[remeiigde Berigten. maar het is ook een gunstig middel om stalmest te conser- veren, d. i. om er toe mee te werken, dat deze, bij het daga- lijksch toenemen in hoeveelheid en bij min of meer lang liggen, zijne geheele mestkracht behoudt. Voorts kan men van gips alledn, niet zelden met voordeel gebruik maken om den bodem regtstreeks te mesten, en wel als daaraan kort te voren of in het vorige jaar eene rijkelijke hoeveelheid stalmest gegeven werd, als zich^in het algemeen de grond in een goeden krachts- toestand bevindt of tamelijk hnmusachtig is, in welk geval echter, met name by het verbouwen van graanvruchten of wor- telgewassen, eene gelijktijdige bemesting met phosphaten niet mag nagelaten worden. In de provincie Groningen werd verleden jaar de proef ge- nomen om paardeboonen als wintervrucht te verbonwen. In den herfst werden de boonen gepoot, en veel vroeger dan anders waren deze peulvruchten rijp. Thans heeft de Ileer J. Stuurwold, te den Boer, reeds nieuwe aardappelen uit den kouden grond gerooid. Deze werden in Augustus gepoot, en daarna met kaf flink toegedekt. De smaak der aardappelen is uitmuntend en de opbrengst laat niets te wenschen over. In dit geval is de aardappel eveneens een wintergewas. De aankoop van het puikje van ons vee voor het buiten- land neemt steeds grooter verhouding aan. Bij al het vroe ger vermelde komen nu}weder de volgende beriohten het ge- tuigen: „Door den Burggraaf de'. Renneville zijn omstreeks 60 stuks fokvee in de provicnie Friesland opgekooht en in 4 wagens van Leeuwarden naar Bokstel vervoerd, om, nadat aldaar nog zes wagens met^fokvee van Uitrecht zullen aange- komen zijn, met dat vee"in een extra-trein naar Italie te worden afgezonden, ter veredeling van den veestapel aldaar, „Door een landbouwer in de gemeente Rauwerderhem zijn 8 'runderen (jong vee) voor de som van 2000 aan Ameri- kaansche kooplieden verkocht, om naar het „Verre Westen" te worden overgevoerd en daar tot veredeling van het rund- vee by te dragen." Van de stadsweiden~;derf gemeente Deventer zijn door B. en W. openbaar verpacht 213 koeweiden. De totale opbrengst was 13,269, tegenover 9584 in 1883 voor 219 koe weiden. In den tuin van den beer II. M. de Blocq van Scheltinga, te Oranjewoud, staat een rododendrum, getooid met prachtige bloemen; in dezen tijd in het noorden des lands een uiterst zeldzaam verschijnsel. Men scbrijft uit MarnmZooals bekend is, heeft men bij den landbouwstand in de prov. Groningen de oude gewoonte steeds in eere gehouden, om bij gelegenheid van het Paasch- feest op den tweeden Paaschdag eijeren met eenige toespys (meestal krentebrood en rijstebrij) als middagmaal te nuttigen. Dat middagmaal is meestal voor de dienstbaren een wedstryd wie wel de'meeste eijeren} verorberen kan. En dat bij dien edele kampstrijd sommigen zich geducht weren, kan o. a. blij- ken uit het feit, dat een 22-jarig dienstmeisje in deze gemeente op Paaschmaandag niet minder dan 28 gewone kippeneieren opat. De kersen-~enperenboomen staan in de Betuwe volop in bloei en leveren een prachtig gezioht. Tot heden hebben de bloesems weinig van nachtvorsten geleden. Van abnko- zen en perziken heeft zich meestal de vrucht reeds gezet. Een Duitsch landbouwblad (de Landic. Thierzeitung) geeft de volgende middelen aan de hand om te voorkomen dat de ionge biggen door de zeug worden opgegeten. Vooreerts moet men de pasgeboren diertjes de boektanden uittrekken, daar deze dikwijls zoo digt bij elkander zitten, dat zij het moeder- varken bij het zuigen hevige pijn veroorzaken en daardoor woe- dend maken. Als tweede middel geeft het blad aan de hand den snuit der zeug en de jonge biggen met jenever te be- strijken de lucht daarvan staat het dier tegen en als de biggen slechts een paar malen gezogen hebben, loopen zij geen het minste gevaar meer. In de derde plaats is het goed het moedervarken onmiddellijk na de geboorte der biggen een tinc- tuur in het oor te gieten, dat uit 1 a 3 deelen opium en 10 a 20 deelen kamferspiritus bestaat; daardoor wordt het dier slaperig en niet weder goed wakker voordat de biggen behoorlijk zuigen kunnen en dus veilig zijn. Onlangs bevatten de bladen de mededeeling uit Friesland, dat men daar er in geslaagd was een konijnenras te verkrijgen door paring van konijnen met in 't wild loopende hazen, van welke kruising men voordeelige uitkomsten verwachlte, door- dien deze afstammelingen als hazen in den handel konden worden gebragt. Van bevoegde zijde merkt men ons op, dat men dan in Friesland niet veel gehoord schijnt te hebben van de aanfokking van reuzen konijnen, en in het algemeen ook van de natuurljjke historie der dieren. Immers, om groote konijnen aan te tokken behoeft men geen toevlugt te nemen om konijnen met hazen te kruisen; de raskonijnen, zoo als die uit de Ardennen. uit Frankrijk en ook uit Engeland uit de omstreken van Yarmouth geimpovteerd worden, zijn reeds grooter en zwaarder dan hazen. In de raskonijnenfokkerij van de iirma Clerkx, op het Loo, onder Apeldoorn, kan men konijnen zien grooter en zwaarder dan hazen; eene zwaarte van 1012 halve kilos is geen zeldzaamheid bij volwassen daar aanwezige renzenkonijuen, wanneer zy ongeveer 14 dagen met graan en brood bij het gewoon voeder gemest worden. Wat overigens pariug van konijnen met hazen aangaat, het is een fictie dat daaruit een ras zou ontstaandeze soort blijft tot een geslacht beperkt, gelijk men bij verschillende ongelijksoortige paringen kan opmerken. Trouwens, waarzou hetD ook heen als de natuur hier niet tusschen in trad welk een mengelmoes van dieren zou er ontstaan Bovendien kan, door telkens konijnen met hazen te kruisen, ook geen voordeel worden verkregen; hazen werpen in den regel slechts twee jongen, terwijl raskonijnen 10, soms 12 en meer jongen werpen. Dat overigens de aard van den haas bij de paring met konijnen van invloed is, zal wel door nie- mand ontkend worden. Een Duitsch blad, aan den landbouw gewijd, geeft een paar raadgevingen aan de hand, die ook ten onzent wel de aan- dacht verdienen. De eerste behelst het verbouwen van eenige hennipplanten tusschen de velden of bedden met kool of nog beter een geheele rij van die planten rondom, als middel tegen de rupsen. Dit middel is wel is waar reeds dikwijls aange- raden, maar de wijze waarop het hier ter aanwending wordt aanbevolen, kan nieuw genoemd worden. De berigtgever wil er nl. de vlinders der rups mede vangendeze zouden nl. in den bloeitijd der hennip in menigte er op af komen, dan door de bedwelmende reuk, die de hennip bezit, verdoofd worden en of in de planten blijven hangen of ook wel op den grond vallen, waar zij dan des avonds na zonsondergang bijeenver- zameld of doodgetrapt kunnen worden. Verder houden ook de rondom staande en digt ineengegoeide hennipplanten het in- dringen van rupsen van naburige velden tegen. De tweede raad is het verbouwen van zonnebloemen tusschen de mangelwortels en suikerbieten, en wel in de rijen van deze wortela op ongeveer 1V2 afstand een plant (die zaadkorrels in een gaatje te leggen en later de overtollige plantjes weg- neraen). Men weet dat de zonnebloempitten een voortreffelijke olie en uitmuntende veevoederkoeken opleveren. De geringe schaduw, die de reuzenplanten opleveren, zou zelfs de man- gelwortel planten ten goede komen. De luchtzuiverende eigen- schap van zonnebloemplanten i3 mede algemeen bekend. Bij de beraadslaging over het voorstel van de wet tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee, vroeg de heer Buma vooraf het woord. Hij verklaarde de Regering in het onderzoek in deze niet te willen bemoeilijken en trekt dus zijn voorstel in, doch stelde daarom de volgende motie voor „De Kamer spreekt den vvensch uit, dat vanwege de Re gering omtrent de mogelijkheid der droogmaking van de Zui- der- en de Lauwerzee een onderzoek worde ingesteld. De voorzitter stelt voor nader over deze motie te beraad- slagen. v De heer van der Feltz zegt, dat de Kamer op de discussie over het onderwerp is voorbereid, en stelt voor dadelijk over te gaan tot de behandeling. De heer van Kerkwijk: en tot de begrafenis. De heer^Buma verdedigt uitstel der discussie. Het voorstel van den heer van der Feltz wordt bierop aan- genomen met 42 tegen 23 stemmen. De motie komt thans in behandeling. De heer Buma wijst op 't groot nationaal belang der af sluiting en drooglegging der Zuiderzee, llij wil het werk daarom ook van staatswege doen uitvoeren. Hij wijst op de noodza- kelijkheid van het werk, door het tegengaan van de gevaren, waarmede de stortvloeden in de Zuiderzee ons land bedreig- den. De wenschelijkheid van 't werk aantoonende, zegt hij dat er 500,000 hektaren grond, een oppervlakte van twee pro- vincien des Rijks, zouden worden verkregen, waardoor de na- tionale rijkdom belangrijk zou toenemen. De afsluiting ook van de Lauwerzee zou voor de afneming en scheepvaart zeer nuttig zijn. Door niemand is de mogelijkheid van het werk nog betwist reeds werd dan ook ten wetsontwerp daartoe aangeboden, doch men achtte toen eerst een onderzoek noodig, dat spre- ker nu wil doen instellen. Hij vraagt ten slotte of de Rege ring bereid is het gewenschte onderzoek in te stellen. De Minister van Waterstaat verklaart zich met het denk- beeld van den heer Buma zeer ingenomen, maar hij zou tbans on»aarne tot de verwezenlijking durven ndviseeren by den on- gunstigen financieelen toestand. lets anders ware het als men de zekerheid had dat op de in te dijken duizenden hectaren zand, eenige hectaren goudzand zullen worden gevonden. De heer Buma wil na ,s Min. verklaring zijne motie niet handhaven, maar hoopt dat de Regering binnen eenige jaren een voorstel zal doen. De discussie wordt gesloten. Vrijdag heeft de zee weer een groot offer geeischt. Het stoomschip Daniel Steinmann, varende van Amsterdam naar New-York is den 3den April, op twintig mijlen afstands van Halifax, op de Amerikaansche kust gezonken. Aan boord bevoDden zich 124 personen, waaronder negentig passagiers en 34 man bemanning. Er zijn slechts negen personen gered, 3 passagiers en 6 man der bemanning, waaronder de kapi- tein. Het was onmogelijk gemeenschap met het schip te on- derhouden, tengevolge vau de onstuimige zee. Te Amsterdam heeft een geval van opligting plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid getuigt: Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij ongeluk met zijne qneue een grooten spiegel in, de eige- naar van het cafe' komt tot hem, en verzoekt hem de schade ten bedrage van honderd gulden te voldoen, waartoe de heer terstond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld met by zich, maar zal het gaan halen, en biedt aan, zijn horloge en ket- ting in pand te geven. De persoon, met wien hij gespee i heeft, verklaart in staat te zijn hem het benoodigde geld te leenen, dat de ander met veel verontschuldigingen en betui- gingen van dankbaarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal terstond de zaak uit de wereld maken, als de kuffiehuishouder maar geld terug heeft van een bankbiljet van duizend gulden. Deze, in zyn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziet ver- goed, geeft 900 terug, en schenkt den heeren een glas wit ten port. Na eenigeD tijd gaan de heeren weg. Het bankbil jet is valschdat had de kotfiehuishouder in zyn blydschap zoo gaauw niet bemerkt. Schade: een gebroken spiegel en /"900. De grootste spillen, waarom het poliiieke raderwerk draait, schijnen naar rust te verlangen. Von Bismarck wil eenige baanljes cadeau doen Gladstone wordt hetvoornemen toegeschreven van zijn ambtelyke loopbaan vaarwel te willen zeggen en uit Weenen komen de geruchten, dat Graaf Taaffe, eerste Minister, ook denkt af te treden en er zouden zelfs al ouderhandelingen zyn aangeknoopt met een opvolger. Taaffe was en bleef tot dusverre 's Keizers vriend en ver- trouweling, met hoeveel mooijelijkheden hij in de Regering ook had te kampen en hoeveel klippen hij ook te vermijden had om niet 's Keizers gunst te verliezen. Van het begin af, dat hij aan de Reegering kwam, was zijndevies: verzoening der verschillende rassen, die onder den schepter der Habsburgers veereenigd zijn. Hij heeft zijn doel echter niet bereikt. Zijn opvolger zal dus wel handen vol werk hebben, om datgene te bewerkstelligen wat Taaffe niet heeft kunnen doen. Uit St. Petersburg wordt aan de Kolnische Zeitung gerueld, dat Graaf Tolstoi zijn ontslag zal nemen als Minister van binnenlandsche Zaken. Ook is er sprake van, dat de Keizer, zoodra de troonopvolger meerderjarig zal zijn verklaard, hetgeen op 18 Mei zal plaats hebben, eene reis zou onder- nemen door de Oostzeeprovincien, de noordelijke provincien met Archangel, en Polen. Naar aanleiding van het bezoek der Koningin van Tahiti, verhalen Parijsche bladen de volgende anecdote: In 1840 keerde de Hertog van Joinville te Parijs terug van een reis om de wereld. Bij het uitdeelen der geschenken die hij medebragtzei hij tot zijn zuster Prinses Marie: „Ik heb voor u, lieve, het volledig costuum vau een Australische Vorslin." Odaarin zal ik mij op het eerstvolgende bal-masqu^ vertoonen," was het verheugde autwoord. Glimlachend haalde de Prins een halsnoer en twee arm- banden van schelpen voor den dag. Di Prinses vond die al- lerliefst en vroeg naar „het andere." „Welk andere?" „Wel, het costuum!" „Dat is alles 1" was het antwoord, en de Prinses gaf toen haar plan, om dit costuum op het bal-masque te dragen, maar op. De Soudaneezen moeten zeer bang zijn voor de tele- graaf, die zij weten dat alle berigten overbrengt. Zij ver- beelden zich, dat de draden alles hooren wat in hunne nabij- heid gezegd wordt, en zij gaan altijd, als zjj elkander iets in vertrouwen te zeggen hebben, op eenigen afstand van de te- legraafpalen. Ter kenschetsing van een deel van den Russischen adel kan het feit strekken, dat een adellijke club te Kieff, met 264 leden, in het afgeloopen jaar ruim 40.000 roebel aan speelkaarten uitgaf. Voor zes jaren werd ongeveer 17,000 roebel aan kaarten besteed. En voor tijdschriftendag- en weekbladen geeft deze club slechts 864 roebel per jaar uit. Onlangs maakten ook wij melding van een plan der leerlingen 5de klasse der Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen, om aan een hunner makkers, die voor de nationale militie een dienstpligtig nummer heeft getrokken en niet bij magte was orn een dienstvervanger te koopende noodige gelden daartoe te verzamelen. Dit plan is boven verwachting geslaagd. Veel meer dan voor een nommerver- wisselaar noodig is, hebben de jorigelieden door hunne soiree, waarbij oud en jong zich kostelijk vermaakten, bijeengebragt, zoodat zij nog in staat zijn een niet onaanzienlijk sommetje voor een ander liefdadig doel af te staan. Het is in Amerika niet onvoordeelig een predikant van naam te zijn. De heer Beecher b. v. ontvangt dit jaar een bezoldiging van 60,000 en Dr. Talmage ontvangt 36,000. Te Besenburen, in het Zwitsersch kanton Aargau, heeft men eene petroleumbrom ontdekt. De inwoners bemerkten dat op het water aardolie, welke al de eigenschappen van petroleum had, dreef. Zij schepten de olie af, en lieten ze eenigen tijd staan in vaten en roemen nu de qualiteit er van. Van andere dorpen stroomen velen toe om de wonderbron te zien. In onzen tijd van exaraens voor allerlei vakken en ambten, is een Amerikaansch brein op den inval gekomen om een examen voor den huwelijken staat in te stellen. Er moet te New-York een Harmonical Association onder bestuur van den Heer Andrew Jackson Davis, bestaan, welke zich ten doel stelt te bewerken, dat alien, die zich in het huwelyk begeven willen, bij de wet verpligt zullen zijn zich eerst aan het onderzoek van een staats commissi van mannen en vrouwen te onderwerpen, welke commissie dan, na een genees- en zielkundig onderzoek, over hun geschikt- of ongeschikt- heid voor het huwelijk moet. oordeelen. Davis beweert, dat op deze wijze de ongelukkige huwelij ken, en daarmede een menigte kwaad en verdriet de wereld uit zou wezen. Uit Weenen wordt gemeld dat volgens berichten uit Konstantinopel de gezondheidstoesland van den Sultan op ernstige wijze achteruit gaat en hij langzamerhand krankzin- nig wordt. Uit Thanhou (West-Tonkin) is barigt ontvangen, dat weer vijf Fransche zendelingen met dertig hunner leerlingen zijn vermoord. Te Mayari, op het eiland Cuba, is dezer dagen een negerin overleden die honderd drie en dertig jaren oud was en tot het laatst toe in het bezit van al haar vermogens bleef. Een treuvige moord is te Villers in het Fransche de- partement Cher, gepleegd. Daar is een 7 8jarige vrouw ver moord door haar zoon en hare schoondochter, die haar geld en goed magtig wilden worden. Zij doodden de oude vrouw met een snoeimesen wierpen haar lijk in een vyver te Villequiers. Op een zeker niet schriele boerenbruiloft in het Prui- siscbe dorp Snellow werd door de feestvierenden het volgende gegeten en gedronken: een geheele os, 2 varkens, 8 kalveren, 16^ ganzen, 8 centenaars tarwemeel, 100 flesschen wijn, 24 achtel beiersch bier, 8 </2 ton bruin bier en 16 liters cognac. Dat het spreekwoord ,,stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt" een wijs woord is, heeft een ingezetene van Breda tot zijne groote schade dezer dagen ondervonden. Den avond voordat de diefstal aan het postkantoor aldaar plaats vond, ontving bedoelde heer een kennisgeving om een aangeteekenden brief van het postkantoor af te halen. Hy stelde dit echter tot den volgenden morgen uit, en vernam

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2