I 42 P BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 5 11 Maart 1884. enderwijzer dte aote moet hebben als hoofdonderwijzer en voor de Fransche taal. Zonder boofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig be- aloten. IV. Komt aan de orde een bestek voor de aanbeateding van beplanting van wegen. De Commissie voor de Gemeentewerken zegt, dat haar de ramiDg van koaten wat hoog voorkomtmaar overigena geene bedenkingen te hebben. Bedoeld bestek wordt daarop goed- gekeard. V. Komt ter tafel: een adres van A. van de Wateren, eervol outslagen veldwachter, boudende verzoek om eene gratificatie. Het adrei wordt voorgelezen. De Voorzitter meent dat adressant het verzoek het meest gedaan heeft op influentie van de heeren Knaap en Bultman. Beide heeren ontkeDnen zulks ten atelligste. Na eenige woordenwisselingen, tusschen de heeren Bultman en 't Hooft, etelt de Voorzitter voor eene gratificatie te geven van 10. Alle leden verklaren zich daartegen. zoodat afwyzeud is beachikt, VI. Omtrent lantaarns op den ringdijk bij Aalsmeer. Aan de vergadering wordt voorgelezen een schrijven van de Commiasie voor de verlichting van den jaagweg bij Aalsmeer, waarbij zij berigten zich te onderwerpen aan de voorwaarden, waaronder eene toelage van 5 is toegestaan voor het branden van elken lantaarn, en tevens dat nog 2 bij de vroeger opge- geven 8 lantaarns zyn geplaatst, edn op den Kruisweg by den Aalsmeerdertogt en ddn op den Jaagweg ten Zuulwesten van de draaibrug bij Aalsmeer. De heer Bultman wil nu ook voor de beide nog geplaatste lantaarns de toelage van 5 voor elken lantaarn geven, want zulks zal tooh wel de bedoeling van het schrijven zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. VII. De heer Biesheuvel vraagt, waarom soms bij donkere maan de lantaarns te Hoofddorp niet branden? De Voorzitter geeft de gevraagde inlichtingen. en de toe- zegging dat er in het vervolg voor zal gezorgd worden. De Vergadering wordt vervolgena gealoten. GEBOREN: Johanna, dochter van J. Kortekaas en T. van Diemen. Johanna, dochter van P. Faas en A. Wittekoek Johannes Christiaan, zoon van C. P. Gehrels en I. mans. Adriana, dochter van J. A. Janssen en C. van Roon. Johanna, dochter van C. Nouwen en C. C. Giur. Tryntje, dochter van K. Jongkind en G. J. van Logchem. - Tnjntje dochter van D. Kars en G. Kaaij. - Simon Pieter, zoon van P. Kodde en H. A. de Looff. Geerdina. dochter van G. Hagen en A. A. Boer. Janneke, dochter van A. de Blacij en J. Verbrugge. Hendrika Johanna, dochter van A. Visser en L. Lugtigheid. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van A. Mulder en J. B. Vlaskamp. OVERLEDEN: Marten Meijboom, oud 34 jaren, geh. met J. Mulder. - Gerrit, oud 5 jaren zoon van J. Kramer en J.j W Geertruida Maria, oud 23 maanden dochter van P. ^tte" s ,a[i van Tongeren. - Maria Treffers, oud 23 jaren, geh. met B. wn Grootvelcf. - Maartje, oud 11 maanden, dochter van H. KooUn G. Bier. Willem van Paelik, oud 54 jaren, geh. met W. Levahrt. ONDERTROUWD: H. van Riik met M. Kraay. tt. v. a. Ree met T. Leegwater. C. Eoekman met A. Visser. GEHUWD: Geene. Naar meu verneemt is een paard, voor een boerenwagen a.spannen, op hoi geraakt, tengevolge waarvan de voerma"' zijnde de landbouwer J. Snijdgeest, wonende alhier Sloterweg, van den wageu is gevallen en zyn arm gebroken heeft. Den 10 dezer is een damsehuitje, groot 40 ton, van P. Kok, gedomieilieerd te Amsterdam, vermoedelijk door eene ligte aanvaring met eene sleepboot zoodamg lek geworden, dat het in de ringvaart tegenover den Kruisweg naby Aalsmeer, i* gezonken. Jakob De Moor, nit Haarlemmermeer, die den 4n Maart voor het geregtshof te Amsterdam teregt stond ter zake van het onder eede afleggen van een valsche getuigenis Is deswege heden tot een celstraf van drie maanden veroordeeld. Den 12 dezer, 's middags omstreeks halfdrie uur, schrikte het paard voor een tilbury gespannen, van J. C. van der Kraats, door onbeheerd op den Vijfhuizerweg, F 15, loopende scha- pen van F. van Klaveren, met het gevolg dat paard en tilbury fen ondersteboven in den Vyfhuizertogt teregt kwamen. De voerman (v. d. Kraats,) moest geheel onder water het voeten- kleed losmaken, en had dus veel moeite zich te redden. Toen v. d. Kraats later op den middag, met hetzelfde paard op den Vijfhuizerweg reed om hem de sebrik wat te doeD verdrijven, liepen de schapen er nog, bij welker ontdekking hy alstoen, ter voorkoming van verdere ongelukken, voorzorg- maatregelen nam. gens het als beheerders eener aan eene corporatie toebehoo- rende sloot, gelegen in het bebouwde gedeelte van Zaandam, niet zorgen, dat op aanschrijving van burg, en weih. een ge deelte dier sloot binnen een door hen bepaalden tijd op een aangegeven diepte van 100 Ned. duimem beneden waterpeil was uitgediept. Van dit vonnis is hooger beroep aangetee- kend. In de Betuwe is men reeds begonnen met het pooten van vroege aardappelen. Vele weiden zijn zoo groen als menig jaar in April nog niet het geval is. Enkele boomen, als abrikozen en perziken, beginnen te bloeijen. Alles schijnt dus een vroeg voorjaar te voorapellen. De jsarlijkscbe verpachting van het grasgewas langs de dijken in den Westzanerpolder, eene lengte van circa 14,000 el, bragt circa /300 meer op dan in het vorige jaar. De gunstige toe- stand van het grasgewas aldaar zal hiervan zeker wel de oorzaak zyn. De eerste grasboter is den Koning aangeboden door A. Vo- gelzang, landbouwer te Alblasserdam, en wel, naar Het Vad- meldt, reeds op 22 Febr. jl. Particuliere berigten uit Suriname deelen mede, dat het gunstige weder van de laatste maanden een goeden oogst doet verwachten van de cacao-boomen op de plautages, gelegen in de districten Beneden-Para, Suriname en Commewijne. De berigten omtrent de cacao-aanplautingen in het district Boven- Para luiden minder gunstig. In de Beemster is eene veefokkery-vereeniging opgerigt, ten doel hebbende op eenige plaatsen uitnemeude stieren beschik- baar te stellen, en daarbij alleen koeijen toe te laten, die in het Nederlandsche Rundvee-Stamboek ingeschreven zijn. Reeds terstond traden 84 leden toe, terwijl 160 rnnderen aangegeven werden. De Vereeniging is tevens lid van het Stamboek ge worden. Van wege de Maatschappy van Nijverheid in het Wester- kwnrtier vnn Groningen, zal te Zuidhorn een tentoonstelling van eenjarige stieren gchouden worden op 26 April e.k, De leden der conimissie voor de duinbeplanting vanwege de afdeeling 'a Gravenhage en Omstreken der Nederlandsche Maat- schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, hebben een beroep ge daan op de geldelijke ondersteuaing der ingezetenen voor liunne pogingeu, om onze woeste duingrouden voor het nageslacht weer te doen worden wat zij eertijds waren, eene boschrijke streek, aan welke de Commissie voor de toekomst van oils vaderland groote beleekenis hecht. Het is te kopen dat zij, die voor deze zaak belangstelling gevoelen, daarvan blijken zullen geven door het verleeuen van eene geldelijke bijdrage ter te- gemoetkoming iu de noodwendige onkosten voor eene onder- neming, die, bij welslagen, groot nut kan stichleu en voor- deelen Uinbrengen. Rotterdam, 3 Maart. Granen. Van Tarwe was weaerom een goede toevoer ter markt, doch van de overige artikelen was die minder belangrijk, terwijl'de prijzen, een enkel geval uitgezonderd, geen verau- deriug ondergingeu. Tarwe. Van lnl. witte was de aanvuer voldoende met redelijke vraag, zoodat tot vorige prijzen langzaam werd opgermmd, groo- tendeels echter per 100 kg. Vlaamsche, Zeeuwsehe, Flakkeesehe en Over- uiaassche, de beste 8.— a 8.50, soms iets daarboven, mindere f 6.50 a f 7-90, op de wicht naar kwal. f 10 a 10.50 per 100 kilo. \oor Rogge bestond zeer weinig vraag en bniten een enkol niooi partijtje was die niet te verkoopen. Vlaamsche, Zeeuwsehe eu Overmaasche J 6.10 a /6.50, mindere 5.50 a 6. Gerst onveranderd. Zeeuwsehe, Flak keesehe en Overmaasche Winter de beste f 5.70 a 6.10; mindere 4.50 a 5 60. met weinig begeerte. Zomer- vond nog al aftrek, de beste/5.10 '5Doortet'b..^urn "van het waterschap „De Oostpolder"'wordt in de Ommelander Courant gevraagd, om met 1 Met a s. in dieust te tredeneen mollenvanger, op een jaarwedde tweehonderd gulden en een premie van 5 cents voor ledere aan den dyk gevangen mol. Men schynt dus aldaar n g zeer weinig doordrongen te zijn van het nut der mollen. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Oostzaan zijn den eersten dezer door den kantonrechter te Zaandam veroordeel ieder tot 10 boete, subsidiair 3 dagen gevangemsstraf, we- De Minister van Staat Mr. A. E. J. Modderman is na zyn herstel, uit Wiesbaden met de Hynspoor te s'Graven- hage aangekomen. Een talryke vriendenschaar was asnwezig, De Heer Modderman werd toegesproken door een "d der Commissie, en geluk gewenscht met zijn herstel, waarbij de hoop werd geuit, dat hij nog lang voor de maatsehappy en voor den Staat moge behouden blijveu. De Heer Modderman betuigde zijn dank voor de deelneming gedurende zijne lang- durige ziekte van negen maanden en zijne dankbanrheid voor zyn gelukkig herstel. De Transvaalsche deputalie, die te London met de pen en het woord even hard heeft gestreden als ginds in het vaderland met het zwaard, is te Amsterdam aangekomen uit de residentie, waarzij, evenals te Rotterdam, blijken hetft mogeu ontvangen van eerbied en waardeering. Te Wijnandsrade (Limburg) is dezer dagen overleden de heer M., die met uitsluiting van zijne familie, ziju geheele vermogen, dat op cttelyken tonnen gouds wordt geschat, ver- maakt heeft aan een onvermogend jongeling, die hem als rent- meester trouw en eerlyk heeft gediend. Een onbezonuen dwaze weddenschap werd onlangs in een koffiehuis te Weenen aaagegaan tusschen een bediende aldaar en een der bezoekers. De kuecht wedde, dat hy in staat was om een geheele week zoilder slaap te blijven en de gast be- loofde 25 als hij dat metterdaad bewees. Er werden ver- scheidene koffiehuizen en uilspanningslokalen bepaald, waar de kellner overdag, s avonds en 's nachls moest wezen en vier jongelieden kregen de opdragt, hem beurtelings naauwkeurig te bewaken. Na de eerste vier doorwaakte nachten gevoelde Koweudl, zoo heette de bediende, zich zeer afgemat en hij had groote moeite om zieh staande te houden. 's Avonds van den vyf- den dag nam hij een koud bad en bezocht daarna een gemas- kerd bhl. Den zesden bragt hij 's morgens op straat door en's middags met het hijna onafgebroken drinken van sterke koffie. Water en koffie waren de eenige dranken die hy ge- bruikte gedurende zijn weddenschap. Den zevenden dag schonk zijn medewedder hem de nog overschietende nren en betaalde de 25. Kowendl ging toen doodmoede naar bed; maar hy kon nu den slaap, dien hij zoo lang bedwongen had, met vatten. Hy kreeg daarbij een hevige hoofdpijn en thans l.gl de l.gtz.nn.gc iiek aan den typhus. De heer L. H. Wente, te Amsterdam, werd eigeuaar van eeu drietal schilderijen (waarvan een Koekoek hem het meest aantrok,, voor de som van /600. Er was echter een paneeltje bij met twee paarden, een wit en een bruin, die op een weide staan tedroomen. Loen de stofiaag, die het bedekte, weggenomen was, bespeurde men de handteekening in den regter benedenhoek van P. P. iPau- lus Potter). Alle kunstkenners, die het daarna zagen, her- kenden, zoowel in de figuren als in de stoffeering, de hand van dien meester. Hier had men dus met een stuk van zeer groote waarde te doen, te meer daar de stukken van Potter niet zoo algemeen zyn, als dit met die van andere schilders het geval is. De heer Wente i6 nu met verscheidene koopers en liefheb- bers in onderhandeling [over den verkoop. De prijs die er voor gevraagd wordt, is niet minder dan 100,000 en het heeft alien schijn, dat binnen korten lijd het kostbare stuk naar het buitenland vertrekken zal. Een Paryzenaar, Mouterichard genaamd, heeft een mid" del uitgevonden, om uit honderd pond meel tien pond brood meer te bakken, dan het geval is bij de tegenwoordige manier van broodbereiding. Het middel zou bestaan in eeu water voor het bereiden Van deeg. Het ware te wenschen, dat Monterichard's voor- spiegelingen bewaarheid zullen worden. Tien proceut meer beteekent nog al iets waar het eene zoo noodige levensbehoef- te geldt. De volgende advertentie leest men in eenige dagbladen 1000 gulden betaalt ondergeteekende aan hem, die bewijzen kan, dat de bij mij ter inzage liggende getuigschriften ver- kregen over de uitstekende resultaten van de electromotorische tandhalsbandjes, niet echt zijn. Bij gebruik daarvan geschiedt het tanden krijgen der kinderen zonder de minste pyn. De kinderen krygen dus, zonder de minste pijn, tanden door het gebruik van getuigschriften! Een nieuw, nog niet gevon- den middel Een der nog in leven zijnde slachtoffers van de Leidsche giftraengster Van der Linden, de soldaat die ongeveer zeven- tien maanden in het militair hospitaal a daar heeft doorge- bragt, is thans daaruit ontslagen, niet om weer als tamboer bij de grenadiers te gaan dienen, maar omdat hij wegens ver- lamming daartoe verder ongeschikt is verklaard. Hij schijnt Diet geheel genezen te kunnen worden. Slechts gebrekkig kon hij zich over de straat bewegen op zyn tocht naar het sta tion. Aan dr. H. C. Mailer, leeraar aan het Gymnasium te Amsterdam, die meermalen op openbare bijeenkomsten ruiter- lijk voor zijne sociaal-Jemocratische beginselen uitkwam, is door Cnratoren het volgend alternatief gesteld of niet langer in openbare bijeenkomstfen als woordvoerder der sociaal-demo- cratische partij optreden, of ontslag als leeraar aan het Gym nasium. -- Een achtste huwelyk werd dezer dagen te Sanct Jacob, in Hongarije, aangegaan door eene boerin, die reeds zeven man- neu overleefde. De vrouw (die vermoedelijk niet van aardsche middelen ontbloot is) had in haar laatsten weduwenstaat te kiezen tusschen drie minnaars. Aan het spoorwegstation te Kentishlown (een der voorsteden van Londen) zyn twee olifauten van het circus Sanger op hoi gegaan, toen men hen uit den trein haalde, waarin zij met nog twee olifanten vervoerd waren. De dieren verschrikten door het vallen van eenige planken en zetten bet op een loopen. Een paar gesloten deuren werden door hen verbrijzeld en zij liepen verscheidene menschen en kinderen omver, die meer of minder ernstig gekneusd werden. Eindelijk vielen zij in eeu kelder; met tamelijk veel moeite de straat moest er voor opgebroken worden bevrijdde men de logge dieren daaruit en zij lieten zich toen rustig aan hunne ketenen wegbrengen. In de Vereenigde Staten hebben weer hevige sneeuwstormen gewoed in bijna alle deelen des lands. Het Santa Clara-dal, in Californie, is overstroomd; men schat de daar aangerigte schade op 500,000 dollars. Te Alta, in Utah, heeft een sneeuwval twaalf menschen ge- dood en, vooral in do nieuwe ,Emma myn", groote verwoes- ting aangerigt. In een dorp bij Frankfort heeft de burgemeester een zigeu- nerbende, die het den bewoners lastig maakte en niet heeti wilde gaan, op een eigenaardige manier verjaagd. Hij liet de brandklok luiden en zond de boeren, die daarop van alle kanten kwamen toesnellen, met de brandspuit naar het kamp der on- welkome gasten, die nu spoedig weggespoten waren. Te Hilversum is een man aangehouden wegens poging tot ergelijke mishandeling van e?n 15-jarig meisje. Hij heeft zijne misdaad bckend. Deze aanhouding heeft men hoofdzakelijk te danken aan de activiteit van den brigadier der Rijksveldwacht De Jong en den onbezoldigden Rijksveldwachter VanWaveren. Eene waarschuwing voor reizigers. Twee Brusselsche heeren, die zich voor eenige dagen naar Parijs begaven, reisden in een compartiment met een net ge- klead heer, met wien weldra een levendig gesprek getoerd werd. Daaruit bleek, dat hij wijnhandelaar was, en na in t bizonder den oogst van zeker jaar te hebben geprezen, opende hij zijn handkoffer, haalde daaruit een flesch wijn en een wijnglas te voorschijn, en bood zynen reisgenooten een proefje van zijn wijn aan. Aan de Fransche grenzen werden de beide Brusselsche heeren niet dan met groote moeite uit een vasteu slaap gewekt. De wijnhandelaar had hun blijkbaar eeu sl»ap middel toegediend, en was aan een der tnsschenstations met hunne koffertjes, horloges, kettingen en portemonnaies uit- gestapt. In Perzie heerscht een geheel eigenaardig soort van mi- nisterieele verantwoordelijkheid. Aan den Minister van Financien zijn namelijk, op last en in tegenwoordigheid vau den Scbah, vierhonderd stokslagen op de voetzolen toegediend, omdat hij op de begrooting de op- brengst der belastingen 400.000 francs te laag had getaxeerd. Bii de gedresseerde varkens, ossen en kippen en andere dieren, waarvan men in den laatsten tijd hoorde komen nu ook gedres seerde wolven. Er ziju in het .Theatre der Reichshallen te Berlyn zes in vrijheid gedresseerde exemplaren van deze wilde en onrus- tige diersoort te zien. Zij gaan op bevel van hun meester hun hok uit en in, mareheeren, draveu, zitten op de achterpooten, spnngen hun meester op den schouder, enz. Een van hen springt zelfs over zeven aan elkaar gezette stoelen. De eigenaar dezer wolven, alle groote, fraaije dieren, leerde hun aanvankelijk alleen uit liefhebberij die kunsten. Hy bragt hen zoover, door geduld eu een zaehte behandeling. De wolven sliepen toen zij jong waren als hondjes bij hem in bed en zy loopen hem nu ook nog als Louden na.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2