Umwik Berigten. - 66 - 0 de 2de prys door den stier van den Heer P. Buseman, te Scheemda, en de 3de prijs door den atier van den Heer P. Vinckers, te Westerlee. De vorat van den nacht van 17 op 18 April heeft in de meeste gedeelten dea lands aan de verwachting van zeer vele landbouwera den bodem ingeslagen. De slooten waren met cene vrij stevige ijskorat bedekt. Vele stukken land, waarop de vroege aardappelen reeda in rijen boven kwamen kijken, zijn nu zwart; de rogge heeft eveneens zeer zwaar geleden. De vruchtboomen, waarvan een groot getal met de heerlijk- ste bloesems prijkte, schijnen na dit vriezen „de fleur" ver- loren te hebben. Overigena staat de tanve uitmuntend en het gras overal overvloedig. Oude aardappelen, waarvan de hoe- veelheid niet te schatten is, worden a tout prix van de hand gedaan. Hier en daar vertoont zich de kalverziekte weder, die reeda op 66ne boerderij 9 slagtoffers maakte. Door de afdeeling ..Langedijk" der Holl. Maatachappij van Landbouw, zal eene verzameling van alle de, aan den Lan gedijk, verbouwd wordende groenten, ingezonden worden op de aanstaande Internationale Landbouw-tentoonstelling te Am sterdam. De noodige plaataruimte is reeds bij de commissie aangevraagd. Wy achten dit een zeer goed deukbeeld, wel waardig dat het ook uit andere streken van ons land, waar de warmoe- zierderij op groote schaal gedreven wordt, zooala in 't West- land, Beverwyk, Hillegom, Zwyndrecht, de Beemster, Hoelof- arendsveen, enz. nagevolgd werd. *t Is een uitmuntende gelegenheid om onze heerlijke en voor- treffelijke groentesoorten onder de oogen der talryke bezoe- kers uit het buitenland te brengen en hun aandacht daarop te vestigen. Blijkens het verslag van het NoordAmerikaansch landbouw- departement voor de maand April, bedroeg de uitgestrektheid grond welke met wintergraan is bebouwd, 2,640 000 acres, dat is 5 pCt. meer dan in 1883. De oogst belooft goed te zijn. De was ia middelmatig. Het aantal met rogge bebouwde akkers is bijna gelijk aan dat in 1883. Het in 1883 opgerigte stoomgemaal in den Oosterwolder- polder (Gelderland) heeft reeds goede diensten bewezen. De uitgestrekte landerijen, die in den regel om dezen tyd van t jaar onder water staan, zyn, niettegenstaande ze dezen winter tweemaal overstroomd zyn door het zeewater, geheel droog. In jaren hebben de weilanden zoo vroegtijdig niet zoo guc- stig gestaan ala ihans; vele landbouwera hebben reeds vee in de weide. De nieuw aangelegde straatweg heeft zich bij de laatste overstroomingen goed gehouden; de daaraan toegebragte scbade ia nagenoeg hersteld. Een schaap van den landbouwej Joh. de Vries, te Tietjerk, had 5 jongan ter wereld gebragt. Het dier was evenwel niet bij magte hun alien de noodige melk te verschaffeii. Daarom liet men twee lammeren bij eene koe zuigen, in de hoop hen daardoor in het leven te zullen houden. De proef gelukt tot nu toe uitatekendde vijf lammeren zieo er flink en gezond uit. Door T. van Batenburg, tuinmau bij Mevr. van Dalen, te Bennekom, werden Zaterdag jl. de eerate nieuwe aardappelen aan Z. M. den Koning toegezonden. Door de hevige nachtvorsten zijn in de Betuwe de kruia- bessen, die aldaar een grooten tak van handel met Engeland uitmaken, grootendeels bevroren. Ook vreest men, dat de ker- senoogat daardoor voor het grootste gedeelte mislukt zal zijn. De heer J. de J., te Doniaga (Fr.), is in 't bezit van een schaap met een houten poot. Beeds langer dan een jaar staat en loopt dit dier op zijn „kunstbeen" evenals of 't een gewone poot ware. Zeker is dit wel iets zeer zeldzaaraa onder de rubriek ,,dieren-curiositeiten." Door het eten van „Aconitum Napellus", een vergifiig voor- jaars gewas, zyn in 't noord-oostelijk gedeelte van Friesland verscheidene schapen geatorven. Ieder veehouder zij dus op zyn hoede. In hoeverre een zuivere atmosfeer, dus gezonde, zuivere lucht, in koestallen invloed uitoefento. a. op de melkopbrengst is zoo deelt de D. AUg. Zt. fur Landwirthe mede door cijfers aangetoond in een statistiek der melkkuur-inrig- ting te Frankfort. In de uitmuntend ingerigte stallen, waar 80 stnks Schweizer koeijen gehouden en bijzonder goed ge- voed worden, werd in 1879 een ventilatie-inrigting aange- hragt. Hoewel in de voedering van het vee niet de minste verandering kwam, verkreeg men toch in 1880, '81 tn '82 per jaar en per atuk vee 48 liter melk meer dan in de drie voorgaande jaren (3705 en 4186 liter melk gemiddeld per jaar van iedere koe). Het blad voegt hierbijDit geldelijk voordeel, door betere ventilatie verkregen, kan alleen reeds ala aansporing voor onze landbouwera dienen, om voor voldoende friasche lucht in de stallen te zorgen. Bovendien worden daardoor verachillende soorten van ziektekiemen onschadelijk gemaakt, worden de dieren in een gezonde lucht krachtiger en daardoor minder vatbaar voor ziekteo van allerlei aard, zoodat zij er beter weerstand tegen kunnen bieden, terwijl eindelijk ook de melk van koeijen in zulke stallen vrij is van onaangename geu- ren en veel gezonder in het gebruik dan andere. 1 rof. Reclam, de bekende beoefenaar der gezondsheidsleer, wil zelfs koeijen, die voor zwakke of zieke personen melk moeten leye- ren, dagelijks laten wandelenZoo ver zijn we nog wel niet, maar voor gezonde lucht in de stallen was toch ligt zorg te dragen. De Veroeniging: 1:1 ct Nederlandsche Rundvee-Stamboek zal op Woensdag 7 Mei e. k des voormiddags ten tien uur, in Let hotel „Krasnapolsky", Warmoesstraat te Amsterdam, hare algemeene vergadering houden. De voornaamste punten ter behandeling zijn: Verslag van den staat enz. der Vereeniging. Rekening en verantwoording over 1883, waaruit blijkt, dat de dienst 1883 een batig slot van/ 1310.82 heeft opge- leverd. Begrooting voor 1884. Het Bestuur zal mededeelingen doen Omtrent de uilgaaf van het Stamboek in verschillende talen. Omtrent eene briefwisseling met het Bestuur der „Kolstein Breeders Association" in Amerika. Voorts zullen in deze vergadering de concept-bepalingen omtrent het houden der Stamboeken en inschrijven van vee behandeld worden, en de vraag: ,,Of Vereenigingen van per sonen, lid zijnde, op nanm der Vereeniging ook vee van niet- leden dezer Vereeniging kunnen doen inschrijven", besproken worden. Zij strekt verder tot verkiezing van Commissarissen. Aftredenden zijn: de heeren J. Breebaart Kz. en W. Siuis. (De laatstgenoemde niet herkiesbaar, volgens art. 9 der Sta- tuten). Ook zal in de vacature door het bedanken van den heer H D. S. Hasselman te Zoelen, voorzien worden. Naar men nu weder meldt zullen HH. MM. de Konirg en de Koningiu toch den 20 Mei naar Bruasel gaan en daar drie dagen verblijven. Feesten zullen er tijdens hun verblijf in Belgie niet gegeven worden. HH. MM. de Koning en Koningin zullen, na vau hun be- zoek aan Brussel te zijn teruggekeerd, van 29 Mei af om- streeks eene maand in etue Duitsche badplaats vertoeven. De Minister van Marinp, de vice-admiraal F. L. Leer- ling, is, op zijn verzoek bij Kon. besluit eervol ontslagen. Tot zijn opvolger is benoemd de Heer W. F. Van Erp Taalman Kip, ond-Minister van Marine. By het Departement van Financien is eene nieuwe zegelwet in bewerking. Door wijlen Mejuffr. S. M. Radink, is een legaat van 10,000 besproken aan de Diaconie der Hersteld. Luth. Ge- meente te Amsterdam, en door wijlen Mejuff. A. Westendorp een van 400 aan de Vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligs.ten Verlosser, gevestigd aldaar in het Puis-gesticht. Door wylen den heer S. Brouwer zijn de volgende legaten vermaakt, als een van 200 aan het Nederl. Israel, jongens- weeshuiseen, mede van/ 200, aan het Nederl. Israel meisjes- weeshuia; een van 500 aan het Nederl. Israel, armbestuur en een van 1000 aan het Nederl. Israel, oude mannen-, en vrouwen ziekenhuis, alien te Amsterdam. Het plan tot reorganisatie van de Staatsloterij zal wel- dra het Departement van Financien verlaten en dea Raad van State tot onderzoek worden aangeboden. Door de Directie der Haarlem-Zandvoort Spoorweg- Maatschappij is bepaald dat de retourbiljetten op hare lijnen voortaan vier dagen gtrld%- zullen zijn. Te Ipswich en op verscheidene andere plaatsen in de oostelijke graafschappen heeft eene vrij hevige aardbeving plaats gehad. Te Colchester werd de hevigste schok waarge- nomen, waar ook een zwaar onderaardsch gerommel werd ge- hoord. Vele schoorsteenen vielen om, een kerktoren van 150 voet kwam naar beneden en de schok duurde dertig seconded. De ontsteltenis was groot en alles liep de straat op, maar er is niemand omgekomen. Welke booze geest toch wel in de Utrechlsche studen- ten gevaren mag zijn? Verleden hebben zij weder een standje verwekt, dat bijna den naam van oproer dragen mag. De heer Pierre De Boer gaf in „Tivoli\ te Utrecht, eene voorstel- ling voor een niet talrijk, maar goed publiek, waaronder ver scheidene dames. Te circa tien uur kwam een troep opgewonden studenten, versterkt door eenige officieren, de zaal binnen. Zij namen de voorste plaatsen in de zaal in. Een daar aanwezige paarden- kooper maakte vrolijk en wel een praatje met hen, hetgeen de meesten goed opnaraen. Doch een der heeren meende al bijzonder uit te blinken door den man vloekend en dreigend af te weren. De paardenkooper bleef het antwoord nietschul- dig. Na eenigen tijd kwam het tot feitelijkheden, De paardenkooper werd uit de zaal gedrongen, maar kwam terug en werd toen door de vereenigde magt van studenten en officieren er uitgesmeten.. Nu begon de eigenlijke herrie. De heele zaal raakte in op- stand. President en secretaris van „Tivolitrachtten de rust te herstellen, maar te vergeefs. De familien met dames ver- lieten de zaalenkele burgers bleven, maar stellig voornemens om bij de minste onhebbelijkheid die hun aangedaan zou wor- worden, ook de handen uit te steken. De voorstelling werd gestaakt, want alle orde was verdwe- nen. Het was een geloop van de zaal naar de koffiekamer, waar ook de bedienden vereerd werden met het epitheton schurk, ploert enz, Het personeel van „Tivoli" was woedend, de leden van den troep ontmoedigd. De muzikanten van het orkest hadden de instrumenten ten deele als wapenen gebruikt. Een niet onaardig incident heeft zich voorgedaan in het Engelsche Huis der gemeenten. Een ellendeling, die zijne vrouw onlangs de ribben stuk sloeg kwam met eene geringe straf vrij. Toen de Minister Harcourt hiervoor geen voldoende reden aangeven kon, gaf het lid Macfarlane te kennen, at by bij de behandeling van de „Dierenbescherming-BiU" voor- stellen zou, ook de vrouwen onder de dieren op te nemen. Te Colmschate, bij Deventer, is jl. Zondag in het kerk- zakje de aanzienlijke gift van 2000 gecollecteeid. De Borsen-Courier meldt, dat eene nieuwe Russische 5 pets, geldleening gesloten is. Zij bedraagt 15 millioen pd. St., welke sora echter niet geheel zal uitgegeven worden. De leening dient tot het voltooien en aanleggen van spoorwegen, en is gesloten door de Petersburgsche discontobank en S. Bleich- roder, benevens andere aanzienlijke bankiers. Volgens genoemd blad zal de inschryving op 10 millioen pd. st. cerrtdaags open- gesteld worden. De heer T. S. Visserhet vroegere lid van den Wor- kumschen gemeenteraad, die in hooger beroep, met bevestiging van het vonuis der Regtbank te Leeuwarden, door het bof aldaar veroordeeld is tot 15 dagen celstraf wcgens beleedi- ging, den burgemeester van Workum aangedaan in de waar- ueming zijner bediening, heeft van dnt vonnis cassatie aange- teekend. Het vermogen dat de Hertog van Albany zijn weduwe heeft nagelaten moet niet meer dan 240.000 bedragen. Volgens eene waarschuwing der politie te Rotterdam zijn daar in de laatste dagen valsche rijksdaalders uitgegeven, vermoedelijk door een Duitscher. Men zij dus op zijn boede 1 De afgcbratide fabriek te Hilversum zal in den kortst mogelijken tijd herbouwd worden, tcrwyl reeds over eene week of drie ruim tweehonderd werklieden aan den gang zullen kunnen gaan in de weverij. Het behoud van dat gebouw is ook voor een deel te dan- ken aan een paar kloeke mannen, met name Wilink en Wely, die zeer oordeelkundig te vverk gingen hij de behandeling der bluschmiddelen. Niet minder onderscheidde zich de werkman Noormans, die twee kinderen uit het brandende gebouw droegde kleinen waren reeds half bewusteloos met de handen voor de oogen in een hoek gekropen. Met gelijke waardeering wordt gesproken van vrouw Wil- genburg, die van het begin tot het einde van den brand met onbegrijpelijke krachtsinspanning heeft helpen pompen. De behoudeu uittogt van zoovele personen uit het bran dende hooge gebouw is grootendeels te danken aan het be- leid en den kalmen moed van den heer Spencer Elsz, die het volk, hoewel vuur en rook dreigden, als 't w are wist te dwin- gen om twee aan twee te vlugten, zoodat geen opstopping kon ontstaan. Hij zelf bleef het laatst in het gebouw, en ver liet het met ligte brandwonden. Aan the Standard wordt uit Shanghai berestiging ge- zonden van het berigt, dat alle Chineesche en Tonkinsche officieren, die verantwoordehjk geacht worden voor den val van Bac-Ninh en Hong-Hoa, bevel hebben ontvangen om te Peking te komen, ten einde daar te wordenonthoofd. De toestand is in geheel China zeer critiek en allerwege is groote onrust, Voor de Arrond. Regtbank te Dordrecht staan zes personen uit Oud-Beierlaud teregt, wegens het afscheuren van pokkenbrivfjes. De eisch is 7 dagen celstraf en f 11 boete. Te Echt was onlangs eene Raadsvergadering be'.egd, waarbij noch de voorzitter, noch de wethouders, noch eenig geraeenteraadslid verscheen, alleen eeu groot publiek. Als re den van dit niet alledaagsch geval wordt opgegeven, dat de leden van den gemeenteraad weigeren voortaan met het tegen- woordig hoofd der gemeente zamen te werken. De Amerikaansche spoorwegkoming van der Bilt kan zich beroemen de rijkste man der wereld te zijn. Reeds voor jaren deelde van der Bilt aan een zijner vriendwn in een ver- trouwelijk gesprek mede dan hij 194 millioen dollar bezat en zich dus rijker schntte dan de hertog van Westminster, de rijkste grondbezitter van geheel Engeland. Men heeft berekend dat de schat van dezen aartsmillionair elk uur met 1180.50 dollar aangroeit en thans zou geklommen zyn tot de som van 200 millioen dollar. In de eerste week van ieder jaar houdt van der Bilt groote inspectie over zijn stapels geld en effec- ten, ten einde zich in den aanwas gedurende het vorige jaar te kunnen verkneukelen. De zwarle rok, het veelal gehate plegtgewaad onzer heeren, zou kans hebben, althans wat de kleur betref', wat nog de beste eigenschap is! van zijne heerschappij ontzet te worden. De voornaamste Parijsche heeren beginnen zich, naar men berigt, in gekleurde, liefst donker roode rok- ken te vertoonen, om niet meer in hun uiterlijk zooveel op koffiehuisbedienden te gelijken. Een Brusselsch blad beweert met nadruk, datAimand Peltzer tn zijn broeder Leon onschuldig veroordeeld zijn. De redactie verklaart, dat zij de ware moordenaars van Bernays kent, maar dat de justitie, tot wie zy zich herhaaldelijk wendde, haar geen gehoor wil verleenen. Als het bijna ongeloofelijke berigt niet maar een verzinsel is, om sensalie te maken, dan zullen wij er zeker spocdig nader wat van hooren, De volgende cijfers toonen duidelijk aan, hoe nadeelig werksta- kingen voor de arbeiders werken. Hadden de arbeiders te Anzin het werk op 21 Februari niet gestaakt, dan zou hun tot heden J 800,UUU aan loon nitbetaald zijn: nu is er aan de weinigen, die werkten, f 149,000 nitbetaald. Verder zijn ingehouden de brandstoflen, die hun steeds kosteloos verstrekt worden. De meesten hebben hunne spaarpenningen uit de spaarbank geligt, terwijl de gezinnen door elkander 75 a 100 schuld hebben. De mynen Fever-den v<5dr 21 Februari 6000 ton per dag, alzoo in 43 dagen, 258000 er w erd slechts 41000 ton opgehaald. Het verlies is dus 217,000 ton, dat, gerekend tegen den middenprijs van 6 per ton, een verlies geett van 1,302,000. Te Noordlaren is Maandag een tweejarig kind van J. Tingen in een vat met water gev alien en verdronken. Een gevaarlijke grap kostte Zaterdag een 20-jarige wiukelbediende te Finsterwalde, in Brandenburg, het leven. De jonkman had zich nl. „voor de aardigheid" opgehangen, om zyn kameraden eens aan het schrikken te maken. Maar het gmg te natuurlyk en vobr er bulp kwam was de ongelukkige reeds dood. Een dergeliik geval wordt uit Freuenbrietzen bericht. D.iar speel- den twee jongens, van elf en negen jaren, in bet bosch, zamen „ophangen". Met den jongste ging het goed: by werd opgehangen en terstoud weer losgemaakt. Maar toen de oudste aan de beu t was, kon zijn broertje hem niet loskrijgen. Het kind liep schrei- jend naar zijn moeder om hulp, maar toen deze kwam toesnellen vond zij haar Reveling dood. Een voorbijganger had hem afgesne- den, doch blijkbaar te laat. Uit Mainz wordt een treurige moord bericht. lieu veertienjarige knaap heeft daar een makker met wien hij twist kreeg een mes in het hart gestoken, zoodat hij onmiddellyk dood neerviel. DejonDe moordenaar is spoorloos vcrdwenen. //Miinheer," vroeg een colporteur aan iemand, die een booze vrouw bad //wil u niet inteekenen op het leven der dieren.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2