Haarlefflfflemeer-Polfler. 1884. Vrijdag, 25 April. Nr. 17. V A A AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaar gang. mmm Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. IA A It L E ERMEE Prys van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX IJOVGA C0., te Amsterdam. literl{jll Woensdttg.) uroote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Tot tijdelijk Opzigter, belast met bet opnemen van water- bergingsslooten in den Haarlemmermeerpolder, zijn door Dijk- graaf en Heemraden van dien polder benoemd de Heeren: A. van den Heuvel Jz., te Haarlemmermeer, J. Alders,Haarlem. P. JdngHaarlem, en S. G. VliekeAmsterdam. In de geldleening, groot 185.000.—ten laste van den Haarlemmermeerpolder, zijn de volgende vijf nummers uitge- loot: Nrs. 21, 46, 109, 110 en 149; waarvau de aflossing zal gesehiedeu den 1 Januarij 1885. Naar men verneemt heeft de heer Mr. J. P. Amersfoordt, tengevolge van ongesteldheid, bedankt voor de betrekkingen die hij bekleedde in de besluren van den Haarlemmermeer polder en Eijnland. Indien Z.Ed, h t fc mag belevenzal de heer J. van Vuuren op den 5 Mei a. s., 25 jaren lid van den Raad der gemeente Haarlemmermeer zijn geweest, waarvan 23 \/2 jaren als wet- bouder. Naar aanleiding van het koude weer, was de aanvoer ter markt le Hoofddorp op 24 dezer minder dan men verwacht had. In den nacht van 21 op 22 dezer zijn, ten nadeele van Jansen, nabij den Lijnden, eenige kippen ont- vreemd. De dader, Leendert Gedaan, ond 20 jaren, wonende aan den Spaarnwouderweg, is aangehouden en gesteld ter beschik- king van den Officier van Justitie. De kippen, die verkocht waren, zijn opgespoord. In den Houtrakpolder is gisterennacht de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer Kanip, tot den grond toe afgebrand. Negen paarden en drie koeijen kvvamen in de vlammen ora. Diugsdag jl. geraakle te Hoofddorp bet lemoen van een driewielde kar los, waardoor de kar in de boofdvaart liep. De opzittende 2 a 3 persouen, sprongen er bij tyds af, en het paard werd spoedig gegrepen. Natuurlijk ontbrak het niet aan belangstellenden en toe- schouwers. Naar men zegt, is deze week bij den landbouwer A- van der Maarlte Nieuw-Vennep een rund gestorven ten gevolge van de koude. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Haarlemmermeerzal op Donderdag dec len Mei 1884, des avonds ten 5 uur, ten hiiize van den heer Kamp, te Hoofd- i orp, eene Aergadering houden, waarvan het volgende zal worden behandeld. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Uitreiking van prijzen, behaald op de tentoonstelling te Gonda. 3. oorstellen van t Bestuur. 4. Aangifte voor de Interna tionale Landbouwteritoonstelling. o. Verloting om nict onder de aanwezige Leden. Agenda, voor de Vergadering van den Gemseuteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 1 Mei 1884, des voormiddags ten tien ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. - 2. Aanbieding van het verslag omtrent dcu toestand der Gemeente over 1883. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van den heer T. C. Los. 4. Yerzoek van P. Bier, om heesters te mogen plar.ten op koopgraven. 5. Bestek voor de vergrooting van school no. 4. 6. Bestek voor een barenhuis op de be- graafplaats te Nieuw-Vennep, en voor het ophoogen dier be- graafplaats. 7. Verzoek van D. L. J. Gehring, om eervol ontslag als onderwijzer aan school no. I. 8. Verzoek van II. J. Silvestre, om eervol ontslag als onderwijzer aan school no. 5. 9. Benoeming van een onderwijzer voor school no. 3. (Voordragt nog niet vastgesteld.) 1 0. Idem voor school no. 10, (voordragt nog niet vastgesteld.) 11. Idem voor school no. I, (voordragt nog niet vastgesteld.) 12. Idem voor school no. 4, (voordragt nog niet vastgesteld.) 13. Be noeming eener Commissie vaor de loting, enz. der schutter- pligtigen. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 16—22 April 1884. GEBOREN: Matinus, zoon van J. Kool en A. Camfferman. Marinus Johannes, zoon van C. van Egmond en M. van Kerkhof. ieuntje, dochter van M. in 't Veld en C. Oosthoek. Jacob, zoon van G. Wilderom en M. Verweij. Adriaan, zoon van D. llaster en M. van der Knijff. Cornells, zoon van G. de Ridder en J. Kastelijn. Johannes Jozephus, zoon van J. J. Blokker en C. C. Nieuwland.Apolonia, dochter van J.J. Jansen en A. Persoon. Heiltje, dochter van C. Siegers en A. v. d. Berg. Wilhelmus, zoon van A. Jonker en M. C. Mesrnau. Johannes Hendrik, zoon van A. de Wilde en G. Tanis. Hilietje, dochter van C. van Iperen en M. v. d. Ilengst. Antonius, zoon van P. Kaptijn en M. Romijn. Willem, zoon van D. Mesman en E. Langelaan. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van K. Grootewal en C. J. A. van Schagen. OVERLEDEN: Cornelia Johannes, oud 6 maanden, zoon van J. v. d. Laan en J. Knor. Maria, oud 3 maanden, dochter van Cornelia Stander. Johannes, oud 6 dagcn, zoon van C. Hout- huizen en C. L. de Looze. Albert, oud 5 jaren, zoon van R. v. d. Rliee en A. Koper. Cornelis, oud 4 maanden, zoon van JHette en L. M. Coenradie. Johannes Nouwens, oud 70jaar, gch. met 0. de Wit. Wirkske Va;i de Koppel, oud 68 jaar, geh. met l.Dekker. Johannes, oud 8 jaar, zoon van J. Blokker en J. Varkevisser. ONDERTROUWD: M. Zandbergen met S. Braakman (wed.) C. v. d. Riet met J. Zandbergen. P. van Staveren met C. v. d. Helm. GEHUWD: Geene. Bij Kon. besluit van 5 April 1884 no. 2 is aan H. C. M. Ebbinge Wubben, geboren Eskes, W. P. Eskes, G. W. Eskes en P. E. Eskes, de eerstgenoemde te Viies, de laatstgenoemde drie te Amsterdam, concessie verleend tot indyken en droog- makeu van een deel der Westeinder plassen, gemeente Aalsmeer. Het Uitvoerend Comite van de Internaliouale Landbouw- Tentoonstelling, beeft aan den heer J. II. De Bussy, Rokin 60, te Amsterdam, de concessie verleend tot het nitgeven van Agricultura, officieel tijdblad van de Internationale Landbouw- Tentoonstelling 18 84, te Amsterdam. De hoofdredactie van dit bled zal worden waargenomen door den heer Dr. L. Mulder, boofdredacleur van de Land bouw Courant, die zicb, om het blad in allc opzigten belan- lijk te doen zijn, en het eeDe blijvende waarde te geveu, van den steuu van binnen- en buitenlandsche specialiteiten op land- bouwkundig terrein heeft verzekerd. Ofschoon de nederlandsche taal in dit bind den boofdtoon zal voeren, worden evenwel andere lalen niet ui'gesloten. Bovendien zullen mededeelingen van verschillenden aard worden opgenomen, waaronder ook dezulktn, die voor den vreemde- ling, welke de stall, de tentooustelling en ons land bezoekt, von waarde zijn. Allc officieele mededeelingen, ook de lijst van de bekroo- ningen, zullen door bet Uitvoerend Comite uitsluitend bet eerst aan dit blad worden verstrekt. Het eerste rummer zal zoo spoedig mogelijk, waarschijn- lijk rerds in de maand Mei, het liclit zien; het tweede en het derde met eene maand lusschenruimte. Verder zal tijdens de Tentoonstelling dagelijks een nomtner uitkomen, hetwelk 0- k op het Tentoonstellingsterrein afzonderlyk verkrijgbaar zal worden gesteld. HoofJredacteur en uitgever zullen gewis niet blijven be- neden hetgren zij in bet prospectus toezeggen, cn wij bevelen in dat vertrouwen Agricultura reeds nu aan; te meer daar de prijs er van slecl ts 2.50 bedraagt. Waarscbijn'ijk als protest tegen overdreven toepassing van de afinakingsmetho.le, cleelt de N. Schied. Ct. raede, dat van den beer A. van der Burg te Schiedam, negen en negentig sluks sfgemaakt zijn, waarran gebleken is dat niet een enkel beest ziek was. Na de vroegtijdige lenteberigten komen nu, in den eigen- lijken lentetijd, mededeelingen van winterverscbijnselen. Zoo heeft het voor eenige ^agen te Frankfort gesneeuwd en drceg het jonge groen hij de „bloesemsneeuw" nog een laag van het echto witte winterkleed. le Dusseldorp had men dezer dagen kunstmatige vorst, naar de Dusseld. Anzeiger verhaalt. Daar was nl. een schip aangekomen met eene ontzaglijke hoeveelheid ijs uit Noor- wegen, dat daar gelost werd, en die koude lading, waarmee men dagen lang bezig was, had de haven in den omtrek van het schip doen bevriezen, zoodat de jeugd er zich met giyden en schaatsenrijden kon vermaken. Door hoofdingelanden van de Beemster is besloten tot het oprigten van een derde stoomgemaal. Uit Arnhem meldt men het volgende land- en tuinberigt De toestand van den veestapel is zeer bevredigend. De prij zen vooral die van het guste vee, zijn zeer hoog. Zy, die tot pi. m. 600 y2 kilo's kunoen geweid worden, tins de puike waar, bcloopen 27 a 28 cents. Het vette vee is naar even- redigheid niet zoo hoog en geldt tot 40 cents. Nvchtere kal- veren zyn iets in prijs gedaald, doch waren tot heden zeer pTijshoudend. De meesten werden tegen ongeveer f 20 per stuk verkocht. Melk en dragtig vee blijft steeds vast in prijs, daar er weinig handel in bestaat. Invoer kan niet dan met dispensatie gesehiedeu, terwijl uitvoer niet is gcwild. De paardenhandel is vrij levendig. Luxe-paarden gelden van f 600 tot f 800. Varkens, voornamelijk de vette, zijn iets williger en kosten van 36 tot 44 cent per kilo, wat een bijzondere lage prijs kan genoemd worden. De keuenhandel is bedaard. Die van omstrceks 6 weken worden voor 5 tot 8 vnn de hand geztt. De schapenscheerderij begint een aanvang te ncmen en belooft een goed beslag. De handel daarin is vrij levendig. Knollen, mangelen en suikerpeeen waren goed voorhanden, doch zyn lhans nagenoeg verbruikt. De hoogland- sehe boeren komen thans met de bijen naar het rijswaarden- bout, en wegens de vele bloesems hoopt men een goeden oogst te verkrijgen, Ann den Raad van Amsterdam is door B. en W. voorge- steld een som van f 1000 toe te staan aan de commissie voor de in Augustus en September te houden Internationale Land- bouwtentoonstelling te Amsterdam, tot het uitloven van e'dn of twee eereprijzen van gemeentewege. Op de Klundersche paardenmarkt was dit jaar geen enkel paard aan de lijn. Te Beerta zijn twee lammeren geboren, elk van een ander schaap, waarvan het eene twee koppen heeft, die uitwendig veel overeenkomst hebben met den kop van een zeehond. Het dier bezit het gewone getal oogen en ooreu, doch heeft twee bekken, twee tongen en twee neuzen. De stand der tanden verschilt veel van dien bij een gewoon lam. Bij het andere lam is de onderkank ongeveer een halve centimeter langer dan de bovenkaak, zoodat, zoo het was blijven leveu, het nooit in staat zou zijn geweest om het gras van den grond te scheuren. De heer Koster, veearts te Beerta, is van plan ze voor den bezitter, N. Kampion, naar Utrecht op te zenden. Uit Beize meldt men het volgende: „Die in tyd van nood zich zelve weet te redden, heeft dikwijls veel gewonnen." Zoo ging het ook de vrouw van een arbeider aidaar 't Mensch bezat een scliaap, dat twee lammeren ter wereld bragt; het moederscbaap werd ziek en kon daardoor de lammertjes niet voldoende zoogen, zoodat deze gebrek begonnen te lyden. Nu ging men bij de buren om melk voor de kleinen te verkrijgen, maar overal werd vruchteloos aangeklopt, zoodat de diertjes wel den hoDgerdood zouden hebben moeten sterven, indien riiet de vrouw op het denkbeeld was gekomen, om ze aan hare eigene borsten te laven. Hieraan werden de jeugdige woldragers zoo gewoon, dat, zoo de vrovw maar neerhurkte, ze dadslijk in vollen draf kwamen aanhuppelen en zoo natuur lijk zoogdeu a'sof 't hun eigen moeder was. Na eenigen tijd werd het kranke moederschaap weder gezond en konden ook de lammeren hun natuurlyk voedse! weder bekomen. De landbouwer J. E. de boer te Witten heeft een rarken, dat in 11 maanden 39 jongen ter wereld heeft gebragt. In de noordelijke provincien zijn nog onzaglyke hoeveelhe- den aardappeb n voorhanden. Er wordt weinig of niets omge- zet cn tie prijzen zijn ongehoord laag. Fabrieksaardappelen worden voor 3 5, zelfs voor 2 5 cts. per hectoliter verkocht. Op de tentoonslelling van stieren vanwege het genoolschap van Nijverheid in Groningen, te Scheemda gehouden, is de eereprijs bebaald door den Heer G. H. Jager, te Delden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1