belang der ingezelenen. De plaatse/ijke schoolcommissie voornoemd, (get.) P. de Breuk, Voorzitter. (get.) D. Eggink, Secretaris. De discussien over dit rapport worden nu geopend. {Deze deelen wij in ons volgend nummer mede.) GEBORENDirk en Cornelis (tweel.), zoons van JGalis en C. Tromp. Johannes Franciscus, zoon van B. Mitteitreiner en J. Patist. Neeltje, dochter van T. van den Brink en H. Kreijkamp. Wijbrand, zoon van T. Dekker en M. Groen. Gerrit Jan, zoon van A. Garritsen en M. v. d. Geer. Jacobus, zoon van A. van Bergen en C. Blonk. Johannes, zoon van T. Kulk en K. v. d. Wolf. Cornelis Antonie, zoon van S. Ver- brugge en M. van Es. Cornelis, zoon van C. v. d. Laan en J. v. d. Kraats. Christianus Johannes, zoon van J.N. v. d. Putte en C. Kroon. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van R. v. d. Rhee en A. Koper. OVERLEDEN: Willem de Poorter, oud 67 jaren, wednr. van J. v. d. Schans. Maria Elisaheth Vijverberg, oud 39 jaar, geh. met G.T. Doeswijk. Dirk en CormJlis, beideu oud 2 dagen, zoons van J. Galis en C. Tromp. Klaas, oud 11 maanden, zoon van J. v. Tol en K. Vreeken. Cornelia, oud 5 jaar, dochter van A. Hoogmoed en T. Schelling. ONDERTROUWD: T. Verschoor met W. Jans. GEHUWD: P. van der Spek met N. Lievaart. J. Struik. met D. van Rijswijk. De eerste Maart, den dag waarop wijleu Dr. J. P. Heije verjaarde, is weder feestelijk herdacht geworden door de schooljeugd te Abbenes. De heer W. Zervas, te Keulen, schoonzoon van den volks- dichter en uitvoerder van het legaat Heije Van Voorst Zervas, aan deze school vermaakt, had door eene ruime gelde lijke bydrage in de behoefte van het feest voorzien. Aari premier) voor het sparen werd afgegeven /7.7 5, aan prijsjes /10.; aan de bibliotheek 10. en aan 270 kadetjes, 270 krentenbroodjes, 6 J/2 pond boter, 12 pond janhagel, 5 poud suiker, 2 pond chocoiade, 32 liter melk, aan brand en hulp en een fooitje voor den bijna 80jarigen Drollinger, die vooi de familie plantsoen en grafstede te Abbenes in orde houdt, benevens een geschenk aan den onderwijzer, te zamen f 37.26; dat in bet geheel maakt eene som van 66 gulden, welke door ray ontvangen was. Aalje Gijzenberg en Hendrik de Graaf hadden den prijs behaald voor getrouw schoolbe- zoek in 18S3, die hun in den vorm van een spaarbank- boekje met eene inschrijvinz elk van /2.50 werd uitgereikt; beiden verzuiraden sleohts eenen schooltijd. Het feest Hep tol alter genoegen in de beste orde af. Op den eersten Maart zijn ook de bibliothekm voor dezen zomer weder gesloten, uitgezonderd voor de lezers, die zich gedurende het geheele jaar, a/1.50, abonneeren. Van de kinder bibliotheek, in 4 afdeelingen verdeeld naarmate van de outwikkeling der kinderen, werd door 101 lezers gebruik gemaakt, die elke week hun boekje tegen een andsr inwis- selde. De groote bibliotheek telde dezen winter 21 lezers. Deze leesinrichting is onlangs aanzienlijk verrijkt door eene keurig ingebonden collectie romans van Charles Dickens ons ten geschenke gezonden door den heer C. Muller, te Haarlem. De collectie bevat: Firma Dombey Zoon, Nelly, Het ver- laten huis, Nickleby, David Copperfield, Maarten Cbuzzlewit, Kleine Dora, en Barnaby Rudge. Op mijn verzoek aai: genoemden heer, om ze voor de bibliotheek te mogen be- stemmen, is door ZWEd. gunstig beschikt, hoewel de twijfel geopperd werd, of de bewoners van Abbenes Dickens lezen kunnen. Lezen en lezen verschilt toch aanmerkelijk, een klein kind uit de eerste klasse myner school leest en professor die en die leest ook Ik beb geautwoord, dat ik vermoed, dat er eenigen zijn. Than", te beginnen den 3n. Maart, zullen ook de lessen op de Cornelia en Sophia Naai- en Breischool weder eenen aanvang nemen. P- Boekel. Weinig werkzaamheden zyn zoo eenvoudig als het melken, denkt menigeen, en toch hangt van de wijze waarop het geschiedt veel meer af, dan zelfs raenige landbouwer weet. Een Thuringsch landbouwblad zegt hierover: Het is zeer goed bekend dat sommige melkers of melksters meer melk en in korteren melktijd van een koe verkrijgen dan andeien. Een hoofdzaak bij het melken is een zachtaardige behandeling der te melken koe, wat deze spoedig opmerkt en waardeert. 't Is ook niet te verwachten dat een koe in eeu rustigen toestand, voor het goed lsten schieteu der melk noodzakelijk, verkeert, wanneer men ruw met haar omgaat en zij de persoon die het uijer behandelt, vreest. De koe moet als het wa e over- tuigd worden, dat men haar niet als dief de melk wil ont- stelen, maar haar bevrjjden wil van iets, dat het haar lastig maakt, in den korst mogelijken lijd, op de gemakkelijkste wijze. Van even groot belang is naauwgezelte zindelijkheid, teu minste wanneer men melk en boter van puike kwaliteit verlaDgt. Niets is er wat zoo gemakkelijk onzuiveiheid, vooral ook reukstotfen, opneemt en vasthoudt als de melk. Htthelpt niets wanneer men de melk zeer zorgvuldig zeeft en verder behandelt, wanneer zij bij het melken reeds een onanngenamen reuk of smaak heeft verkregen; daarom is ook vlug uitmelken van den uijer, gepaard met vriendelijke behandeling, noodza kelijk. Eindelijk moet dagelijks, ook des Zondags geregeld op dezelfde tijden gemolken worden en het is niet alleen wreed maar ook nadeelig, wanneer men b.v, een vol uur zooals wel eens geschiedt de koeijen met het gevulde uijer, dat haar pijn veroorzaakt, laat wachten. Nergtr.s is men van een eu ai der meer overtuigd, dan in die streken ven Friesland en Zuidholland, waar de beste boter gemaakt wordt, en waar de boer zelf dagelijks aan het melken mede bebulpzaam is. Te Boekel outstond jl. Donderdag namiddag brand op den Berkhoek in de boerenwoning bewoond door de kinderen Donkers. Een der bewoners werd al reddende gedeeltelijk de kleeren van bet lijf gebranddaarna viel bij bewusteloos ter aarde, doch werd door twee wukkere manneu nog gelnkkig naar buiten gesleurd. Het vee is gered, doch heeft zware brandwonden bekomen. Dat varkens zelfs tot in bun laatate oogenblikken niet te vertrouven dieren zijn, ondervond in de vorige week B. van der Kooi, slagter te Rijperkerk (gem. Tietjerksteradeel). In deu waan verkeerende, dat het varken, 't welk bij zoo even ge stolen had. reeds was geitorven, wilde hij het langs den bek loopende bioed afvegen, toen het dier eensklaps den bek opende en hem znlk eenen geweldigen beet in de baud gaf, dat geneeskuudige hulp terstond dringend noodzakelijk bleek te zijn. Een vinger was bijna midden door gebeten. Men is lot amputatie moeten overgaan, daar de vinger, volgens het oordeel der geneeskundigeu te Groningen, niet behouden kon blijven. Volgens den regenineter der Rijks-Landbouwscbool te Wa- geningen, is gedurende de maand Februarij jl. gevallen 30 mM. regen, tegen 34j/2 mM. in dezelfde maand van 't vorige jaar. Vrijdijg is te Leiden, na afloop van de wekelijksche vec- markt, eene druk bezochte vergadering gehouden van veehouders, haudelaren en verdere belang9telleuden in den Nederlandschen laedbouw eu veeteelt, waarin maatregelen werden besproken, welke zouden kunnen genoiLen worden in het belang van het behoud van den invoer van slagtvee uit Nederland in En- geland. Er werd besloten te dier zake een adres tot deu Mi nister van Binnenlaudsche Zaken te rigtenhetwelk tot en met Vrijdag 7 Maart in het caf£ Noe aan de Beestenmarkt te Leiden voor belangstelienden ter teekening ligt. Verleden week is t# Zwolle door de Twentsche Laudbouw- maatschappy eene vergadering gehouden, met de vereenigingen Zwolle, Dedenisvaart en Vollenhoven, waarin in beginsel weid besloten, in navolging van Friesland, eene gezamenlijke iu- zending van vee uit Overysel naar de aan9taande Anister damsche veetentoonstelling in te zenden. Te Oostermeer (gem. Tietjerksteradeel) heeft eene koe van den koopman W. Atsma 4 levende jongeu ter wereld gebrag*. Men heeft een afzonderlijken stal voor de moeder gereed ge maakt, waarin zij zich met hare jongen vrij kau bewegen. De tegenwoordige eigenaar kocht het beest in den loop van het vorige jaar van den landbouwer B. van der Brug, te Opeinde, bij wien zich het zeldzame geval voordeed, dat hy van de zelfde koe 6 doode kalveren ineens outving. De kwestie van de heide-ontginning, op de wijze als door den heer van Hasselt in eenige dagbladen aan de hand is ge- daan, zal op het aanstand Landhuishoudkundig Congres te Amersfoort besproken worden. Blijkens ingekomen ambtsberigten zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 23 Februari jl. geeindigd i«, geen gevallen van longziekte buiten het spoelingdistii t waargenomen. In de slagteryen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van 10 runderen, van 9 veehouders, door longziekte te zijn aangetast. Gedurende voortneld tijdperk werden ter afmaking onteigeud 435 van longziekte verdachte runderen, sedert 1 Januari jl. 548. De Minister van Binnenl. Zaken heeft verklaard, dat de som van 600,000, op de Staatsbegrooting uitgetrokken voi r afmaking van al het verdacht vee in het spoelingsdistrict, ge- bruikt zal worden tegen den lijd dat het vee in de weide gaat, dus niet dan in het laatst van Maart met de afmakiug zal worden begonnen. Ter voorkoming van verdere uitbreiding van de longziekte, welke op Pruisisch grondgebied nabij de Limburgscbe grens sedert geruimen lijd heerscht, is nu, op last van de Pruisische Regering, niet alleen het besmet maar ook al het verdacht vee afgemaakt. Door een onbekeude oorzaak ontstoud te L'enden brand in de bekende hofstede „de Geer," bewoond door den heer Joh. van Wijk. De inwonende personen werden met moeite gered. Alles, het gebouw, de inboedel, twee paarden, vyf runderen en een geit werd een prooi der vlammen. Het verbrande was verzekerd. In de Zaterdag namiddag te half drie in het cafe's Kras- liapolsky'*, te Amsterdam, onder praesidium van den heer v. Wickevoort Crommelin, gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van De Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeni- ging, werd door den secretaris, Jhr. W. A. L. Mock, over het afgeloopen jaar 1883 verslag uitgebragt. Daarin werd gezegd, dat, behalve het betreurenswaardig incident, dat ieder nog versch in het geheugen ligt, en waardoor het Bestuur eenige van zijne beste leden moest missen, dit jaar door geene buitengewone geheurtenissen grkenmerkt werd. Het ledental bleef ongeveer hetzelf.le, en bedroeg op uit. Dec. 120 leden-donateurs, 829 gewone en 441 buitenge wone leden. Aan buitengewone giften ontving de Vereeniging „de Ko- ningszweep van Z. M.", een prys van 1000 van de stad 's Gravenhage en eene van 1 500 van het Zeebad Scheve- ningen; terwijl vele particulieren bijdragen leverden, en eeu schoone damesprijs, wenl uitgeloofd. Financieel wa9 de Vereeniging in 1883 niet gelukkig. Het weder wa9 op den dag der wedrenneu te Bussum zeer on- gunstig, en hoewel dit te Clingendaal guustiger was, scheen de herinnering aan de nog primitieve inrigting van het vorig jaar, velen te hebben teruggehoudenterwijl in het algemeen de Teotoonstelling nadeelig op het bezoek der renbanen ge- werkt heeft. Op het gebied der Sport kon cp gunstige teekenen ten aanz<en der Inlandsche fokkerij worden gewezen. Voor de harddraverij voor 3-jarige hengsten, in 1886 te loopen, zijn 54 inschrijvingen ingekomen. Dit noopt het Bestuur een voorstel te doen om dezen prys ook voor '87 en '88 uit te looven, met bijvoeging van een dergelijke ook voor 3-jarige raerrien. In het geheel zijn door de Vereeniging uitgeschreven 5 harddraverijen, waarvan 3 voor Nederlandsche paarden, waaraan hebben deelgenomen 32 inlandsche harddravers. Van de In ternationale harddraverijen zijn de eerste en derde prijs te Bussum, en de tweede te Clingendaal, door paarden aan Nederlanders toebehoorende, bebaald. Te zamen genomen waren de resultaten niet ongunstig, en begint, in aaDmerking genomen dat zij hoegenaamd geen steun van de Regering geniet, de Vereeniging vooral ten opzigle der Inlandsche fokkerij nuttig te werken. Als de dag, waarop de Kouing en de Koningin hun gewone jaarlijksche bezoek aau de hoofdstad zullen brengen, is de 22;te April a. s. gekozen. De Brlgische vrijmetselaars zullen den Prins van Oranje eeu zeer fraai geborduurde grootmeesterssjerp aanbieden, sis souvenir aan de dezer dagen te Brussel gevierde verzoenings- feest'.n tusschen de Belgische en Nederlandsche vrijmetselary Door de directie der Nederl. Rynspoorweg-Maatschappij is bepaald, dat de vraehtprijzen van retourkaarten," afgegeven aan stat'ous van de Holl. IJzeren Spoorweg en beslemd voor de stations harer Maatschappij, alwaar mede stations van laat9t- genoemde Maatschappij beslaan, denzelfden dunr van geldig- heid zullen bezitten. Naar men verneemt, zal de zaak der LTrechtsche stu- denten den 249ten Maart te Amsterdam in hooger beroep voor het Hof worden behandebl. Het Openbaar-Ministerie zal worden waargenomen door mr. W. R. op ten Noort adv.- generaal. De advocaten van Bolhuis, van Eeden en Seheidius, die de beklaagden voor de Regtbank te Utrecht verdedigden, zullen ook hier voor hen optreden. Mel 67 tegen 27 stemmen heeft de Groote Raad van het Zwitsersch kanton Glarus tot wederinvoering der doodstraf besloten. Na Zurich is dit het tweede ProttstaDtsche kanton dat tot het oude gebruik terugkeert. De meeste katholieke kaDtons deden het al vroeger. In de vorige week steeg de bekende luchtreiziger Lhoste te Hyeres op, en na een paar uren zng de bevolking van Crau den ballon heen en weder schudden door een O. wind, hoewel het helder, schoon wcer was. Met eenige moeite daalde hij neer, en een groot aanlal nieuwsgierigeu verzamelden zich om den reiziger en zijn ballon. Lhoste waarschuwde herhaal- delijk voor de nabijheid van brandende 9igaren, toldat eens klaps de ballon vuur vatte en ieder verschrikt wegliep. Een kind bleef echter in de touwen verward zitlen en werd met het brandend gevaarte opgenomende ontplotBng had plaats, en gelukkig viel het kind met den verbranden ballon op bet gras neer, zoodat het aan den dood ontsnapte. Het kind zal waarschijnlijk herstellen. Aan Lhoste moest, overweldigd door schrik, geneeskundige hulp worden verleend. Door wijlen d< n Heer F. L. Hofnian is een legaat van /2000 besproken aan het Diaconie- Wees Oude manner.- en Vrouwenhuis der Hersteld Evang. Luthersche Gemeente te Amsterdam. Maandagnacht zijn uit de consisloriekamer der Ned. Herv. Kerk te 's Gravendeel, zes zilveren avondmaalbekers, drie Berlijn zilveren schotels, benevens de catechisatiebns, waarin eenig geld, gestolen. Niet ver van Pernis is Zaterdag een tjalk aangevaren door een Engelsche stoomboot. De zoon en de dochter van den tjalk-chipper, jongilieden van 20 en 22 jaren, werden door den schok overboord geworpen en zijn vtrdronken. Huune lijken zijn nog niet gevonden. De overige opvarenden konden niets doen om hen te redden. In de Deventer Ct. leest men do volgende advertmtie: Wegen9 verbaztnd geringe belangstelling in hun koperm brniloftsfiest op 25 Febr. jl., en deswege ondervonder, zter verklaarbare teleurstelling, zijn de ondergeteekenden niet in de gelegenheid hunnen dank te betuigen. F, Piekema. Arnhem, 29 Febr. '84 F. Pieketr.aTouekens. Er wordt tegenwoordig staaldraad vervaardigd, dat fljn naaigaren eveuaart; dit wordt vernikkeld, en dient dan om tot kant te worden verwerkt. Tegen zekeren Van Zwol, te Terwispel, is door de Regtbank te Heerenveen 45 dagen celstraf geeischt, omdat hij in eene courant te Heerenveen eene advertentie had geplaatst, waarin hij den on- bezoldigden Rijksveldwachter Stobbe bedankte voor den vrijdom, dien hij ats strooper had genoten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2