lrier. 1884. Vrijdag, 251 Maart, L\r. 12. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGBN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: m het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 121/3 Cent Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 12 18 Maart 1884. Bijdragen tot de geschiedenis der Veeteelt in Amerika. IIA A R L E M M E R M E E R Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Utter tyk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren De op 11, 13 en 14 Maart 1884 door Dijk<rraaf en Heem- raden van I laarle miner meer polder gehouden Verpachttng van het genot van het Grasgewas over 1884 der Ringdijlc en Polder- leaden, heeft opgebragt eene som van 13,907. Men zal zich herinneren, dat op den 26 Maart jl. aau het Nieuwemeer, Jacob Dekker, na inishandeling, is verdronken. Te dezer zake is Steveu van Maanen, wegens moedwillige verwonding, door de Arrond-Rechtbank te Haarlem veroor- deeld tot 45 dagen celstraf en 8.boete. Dingsdag jl. woei er een flinke koelte, toen Pieter de Vlie- ger, met een wagen met slroo, bespannen met 2 paarden, een weipig driftig de brug over de Hoofdvaart by den Lis- serweg over reed, waardoor de wagen kantelde, zoodat zij met het stroo en den voerman over de leaning heen in de diep- te terecht kwamen; de voerman lag onder het stroo, dus op den bodem der vaart. Gelukkig dat de wagen no nog eenmaal kantelde, waardoor hij weer boveu kwam. Door welke oor- zaak, weet de Vlieger niet; maar toen bij zijn benarde posi- tie wilde verlaten, was hem dit onmogelijk, aangezien zijn been boven den enkel gebroken was. De paarden, die doorgegaan waren, zijn te Abbenes opge- vangen. Den 19 dezer, 's naolits half edn lire, onlstond brand in de bakkerij van C. van der Molen, aan de Vijfhnizen die echter door de buren spoedig is gebluscht. Men vermoedt dat eenige vonken door scheuren, die in den schoorsteen wa ren, zich aan het hout hebben medegedeeld; hoewel sedert den vorigen morgen geen vuur in den oven was geweest. Hoofd voor school n°. 4. Voordragl1°. J. W. G. Zegers, onderwijzer te Amsterdam2°. D. W. Doedens, hoofd eener school te Lonneker; 3°. G. Wit, onderwijzer te Alkmaar. 6. Benoeming van een onderwijzer voor school n°. 4. 7. Benoeming van een onderwijzer voor school n°. 9. (Voordragt nog niet vastgesteld). 8. Bestek voor den bijbouw van een lokaal aan school n°. 4. In de ll9e Vergadering van het Hoofdbestuur der Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, te Arnhem gehouden, is een crediet van f 500 toegezegd aan de Com- missie, die met de besturen der verschillende afdeelingen zal zorgen voor de aangifte, borgstelling en verzending vanvee, enz. naar de a. s. Internationale Landbouwtentoonstelliug te Amsterdam. Deze Commissie bestaat uit de heeren Dommer van Pol- derveldt, te Groesbeek, (voorzitter)Mr. W. C. Baron van Pallandt van Neerijnen; M. van Doornik Mz., te Deventer; D. Vreede, te Wageningen, en J. A. Markvoort, te Voorst. Enkele Spoorweg-maatschappijen hebben voor het vervoer naar Amsterdam reeds gunstige beschikkingen genomen. De bransche Regering heeft eene commissie benoemd tot het beharligen van de belangen der Fransche inzenders op de Internationale Landbouwtentoonstelling van dit jaar te Am sterdam. [)e Minister van Landjiouw is voorzitter, de Heer Challot, chef van de afdeeling i.ihdbouw aan het Mir isterie van Landbouw, te Parijs, secretaris. Overigens telt de Com missie nog 21 leden, afgevaardigden, Staatsradeu, professoren, landbouw-specialiteiten, enz. Het getal lotelingen te Haarlemmermeer dat dit jaar bij de nationale militie zal worden ingelijfd, hedraagt 42; zoodat nummer 76 vermoedelijk het hoogste nummer zal wezendat zal worden opgeroepen. GEBOREN: Pieter, zoon van L. Tos en J. de Graaf.Jacoba, dochter van J. van Groningen en C. de Vos. Hendrika Geer- truida, dochter van J. H. Wallbriuk en E. Guiteneau. Gijsberta, dochter van P. A. v. d. Beek en J. C. de Lugt. Sophia, doeh- ter van A. Janzen en K. v. d. Pol. Bartholomeus Willem, zoon van B. van t Riet en G. Boelen. Elizabeth Pieternella, dochter van J. de Koekkoek en C. Mesman. Willem, zoon van G. Sie- heling en J. Seheer. Pieter, zoon van P. Eolkerts en E. van I tT- Dingeman, zoon van C. Schaap, en D. Snijders. Johan nes Petrus, zoon van P. Wessels en W. van Egmond. Wilhel- mma Anaantje, dochter van A. Claij en T. Davidzon. Teunis, zoon van J. Smits en C. Kardol. Theresia Maria, dochter van A. J. bchouten en M. Kiekebosch. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van R. F. J. Hunold en C. Grauwelman. OVERLEDEN: Marinus, oud 3 jaar, zoon van A. Wassenaar en M. Kassing. Jacobus Smits, oud 40 jaar, gehuwd met C. Kardol. Jacomina, oud 2 maanden, dochter van C. J. v. Schaik en M. de Smit. Willem, oud 7 maauden, zoon van K." Millenaar en A. van Wijk. ONDERTROUWD: A. v. d. Bosch met J. de Jong.B. Bras met A. van Gennip. GEHUWD: F. Yerschoor met W. Jans, „Maart of April moet ten minste een zaadbloem opleveren wil men een vroeg voorjaar hebben," zoo hoorde men van ouds in de Betuwe zeggen. Dit jaar ontbreekt het niet aan zaadbloemen. Als eene zeldzaamheid wordt ons uit Lienden gemeld, dat aldaar het koolzaad reeds in bloei staat. Dat in deze dagen telkens berichten tot ons komen van een buitengewoon vroegen zomer, is niet te verwonderen. Zoo schrijft men dat een der vele druivenkassen van den Heer H. v. d. Laar, te Wateringen, reeds met heerlijke rijpe drui- ven prijkt. Te Nieuw-Beierland staan reeds sedert verscheidene dagen de perziken en abrikozenboomen in vollen bloei. Het vroege voorjaar geefl nu reeds gelegenheid om het ware genot te hebben van het land der bloembollen. De omstreken van Heemstede, Bennebroek en Hillegom zijn door het zachte weder der laatste dagen plotseling in een bloemen- zee herschapen. Hyacinten, to I pen en croenssen staan reeds in vollen bloei. De landman C. de Boer, te Midwoud, kocht in 't begin van den winter een stierkalf voor /125 en zette het dezer dagen weder voor 500 van de hand. G. E. ter Haar, te Haarlemmermeer, is benoemd tot onder wijzer te Amer8foort. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 27 Maart 1884, des morgens ten 10 ure, ten Raadhnize. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststel- ling der Voorwaarden van verpachting van de dorpswegen. 3. Aanvraag van G. E. ter Haar, om eervol ontslag als onderwyzer aan school n®. 3. 4. Idem van J. A. Fischer, als onderwijzer aan school n®. 10. 5. Benoeming van een Als eene byzonderheid meldt men, dat de landbouwer J. Oliemans te Nieuwveen een 7-jarig schaap heeft, dat in 6 jaren het groot aantal van 20 lammeren heeft ter wereld gebragt: de eerste 4 jaren 3, de laatste 2 jaren 4 lammeren. De ontginning van woeste gronden in ons land schijnt een beteren tijd tegemoet te gnan. Althans de Spoorwegmaatschap- pijen, waarvan soramige (o. a. de Ned. Centr.) reeds gedurende jaren een verlaagd tarief voor mestvervoer invoerden, betoonen de meeste inschikkelykheid om groote hoeveelheden mest tegen verlaagd tarief te 'vervoeren. Wanneer de kapitalisten hunne benrzen willen ontsluiten, zal er eerlang nieuw leven bij den Nederlandschen landbouw ontstaan, te meer nu vele mestvaalten of belten van gemeentereinigingen door zylijnen aan de spoor- banen zijn verbonden. Te Amsterdam, Utrecht en Zwolle is dit laatste reeds het geval. Vooral van de gemeentereiuiging te Utrecht, waar de vaalt aan den Ned. Centraalspoorweg is verbonden, worden dagelijks veel meststoffen naar de Veluwe •n andere streken verzonden. Voor de Internationale Landbouw Tentoonstelling, dezen zomer to Amsterdam te houden, zijn door de door het Ge- nootschap ter bev. van den Landbouw in Drenthe, benoemde keurmeesters aangenomen 9 paarden van de volgeude personen F. Slotnp te Havelte, Drentsch ras, 3 jaar, J. Werners te De Wijk, idem, 6 jaar, J. Houwing te Gieten, idem, 5 jaar, A. Dekker te Koekange, idem, 3 jaar, alien zwarte merries; G. Klooster te Meppel (drie stuks), alien Groninger ras, een zwarte merrie oud 5 jaar en twee appelvoa merries oud 2 jaar; F. Slotnp te Havelte, Drentsch ras, zwarte bengst, 3 jaar; A. Oldenbeuving te Erm, idem, idem, 7 jaar. Door de afdeeling Brumtnen der Geldersch Overijselsehe Maatschappij van Landbouw is, wellichl naar aanleiding van eene circulaire van de commissie voor de paardenfokkerij, be- sloten tot oprigting van eene hengsten-associatie. Uit de afdeelingskas zal een crediet worden toegestaan voor kosten van onderhoud. Een commissie van 3 leden is met den aan- koop belast, terwijl men zal tiachten een som 2000 (voor den aankoopsprijs) in aandeeleu van 50 te plaatsen. lerland komt de eer toe het eerste bekende hoornvee in Amerika te hebben ingevoerd. In het jaar 1610 na een lange en gevaarlijke zeereis landden van daar in Virginia 4 koeijen en 1 stier. In 1621 werden door de Londensche compagnie aan de kolonien de eerste varkens geleverd, 84 in getal, die, vrijgelaten in de aan allerlei noten- en eikenboomen zoo rijke bosschen, zoo sterk vermeoigvuldigden, dat zij de kolonisten groote vrees en bezorgdheid veroorzaakten. Gelukkig kregen de Indianen smaak in het vreemde wild; de jagten daaruit ontstaande, bescliermden de kolonien voor te groote scbade. De trek naar varkensvleesch werd erfelijk, althans de Indianen gaven zich buitengewone moeite om het zwijn met zich weste- lijk te voeren, alwaar het aan, en ten westen van de Missisippi, nog in groote getallen aanwezig is. lerland en Engeland leverden de eerste koeijen en varkens het was de Nederlandsche West-Indische Maatschappij, die in 1625 te New-York de eerste 7 paarden en 20 scbapen onl- scheepte; het bleef een tak harer nijverbeid, steeds Vlaamsche paarden aan te voeren in Amerika. Cabeza de Vaca had reeds in 1529 paarden in Florida gebragt, doeh deze stierven zon- der nakomelingen. De wilde paarden, later in Tetas gevonden, worden als afatammelingen van die, welke door De Soto werdeD nagelaten, beschouwd. Groot was niet alleen de zorg aan de vermenigvuldiging der ingevoerde dieren be9teed, maar ook de bescherming daaraan verleend, is opmerking waardig. Het was op doodstraf verboden paard, koe of schaap te dooden zoo hadden dan ook de ko lonien in 1639 reeds 30000 stuks dezer dieren aan te wijzen. Het uitvoerend Comite voor de oprigting van een gedenk- teeken aan de nagedachtenis van Prins Hendrik deelt mede, dat een aantal zeer welkome bijdragen bij verschillende leden van het Comite inkomenterwijl het ter bespoediging van de zaak wenschelyk is, die in te zenden bij den penningmeester den Heer A. W. van Eeghen, Amstel 343 te Amsterdam. Tevens noodigt het Comite alien die een steentje voor het gedenkteeken van den Vorstelijken Volksvriend wenschen by te dragen, beleefdelijk uit, daarvan thans te doen blijken. Daar het eigenaardig karakter der hulde verhoogd wordt door zoo algemeen mogelijke deelneming, worden ook bescbeiden bijdragen met erkentelijkheid in ontvangst genomen. Te Hilversum is door het omvallen van een petroleum- lamp, het huis, toebehoorende aan J. Reyn in de Kampstraat, en bewoond door H. Brouwer, tapijtfabrikant, benevens door nog den gezin, in de asch gelegd. Van de laatsten alleen is eemg goed gered. Alle9 was verzekerd. De belendende gebouwen zijn gespaard gebleveu. De gloed welke door de ramen der R. K. kerk, die in de nabyheid gelegen is, heendrong, bragt aldaar eene paniek te weeg, en bewoog de groote menigte kerkgangers in aller ijl het kerkgebouw te verlaten. Er zou du9 groot gevaar voor ongelukken geweest zijn, doeh dit werd voorkomen door een flinke handelwyze van den dienstdoenden geestelyke, die de gemeente aanstonds tot alle mogelijke bedaardheid aanmaande en er in slaagde de kalmte te herstellen. Een brutale dief heeft in bet koninklijk paleis te Wind sor uit de kamer van een secretaris der Koningin eenige met diamanten omzette portretten der koninklijke familie, verschei dene gouden en juweelen armbauden en andere kostbaarheden gestolen. Een vreeselijk mijnongelnk wordt uit Pocahontas, in Virginie gemeld. In een mijn aldaar had een hevige ont- ploffing plaats en 100 a 150 arbeiders, die zich er in bevon- den, zijn, naar men vreest, alien daarbij om het leven geko- men. Alle pogingen om af te dalen en zoo mogelijk hulp

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1