1884. Vrijdag, 11 April. i\r. 15. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigsle Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 28 April 1884. Uitvoerig Verslag der Vergadering van Donderdag 28 February 1884, c'.'lfflpK'vI' S I A A It L E11M E R M E E It Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN DONGA C0., te Amsterdam. Utterly k Woenadag,) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Agenda, voor de Vergaderiag »an Hoold-Ingelanden van den Hiarlrmmermeerpolilrr, op Woenadag den T6 April I 8H4, das inorgens te 10 x/i ure, in het Lokaal van Stents, te Haarlem. 1. M' deileelingen: 2. M ssive ian den Heer A. L. Dijaerinck, met vodr*tel van het Dagelyksch besiuur. 3. Voorslel van het Dageljjkseh B.stunr tot aanstelling van een eleve-Marhiniat. 4. Vastsielling van eene Supplemeu'-Be- grooting, dienat 1883, 5 Verordening op het benjden der wegen. 6. Uiiloting van 5 aandeelen der leetnng 1877. 7. Schadeloo-stellmg aan pachters voor ingenomen <1 ij k a- grond. 8. Verzoek van het Gemeentehestuur van Haarlem- mermeer, om grond in erfpacht, 9. Kapport der Comiuissie van onderzoek der geloofsbrieven van de Heeren A. J. G. Timraermans en Jonkbeer W, A. L. Mock. 10. Verkiezing van heemraad, in gevolge de periodleke aftreding van Jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. 11 Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot aanstelling van tijdelijke Opzigters voor de opname der waferherging in 1884. 12. Coneessie aan T. Sanders, voor den aanleg van Tramwegen. De uitslag der verkiezing van een lid voor den Cemeen- teraad van Haarlemmermeer op den 8 April 1884, is geweest als volgt: Aantal kiezers 641. Ingeleverd werden 289 geldige briefjes. Volstrekte meerderheid 145. Verkozen werd de heer T. C. Los, met 149 stemmen. De heer P. de Breuk bekwam er 135. GEBORENMattbijs Marinus, zoon van H. v. d. Eem en A. C. Kersten. Johannes Franciscus, zoon van W. D. Bruiju en C. A. de Wit. Stijntje Catharina, dochter T. Hogenliout en G. de Graan. Jacoba Elisabeth, dochter van M. op den Brouw en E. Hevel. Maria, dochter van J. A Schmidt en D. Visser. Pieter, zoon van J. Rietveld en G. Yoorhout. Leentje, dochter P. Stoop en A. Laan. Jan, zoon van P. Brouwer en A. J. de Pockert. Jozeph, zoon van J. Huurman en M. VanDiemen. Dirk Arie, zoon van J. Bos en J. Ciggaar. Jeanette, dochter van G. C. Apfeld en A. van Leeuwen. Liipie, dochter van G. Tas en J. Vreeken. OVERLEDENGeene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: E. J. Roza met M. Boom. Op de buitengewone paardenmarkt te Hoofddorp, den 3en April jl.waren aangevoerd 150 paarden. Door eene commissie zijn er voor de remonte aangekocht 16. De prijzen beliepen tot 600; welligt zouden er door die commissie meer zyn aangekocht indien de aangevoerde paarden meer aan de vereischten van maat voldeden. Er waren evenwel veel schoone paarden aan de lyn, o. a. is er een aan een buitenlandschen koopman verkocht voor 750.— Uit een boerenhuis te Sloterdyk zyn in deD nacht van Zaterdag op Zondag eenige gouden voorwerpeo en kleederen gestolen. Zaterdag middag jl. bevonden zich in den hooiberg by J. Oostwouder, B. B. ringdijk, naby Sloten, twee personen, die hem zeer verdacht voorkwamen. Hy verzocht den veldwachter die personen te verwijderen. By het ondervragen kon niemand hen verstaandaarop moesten ze voor den Burgemeester worden gebragt, en een zulks begrijpende, nam de vlugt, waarop echter eene klopjagt volgde van ongeveer 60 personen. De vervolgde wilde toen over eene sloot springen, dorh sprong tot aan den hals in de modder, en werd alstoen gevat. Daar te Hoofddorp ook niemand hen kon verstaan, zijn ze vervolgens naar Haarlem getransporteerd. Aldaar schreven zij op genaamd te zjjn Prans Westerberg, oud 21 jaren, geboren te Jutteborn, en Axel Pelterson, oud 20 jaren, geboren te W'ennisburry. Vermoedelijk zyn het deserteurs van het schip Robert, liggende of gelegen hebbende te Amsterdam. Eenige dagen geleden is door een landbonwer van Lei- muiden, H. C. d. R. te Haailemmermeer, n»t>y den Leegh- water, een gondeti hnrloge verloren, hetwelk door twee personen, a'daar wonende, is gevonden, (Inch niet aan d n eigenaar teruggegeVen; van het gemndene is ook geen aan- gifte gedaan ter secretarie. Naar amileiding daarvHU is tegeu F. V. proees'erbaal opgemaakt die door zijn kameraad is verraden, omdat hij geen uitkeering ont-ing. 3e idem, 4e idem, 5e idem, Begraafplaatsen gegund aan A. Langereis, voor/48. Brandspuithuizen gegund aan H. Bakker, voor 169.50 Raadhuis geguud aan A. Langereis, voor /302.— Wegen: gegund aan J. Roodzand, voor /280. Beplanlen van wegen: gegund aan K. J. Baarse, voor/118.80. d. Dat de verkoop van boomen en hakbout heeft opge- bragt 104.70. A1 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. Aan de vergadering wordt medegedeeld dat is inge- komen het navolgende schrijven van den heer P. de Breuk. Haarlemmermeer, 14 February 1884. Mijne Heeren De ondergeteekende heeft bij dezen de eer ter Uwer kennis te brengen, dat hij besloteu is heden zijne belrekking als lid van den Raad dezer gemeente neder te leggen. Met achting (get.) P. de Breuk. Aan den Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Aangenomen voor kennisgeving. des inorgens ten 10 uur. Reeds vroeger in het kort medegedeeld Voorzitter de heer J. W. Lautzendotffer. regenwoorilig 12 leden, zijnde de heeren Bultman, Dy't, Biesheuvel, Suidgeest, Ran, 't HoottPruissen, Timmermans, Knaap, Tensen, Verkuijl en Evelein, alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren Van Vuuren, de Breuk en van Reeuwijk. De Voorzitter vrBagt of een der leden bedeukingeu heeft tegen de notulen van 17 Januarij 1884. De heer Kmaap zegt, dat in punt III dier notulen wel staat dat hij. spreker, zich verklaard heeft tegen de voorstel- len der schoolcominissie, maar dat daarbij niet vermeld zijn de redenen waarom hij er zich tegen heeft verklaarden verzoekt dat die redenen hier alsnog zullen worden vermeld, zijnde, volgens schriftelijke opgave van den heer Knaap, de volgende »Ik begrijp den heer Bultman niet, daar Zijn Edele vroe ger tegen twintig gulden en nu zestig gulden zou willen la- ten betalen." vDat gebleken was dat er 214 kinderen in de school aan- wezig waren, volgens opgaaf der bevoegde Commissie dat het scboolgebouw was voor 300 kinderen. Ik niet kan be- grijpen ivat de Raad wil, zou ik het wenschelyk achten om den duim op het laatgat te houden en zal daarom tegen het voorstel moetsu stemmen." De Voorzitter zegt, dat aan het verlangen van den heer Knaap zal worden voldaan. De notulen worden daarop goedgekeurd. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld het volgende a. de provincial bladen van 1884, no. 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 en 9; b. het Koninklijk besluit van 31 January 1884, no. 5, waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit betreifende de heffing van schoolgeld voor meer uitgebreid lager onderwijs c. de uitslag der gehouden aanbestedingen van onderhouds- werken, zijnde als volgt: Scholen en onderwijzerswoningen le perceel, gegund aan A. Langereis, voor 604. 2e idem, idem aan J. Bruijn, 307. idem aan H. Bakker, 833. idem aan J. HuHbos, 287. idem aan J. van den Heuvel, voor 210. III. Aan d« orde is: Reclamatie van J. Pater, in zake de Hondenbi-lastinz en wordi voorgelezon een schrijven van gemeUen Paler, waarhy hy verzoekt dat de aanslag rnoge wor den innetrokketi, onidai hy nog nimmer een hond in zyn bezit heeli sehad. Dc Vuorzitti-r deelt mede, dai bij nnderzo-k aeblefcen is dat deze aanslag abu8ief is gesehied, wy! adressant geen hond heelt grhouden en stelt voor den aanslag oninbaar te verklaren. Dirnovereei komstig wordt beslotrn IV. Word' overgegaan tot de ni'loting van nandeelen in geldleeninaen, om n et 1 July e. k te worden afgelost En ivoideu diens>olgena u tgelont: Geldle-ning An. Is72, twee nandeelen, zijnde de numiuers 19 en 24. Geldleeiiing An. 1&78, Een aandeel, zynde nommer 19. Geldleening Ao. 1879, twee aaudeelen, zijnde de nommers 4 en II. V. Komt aan de orde een voorstel tot in erfpacht n>-men van een gt-deelle grond, ter vc/grooiing van het lerrein voor school no. 10. De Buraemeest r deelt mede, dat Buraemeester en Wet bonders voorslellen om, met het ooa op het te plaatseu hek vo >r de school en woning no. 10, het terrein voor die ge bouwen eenigzin9 te vergrooten en daartoe van den polder noa in erfpacht te vragen een gedeelte grond lang 65 meter, breed 3.70 meter, en alzoo eene oppervlakle van 240 vier- kante tneler; bedoeld terrein zal zich dan evenver uitstrekken als dat der nabij gelegen gebouwen. De heer 't Hooft aeeft in bedenking om op dit voorstel de Commissie voor de Gemeentewerken te hooren. De heer A erkuyl merkt aan dat de huur van diea erond nog al hoog is, en de jaarlijksche erfpacht hierdoor nog a) belangrijk wordt verhoogd. De heer Tensen licht dit toe, en zegt dat, met het o<tg op den welitand en het onder een lijn brengen van het terrein der school met dia van andere gebouwen, Burgemeester en Wethouders gemeend hebben het voorstel te moeten doen. De heer t Hooft zegt dat, indien Burgemeester en Wet houders de zaak hebben onderzocht, hij er niet op staat dat de Commisaie voor de Gemeentewerken worde gehoord. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daar op stonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VI. Is aan de orde: het bestek voor den bijbouw van een lokaal aan de school no. 4. De Voorzitter vraagt hoe de Raad nu wenscht te handelen ten opzigte van het nog aanhangige plan tot bijbouw van een lokaal aan school no. 4, tegen welk plan bedenkingen waren gerezen bij den District-scboolopziener. Omtrent deze zaak volgt een nog al uitgebreide diseussie, waaraan door verschillende leden wordt deelgenomen. De heer Knaap is er tegen om overhaast le handelen, als zijnde nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid om eeu lo kaal bij te bouwen men moet letten op de draagkracht der ingezetenenwellicht is eeu gedeelte van een lokaal af te zonderen voor het onderwys in talen er is rnimte genoeg; de Commissie bevond slechts 214 van de 300 leerlingen. De heer Bultman constateert dat, als de heer Knaap spreekt van eene commissie, die slechts 214 leerlingen heeft bevonden, dat dit niet is geweest de schoolcommissie, maar dat zulks is gezegd door eene Commissie uit den Raad; en dat het cyfer van 214 leerlingen sleehts eens is bevonden by eene byzon- dere gelegenbeid. De heer Verkuijl stemt den heer Bultman toe dat een &ns bevonden cyfer niet kan gelden voor een geheel jaar; het werd toen onderzocht door een lid der schoolcommissie, die het aan de Commissie uit den Raad heeft medegedeeld, en zoo is de Commissie er aan gekomenmaar zelve heeft zy het niet onderzocht. De heer Bultman zegt dat het beta het zelfde is, hoe de commissie er aangekomen is; maar wil alleen constateeren dat het niet voorkomt in een rapport van de schoolcommissie, maar in een rapport van de Raadcommissie De heer Knaap zegt; er moet gewoonlyk 25 percent wor den afgetrokken wegens verzuim, en daar wil spreker mede rekenen. De heer 't Hooft zegt, dat indertyd tot den bybouw van een lokaal is besloten, voor ongeveer f 3000 (vroeger f 2500), en gelooft dat de Raad zedelyk verpligt is daaraan uitvoering te geven. De heer Biesheuvel is daartegen, als de school groot ge noeg is; hij heeft van een lid der schoolcommissie vernomen dat er ruimte genoeg is. De heer Bultman zegt dat zulks niet is gezegd in een ad- vies van de schoolcommissie, Op de opmerking van den beer Biesheuvel, dat toch op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1