1884. Vrijdag, 2 Mei. Nr. 18. \yuiu£ V A 1\ AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A_bonnement: Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/, Cent Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. tliterljjk Woentriag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Iloofd-A^enten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering Donderdag 1 Mei 1884, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 23—29 April 1884. il A A It L E M M E It M E EII ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN DONGA C°.te Amsterdam. de Heeren VAN des morgens ten 10 uur. Voorzitter: de heer J. W. Lantzendobffer. Tegeuwoordig IS leden. Afwezig de heeren Van Vuuren en De Breuk. De notulen der vorige Vergadering worden goedgekeurd. I. Mededeelingen en ingekomen stukken: u. dat tot Raadslid is gekozen de heer T. C. Los; 6. dat de verpachting van het grasgcivas der dorpswegen heeft opgebragt 158.75 c. dat de heer D. W. Doedens de benoemiug tot hoofd der school n°. 4 heeft aangenoien en 1 Mei in funclie zal treden d. Procesverbaal van Kasopneming e. Provinciale bladrq. II. Het verslag van den toesland der Gemeente over 1883 wordt, ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aangeboden en zal ter visie worden gelegd. III. Na onderzoek van de geloofsbrieven van het nietiw benoemde Raadslid, de heer T. G'. Los, wordt tot diens toe- lating besloten. IV. Aan P. Bier wordt vergunning verleend om op twee eigen graven op de algeraeene begraafplaats, te Hoofddorp, 3e kl. T n°. 133 en U n°. 140, heesters te plariten. V. Het bestek voor de vergrooting van school n°. 4 wordt vastgesteld en besloten het ter goedkeuring te zenden aan den Schoolopziener. VI. Omtrent het barenhuis te Nieuw-VeDnep, wordt be sloten het te verplaatsen en de begraafplaats aldaar voor een gedeelte te doen ophoogen. VII. Aan D. L. J. Gehririg wordt. met ingang van 27 Mei 1884, eervol ontslag verleend als onderwjjzer aan school n°. 1. VIII. Dito aan H. P. Silvester v^n school n°. 5, ingaande 17 Junij 1884. IXXII. Worden benoemd; tot onderwjjzer aan School 3, P. J. Bruggemau, te Wemeldinge; idem aan school 10, J. van lies, te Kromraenie; idem aan "School 1, J. L. Hooftman, to Derenter; idem aan school 4, J. SchaaLtal, te Hilversum alien ingaande met den dag der infunciietreding. XIII. Tot leden der commissie voor de Schutlerij worden benoemd de heeren Knaap en Pruissen. XIV. Besluit men over het 2e kwartaal 1884 te Hoofd dorp slechts voor twee maanden schoolgeld voor meer Uitge- breid Lager Onderwijs te laten betalen, aangezien in Mei geen onderwijs is gegeven. XV. Aan Mejuffrouw J. P. Rappold, onderwijzeres aan school n° 9, wordt vergunning verleend om in de school van Maandag tot Vrijdag, van half 4 tot half 7 uur, onderwijs iq nuttige handwerken te geven. XVI. Nadat de heer Biesheuvel nog eenige inlichtingen had gevraagd omtrent de zaak betreffende het Post- en Tele- graafkantoqr, welke zaak nog niet is afgeloopen, wordt de Ver gadering ges'oten, GEBOREN: Arnoldus, zoon van C. Pijlman en J. Horstman. Christina Agnes, dochter van P. v. d. Geest en M. v. d. Ham. Johanna Maria, dochter van A. van Diemen en E. v. d. Laan. Cornelis Petrus, zoon van P. J. Vermunicht en C. Sprangers. Jakob, zoon van A. Haspels en G. Peetoom. Paul, zoon van K. Jurriens en N. Boterbloem. LEAENLOOS GEBOREN: 1 kind van G. Leunk en J. Grauwel- man. -1 kind van J. P. Nijs en H. C. van Dam. 1 kind van H. Klootwijk en N. Hoogmoed. 1 kind van H. van Rooden en D. Blommaert. OA ERLEDENMaartje oud 4 maanden, dochter van P. van Gnlik en J. Blanken. Maria, oud 2 maanden, dochter van D. v. d. Voet en J. Strikwerda. Trijntje, oud 2 maanden, dochter van P. Liefhebber en A. Boogaard. Olof, oud 8 jaar, zoon van A. Op de Kelder en E. Huibers. Willem, oud 20 jaar, zoon van C. Alderhout en M. Elsinga. Cornelis, oud 3 jaar, zoon, en Catharina Anna, oud 10 maanden, dochter van A. van Ruiten en A. Paardekooper. Jaanetje oud 8 jaar, dochter van J. Slinger en D. van Vuure. ONDERTROUWD: A. v. d. Laan met M. Vreeken. J. Pen ning met A. Schoondermerk. GEHUWD: J. Bunt met J. van Geilswijk. J. L. Mesman met M. Wezelenburg. De volgcnde personen worden in hun belang aangemaand z'ch ter Secretarie te vervoegen Jan Verdoes, gekomen van Brumraen. Albert Kuiper, Weststellingwerf. Nieolaas van Aalst Leimuiden. Nicolaas Paling, Waddinxveen. Tjeerd Herre Kingma, Ambt Ommeland. Pieter Hessel, Utrecht. Het Bureau van de Bevolking is dagelyks geopend: 's morgens van 912 uur en 'smiddags 14 In deza gemeenle, in de nabyheid van Lisse, komen vele gevallen voor van slijmhoest. In e6a gezin, waarin vter lijders warm, zijn op edn dag twee kinderen overleden. De afgebrande boerderjj in den Houtrakpolder (zie ons vorig riummer) was bet eigendom van den heer Mr. G. van Tien- hoven, burgemeester van Amsterdam. De brand is vermoede- lijk anngekomen in den dorschvloe* en werd door het aldaar aanwezige graan zeer snel verspreid. Twaalf personen, die in denabijheid daarvan sliepen, hebben met groote moeite hun leven knunen redden. Behalve het vtrbrande vee, is ook nog het gewas van 10 hectaren grann grootendeels verloren gegaan. Meest alles was verzekerd. In den nacht van 25 op 26 April, omstreeks 2 ure, is in de ringvaart bij het Nieuwemeer van een zandschuit gevallen en verdronken Willem Alderhout, oud 20 jaren, wonende te Sloten. De drie nog opvarende personen sehijnen het niet der moeite waard geacht te hebben naar den verdronkene te zoeken, maar zijn doorgevaren. lies morgens ten zes ure is het lyk door den pontwachter T. Smit gevonden. Naar men verneemt zal het Kontoor van den Rijks-Ontvanger te Haarlemmermeer, gedurende de beschrijving voor de Perso- neele Belasting en van de Patenten, in de maand Mei ge opend zijn des Dimdags en Donderdags. Te Haarlem is gisterennncht in de Kruisstraat een hevige brand ontstaan in een huis, dat door drie gezinnen bewoond werd, namelijk de heer F. J, Ljjnkamp, winkelier in bedden enz., de heer Stades, leeraar aan het Gymnasium, en twee dames de Nijs. Daar de brand, waarvan men de oorzaak nog niet kent, zeer snel in omvang toenam, waren de beide laatst- genoemden niet meer te redden. Het droevig geval heeft zich dus voorgedaan, dat het verlies van twee menschenlevens te betreuren is. De overige benoners zijn met moeite gered. Ook de aangrenzende perceelen werdeu door het vuur aan- getast, doch zijn nog door de braudweer behouden. In het verbrande hui3 was alles verzekerd. In de op.29 April gehouden vergadering te Amslerdam is door het uitvoerend comite der Internationale-Landbouw-Ten- toonstelling en de Commissie van vertegenwoordiging der Ne- dertendsclie Laudbouw-Maatschappijen, besloten eene afJeeling Pluimgedierte, nuttig voor den landbouw, aan het programma toe te voegen. Dit besluit werd genomen op bepaald verzoek der door de Eransche Regeering benoemde Commissie en op aandringen van het Engelsche Comite. Het programma zal zoo spoedig mogeljjk verkrijgbaar worden gesteld. Nog werd besloten eene Commissie uit te noodigen om het Comite behulpzaam te zijn bij de regeling van harddraverijen, die op het terrein der tenloonslelling zullen worden gehouden. Voor die harddraverijen, die bepaald zijn op 4, 5 en 6 Septem ber, worden prijzen tot een bedrag van 3000 uitgeloofd. Uit de Betuwe schrijft menDe koude der laalste dagen ;s voor de gewassen zeer nadeelig geweest. De bloesems der kruis' en aalbessen zijn meerendeels bevrorcn, even als die der Engelsche kroospruimen. De bloesems der meikersen, die later begonnen te blueijen. zien er nog vrij helder uit. Men denkt, dat er ook veel jong bout en lot zal bevroren zijn. De reeds in het weiiand uitgescbaarde koeijen treffen te veel koude, terwijl het gras eer wegkwijnt dan bijkomt. De stads losse landerjjen der gemeente Kampen, ongeveer 190 perceelen hooi- en weiiand, welke Donderdag en Zater- dag jl. voor den tijd van drie jareu publiek werden verpacht, hebben 43,038 per jaar opgebragt, zijnde f 7883 minder dan bij de verpachting in 1881. Dat het eijerzoeken voor sommigen eene winstgevende be- zigheid is, kan blijken uit het feitdat P. Verhaag te Tiet- jerk in vier weken tijds niet minder dan 200 kievietsoijeren vond, welke hij gemiddeld voor 20 cent per stuk heeft ver- kocht. In de nabijheid van het dorp Hardegarijp ligt het fraaije builengoed „Agricol-Antrum." Voor eenige weken overleed de eigenaresse. De ^erfgenamen besloten de bezitting te verkoo- pen. Zij hebben evenwel van hun plan afgezien, want in weer- wil van de gunstige ligging van de villa en der uitgcstrekt- heid van het terrein, kon men niet eens de luttele som van 5000 bedingen. En dit voor een betrekkelyk nieuw gebouw, dat oorspronkelijk 30000 heeft gekost 1 Wei een optnerke- lijk teeken des tijds 1 Een landbouwer te Nieuwe Niedorp kwam dezer dagen tot eene treurige onldekking. Hij bemerkte dat op een akker, on- langs door hem met erwten bezaaid, door eene vjjandige hand rood en wit mosterdzaad was gestrooid. Wanneer men bedenkt, dat van mosterdzaad, ook op het best geploegde en bewerkte land, nog na verscheidene jaren telkens weer opslag voorkomt, dan begrijpt men, dat niet alleen voor dit jaar de erwten van dien akker gedceltelijk vernietigd zjjn, maar ook het land zelf in waarde verminderd ib. De zaak wordt onderzocht. Nopeus den Dnitschen handel in fokvee schryft men uit Nocrd-Duitschland Na goed door den winter te zyn gekomen, is het vee thans reed9 voor een [deel op de weide. In Oldenburg begint meu de dekstieren van goede kwaliteit zoolang mogeljjk te houden, waarvan men de beste resultateu heeft. De vraag naar jonge stieren, deels nog een koop van eene kat in'den zak, bleef even druk. Het houden van stieren is algemeen, ten gevolge van het geringe dekgeld, een last voor den veehouder. Ne- derlandsch vee. lste kwal., blijft, niettegestaande de sluiting der grenzen, even hoog in prijs, daar Amerikanen, Franschen en Italianen dit vragen. De tweede soort, die vroeger naar Duitschland ging, is wat lager in prijs. Hier zijn de prjjzen steeds even hoog, vooral Oldenburgsch en Hollandsch vee eerste soort. Men begiut te begrijpen, dat 6en edel dier den veestapel des lands meer voordeel doet dan 100 middelma- tigedoch aanfolc daarvan vereiseht kennis, tijd en geld, en rente van het laatste. In de omsireken van Deventer legt men rich tegenwoordig zeer toe op het veredelen van hit rundvee. Daartoe zijn doot de aldeeling Deventer en omstreken der Geldersch-Overijsel- sche Landbouwmaatschappij in Holland twee fraaije stieren aangekocht, die onder de leden verkocht werden. Eigenaren werden de hh. M. van Doorninck, grondeigenaar, te Deven ter, en J. Schokkenkamp, te Terwolde. Beiden zijn verpligt de stieren op stal te houden tot 1 Sept. 1885 en ze alle da gen beschikbaar te stellen. Te Rijnsburg hebben de voornaamste bloembollenkweekers ook besloten, den handel in afgesneden bloemen tegen te gaan. Als bewijs van belangstelling hebben 30 kweekers zich reeds verbonden f 25 te storlen in de kas der algemeene armen en nimmer als prineipaal in de groene veilingen te worden op- genomen, indien zij dien handel drjjven of bevorderen. De landbouwer en bollenkweeker Nicolaas van Egmond, die 200 kisten met bloemen moest leveren, welk fit aanleiding had geven tot het houden der bijeenkomst wa9 een der eersten die zich hiertoe verbond, zijn pas aangevangen handel vaarwel te zeggen. Ook op eer.e te Overveen g< houden veiling van bloembol- len werd geen enkel bod gedran, omdat de eigenaars de af- gesneden bloemen naar Engeland verzenden. In de vorige week stond voor de reglbank te Winschoten teregt een landbouwer uit Blijham, die in zijn ijver om op zijn boerderij alles precies op de klok te zien geregeld, zoover ging om, als zijn vrouwelijke dienstboden enkele minuten over

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1