1884. Vrijdag, 4 April. Nr. 14. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. JPrijs van het Abonnement: in het Jaarf fl. Hoofd-Ag'enten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 26 Maart 1 April 1884. Prijs der Advertentien van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/, Cent U A A It L E M M E It M E E it Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. AIT TOESENl rGEN, RL .JCTjlE en uitgave betreffende, te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. (ITiterIt Woentdag.) de Heeren Volgens de laatste gesloten kiezerslijsten, bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente Voor den Gemeenteraad, in de le afd. 418, en in de 2e afd. 228; te zamen 641. Voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 292, en Voor de Provinciale Staten 291. Het getal der in dez# gemeente schoolgaande kinderen be draagt 1731, en dat der niet schoolgaande, in dejaren 1872— 1877 geboren, 564. De Voorjaars-Veemarkt alhier zal op Donderdag 24 April 1884 en den daarop volgenden Donderdag worden gehouden. Uitslag der op den 3 April, ten huize van den kastelein 1. A. Slikker te Hoofddorp, ten overstaan van den Notaris J. L. van der Moer, gehouden verkoopiug van de boerderij de HoogewerJ, gelegeu te Haarlemmermeer, F. 28. le Perctel, groot 15.10.40 hektaren, in opbod en in afslag gebleven op 15,600, door A. H. Poortman. 2e Perceel, groot 14.87.85 hektaren, in opbod gebragt door C. Slikker, op 10.100 in afslag door J. G. Sehone, op 10,700. Gecombineerd gcmijnd op 2000.daarboven, dus op f 28.300, door J. Geertzema Gzn., te Haarlemmermeer. De heer G. E. Ter Haar, te Haarlemmermeer, heeft woor de benoeming tot onderwijzer te Amersfoort bedankt. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne zitting van den 2 dezer tot derden onderwijzer aan de openbare lagere school le kl. nr. 12, henoemd de heer 1). L. J. Gehning, te Haarlemmermeer GEBORENMaartje, dochter van J. Mantel en E. Hetjes. Catharina, docher van K. Wilner en G. v. d. Kwast. Dirk zoon van C. v. d. Voet en A. Burger. Roelof Laureutius! T>00^r Vian v* d. ZoQ en R- Ploeg. Agatha, dochter van r. Mul en A. de Haan. Geertje, dochter van A. de Smeth en S. Bakker. Cornelis, zoon van G. W. van Driel en A. de Waal. Jannetje, dochter L. Wolvers en C Braam. Dirk, zoon van D. Roubos en A. Walraven. Dirkje Cornelia, dochter van J. Kool en J. van Sohuppen. Arie, zoon van T. Appel- doorn en G. Rijkse. Antje, dochter van C. Schellingerhout en vreesman. Pieternella, dochter van W. v. d. Steen en G. v. d. Assem. V GEBOREN1 kind van A. Gootjes en A, OVERLEDEN: Catharina, oud 19 maanden, dochter van H. den Engelse en M. Opperman. Sophia, oud 15 dagen, dochter van A. Jansen en K. v. d. Pol. Hermina Jans Domine, oud 61 jaar, geh. met U. G. Hazewindus. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: A. v. d. Bosch met J. de Jong. B. Bras met A. van Gennip. Zondag avond, ten half negen ure, werd in den omtrek van Knge, nabtj den Leeghwater, een slag gehoord en onmiddellijk daarop ontwaarde men een vreeselijken brand. Iu de ringvaart der gemeente Haarlemmermeer lag een tjalk- schip De vier Gebroedersvan U. G. Hazewindus, gedomici- lieerd te Gorredijk (Friesland), geladeu met 440 vaten petro leum (naftha). Door welke oorzaak is onbekend, maar de petro leum was, na eene ontploffiDg, in brand geraakt. De slag was zoo hevig, dat alle opvarendenman, vrouw en 3 zoons van ongeveer 16, 20 en 26 jaar, welke in eene roef op het dek gezeten waren, weggeslagen werden de vronw was onmiddellijk dood en slechts weinig van haar ligchaam is terug gevonden. De man en twee zoons zijn zwaar gekwetst, doch ee'n zoon heeft bijna geen letsel bekomen. Het schip is geheel nitgebrand, waarmede het huisraad en p m 1000 aan geld. De Burgemeester, de veldwachter en de brandspuit van Oude Metering (gemeente Alkemade), waren zeer spoedig op de plaats des onbeils aanwezig, terwijl de spuit van Abbenes, een half uur afstand, niet derwaarts is gebragt. Aan den Bur- - rrroote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. gemeester van Haarlemmermeer werd's avonds te Nieuw-Vennep meegedeeld, dat de brand te Leiden was, waarom hij was ternggekeerd. Eerst dan volgenden dag, toen alles was afge- loopen, werd Z. E. A. van 't ougeval kennis gegeven. Of dit verzuim aan den veldwachter of aan de brand- meesters moet worden toegeschreven, staat niet aan ons om te onderzoeken. Terwijl in Groningen en Drenthe het inkuilen van rogge, spurrie, mais enz. reeds op vele boerderijen geschiedt, heeft te Vlacbtwedde_(Gr.) de landbouwer Rotgeus eene proef met knollen genomen, die hij in aanzienlijken voorraad van zijn grond bekomen had. Hij bragt .tie kr ollen met de bijzondere lange bladeren in drie kuilen en dekte ze met stroo en een flinke laag aarde ter afsluiting van de lucht. Thans, na ruim drie maanden, zijn de knollen zoo goed als versch gebleven, en eten de koeijen ze even gaartte alsof ze pas geplukt waren, terwijl sinds den dag, dat dit voer aangewend werd, het melk- gehalte zoowel als de hoeveelheid meer bevredigend was dan voor het gebruik. De lust tot bouwen in de gemeente Kralingen schijnt thans wat te bekoelen. In den laatsten tyd werd in het oostelijke deel der gemeente zeer veel aangebouwd, maar het verhuren gaat uiterst langzaam. By de veiling van ruim 3900 M2 bouwgrond in de nieuw aangelegde straat „Prins Alexander", was zeer weinig animo en werd alles opgehouden. Op het platteland is in Gelderland en Overijsael thans zoo- veel werk, dat er groot gebrek aan arbeiders is. Overal is men met den veldarbeid bezig terwijl vele handen voor de steenfabrieken gevorderd worden en menigeen een goed daggeld verdient met het vervoer van hout en ijzererts. De beroemde Pransche harddraver Frontin, die in het ge heel voor ziju eigenaar, den Hertog de Castries, fr. 300,000 aan prijzen heeft gewonnen, is lam geworden en zal tot groote teleurstslliug van de Fransche sport-wereld, aan geen wedstrijd meer deelnemen. Zijne beroemdste overwinningen zijn „de Fransche Derby- prijs" en „de Grand Prix de Paris". I Er heeft zich naar de Leeuw. Ct. mcJdt opnieuw eene maatschappij gevormd voor de invoeriug van Friesch melkgevend vee in Italie, onder het bestuur van den heer Ogtrop, Hollaodsch consul te Genua. Eene con" missie, door die maatschappij naar Friesland gezonden, heeft uit den om trek van Leeuwarden omstreeks 60 koeijen en even zooveel kalveren medegebragt, in de hoop door de kruising van het Fnesche en Ilaliaansche ras eene verb' tering in het Italiaan- sche aan te brengen. Bij een grooten overvloed van aardappelen wordt de aard- appel dikwijls aan het vee tot voeder verstrekt. Nu is opge- merkt dat raauwe aardappelen de melkafscheiding vermeerdereu, maar de melk waterig makengekookte hebben tegenoverge- stelde uitwerking; minder melk, maar vetter, is beter tot boter- karnen geeigend. Ook zal de melk bij raauw aardappelenvoer. een onaangenamen bijsmaak hebben. „Wolf" zegt, dat twee koeijen, die 8 pond hooi, 30 pond haverstroo en van raap- koeken en ligt graan ieder 4 pond onvingen en daarboven 80 pond raauwe aardappelen, wekelijks 274 pond melk met 6 pond boter gaven; terwijl bij 't zelfde voeder, maar met ge kookte aardappelen, de melk 241 pond en de boter 9 pond opleverde. Bij melkkoeijeu moeten 25—30 pond aardappelen dagelijks als maximum gelden. Er zijn kippen, die somtijds de eigenaardigheid hebben om bun eijeren en ook die van anderen stuk te pikken en leeg te slorpen. Om hen dit af te leeren, nemen, volgens de Midd. Crt., sommige Zuid-Bevelandsche boerinnen twee halve eijer- doppen, gevuld met een mengsel van zeep en peper, welke zij in elkaar steken. De snoepers vallen met graagte op de gewaande eijeren aan, maar wenden zich snoedig met walging af van hun buit en worden voor goed van hun zwak genezen. Het gemeentebestuur van Hoorn heeft welwillend voldaan aan het verzoek van de warmoeziers, landbouwers en tuinders uit de omliggende dorpen, aangaande den waterweg bij Hoorn. Het blijkt alzoo weder, dat d>t bestunr, evenals vroeger bij den aanleg van de nienwe veemarktdigt by het spoorweg- station, niets onbeproefd laat wat den bloei der gemeente ka^ bevorderen. Luidens berigt uit New-York heeft eene commissie uit den benaat verslag uitgebragt over de Amerikaansche zuivelpro- ducten. Dit verslag brengt verrassend groote en walgelijke vervalschingen van de onderzochte monsters boter aan bet licht. Twee derden daarvan waren zonder een spoor van melk, terwyl deskundigen vele monsters aliernadeeligst voor de gezondheid verklaarden en daaraan de vermeerderde sterfte toeschreven. De commissie stelt voor, het vervaardigen van oleomargarine geheel te verbieden. le Dantumawoude waag een kalf, schoon aan de baak, ruim 600 Ned. ponden. 't Beest was alleen met zoete melk gevoed. D. Bmnema, te Stiens, is eigenaar van een echten „wonder- stier want dit beest, 2 jaar en 9 maanden oud, te Leeuwar den aan de Waag gewogen, bragt het tot 1810 halve kilo- grammen. W. Atsma, te Oostermeer, daarentegeD, verheugt zicb eigenaar te zijn van eene „wonderkoe", die in drie worpen niet minder dan 12 kalveren ter wereld heeft gebragt, ditmaal twee broertjes en twee zusjes, alien welvareud. Te Venendaal zullen dit jaar den 15en, 22en, 29en April en 6 Mei e. k., voorjaars vee- en scbapenmarkten worden gehouden. Daarbij worden door de aldaar opgerigte Commissie ter Bevordering van het Marktwezen premien uitgereikt voor hen, die het meeste vee koopen, en aan hen, die het aan- brengen, Uit Warga wordt het volgende geschreven Een eigenaardig communaal bezit, herkomstig uit welligt lang vervlogen tijden, is hier nog overgebleven. Het zijn de zoogenaamde „dorpseenden", die in het dorp en den omtrek daarvan zijn geboren en aldaar in grooten getale verblyf houden. Zy worden in den winter, wanneer het vriest of sneenwt, door de dorpsgenooteu gevoederd en onderhouden, waar tege'nover ieder hunner in het voorjaar op zyn eigen erf zooveel korven mag uitleggeu als hij goedvindt, om voor die ge- vederde vrienden de gelegenheid te openen, hij hem eijeren"te leggen. Door den zachten winter van 1883 op '84 zijn be- doelde korven reeds 4 wekeu geleden wederom geplaatst, en werden in Februari reeds eijeren daarin gevonden. 't Is een eigenaardig gezigt, wanneer men het dorp omwandelt, die aanblik op deze houderden korven, alle van stroo ver- vaardigd in den vorm van een zak, met naauwsluitendeu en aan den bovenrand eenigszins uitloopenden hals, liggende in boomen en struiken, op hokken en daken, op palen in slooten en grachten, langs de kanten der wateren, en soms ook hangende aan de zijde van 't water staande ..schiphuizen". En in den morgensiond ziet men op vele dezer strooijen verblijfplaatsen, lerwijl het wijfje in den korf is weggedoken, de woerd (het mannetje) met veel deftigqeid de wacht houden| terwijl tallooze zyner uatuurgenooten op het land en in het schoone lenteweder nitkwaken. Een vaste regel is het nog, dat ieder, die eijeren in zijne korven vindt iu Mei er een voldoend getal in laat liggen voor t broeijen, opdat 't getal eenden niet vermindere, maar in stand blyve. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: In de vermelding dat de weilanden groen zijn, en de made- liefjes bloeijen, ligt reeds voorlang niets bijzonders, daar deze bloempjes tusfchen het gras dezen winter niet opgehouden hebben te bloeijen. Dat ook de knoppen der vruchtboomen zwollen, en sommige bijna openspringen, was altyd een gevolg van zachte winters. Postelein onder het gras geteeld, en op den verjaardag van Z. M. den Koning dezen uit Kralingen aangeboden, getuigt van diepgevoelden eerbied jegens het huia van Oranje, maar het weer liet bijna geen twyfel toe, dat de postelein zou gelukken. Het zou bijna geen wonder heeteD, dat er versche grasboter in aantogt is voor het vorstelyk huis, waarna dan de eerste nieuwe aardappelen volgen van den kouden grond, zooals dat genoemd wordt, als bierby de mid- delen, om zulke aardappelen vooruit te krijgen, voorbijgezien worden. Van grooter bijzonderheid valt op te merken, dat deze winter, die in het hooge Noordeu byna even weinig als op 53° N. B. heeft geheerseht, en tot dusver gemiddeld geen verschil van 10° beneden het vriaspunt aantoonde, zieh van 't oostelijk naar 't westelijk halfrond, met name naar Noord-Amerika, heeft verplaatst, waarbij de Vereenigde Stateu van een bijna' nooit zoo strengen winter konden gewagen. Daarbij verplaatste zich de koude zuidelijker, in streken op 35 tot 25" N. B., in Zuid-Carolina en Florida, waar nooit anders dan gematigd wiuterweer bekend stond, terwyl de thermometer aldaar een ougekend laag cijfer van koude aanduidde. Geen wonder, dat

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1