(xemeiigfle Berigten. Advertentien. - 70 BELANGRIJK. ALLENDE ZIKKTEN, ZENUWEN goeden uitslag. Stijging del" prijzen vail het Ilolsteinsche vee. Krampen, Kinderstuipen 6 Place du TrSne, 6 PARIS. het daartoe bepaalde uur (4 uur s'morgens) opstonden, ze met de zweep uit bed te halen. Bij vonnis van 18 April ver- oordeelde de regtbank dezen ordelievenden boer wegens mis- bandeling tot 8 dagen celstaf. Te Renawoude zal den 16 Juli e. k. eene tenloonstelling wordcn gehonden van paarden, vee en pluimgedierte. De in- zendingen beloven belangrijk te zullen zijn. Aan pryzen is reeda meer dan 450 beschikbaar gesteld. De regelingscommissie van de tenloonstelling dcr Geldersch" Overij9elscbe Landbouwmaataehappij, Afd. Deventer en omstre- ken, in den vorigen zomer te Deventer gehouden, heeft een voordeelig saldo van 1099,58"/2 overgehouden. De tuinbouw-vereeniging voor Beverwijk en omstreken heeft besloten zich door eene gezamenlijke inzending op de inter- nationale tentoonstelling, dit jaar te Amsterdam te houden, te doen rertegenwoordigen. Op den stal ran den Landbouwer Loos, te Heeten, gem. Raalte, is een paard door miltvuur aangetast en daaraan ge- ttonren. Door een onbekende oorzaak onlstond Maandag in de gc- meente Zype brand in de boerderij van den Heer C. Paarl- berg, naby de Burgerbrug, en bewoond door P. Koning, die op dien dag reeds vroegtijdig naar de veemarkt te Alkmaar was gegaan. De vlammen verspreidden zich zoo snel door het gebouw, dat van de 24 stuks vee slechts acht door den zoon van den Heer Paarlberg gered konden rvorden, die dnarbij aan hoofd en handen ernstige brandwonden kreeg. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Smilde ia een lam van den landbouwer V., dat in de weide liep te grazen, door een troep kraaijen aangevallen en verscheurd. Blijkens ingekomen ambtsberiglen, zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 19 April geeindigd is, 5 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoelingdistrict waargenomen, 4 te Overschie, bij vier veebouders, en 5en te Steenbergen. In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 14 runderen, bij 12 veehouder9, door longziekte t« zijn aan- getast, Gedurende dat tijdperk werd afmaking bevolen van 1014 van longziekte verdachte runderen, sedert 1 Januari jl. 1837. Ter waarschuwing melden wy het volgendeBij den land- bouwer J. van Giffen, te Uden, stierven Zaterdagraorgen plot- •eling vier koeijen na elkanderterwijl een stier en een hokkeling gelijke ziekteverschijnselen als de gestorvene ver- toonden. Uit het onderzoek van den rijks-veearts Mingels te Oseh, bleek, dat deze koeijen gcstorven waren teugevolge van taxus-vergiftiging. De boer had zijn vee gestrooid met het snoeisel van een taxus-heg. Bij velen schijnt het nog onbe- kend te zijn, dat taxus boccata een snelwerkend vergift is voor herkaauwende dieren. Naar aanleiding van de onlang9 medegedeelde gevallen van kalverziekte, wordt op de omstandigheid gewezen dat ruwe behandeling of onvoldoende zorg bij het kalven ocirzaak van ziekte kan zijn; daarby evenwel dient de zindelykheid van de ligplaats der koe ter dege in aanmerking te komen. De landbouwer T. H„ te Ter Haar, (Gron.), die goede re- den had om wegens achterstallige huurpenningen een bezoek van den deurwaarder te voorzienheeft de ouvoorzigtigheid gehad om een gedeelte van zijn vee, bij nacht, uit zijn stal led te verwijderen en naar Emmen (Dr.) over te brengen. Reeds den volgenden morgen was de politie hem op de hielen, en hy heeft zich nu nog aanzienlijker schade berokkend dan an- ders het geval zou geweest zijn. De fokkers van Holsteinsch vee zijn eene groote schrede vooruitgegaan, om in prijzen voor hun vee, die te evenaren, welke voor Jersey's verkregen worden. De groote roep dat het jonge kuiskalf van Mercedes verkocht werd voor 4200 dollars, de hoogste prijs tot nu toe verkregen voor een Holsteinsch beest, wordt nog overtroffen door den verkoop van Mr. Char les Crapser te Cresco Ia. 40 koeijen en 13 stieren werden verkocht voor den enormen prijs van 41,390 dollars, dns ge- middeld 732.83 doll, en wauneer men daarby bedenkt dat slechts 13 van de 53 koppen stieren waren, kan men zich eerst regt verwonderen over de verkregene prijzen. Nan de koeijen werd Columbine 750 verkocht aan D. H. Sherman voor 4200 dollars, dezelfde prijs waarvoor het kuiskalf van Mercedes ver kocht werd. Maid of Vernon 2372 ging over aau John B. Dutcher voor 2 000 doll, en voor zeven anderen werd meer dan 1000 doll, per stuk bedongen. De stier Jacob 608 werd gekocht door J. W. Stillwell 8s C°. voor 5000 dollars en Mr. John B. Dutcher betaalde 4700 doll, voor Endymion 718. Dit is eene der hoopvolste teekeus van de toenemende be- langstelling voor dit groote melkras, die wij tot nog toe gczien hebben en het bewyst zeer sterk voor de toekomst er van. Deze verkoop zal de Holsteiners aan het nadenken brengen en het beproeven van een publieken verkoop zal inNew-Norken Philadelphia zonder twijfel aan de orde van den dag komen. Er bestaat trouwens geen beteren weg om de aauvragen voor buitenlandsch vee te gemoet te komen dan bij publieken ver koop aan de landingsplaats, van waar elk beest eener geheele lading per spoor het gemakkelijkst en het goedkoopst zijne bestemming kan bereiken. Er zyn vele uitmuntende koppels in the Last, welks eige- naars gaarne koopers znllen zyn, tcrwyl de liii van t Westen gewoonlijk bljjde zijn eeue goede uitvlucht te hebben, om New-York en Philadelphia te bezoeken. Er is nu geen beter vooruitzicht op voordeeliger onder- neming dan een groote invoer van Holsteinsch vee en publie ken verkoop. We wenschen de zaken levendig te houden nu ze zulk een belangrijk standpunt hebben ingenomen. Wat meer is, het is onmogelijk, dat de door de fokkers van dit ras getoonde be- langstelling spoedig zal kunnen verflaauvven I Wie zal de eerste zyn het eens te beproeven? Prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach, schonk op haren verjaardag 500 aan de Prins-Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. In de algemeene vergadering der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, te Amsterdam gehouden, werd medegedeeld, dat er over 1883 een verlies is van on- geveer 2ton, nagenoeg gedekt door den verkoop van on- bezwaarde gronden aan den Hollandschen spoorweg. De direc- teur van der Made, zeer eervol van zijn betrekking ontheveu, op zijn verzoek, wegeus gezondheidsreden, zal als advi3eur bij het bestuur blijven. Besloten werd tot het sluiten eener obligatieleening 5 percent a pari van 18 ton, ter aflossing der leening van 11 ton en ter voorziening in de kassaschaarschte. Voor het hof van assisen te^Catania (Italie) komt deze week een monster-proces in behandeling. Het aantal beschul- digden bedraagt niet minder dan 112, en dat der door de beschuldigden en de verdedigers opgeroepen getuigen bereikt het cijfer van 1510. De beschuldigden zijn alien leden van het misdadige genootschap, bekend onder den naam van „Maf- fia". Daar de geregtszaal niet groot genoeg is voor zooveel beschuldigden, zoo znllen het verhoor en de pleidooien gehou den worden in de Benedictyner kerk. Een merkwaardig gescbenk werd dezer dagen aan den Burgemeester van Weenen ter hand gesteld. Een kruijer gaf hem namelijk twee verzegelde pakjes. Bij het eene, dat/ 100,000 in bankpapior bevatte, was een brief, waarin den Burgemee- ter verzocht werd, dit geld zoo spoedig mogelijk te besteden voor een liefdadige instelling, welke hy het noodigst oordeelde voor de stad. Aan het andere pakje was een doorgescheurd visitekaartje vastgemaakt. Dit'pakje moet Je Burgemeester ongeopend be- waren tot 1890, en het dan ter hand stellen aau den per- soon die hem het ontbrekenle gedeelte van het kaartje zal vertoonen. Eischt niemand het pakje aldus op, dan is de in- houd ook bestemd voor de te stichten liefdadige instelling. Te Kroonstad zijn weder drie Russische zeeofficieren gevat, als verdacht van nihilistische kuiperijen. Veileden week werden te Saratoff negen hoogere Rijksambtenaren onder de zelfde verdenking in hechtenis genomen. Een jong mensch, die in den vreemde thuis behoort, doch in den Purmer onder de gemeente Purmerend van tijd tot tijd vertoefde, en aau wien door twee veekoopers een en- dossement werd overgedragen om daarop 30,000 te halen aan de Twentsche Bank te Amsterdam, is met dat geld spoor- loos verdweuen. Men vermoedt dat hy naar Engeland is scheep gegaan. De politie doet onderzoek. In de gemeente Echt bestaat een zeker weinig beuy- denswaardige toestand ten aanzien van het bestuur der ge meente. Sedert de berbenoemiug van den Burgemeester, zijn er reeds drie raadsvergaderingen belegd, en wel op 4, 17 en 21 dezer maand, t«*n einde, onder anderen, aan den Kaad me- dedeelingen te doen van voren bedoelde ht rbenoeming. In geen dier vergaderingen zijn Wethouders of lcdeu van den Raad verschenenwaarnit men zoude afleiden, dat de keuze der Regeriug ten deze niet door de gemeente gedeeld wordt. Te Parys is een adellijke dame, da Markiezin Manouri d'Ectot, die een radicaal blaadje, le Succes, redigeerde, wegens een onzedelijk artikel tot een maand gevangenisstraf en een geldboete van 1000 fr. veroordeeld. De drukker en de uit- gever kregen geldboeten van 100 fr. en 50 fr. De dame is naar Belgie gevlugt en zij werd bij verstek gevonnisd. Te Austin, in Texas, vermoordde een neger, onder afschuwelijke omstandighcden, eene vrouw. Hij werd eenige dagen later door een volksmassa gegrepen, naar het tooneel zijner misdaad gevoerd, en, nadat men hem zijn schuld had laten bekennen, levend gebraden. Onlangs werd medegedeeld, dat etn ontvanger der re- gistratie, aanmerking maakle dat een notaris „vijfhonderd" als len woord schrtef. Dit zal zeker aan menigeen de uitroepont- lokt hebben: „Wat deksel, heeft zoo'n ontvanger daarmeg te maken?" Men dient echter te welen, dat de zegelwet, ter be- vordering eener voldoende opbrengst der zegelbelasting, be- paalt, dat door een notaris op zegel niet meer dan een be- paald aantal regels, elke regel van een bepaald aantal woor- den, geplaatst mag worden. Nu zal er op een enkel woord wel niet gelet worden; maar in een acte, waarin veel gelal- len in letters voorkomen, kan bet deugdelijk een verschil ma ken, dat de aandacht van een ontvanger trekt, of vijfhonderd in een of in twee woorden geschreven wordt. Een noodlottige brand brak Woensdagmorgen vroeg te Londen uit in de herberg The Bell, in Old Bailey Drie jonge vrouwen de zusler van den eigenaar en twee buffet- juffrouwen, kwamen om het leven. Een paar letterzetters, die te half twee van hun werk te- rugkeerden, ontdekten bij het voorbijkomen, dat het achterge- deelte van de oude herberg in brand stond, en zij waarschuw- den onaiiddelijk de politie en de brandweer. Een oogenblik later kwam uit een overdekte.zijgaDg de eige naar, buiten zichzelven van ontsteltenis. Hij was laat tbuis gekomen en nog niet te bed gegaan, toen lij den brand ont dekte. Onmiddellijk waarschuwde hij de 3 vrouwen, die op de buvenverdieping sliepen, en snelde naar benedeu. Daar be- merk'e hij, dat de vrouwen hem niet gevolgd waren. Zij ble- ven een oogenblik achter, om eenige noodige kleedingstukken aan te trekken, en in dat korte oogenblik hadden de vlam men haar den uitweg afgesnedeu. De brand verspreidde zich met groote sneiheid door het oude uitgedroogde huis, en de spoedig anngernkte spuiten vermogten niet veel er tegen. De drie ongelukkige vrouwen zag men nu weldra voor een der vensters op de tweede verdieping verschijnen. Maar het bleek onmogelijk haar te redden. Er was een brandladder bij de hand, lang genoeg om het venster te bereiken, doch zij was stevig met kettingen en sloten vastgemaakt en een onver- geeflijke omstandigheid de sleutel was niet bij de band. Het bleek onmogelijk de vrouwen over de daken te bereiken, en alle verdere pogingen tot redding werden mede verijdeld door den bouw van het oude huis. Zoo moest men de ongelukkige vrouwen aan haar lot over- laten. Het duurde niet lang of zij verdwenen van het venster en later werden zij treurig verbrand teruggevonden. Overeenkomstig bet eeuwenoude gebruik onder de Habs- burgers, heeft de Keizer Erans Jozef op Witten Donderdag twaalf grijsaards, van welke de jong9te 87 jaren telde, de voeten gewasschen, nadat de Keizer zelf aan een feestinaal de oudjes had bidiend. De Keizerin was wegens afwezigheid ver- hiuderd aan twaalf oude vrouwtjes hetzelfde te doen; doch deze zijn er echter niet by te kort gekomen, daar zij de ge- bruikelijke geschenken nu thuis ontvingen. In de kathedraal werd door den aartsbisschop de voetwassching verrigt. Iu de gemeente Maeseyck is ecu vrouw, die reeds drie malen tweelingen had ter wereld gebragt, bevallen van drielingen (twee jongens eu cen meisje). Moeder en kinderen zijn welvarende. Bij het afgraven van een terp onder Wirdum werden twee ge- raumten vau volwassen personen gevonden, het eene naauwelijks een paar voet beneden de oppervlakte en het tweede onmiddellijk daaronder. Beide geraamten waren nog gaaf en ongeschonden. Het gevoelen van de Tesselsche garnalenvisschers luidt vrij alge- meen, dat zij eene voordeelige garnalenvisscherij verwachten in de Zuiderzee. Men meent dat te mogen voorspellen, omdat de vis- schers dagelijks bij het garnalenvisschen bij elke streek ansjovis in de netten hebben. Te Mannheim stond dezer dagen een 62-jarige vrouw teregt, die haren man den hals had afgesneden. Zij hield vol dat zij uit op zijn eigen verzoek had gedaan, (iets dergelijks dus als de moord van Slotboom, in de Kalfjeslaan, aan ieder Amsterdammer wel- bekend). Het gezin was zeer achteruit gegaan. De man, vroeger vlijtig en sterk, was ziekelijk geworden, zoodat hij niet meer werken kon en de vrouw was in den laatsten tijd aan den drank verslaafd. Eindelijk nadat zij heel wat ellende ha Iden uitgestaan, vond de vrouw op zekeren nacht haar man met ontblooten hals zitten en een scheermes in de hand, waarmee hij hair verzocht hem den hals af te snijd< n. Na eerst geweigerd te hebben had de vrouw, die in een voortdurende roes verkeerde, hem een snee toegebragt, en later, toen de wond niet voldoende bleek, gaf zij hem nog een tweede, die doodelijk was. Uit allcrlei gegevens bleek, dat de bcschuldigde waarheid sprak, en de reglbank veroordeelde het treurige slagtoffer van den drank, dat in koelen bloede een dergelijke misclaad kon plegen, tot de zwaarste straf welke zij in dat geval kon "opleggen 5 jaren gevan genisstraf. De voorzittcr verklaarde te betreuren, dat het vonnis niet strenger kon zijn. ,Toeu ik een jongeliug was", getuigde iemand, »duldde ik nooit dat een knaap van elders een meisje bij ons uit 't dorp kwam weghalen, en nu wilde ik wel dat men alle meisjes gebaald had, voor ik er een had kunnen trouwen." In welke mate Oost.eniijk nog het beloofde land voor alle Nim- rods is, blijkt uit volgende cijfers. Er werden in 1882 geschoten 26 beren 123 wolven, 52 lijnxen, 21,460 vossen, 7021 marters, 14,570 bunsingen, 764 vischotters, 2447 dassen, 426 adclaars, 91,123 baviken, valken eu sperwers, 970 uilen, 6550 herten, 2240 damherten, 44,480 reeen, 6116 gemsen, 2373 wilde zwijnen, 1,025,880 liazen, 7543 beikhoenders, 3906 korhoenders, 9103 hazelhoenders, 1847 sneeuwhoenders, 4075 steenhoenders, 89,202 fazanten, 789,885 patrijzen, 80,032 kwartels, 40,700 snippen, 760 wilde ganzen en 43,978 wilde een'en. Zekere Couraut in Texas plaatste eens deze correspondentie»In- teekenaren, die door zamenloop van omstamdigheden voor eenigen tijd iu de gevangenis logeren, kunnen voor het Zomerhalfjaar hunne uieuwspapieren geregeld per post blijven ontvangen, zoo ze ons slechts tijdig opgave van hun verauderd adres doen toekomen." De wachter van post 36, bij Baarn, Harmsen genaamd, is deze week door een goederentrein overreden. De ongelukkige was ter- stond dood; hij laat een vrouw en vijf kinderen na. Te Zurich heeft men bierglazen iu gebruik genomen, waarop advertentien ingeslepen zijn. De bierhuizen kunnen die gratis be- komen. Een snijder, die voor 't geopend raam zit te werken, zingt f „'k Heb mijn tranen onder 't klagen. Tot mijn spijze dag en nacht." „Dan wil ik graag gelooven, dat je zoo mager bent," zei een voorbijgaand matroos, «je moogt wel wat steviger kost hebben, ouwe jongen!" worden geheel genezen door mijne handelwijze. De betaling is men niet verschuldigd dan na een Behandeling per CORRESPONDENTIE. PROF. Dr. ALBERT. Door de wetenschappelijke Fransche Societeit vereerd met de GOUDEN MEDAILLE der eerste klasse voor uitstekende Verdiensten-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2