1884. Vrijdag, 18 April. Nr. 10. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Aangegeven van 915 April 1884. Opgaven omtrent de Schoolspaarbank te Abbenes. De hooge waarde van gips in den landbonw. 11 AARLEMMERMEEli in het Jaarf 6. J Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKT1E EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. WJiterl{jk Woensdag.) vrroote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. de Heeren Het gras van de dorspwegen heeft bij de op 15 dezer gehouden verpachting opgebragt 158.75, zijnde /7.75 meer dan het vorige jaar. De indeeling van de lotelingen der Nationale Militie, ligting 1884, zal plaats hebben op den 13 Mei a. s. De Veemarkt te Hoofddorp zal worden gehonden op de Donderdagen 24 April en 1 Mei. Gisteren (Donderdag) avond is de herberg van Van Keulen, staande aan den IJweg, afgebrand. Het huis was verzekerd in de Ond-Karspelsche, de inboe- del in de Haarlemsche Assurantie Maatschappij. Den 16 April jl. is te Haarlemmermeer aangehonden een jongenoud 13 jaren, genaamd 1 lendrik Zwarthoofd, die reeds 8 maanden zwervende was. Hij is naar zijne ouders te Haarlem teruggebragt. BURGERLIJKE STAND. GEBORENCornelia, dochter van Trijntje Spaargaren (ongeh.) Johanna Dina, dochter van L. M. den Ouden en A. G. Ides. Johanna, dochter van P. de Ruiter en J. Kroes. Johannes, zoon van A. Smits en J. van Beusekom. Gerrit, zoon van J. van Keulen en L. Vervoorn. Simon, zoon van C. P. v. d. Geest en M. Zwetsloot. Adriana, dochter van J. v. d. Blom en A. Griekspoor. Grietje, dochter van C. Edel en R. Knibbe. Maartje, dochter van II. Kool en G. Bier. Johannis, zoon van C. Houthuizen en C. L. de Looze. Pieter, zoon van C. A. van Eek en E. van Sternbrugge. Nanning Aart, zoon van P. Ouwer- kerk en H. Bokhorst. Jan, zoon vau K. Heeren en J. Elier. Arie, zoon van J. Westdijk en A.M. deVries. Theodorus, zoon van H. van der Haar en M. Spijker. Dirk Johannes, zoon van J. D. Ravensbergen en C. Tanis. Johanna, dochter van D. Bakker en G. Salm. Neeltje, dochter van P. Berk en N. de Bruin. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van H. Broxterman en C. van Bavel. OVERLEDEN: Arigje Verwoerd, oud 64 jaar, wed. van K. Terlouw. Johannes Franeiseus. oud 6 weken, zoon van B. Mittertreiner en J. Patist. Christina Anna Kos, oud 26 jaar, geh. met J. Bijman. Pieter Kalf, oud 30 jaar, wednr. vau J. Treffers. Antje, oud 6 jaar, dochter van C. Willeme en M. Spaargaren. Cornells Johannes, oud 2 maanden, zoon van A. Op de Kelder en E. Huibers. Anna Catharina, oud 2 maanden, dochter van W. Aarts en A M. v. d. Linden. Jacob Dunne- bier, oud 66 jaar, geh. met J. de Boer. Alida, oud 1 maaud, dochter van llendrika van Bakkum.— Maartje, oud 2 jaar, dochter vau J. Godvliet en N. Smit. ONDERTROU WDJ. Bunt met J. van Geilswijk. J. L. Mesman met M. Wezelenburg. GEHUWD: Geene. OvERZIGT DER, WlNST- EN VERLIESREKENING Baten. Rente van belegde gelden85.57 Waardevermeerdering van effecten51.96 Totaal der baten 137.53 Lasten. Rente aan de inleggers toegekend 39.04 Waardevermindering van effecten. 9.35 Totaal der lasten f 48.39 Bedrag der winst 89.14 Bcstemming der winst: Reserve-fonds. Namens het bestuur der Schoolspaarbank te Abbenes N. van Beeuwijk, voorzitter. P. BoekeL, secretaris. Boekjaar 1 883. Aantal inlagen beneden een gulden2670 Idem van 1 lot beneden 10 gulden 26 Idem 10 ioo 2 Idem 100 iQOO 1 Ten bewyze, dat het Friesche fokvee ook in het buiten- land bijzonder gewaardeerd wordt, kan dienen, dat te Rauwerd 8 stuks hokkelingeu zyn verkocht voor de belangrijke som van f 2000. Dit vee is bestemd tot uitvoer naar Amerika. Tydens het in Juni a. s. te houden Landhuishoudkundig Congres, te Amersfoort, zal aldaar ook eene tentooDslelling van pluimgedierte worden gehonden, waarvoor door de af- deeling Amersfoort van het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde, een subsidie van 400 wordt verleend. Bij den landbonwer A. P. van 't Klooster, te Hoogland nabij Amerftoort, zijn bij drie schapen tien lammeren gefokt, en wel by een schaap vier, by de twee anderen elk drie. Uit Kralingen schryft men: Verscheidene veehouders in de omstreken hebben him vee reeds in de weide gebragt, daar de weilanden er uitmuntend bij liggen en er volop gras is. De veestapel geniet eene vol- maakte gezondlieid, en de veehouders albier mogen er zich in verheugen in de laatste vijf jaren geen gevallen van be- smettelyke longziekte onder hun vee gehad te hebben. Het hooi is laag in prijs; er wordt f 13 a 14 per 500 K.G. besteed. Te Rauwerd, gem. Rauwerderhem, zal den 4 Juni a, s., van wege de 6e afd. der Friesche Maatschappij van Land bouw, eene tentoonstelling plaats hebben van paarden, rund- vee, schapen, boter en nagelkaas. Uit Zevenbergen meldt men omtrent den stand der ge- wassen Het winterkoren belooft veel. Het koolzaad vooral, dat hier veel meer dan andere jaren is uitgezaaid, staat prachtig, een gevolg van de flinke prijzen die hiervoor nog te maken zijn, in vergelijking van de andere landbouwproducten. Het pooten van aardappelen is in vollen gang. Oude aardappelen zijn hier nog veel voorhanden, de prijzen zijn zeer laag, zoodat te voorzien is dat een gedeelte hiervan tot beestenvoeder zal worden bestemd. Totaal van het aantal inlagen in 1883 2699 Aantal uitbetalingen aan inleggers33 Tegoed der inleggers aan het begin van 1883 1229.90 Bedrag der inlagen gedurende 1883 322 03B Rente aan de inleggers a 3 pCt39 04 2090.976 186.51 Bedrag der uitbetalingen Tegoed der inleggers a/h einde van 1883 1904.46B Het bedrag van het reserve-fonds is onder No. 134, als inlegger, bij de waarden der Schoolspaarbank gevoegd en bedroeg aan het einde van het boekjaary 406 856 Aantal der in omloop zijnde Spaarbankboekjes aan het einde van het boekjaar: met een bedrag beneden een gulden24 van 1 tot beneden 10 gulden. 57 i-9 100 32 100 1000 3 Totaal der in omloop zijnde spaarboekjes. 116 Een proef te Meppel (Hannover) op goed, 1 meter diep gewenden heigrond, met het opbrengen van veenaarde ter dikte van 2 palm, genomenen daarna met stalmest vermengd, heeft uitstekende mai's en rogge opgeleverd, die als groenvoe- der ingekuild is. Een daarbij liggende akker, even zorgvuldig, maai zonder veenaarde behandeld bragt zoowel in hoeveel- heid als in hoedanigheid minder op. Sinds den Datten nazomer van 1882 lijden vele schapen in de gemeente Leeuwarderadeel aan galziekte. Men had ge- hoopt, dat de droogte van 1883 de kwaal zou doen ophou den, maar zy duurt nog altijd voort en berokkent den land- bouwers niet weinig schade. De grootste grondeigenaar van Amerika is de kolonel Dan. Murphy. Hij bezit 4 millioen morgen gronds in Mexico, 60,000 in Neiada en 23000 in California. Zijn grond in Mexico heeft hij zeer goedkoop gekochthij betaalde er 200,000 dollars voor, dat is 5 cts. (0.12%) per morgen. Op zijn gronden in Caiifornie verbouwt hij koren en die in Nevada zyn uitsluitend aan de veeteelt gewijd. Verleden jaar oogstte hij 55000 zakken tarwe en hy verscheept jaarlijks 6000 stuks vee. Uit den Tielerwaard schryft men De nachtvorst doet in de laatste dagen veel nadeel aan den bloesem van peren, pruimen en kersen. In de weiden is veel gras. De tarwe staat boven verwachting goed. De land- bouwers klagen evenwel over de aanwezigheid van muizen, die het jeugdig groen afeten. Uit Noordwijk wordt berigt, dat eergisteren, door den Heer W. A. Blokhuis. eigenaar van den 2 bectaren grooten asper- getuin Tanah Wangie. de eerste asperges aan Z. M. den Ko- ning gezonden zijn. Zelden ziet men anders dit product vodr de eerste dagen van Mei. De volgende week denkt men dat de Heer B. voor goed aan het steken der asperges zal be- ginnen en tevens met het conserveeren daarvan, in zyne fa- briek van verduurzaamde levens-middelen, waardoor weer, even- als vorige jaren, aan vele handen werk wordt verschaft. Een Nederlander in Amerika schrijft het volgende: „Landbouwers in Nederland, en voornamelijk in Holland's noorderkwartierGy kunt u zelven veel voordeel doen in uw beroep, zonder dat het extra uitgaven van u vordert; maar een weinig meer moeite en aandacht aan uwen veestapel ge wijd, dit kan u vele guldens meer opbrengen. Reeds velen hebben hiervan goede vruchten geplukt, maar het is nog niet genoeg doorgedrongen tot iedere hoeve. Twee naburen in de Vereenigde Staten van N.-Amerika ko- men jaarlijks over om puik fokvee van u te koopen; dus, leg u toe om te weten welke soort van vee zy verlangen, en fokt hiervan zooveel als gy kunt. Indien ge 't niet doet dan raakt ge uitverkocht, eene nadeelige gebeurtenis niet alleen, maar ook groote schande voor u dat ge uw beste vee verkoopt zon der voor de toekomst te zorgen door het aanhouden van zoo veel mogelijk beste kalveren. Dus vrienden, laat u niet ver- schalken door voor uitzinnig kooge prijzen, die soms geboden worden, uw wereldberoemd veeras te laten verloren gaan. In dat geval zouden er na 7 vette jaren 3 maul 7 magere kun- nen volgen. Maar genoeg hierover, ik zoude te ver van mijn doel geraken en te veel ruimte van deze courant vergen. le. 1'laatst uw vee, dat de kenteekenen bezit van en te vens goed melkvee is, en in den srnaak van den Amerikaan valt, in een gevestigd en vertrouwbaar stamboek; dit is eene kleine uitgave, die u overvloed van rente opbrengt. 2e. Het voornaamste. waarover ik wilde schryven, is dit: Schrijft op, hoeveel liter melk iedere koe geeft; dit is zeer ge- makkelijk te doen, nl. door eens per week, b. v. Zaterdag, s morgens en s avonds de melk te meten of te wegen (1 kgr. melk is ten naastenbij 1 liter), en dit met 7 te verme- nigvuldigen, zoo heeft men de opbrengst van 66a week. Ver- volgt men dit en telt aan het einde van het jaar de opbreng- sten van iedere week bij elkaar en deelt deze som door het aantal dagen welke de koe gemolken is, dan heeft men de opbrengst per dag. B. v.„Antje melkkoe, oud 5 jaren, heeft gegeven 4360 liter melk in 270 dagen, dit geeft bijna 17 liter per dag; deze nu is een goede opbrengst. Er zijn koeien, die meer opbrengen, docb men moet tevreden zijn, met eene zooals de door mij genoemde. Deze wijze van opschryven wordt sedert tal van jaren gevolgd door den heer Amersfoordt en anderen. Indien men zulke cijfers kan toonen aan de Amerikanen, dan worden deze koeijen eu haar kalveren gaarne door hen gekocht. Gedurende mijn twee-jarig verblijf in de Vereenigde Staten, ben ik in den landbouw werkzaam geweest, en hoop dit voortaan te blijven doen, en ik heb bovenstaande, ik ge- loof voor u belangrijke, opmerking gemaakt. Ik gevoel mij als Nederlander van geboorte verpligt dit in het publiek mede te deelen, opdat ieder er zijn voordeel mede kunne doen." De wenken van den Amerikean zijn zeker belangryk ge noeg om in overweging te worden genomen, en daarna in practijk gebragt. Tegen het verkoopen van het beste fokvee is meermalen gewaarschuwd en daartegen kan ook niet ge- noeg gewaarschuwd worden, daar de enorm hooge prijzen, die door Duitscbers, Italianen en Amerikanen geboden worden, den landbouwer die op een hooge liuur zital ligt verleiden om datgene af te zetten wat voor hem het meest winst.gevend is, nu en later. Blijft hij zelf geen fokker van het wereldberoemde friesche en hollandsche ras, dan houdt hij ook spoedig op leverancier te zijn voor Duitschland, Italie en Amerika; dat staat vast. Zijn eerste winst zal hem windeijeren leggen instede van schatten aanbrengen. t Is te hopen dat al onze veefokkers in dezen wat verder zullen zien dan hun neus lang is. Men vestigt de aandacht op de groote beteekenis van gips als meat. Gips wordt, naar men meent, nog veel te weinig in den landbouw gebezigd. Het werkt niet slechts zeer dik wijls gunstig in op klaver en andere dergelijke voedergewassen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1