1884. Vrijdag, 14 Maart. Nr. 11 VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vij f-e n-T winIigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. sV - Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. lloofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Uitvoerig Verslag der Vergadering van Donderdag 17 Januarij 1884, Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer lSJ/4 Cent IIAARLEMMERniEEft Prijs van een enkei, Nommer 15 Cent. de Heeren des raorgens ten 10 uur. {Reeds vrocger in het kort medegedeeld.) (Verrolg en Slot, zie ons vorig Nummer.) De heer de Breuk zegt, dat de Scboolcommissie de zaak met emst en naauwgezetheid heeft overwogen het i9 haar echter niet mogen gelukken een voorstel te maken, welks uitvoering niets meer zal kosten dan de tegenwoordige uitgaven de Jaar wedden zijn echter hoog geraamd. opdat de uitgaven niet zou- den tegenvallener kan nog wel iets bezuinigd worden, by- voorbeeld, de jaarwedde van f 1200 voor helhoofdder school kan wel op f 1100 gesteld wordendie van deD onderwijzer ad 900 wel op f 800; de vergoeding voor huishuur van f 400 kan ook f 150 minder, zoodat er f 350 kan vermin- derd worden; dan zouden de kosten slechts f 500 meer be- dragen dan vroeger; dit verschil is klein, en kan niet opwe- gen tegen het groote nut. Spreker beveelt de zaak ernstig aan, en hoopt dat de schoolcommissie goed succes moge heb ben op het door haar uitgebragt advies. De heer Bultman bevestigd dat de Schoolcommissie de uit gaven hoog geraamd heeft, omdat het altijd jammer is als de kosten later tegenvallen. De Commisie heeft er op gelet, dat de tractementen der tegenwoordige betrekkingen van Hoofd, en le Hulponderwijzer verhoogd zouden moeten worden, omdat voor de tegenwoordige jaarwedden geen personeel is te krij- gen; als men dat alles in rekening bragt, dan zou de voor- gestelde regeling minder kosten dan de tegenwoordige. Spre ker beveelt de aanneming der voorstellen van de Schoolcom missie aanbij niet aanneming zou men in strijd komen met de adviesen van de beide heeren Schoolopzieners, van de School commissie en andere autoriteiten. Spreker herinnert voorts dat in 1884 expireert de vijfjarige dispensatie voor de op- rigting eener burgerschoolbij verwerping der voorstellen, zouden zeker krachtige stemmen opgaan tegen het opnieuw verleenen van dispensatie, ten einde dan op die wijze verbele- ring te krijgen in het onderwijs. De heer Biesbeuvel kan zich m*t de cijfers in het rapport voorkomende, niet vereeuigen, en meent dat de berekening der Schoolcommissie niet juist is; ook is niet in rekeDing gebragt het schoolgeld, 't welk thans wordt geheven, en dat moet tocfc ook gerekend worden. De heer de Breuk licht de cijfers, zooals die in het rap port voorkwamen, nader toe, en zegt dat wel op het tegen woordige schoolgeld niet is gerekend, maar dat ook buiten rekening is gelaten de verhooging die de traktementen zouden inoeten ondergaan, als de bestaande regeling blijft; het een zou wel zoo wat met het ander overeenkomen. De heer Biesheuvel zegt als de Commissie voor hare re kening wil nemen dat de meerdere kosten slechts 840 zul len zijn, dan zou hij er voor zijn maar dat zal de Commissie niet doeu. Spreker gelooft ook niet, dat het getal leerlingen er zal komen, waarop de Commissie rekent. De heer Verkuyl zegt, dat nu wel door het Rijk 30 pCt. wordt vergoed, maar meent dat die wel zullen vervallen zijn eer men een jaar verder is. Voorts, dat er we! geraamd wordt 400 voor vergoeding van huishuur, maar er is geen wo ning; men zal dus wel verpligt zijn eene woning te bouwen, wil men den onderwyzer houden. De heer Evelein zegt, laten we er dan de tegenwoordige opbrengst van het schoolgeld nog bijtellen, dat zal ongeveer 170 bedragen; dan nog blijft het verschil in de kosten ge- ring. De heer Bultman kan in opregtheid verklaren dat de Schoolcommissie er naar gestreefd heeft om de cijfers niet te laag te doen zijn, en als men dat betwijfelt, dient men zulks te bewjjzende heer Biesheuvel heeft nog onlangs dezelfde cij fers in een rapport opgegeven en aangenomen. De heer Biesheuvel zegt dat zulks onjuist is. De heer t Hooft zegt, de Commissie heeft wel dergelijke cijfers in een rapport opgenomenmaar die niet vast, als het gevoelen der Commissie, aangenomen. Spreker zegt verder de Schoolcommissie dank voor haar goed en flink rapport; en al ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. (IJiterHJk Woetitdag besluit nu de Iiaad niet dienovereenkomstig, behoudt het rap port toch waarde voor het vervolg; hy zegt voorts niet te kun- nen mede gaan met de conclusie van het rapport; de rege ling die voorgesleld wordt zal meer kosten 2650, en, na aftrek van 30 pCt. van het Rijk, 1850 en niet 840, zooals de Commissie zegt. Het verwondert spreker dat de heer Bultman nu zegt: er zullen 34 leerlingen komen, terwyl vroe ger door hem is gezegd.dat de leerlingen, bij heffing van hoo- ger schoolgeld, zullen weggaan, ware het hoogere schoolgeld vroeger ingevoerd, dan had men kunnen zien hoeveel leerlingen er nu zullen komen. Komen er slechts weinig leerlingen, dan wordt de voorgestelde regeling te bezwarend voor de gsmeente. Spreker wil daarom de bestaande regeling behouden, en blykt het dan dat er genoegzaam leerlingen komen, dan kan men later op het voorstel der Commissie terugkomen, en doen zoo als de Commissie wenscht. De heer Bultman zegt nooit hooger schoolgeld te hebben be- streden, wnnneer het was voor goed onderwijs; maar is tegen hooger schoolgeld voor het tegenwoordige onderwys. Iedereen zegt dat het onderwys, zooals het thans wordt gegeven, niet goed is. Er behoort voor den Raad moed toe om de voorstel len der Commissie tot verbetering van het onderwijs te ver- werpen, in strijd met de adviezen van a lie autoriteiten. De ver- antwoording komt in dat geval ook geheel voor rekening van den Raad; want als het blijft zooals het nu is, kan het nooit goed gaan. Zulks is nog onlangs door het tegenwoordig Hoofd der school gezegd. Ds heer Verknijl zegt dat, loen door hem was voorgesteld om het schoolgeld te verhoogen, de heer Bultman heeft gezegd: stel dan liever voor om het uitgebreid onderwijs op te heffen. Ook de heer de Breuk sprak aldusen hoe kan men dan nu zeggen, nooit tegen verhooging van schoolgeld te zijn geweest De heer Bultman herhaalt nooit geweest te zijn tegen ver hooging van schoolgeld, mits voor goed onderwijs, en verde- digd, naar aanleiding eener opmerktng van den heer 't Hooft, nog nader hetgeen in zyn adres aan de Staten is gezegd. Spre ker wijst er nogmaals op, dat deze zaak voor de gemeente van groot belang is, met het oog op de vraag of men later wel weder dispensatie voor de oprigting eener burgerschool zal erlangen. De heer Evelein zegt, de Schoolopziener, de Schoolcommis sie en de onderwijzer, alien zijn het eens dat het onderwijs niet goed is; de Raad is daarom zedelyk genoodzaakt om ver- andering in dien toestand te brengen en mag den bestaanden toestand niet bestendigendaarom dient men het voorstel der Schoolcommissie te volgen, of, het uitgebreid onderwijs op- heffen, er is geen middenweg. De beer de Breuk zegtde heer 't Hooft heeft opgemerkt dat de meerdere kosten niet zouden zijn /840, maar p.m. f 1900. Hoe komt de heer 't Hooft daaraan? Men dient dan toch eenig schoolgeld in rekening te brengen, of zouden er geheel geene leerlingen] komen Spreker begrijpt die rekening niet. De heer Biesbeuvel herinnert, dat men eerst over slecht on derwijs heeft gesproken, toen de verhooging van het schoolgeld aan de orde kwammaar is het waar dat het onderwys slecht is, en moet er een school bij komen, dan is het billy- ker dat die aan den Bennebroekerweg kome, dan kunnen ook de leerlingen van Nieuw-Ver.nep er gebruik van maken. De heer Verkuijl is het niet eens met den heer Evelein, om bet bestaande onderwys op te heffen; maar wil beproeven om het te verbeteren, zoo noodig door aanstelling van nog een onderwyzer; dan wint men althans 400 voor huishuur, of eene nieuwe woning uit. Spreker gelooft dat het onderwys even goed onder een hoofd kan blijven. De heer Evelein gelooft dat voldoende is aangetoond dat aanstelling van nog een onderwijzer onvoldoende zal zyn. Het maken eener school aan den Bennebroeker weg, zooals de heer Biesheuvel aangaf, zou geheel verkeerd zyn, want daar is ze ker geen woning te krygen. Het aanstellen voorts van een onderwyzer aan eene niet goed ingerigte schoolkan geene voldoende verbetering aanbrengen: het onderwijs dat gegeven wordt is misschien goed voor een schoolgeld van 5, zooals thans, maar niet voor een hoogeren eisch van schoolgeld. De heer Verkuijl wil het eerst beproeven, om te verbeteren, Meu kan dan later tot verandering overgaan als het blijkt niet goed te gaan. De heer 't Hooft zegt wel geen schoolgeld te hebben be- rekend, maar ook de Commissie heeft het tegenwoordige schoolgeld niet gerekend. Spreker zegter is wel een mid denweg, namelijk verbetering, zooals vroeger door den School opziener aangegeven werd, vooral als het bijlokaal gereed is; de zaak kan even goed marcheeren met een hoofd, W3nt die kan wel nu en dan uit de eene school, om de andere school natezien. De heer Bultman zegt overtuigd te zijn, dat eene regeling zooals de heer Verkuijl wenscht, by slecht onderwys, veel meer Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. geld zal kosten, en wenscht nogmaals dat de zaak ernstig werd nagegaan, als zynde van groot belang voor de gemeente. De heer 't Hooft vraagt den heer Bultman bewijs te geven dat het onderwys, ingerigt zooals door Spreker wordt gewenscht, niet goed zal zijn. I)e heer Bultman zegt: men zal de traktementen moeten verhoogen, nieuwe onderwijzers aanstellen, en minder inkom- sten van schoolgeld hebben, omdat het onderwijs niet goed kan worden, op de wijze als de heer 't Hooft het wenscht. De heer Verkuyl zegt, het is nog niet uitgemaakt dat het niet goed kan gaan. Spreker gelooft dat wel. De heer 't Hooft wil het rapport van den Schoolopziener aan de Staten volgen. Waarom, vraagt Spreker, zal men dat niet doen? De toestand is dan dezelfde als de Schoolcommissie wenscht, all&in is er slechts edn Hoofddat heeft dit voor- deel, dat, als het niet bevalt, men niet jaren lang een Onder wyzer zou moeten houden, die men niet weg kan doen. De heer de Breuk zegt, dat het voorstel der Schoolcom missie wel weder niet zal doorgaandat spijt hem, en ook, dat men de Schoolcommissie verdenkt van onjuiste cyfers gegeven te hebben. De cijfers zijn echter gebaseerd op goede gronden, en het grootste bezwaar kan alleen daarin bastaan dat er niet zooveel leerlingen komen als door de Commissie geraamd is; maar is dat dan zoo een groot bezwaar? De lasten van de ingezetenen zullen er niet om verhoogd behoeven te worden, en men dient vertrouwen te stellen in de autori teiten, die kennis van de zaak hebben. De heer Knaap verklaart er zich tegen. De Voorzitter de discussien sluitende, brengt in stemming de conclusie van het rapport der Schoolcommissie. Deze wordt verworpen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Verkuijl, Biesheuvel, DJjt, Ran, t Hooft, Pruissen, Timmermans, Knaap, van Vuuren, Suidgeest en van Reeuwijk. Voor de heeren de Breuk, Bultman, en Evelein. De oorzitter zegt, dat nu dient te worden beslist wat men doen zal. De A oorzitter deelt mede, dat hij door den heer de Breuk ver- zocht wordt mede te deelen, dat die heer bedankt als lid van den Raad, en zulks later schriftelijk aan den Raad zal inzenden. De Voorzitter zegt, dat de Raad dit besluit van den heer de Breuk zeker betreurt. De heer de Breuk zegt den eed te hebben afgelegd, dat hij de belangen der gemeenle zal behartigen, en ondervindt steeds altijd het verwijt, dat hij te veel geld wil uitgeven voor het c nderwijs. Men doet dan beter, iemand te nemen die met den Raad medegaat. Spreker beeft nu voor deze zaak weder zijn best gedaan, ofschoon hij in de vorige vergadering reeds zeide, dat de Raad de voorstellen der Commissie toch niet zou aan- nemen. Spreker is voor flink, degelijk onderwys; wil de Raad dat niet, dan heeft Spreker geen lust zich daarvoor langer moeite te geven. De heer Bultman wist ook wel, dat de Raad de voorstellen zou verwerpen, maar was toch voor het hooren der School commissie. De gemeente moet weten hoe zij bestuurd wordt; de voile verantwoordelykheid komt nu op den Raad, want de Raad is tegen elke verbetering van het onderwijs. De heer Verkuijl zegt, als alle leden zoo teergevoelig waren als de heer de Breuk thans, dan konden alien wel bedanken om hetgeen de heer Bultman zegt. Spreker wil wel het on derwys verbeteren, maar op andere wijze en wil geld besparen. De Voorzitter zegt, dat geene sollicitanten zyn opgekomen voor de betrekking van eerste hulponderwijzer, en stelt voor OP.-'la-JjLarjje.dde te verhoogen. '8; 72 kgr. Peterab. Rogge 6 a G.1U; 7U lrgr. Inlaudscb. dito .10 a 5.15; 46 kgr. zwarte Boekweit 5.10 a 5.30; 60 kgr. eatergerst 4.20 a 4.35 60 kgr. Zomergerst 4.30 a 4.40; 50 kgr. lifte Haver 3.65 a 3.95; 48 kgr. Probateierj dito 8.60 a 8.75 it zwarte dito 8.15 a 8.20; Paardenboonen 5 a 6.70. ^)me. Raapolie 42.50. Lijnolie 22.75. (loom, 6 Maart. Kaas. Ter waag gewogea 37 Btapels, wegende yii kgr. Hoogste prijskleine Graa 38,50, Commi«iie dito /#4.50 jGidcii, 8 Maart. Boxkr. Aan de Gemeente-Waag gewogea vi t en 116 A deelen Boter, te zamen 4580 atnkken. Eerste kwal 4 a 80, 2a kwal. 66 a 72. t AAuon, rruieeii, xtumkcimaub, lAuaap; ,au 1 en van Reeuwijk. Voor de heeren de Breuk, Bultman en Evelein.) De Voorzitter vraagt, of men nu voor den eerslen hulpon derwijzer het traktement zal verhoogen? De heer \erkuijl wil sollicitanten oproepen op het bestaande tractement. De Voorzitter stelt dan voor om op te roepen sollicitanten voor hoofd der school, die in het bezit moeten zijn van al de akten die de heer Wesseling heeft, en voor eerste Hulp-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1