Baarlememeer-Polfler. 1884. Vrijdag, 9 Mei. Nr. 19. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWLTD. Vijf-en-Twintigsle Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6. Uoofd-Ag;eiiteu voor dit Weekblud, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 30 April 6 Mei 1884. Uitvoerig Verslag der Vergadering Donderdag 27 Maart 1884, Prijs d er AdvertentiSn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent 'mwSS II A 4 It L E M H E It M E E I! Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren Agenda voor de Vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag 14 Mei 1884, de9 morgens ten 10j/2 ure, in het lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Benoeming van een Heemraad, ten gevolge van het bedanken door den Heer Mr. J. P. Amers- foordt, om gezondheidsredenen. 3. Rapport der Finantieele Comtnissie over 1883. 4. Af- en overschrijvingen, dienst 1883. 5. Betalingen uit den post Onvoorziene Uitgaven. Den 21 Mei e. k. zal te Hoofddorp de gewone jaarlyksche lammerenmarkt worden gehouden. De inscbrijviug voor de Schuttery te Haarlemmermeer is bepaald op 17 Mei e. k. Op dien dag kunnen de miliciens der ligting 1879 tevens hun paspoort opvragen. De Heryk van maten en gewichtea in deze gemeente zal dit jaar plaats hebben: Te Hoofddorp, ten huize van P. A. Slikker, op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Junij, van 102 uur. Te Nieuw-Vennep, ten huize van H van Voorst, op Don- derdag 12 en Vrijdag 13 Junij, van 102 uur. GEBORENAdrians Maria, dochter van J. Biemond en A. Ver- hagen. Catharina, dochter van P. Bouwdewijn en L. Touw. Jacobus Michilus, zoon van J. van Dijke en E. J. Romers. Gerrit Teunis, zoon van J. Struik en D. van Rijswijk. Matje, dochter van A. v. d. Heuvel en P. L. C. Danens. Huibert, zoon van Jvan Arkel en J. Schop. Cl&sina, dochter van P. Blokker en W. Winters. Cornelia Maria, dochter van D. van Merken- stein en J. Noorman. Gerrit, zoon van A. Monster en A. A. Kardol. Johanna, dochter van H. de Vries en A. Versteeg. Pieter, zoon van H. de Graaf en L. Tanis. OVERLEDENBartha Cornelia, oud 20 maanden, dochter van P. de Vette en P. van Kooijk. Jan Willem, oud 6 maanden, zoon van A. den Haan en B. Boterman. Jacobus van Schooten, oud 50 jaar, geh. met M. v. d. Linden. Cornelia Alegouda, oud 3 jaar, dochter van P. B. F. Prins en E. Wallbrink. Hen- drik, oud 11 maanden, zoon van D. Witte en H. Scheurwater. Antonius, oud 16 maanden, zoon van W. Kooijmans en P. Rutte. Jacob, oud 2 jaar, zoon van P. B. F. Prins en E. Wallbrink. Catharina, oud 11 maanden, dochter v. E. de Lange en A. Ruigrok. Petrus Gerardus, oud 11 maanden, zoon van J. Ran en M. Wie- ring. Petroneila, oud 2 jaar 9 maanden, dochter van P. de Vette en P. van Kooijk. ONDERTROUWD: M. de Jong met H. Lodder. G. van Huis met Kooi. H. de Ruiter met M. van Huis. J. D. Heijtiug met M. Eigenhuis. G. Wesselius met H. vanKlaveren. T. v. d. Mugt met G. E. Houtwipper.. GEHUWD: P. van Staveren met C. van der Helm. LCHTSCHEIDING tusschen: J. Bosman en A. Pijl. VAN des morgens ten 10 uur. (Reeds vroeger in het kort medegedeeld.) Voorzitter: de heer J. W. Lantzendobffer. Tegenwoordig IS leden, zijnde de heeren Timmermans, 't Hooft, Ran, Knaap, Teusen, Suidgeest, van Reeuwijk, Ver- kuijl, Dijt, de Breuk, Evelein, Bultman en Pruissen. Alsmede de Secretaris. Afwezig de Heeren Biesheuvel en van Vuureu. De Voorzitter onderwerpt aan de goedkeuring der Vergade ring de Notulen van 28 February 1884. De heer Verkuijl wenscht in die notulen een paar bijvoe- gingen tot verduidelijking van helgeen door hem is gezegd, ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETHEEFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. l iterl{jlc Woenadag.) of wenscht altbans dat die bijvoegingen in de notulen dezer vergadering worden opgenomen, namelyk: Punt VI, bestek voor den bijbouw vaD een Lokaal aan school 4; daarin komt voor dat de heer Verkuijl zegt het eens te zyndat, als men bouwen wil, zulks dan in dit jaar raadzaam is; Waarop moet volgen, „terwijl men nu nog kan rtkenen op „de 30°/0 van het Rijk, wat welligt het volgend jaar vervalt, „temeer dewijl nu uit een en ander duidelijk blykt, dat er „vooreerst op eene byzondere school niet gerekend kan wor- „denmaar in elk geval is die zaak nu niet aan de orde; „het kan op 't oogenblik de vraag niet zijn, zal men bouwen „of niet bouwen, want dat is reeds lang besloten. De vraag „kan nu sleehts zijn, hoe zal er gebouwd worden, en wat ziju „de kosten?" En voorts, om op het gezegde van den heer Bultman, dat die Heer zich verwondert dat geen der leden denkt over de vraag, of als het uitgebreid lager onderwijs eens afneemt door het hoogere schoolgeld men dan wel zal bouwen? te doen volgen: „de heer verkuijl zegt dat men daarover zoo bekommerd niet behoeft te zijn, want de Schoolcommissie heeft „het getal zelfs nog heel wat hooger opgegeven, dan onder „de nu nog inwerking zijnde heffiog." De voorzitter vraagt of een der Leden bezwaar heeft tegen de opname van een ander in de notulen dezer zitting? Niemand daartegen bezwaar hebbende, wordl tot de opname besloten, en de notulen vervolgens goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld a, de provinciale bladen van 1884 no. 10 tot 17; b. dat door den Heer Commissaris des Konings is benoemd tot Veldwachter, J. Visser, die als roodanig den 1 Maart 11. is in functie getreden. Aangenomen voor kennisgeving. II. Aan de orde isde vaststelling der Voorwaarden van verpachting van de dorpswegen. De gemelde voorwaarden worden ter tafel overgelegd. Geen der leden verlangt de voorlezing er van, De Voorzitter zegt dat ze geheel gelijkluidend zijn met die van het vorige jaar, en stelt voor ze vast te stellen. Daartoe wordt besloten. III. Is aan de orde: de aanvraag van G. E. ter Haar, om eervol ontslag als Onderwijzer aan school no. 3 Van gemelde aanvraag wordt voorlezing gedaan. De voorzitter stelt voor, om het door G. E. ter Haar ge- vraagd eervol ontslag te verleenen, met ingang van 18 Mei 1884. Dienbvereenkomstig wordt besloten. IV. Is aan de orde: de aanvraag van J. A. Fischer, om eervol ontslag als onderwijzer aan school no. 10. Van het verzoekschrift wordt eveneens voorlezing gedaan. De Voorzitter stelt voor om het ook door J. L. Fischer gevraagd eervol ontslag te verleenen, met ingang van den 18 Mei 1884. Ook daartoe wordt besloten. V. I9 aan de orde, een aaDvraag van R. Kuipers, om eer vol ontslag als onderwyzer aan school no. 4. Van het verzoekschrift wordt voorlezing gegeven. De voorzitter stelt voor om het gevraagd eervol ontslag aan den heer R. Kuipers te verleenen, in te gaan den 20 Mei 1884. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter herinnert dat, ten opzigte van deze Onder- wijzersplaats door den Raad moet bepaald worden, welke an- dere acte de te benoemen titularis zal moeten hebben. Wordt besloten daaromtrent nog geen bepaald besluit te nemen, en in de oproeping van sollicitanlen te vermelden dat vereischt wordt het bezit van acte voor de Fransche, Duitsche of Engelsche taal of voor Wiskunde. VI. Aan de orde is, de benoeming van een Hoofd voor school no. 4. Aan de vergadering wordt voorgelezen de voordracht, op- gemaakt, door den Heer Districts-schoolopziener te Haarlem, en waarop voorkomen: 1. J. G. W. Zegers onderwijzer te Amsterdam. 2. D. W. Doedens, Hoofd eener school te Lonneker. 3. G. Wit, onderwijzer te Alkmaar. Voorts wordt nog voorlezing gedaan van eeu ingekomen schrijven van den heer J. G. W. Zegers. te Amsterdam, in- houdende berigt dat hij voor eene benoeming tot Hoofd der school te Hoofddorp niet in aanmerking wenscht te komen. Tot de benoeming wordt overgaan. In de bus zijn bevon- den 13 stembriefjes, waarvan 3 in bianco, zoodat zijn uitge- bragt 10 geldige stemmen, die zich alien hebbeu vereenigd op D. W. Doedens. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Alzoo is benoemd tot Hoofd der school no. 4, de heer D. W. Doedens, te Lonneker, (thans Enschedd.) Men besluit voorts dat de benoeming zal ingaan met den dag der infunctietreding, of uiterlijk den 1 Junij 1884. VII. Alsnu zou aan de orde zijn de benoeming van een onderwijzer voor school no. 4. De Voorzitter deelt echter mede dat deze zaak niet kan doorgaan, omdat de voordragt nog niet is vastgesteld. VIII. Aan de orde is: de benoeming van een Onderwijzer voor school no. 9. Aau de vergaderiug wordt voorlezing gedaan van de door Burgemeester en Wethouders, in overleg met den Arrondi99e- ments Schoolopziener opgeraaakte voordragt, waarop voorkomt Teunis Bruijn, te Amersfoort. In de bus worden bevonden 13 stembriefjes, waarvan 2 van onwaarde, als zijnde in bianco, zoodat uitgebracht zijn 11 gel dige stemmen. Al deze stemmen hebben zich vereenigd op den heer T. Bruijn, zoodat deze benoemd is tot Onderwijzer aan school no. 9, en de infunctietreding bepaald op 1 Mei 1884. IX. Komt weder in behandeling het bestek voor den by- bouw van een Lokaal aan school no. 4; teven9 komen weder ter tafel de reeds vroeger opgemaakte plan9 tot bybouwing van een geheel op zich zelve staand lokaal, en van een aan de bestaande school verbonden lokaal. De heeren Verkuyl en Bultman wenschen dat zal worden ontworpeu eeu plan met begrooting van kosteD voor het bij- bouwen van een lokaal aan de school in de lengte, en wel aan de zijde van de Kruisvaart, opdat dan in de volgen de zitting deze nader kunne worden behandeld. De Voorzitter zegt dat het ontwerpen van zoodanig plan den Gemeente-Opzigter zal worden opgedragen. Dientengevolge wordt de behandeling dezer zaak verdaagd. X. De heer Reeuwijk vestigt er de aandacht op dat het pad of de weg, waarvan de kinderen uit Huigsloot gebruik maken om te Abbenes ter school te gaan. in zeer slechten staat verkeert, en daarin wel eenigzins dient te worden voor- zien, bijvoorbeeld door het hard te maken met puiD, die Spre- ker meent, dat in de nabyheid wel ko9teloos zal zijn te verkrijgeo. De kinderen kunnen dat pad byna niet meer begaan, zoeken bijwegen, en vertrappen daardoor den oogst van anderen. Op voorstel van den heer de Breuk wordt besloten deze zaak te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders tot onderzoek. Hierna wordt de vergadering voorlgezet met gesloten deuren. De openbare zitting daarna heropend zijnde, wordt XI. Door den burgemeester voorgesteld, om de Jaarwedde van een Veldwachter, van 15 January tot 1 Maart 1884, vrij- gevallen door het aan A. van de Wateren verleend eervol ont slag, te verdeelen tusschen de Veldwachters van Leeuwen eu Bremer, omdat door hen de dien9t ook is vervuld geworden in de wijk die open was. Na toelichting wordt besloten Burgemeester en Wethouders te magtigen om bedoelde Jaarwedde tusschen gemelde Veld wachters te verdeelen. De vergadering is daarna gesloten. Met het oog op de belangen, welke de suiker-indu9trie bij den landbouw heeft, hebben de leden der Vereeniging van Beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland eene som van/ 750 bijeengebragt, ten behoeve van de Internationale Landbouw- tentooostelling, die dezer zomer te Amsterdam zal worden ge houden. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wage- ningen, is gedurende de maand April 9 m.M. regen geval- len, tegen 1m.M. in dezelfde maand van het vorige jaar. Van verschillende zijden werd gemeld, dat de Duitsche Re- gering reeds nu zou hebben bepaald dat bet veedat van daar naar de a. s. te Amsterdam te bouden Internationale Landbouw Tentoonstelling zou worden gezonden, na afloop van de expositie, niet meer over de Duitsche grenzeu zou worden toegelaten. Dit gerucht kan ten stelligste tegen gespro- ken worden. Wel heeft de bedoelde Regering zich voorbehou- den om, wanneer eventueel tijdens de Tentoonstelling een be- smettelyke veeziekte in ons land mogt uitbreken, de noodige voorzorgsmaatregelen tegen verspreiding te nemen. Men is reeds een paar dagen druk bezig het Tentoonstel- lingsterrein af te palen. Vrijdag a. s. zal het plan van aan-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1