- M - - i Internationale Landbouwtentoonstelling 1884 Amsterdam. Wt[gt i. 37 37 37 37 37 37 37 37 37 3 6 9 12 15 18 21 24 27 111, 222, 333, 444, 555, 666, 777, 888, 999. er de oranjeboomen bevroren of bezweken. Nu Maart voorbij is, zal het blijken of voor Europa niet een deel van de koude uit de Vereenigde Staten zal zijn overgeplaatst. De wind, die door het noorden Daar het ooaten is gekropen, kon zich in dien hoek wel eens voor geruimen tijd vastzetten. In de Oron. Courant van 30 Maart worden levende mollen gevraagd; aanbiedingen van prijzen worden bij de redactie in- gewaeht, voor de honderd of de vijf-en-twintig stuks. In ver- gelijking met den dikwerf tegen deze dieren gevoerden ver- delgingskrijg, is dit zeker een merkwaardig verschijnsel. Ten einde de inzending op bovengenoemde tentoonstelling uit Rusland te bevorderen en de inzenders behulpzaam te zijn, is eene commissie te St. Petersburg gevormd door de heeren W. P. A. Baron Gevers, gezantschapssecretaris te St. Peters burg, en P. M. Knobel, vice-consul, waarnemend consul der Nederlanden te St. Petersburg. Aan de firma P. Mansveld Zoonleveranciers van Z. M. den Koning te 's GraveDhage, is de levering der medaille voor de Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam te houden opgedragen. Die medaille draagt aan de eene zijde het borstbeeld van Z. M. den Koning, beschermheer der tentoonstelling, met toe- passelijk randschrift, terwijl aan de keerzijde is aangebragt het Nederlandsche wapen, omgeven door de wapens der elf pro- vincien, waartusschen symbolen van den landbouw zich be- vinden. De eigenaardige beteekenis hiervan ligt daarin, dat hierdoor wordt vermeld, dat deze tentoonstelling, de eerste Internationale op dat gebied in Nederland, door de mede- werking van al de groote ISederlandsche laodbouw-maatschap- pyen is tot stand gekomen. op 25 millioen dollara, en berekent dat er ongeveer 100 mil- lioen dollars in de geheele exploitatie van het telephoonnet in N. Amerika zijn vastgelegd. Te Cannes is, op ruim dertigjarigen leeftijd, plotseling overleden Prins Leopold, hertog van Albany, jongste zoon van Koningin Victoria van Engeland, en, door zijn huwelijk met Prinses Helena van Waldeck Pyrmont, aan ons Vorstenhuis verwant. De jonge man, die van een uilerst teeder ligchaams- gestel was (hij had de zonderlinge en zeer lastige eigenaar- digheid van eene te enge huid te bezitten die bij elke buiten- gewone beweging sprong), leed in de laatste tijden veel aan flaawten, maar is overleden aan de gevolgen van een val bij eene dier bezwijmingen, welke een ader in het hoofd deed springen. De jonge Vorst, die zich ondanks zijn ellendig gestel altijd inspande om toch iets te wezen, genoot in Engeland eene algemeene zeker voor een goed deel ook met medelijden ver- mengde sympathie, en algemeen zijn ook de blijken van deelneming, die Koningen Victoria ontvangt. H. M. onze Koningin is direct naar Engeland vertrokken tot het brengen van De Staatscourant behelst een Kon. Besluit betreffende de ligting der nationale militie van het jaar 1884. De ligting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee bestemd worden. Blijkens een bij dat besluit gevoegden staat levert Noord-Holland 1847 man. Met Junij a. s. zal op den Holl. IJzeren Spoorweg de wagon-salon worden ingevoerd. Hij moet ingerigt zijn voor 28 personen en in renaissance-styl gemeubeleerd wezen. Men zal 50 cents extra vragen voor de reis RotterdamAmsterdam en 30 cents voor tusschenstations. Het schijnt, dat de eindtrekking van de Tentoonstellings- loterij nogmaals een uitstel ondergaan heeft. Men meldt al- thans, dat bij beschikking van den Commissaris des Koninga in Noord-Holland, de eindtrekking der verloting van aange- kochte voorwerpen en van de hooge prijzen definitief vastge- steld is op 31 Mei e. k. Door wijlen mej, S. K. de Jong, wed. J. A. Visser Sr. te Heeg, is aan de Hervormde diaconie aldaar vermaakt de som van f 5000. Een 85-jarige grijsaard, die in de maand Julij 1.1. zijn zoon vermoordde, is door het hof van Assises te Lyon tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. He stad Tours heeft van de gravin De Clocheville, die aldaar een asyl voor herstellende kinderen stichtte, 3 millioen fr. geerfd voor het onderhoud dier stichting. Mej. Geelkerken, te Groede, heeft aan hare meid en haren knecht 20,000 nagelaten, vrij van successieregten. Een Amerikaansch kruidenier heeft een nieuw middel gevonden om zijne waren aan den man te brengen. Ieder die voor een dollar koopt, mag het getal boonen noemen, die voor zijn winkelraam liggen opgestapeld. Hij die het meest na y het ware getal is, ontvangt als premie een huis op een der beste standen van de stad Boston. jn een dorpje bij Sora, in de provincie Casua, aan den voet der Apennijnen, maken de wolven het den inwoners zeer lastig. Eenige vrouwen, uitgegaan om hout te halen, werden aan^evallen door drie of vier groote wolven, die door honger naa^ beneden waren gedreyen. Twee der vrouwen werden terstond op den grond geworpen en verscheurd, terwyl de overmen haar heil in de vlucht zochten. Een der wo ben zette haar echter na en had juist een meisje aangepakt, toen een houthakker op haar hulpgeschreeuw met een byl toeschoot. Na een hevigen strijd tusschen den wolf en den man, die spoedig hulp ontving van een kameraad, moest het roofdier het onderspit delven. Men ging toen ook op de andere wolven los, die terstond op de vlugt gingen, hun prooi half verscheurd achterlatende. Een der omgekomen vrouwen was moeder van 4 kinderen de andere een meisje van 16 jaren. Plaalsvervangers bij de militie, die een paar jaar leden f 600 a 700 deden, zijn thans in vele streken van ons land voor 400 te verkrijgen. De Electrical World bevat een berigt over de schat- ten die met den telephoon verdiend zijn, dat, al is het mis- schien van Amerikaansche overdrijving met vry te pleiten, toch der kennismaking waard is. Wij alienzegt het bladherinneren ons den tijd, dat de aandeelen in de Bell-telephoon geene waarde hadden en de houders van een groot aantal dezer effecten tot den bedelstaf scheneo gebragt te zijn. Thans, acht jaren later, staat pro fessor Bell geboekt tot een kapitaal van 5 millioen dollar, en zijn deelgenooten, Blake voor 4 millioen, Forbes voor tegen de 9, Hebbard voor 3. Het blad gaat voort te noemen de winsten van de voornaamste bij het telephoon wezen in Amerika betrokken personenbij velen zijn het millioeuen, by anderen honderdduizende dollars; te zamen ongeveer 40 millioen, dat is honderd millioen gulden, die binnen de acht jaar door ge- noemde mannen ontvangen zijn. Het blad begroot de tegen- woordige handelswaarde van het telephoon-patent, dat bet monopolie over do geheele Vereenigde Statea Hi zich sluit, een rouwbezoek aan hare zuster, de Hertogin van°Albany, en aan het Engelsche Hof, en blijkens later ontvangen telegrammen, te Londen aaugekomen, vergezeld door Graaf R. J. Schimmelpenninck en freule Van de Poll, alsmede door den Nederlandschen gezant Graaf Van Bylandt, die H. M. naar Queenbourgh tegemoet gereisd was. Na een dejeuner in Grosvenor-Hotel, begaf H. M. zich met een extra-trein naar Claremont. Het verblijf van H. M. in Engeland zal omstreeks eene week duren. Ook Z. M. de Koning zal zich naar Engeland begeven. Wegens den zwaren hofrouw door dit overlijden ontstaande zal het gebruikelyk bezoek Hunner Majesteiten aan Amsterdam niet plaats hebben en is dit verschoven tot Augustus e. k., wanneer het Kon. bezoek zal samenvallen met de Landbouw tentoonstelling. Om dezelfde reden is van de reis van den Koning en Koningin naar Brussel afgezien. In verband hiermede zal op bevel des Konings, het Hof den rouw aannemen voor den tyd van drie maanden, namelyk ge'ne maand zwaren, edne maand halven en dene maand ligten rouw. Waar moet men den postzegel op een brief plakken? Het gevoelen daarover verschilt aanmerkelijk, maar de amb- tenaren der posteryen zullen u zeggen, in welk geval het pu- bliek hun den grootsten dienst bewijst, en dat is, wanneer de postzegel steeds regts van boven op den brief wordt bevestigd. Zij stempelen natuurlijk met de regter hand en hebben dan de hand het minst te bewegen. Bij een brief maakt dit na tuurlijk niet veel uit, doch by de groote hoeveelheden, welke de postery te vervoeren heeft, wfel. Een ieder gewenne zich dus den postzegel in den regter bovenhoek te plaatsen. Susan Fenimore Cooper, de dochter van den be- roemden romanschrijver, heeft te Cooperstown in den Staat New-York, een weeshuis gesticht, waar 100 kinderen onder haar toezigt opgevoed en in verschillende ambachten onder- wezen worden. Ons Prinsesje Wilhelmina aldus wordt uit Den Haag geschreven gaat tegenwoordig byna elken ochtend met hare gouvernante of andere dames uit wandelen hetzy in he Haa-sche Bosch of in de Scheveningsche boschjes, en vermaakt zich'dan bij voorkeur met hoepelen. Aardig is het te zien, hoe het vrolijke kind met een van pret blozend gelaat haar hoepeltje naar alle rigtingen been stuurt en hoe zy dedames die een wakend oog op de kleine moeten houden, tracht te verschalken door zich eenklaps achter een boom te verschuilen, om daarna met een vrolijken lacb hare doorgaans houden alsof zy met weten waar het Prmsesje is, tegemoet te huppelen. a Het Belgische ministerie van justitie heeft eene enquete bevolen naar den toestand der krankzinnigengestichten naar aanleidin» van de onthullingen die door een Australischen ge- neesheer dr. Tucker, met name omtrent de krankzinnigen-ko- lont te Gheel, gedaan zijn. Dr. Tucker reist op ko.ten van Nieuw-Zuid-Wales om rapport uit te brengen, maar heeft reeds in den Paryschen „Moming-News" een voorproefje gegeven. VoLens hem moet de kolonie te Gheel enkel verwaarloozing en mishandeling in de hand werken Op dakkamertjes opge- sloten in de boerenwoningen, als m.sdad.gers behandeld verteren Belgische en Buitenlandsche krankzinmgen er aanz.enlyke jaar- gelden. In een huisje vond hij twee vronwen, beiden op hunne stoelen vastgebonden, de eene onder den rookenden8°ho°r- steen In de kamer er naast waren twee bedden het eene voor'twee krankzinnige vrouwen, het andere voor het geheehs gezin. Een herbergier had een aantal krankzinnige meisje. in huis, die hy mishandelde. In een enkel huis slechts van de kolonie had dr. Tucker boeken gevonden nergens werd lets gedaan tot verstrooijing of verstandsontwikkeling van de be- stedelingen. De kolonie te Gheel wordt in Belgie vaak geroemd zoodat de verbalen van dr. Tucker er veel sensatie maken. Het geregtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep, arrest gewezen in de zaak der Utrechtsche studenten, ditin Jauuari jl. voor de Arrondissements-Regtbank te Utrecht college werden veroordeeld: Jhr. J. a. Grenfell, tot 15 dagen celstraf en8 boeteJ.O B°ddaer tot 8 dagen celstraf; voorts Grenfell, J. K. H. Turken jhr; A J van Rijckevorssel van Kessel, ieder tot/25 boete, terwijl H. J. C. J. de Jongh toen werd vrygesproken; en bekrachtigde thans het voornoemd vonn.s voorzoover de be- klaao-den Jhr. J. A. P. L. Ram, W. Grenfell, J C. Boddaert J K. H. Turk en Jhr A. J. van Rijckevorssel van Kessel betrof; vernietigde de vrijspraak van den 1bekhaagde H.J. O.J. de Jongh, en veroordeelde hem in een boete van /25, sub- sidiair 7 dagen gevangenisstraf. Maandagmiddag is de trein van den Rijnspoor, welke te 1 uur van Amsterdam vertrok, door een nog onbekende oorzaak bij Abkoude ontspoord, met het gevolg dat de loco- motief te water geraakte en een bagage-wagen en 3e klasse- wagen zwaar beschadigd werden. De passagiers zyn ongedeerd gebleven, doch natuurlijk hevig verschrikt; de machinist en de stoker hebben zich weten te redden door in het water te springen. Door de Amsterdamsche Omnibus-Maatscbappij zyn ge- durende het le kwartaal van dit jaar vervoerd: 2,426,220 passagiers, tegen 1,938,984 in hetzelfde tijdvak van 1883. De Gouverneur-Generaal Yan Rees is den 29en Maart te Atjeh aangekomen. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe- gen is bepaald, dat bij wijze van proef, de afgifte van plaats- bewijzen aan de wachtposten 5, 6, 10 en 14 der lyn Leeuwar- denSneek zal geschieden door wachteressen. Het 21e Christelyk Nationaal Zendingsfeest zal, volgens het Wagen. Weekblad, gehouden worden op Boekenroode, bij Haarlem, op Woensdag 18 Juni a. s. Uit Parijs wordt geseind, dat, volgens besluit van den raad van beheer der Suez-Maatschappij, te beginnen met 1 Julij e. k. en tot wederintrekking toe, geen loodsgelden meer op het Suezkanaal zullen worden geheven. Bijzondere eigenschappen van het getal 37. Als men dit getal met een der getallen arithmetische reeks 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, vermenigvuldigt, dan hebben alle produc- ten, die daaruit ontstaan, drie gelijke cijfers en de som dezer cijfers is altijd gelijk aan het getal waarmee men 37 verme- nigvuldigd heeft. Tot de spelen, die by ons min of meer, ook wel geheel en al in de open lucht plaats hebben en eene flinke ligchaams- beweging bevorderen, wij hebben er tegenwoordig niet te veel van dien aard behoort het kegelen. t Is wel niet het meest gezochte, maar toch een spel dat heel wat oefening ver- eischt om er een matador in te worden. Die er in te huis zyn zullen dan ook gaaf toestemmen, dat alleen een kegelaar van gewigt het kon ondernemen met eenigen kans op goeden uit- slag de volgende weddenschap aan te gaanIn e6n uur tyd maak ik 4000 punten of ik verbeur een som van zooveel. Gretig werd deze weddenschap aangenomen. De berekening der punten zou plaats hebben naar de gewone regelen. Op den bepaalden tijd werd de opgenomen taak aanvaard en niet slechts ten uitvoer gebragt, maar er werden in het uur nog 1800 punten meer gemaakt dan het bepaalde aantal. De lauwereo door dien flinken kegelaar behaald ruischten zoo luidde, dat zekere heer Rothe, ook een ferme kegelaar, niet kon slapen. Het gevolg hiervan was, dat hij den over- winnaar een uitdaging zond, die onverwijld werd aangenomen. Onze matador hield zich zoo verzekerd van zijn meesterschap, dat hij zich bereid verklaarde zijn tegenstander in tegenwoor- digheid van vrienden en magen ten onder te brengen. Zyn val was niet zoo geducht en zoo noodlottig als van Icarus, maar toch moest hij den smaad verduren, dat hij onder de oogen van schier de gansche bevolking der stad een neer- laag leed, zooals welligt nooit een overmoedigeu kegelaar was beschoren. Rothe maakte in e'dn uur 7097 punten en toen hij dit kunststuk had volbragt, voegde hij zijnen verpletten tegen- stander deze korte woorden toe: „Ten slotte zij u nog eene kleine verrassing bereid 1" en toen wierp hij, achtmaal achter- een, alle negen In de geschiedboeken der kegelbaau staat geen tweede voorbeeld van viituositeit van dien aard vermeld. Zeker J. V., 33 jaren, tichelwerker te Earmsum, die in den nacht van 5 op 6 Januari jl. te Geefsweer, gem. Delfzijl in een aan den landbouwer ABoskes toebehoorend weiland een schaap heeft geslagt en het vleesch daarvan mede naar huis heeft geno- men en in een bedstede verborgen, is door het Geregtshof te Leenwarden, wegens diefstal van vee in de weide, veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Op een kermis voelde een ond heer, dat iemand bezig was hem zijn zilveren horloge te ontrooven. Snel greep hy de hand van den schelm. 't Was nog een knaap. ,Foei!" zei de heer, ,zoo jong nog en dan al zoo slecht; je moest je schamen." „Ik mij schamen? jij bent reeds zoo oud en dan nog met eens een gouden horloge op zak. Jij, moest je schamen. Woensdag kwam te Kralingen een bruidspaar ten raadhuize om zich in den echt te latcn verbinden. De vader van de bruid had echter zooveel gebruikt gemaakt van sterken drank dat hy op de vraag, of hij bereid was toestemmiug te verleenen tot het huwelyk van zijn dochter, geen antwoord kon geven. Bruid en bru'd®S°°? moesten daarom onverrichterzake huiswaarts keeren, en papa werd in voorloopige bewaring genomen. Zoo geslepen als zekere Mozes Levie Israeliet, d.e zich tot het Christendom wilde bekeeren, zyn er zeker weimg De lsraehet wilde dadelijk, zonder voorafgaand onderzoek, tot het Chmtendom overgaan maar de predikant verzette er zich tegen. Dan wenschte de man dat zijn kind althans dadelyk gedoopt zou worden Dit vond de geestelyke goed enzeidatmpn den volgenden morgen maar komen zou. Des ochtends was de man er met vrouw en kind. Welken naam zullen we je zoon geven? vroeg de domine. Wel domine mij dunkt een mooiien naam. Maarten Luther. Een heerlijke naam! riep de predikant, maar hoe hen je aan dien schutspatroon gekomen. Och domine, ziet-u dc jongcn hcet ook Mozes Levie, dan behoeven wy zyn linnengoed met anders te merken. Een ijveraar tegen de Mormonen-godsdienst die zooals nacn weet, de veelwijverij voorschrijft - heeft een m.ddel bedacht om zijn doel te bereiken. Hij heeft namelyk een groot aantal mode platen naar de dames echtgenooten der Mormonen g^onden. van welke hii verwacht, dat de aangeboren zucht zich op te schikXen bij die vrouwen zal bovenkomen en het J^ormoon^nog^g genoeg zal kosten, omeen vrouw Meiuffrouw Fortescue, van het „Savoy-Theatre" te Londen, heeft eene actie ingssteld tegen Lord Garmoyle, den oudsten zoon van Lord Cairns (Lord-Kanselier in het vorige Ministerie) wegens v er- broking van teouwbeloften. De jonge dame eischt als s had - loosstefling een sommetje van f 600.000! Een dure trouwbelofte! »Gelooft gij waarlijk dat een ezel ooit tegen Bileam sprak vroeg een man, die trotsch op zyn verstand was. ..Bij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2