Bemengfle Berigien. 1884 Vrijdag, 16 Mei. Nr. 20. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWLTD. Vijf-en-Twintigste Jaar gang. Rtp mmm Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. lIoofd-A»euten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent A A B L E1M E IS M E E Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN HOXGA C°.te Amsterdam. UiterHjlc Woenadag.) de Heeren Hoofd-Ingelandon van den Haarlemmermeerpolder hebben, in hunne vergadering van den 14 Mei 1884, tot Heemraad verkozen de heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhoct, te Heemstede. De Tweede Kamer der Staten-Genernal heeft, met 33 tegen 24 stemmeu, aangenomen de conclusie van het verslag der commissie, verklarende dat de ophefifing van het telegraafkan- toor te Haarlemmermeer door de beweegredenen, welke de Mi nister daarvoor heeft aangevoerd, niet gerechtvaardigd is. BURGERLIJKE STAND. Aangegewen van 713 Mei 1884. GEBORENJopje, doehter van C. v. d. Horst en G. van Eck. Hermanus, zoon van S. Granneman en M. Beers. Klaas, zoon van J. v. Oijen en K. Albers. Martinus, zoon van A. Vermist en II. Klein. Theodorus Antonius, zoon van G. Lamboo en J. de Jong. Jakob, zoon van D. Deddens en H. Mulder.Pieter, zoon van D. Burgersdijk en A. Luijten. Cornelia Christiana, doehter van J. H. Mastenbroek en B. Sneelooper. Willem, zoon van A. Yisser en C. Pijnaker. OVERLEDENSimon Pieter, oud 8 weken, zoon van. P. Kodde en H. A. de Looff. Willem, oud 16 dagen, zoon van D. Mesman en E. Langelaau. Willebrordus, oud 6 maanden, zoou van P. Hekman en M. van Tilburg. Klaasje, oud 7 weken, doehter van K. Ligthart en E. Alderlieste.Catharina Jaeoba van Haaften, oud 50 jaar, geh. met P. Walchenback. Petrus Cornells, oud 7 maanden, zoon van G. van Loon en A. Duivenvoorde. Hen- drika Cornelia van Dam, oud 37 jaar, geb. met J. E. Nijs. ONDERTROUWD: A. Makkenze met K. L. van Winkelhof. P.M. van Limpt met J. Santifort. J. Goedegebuure (wednr.) met C. C. Kok (wed.) P. van Maaren met E. Poldervaart. GEHDWD: M. Zandbergen met S. Braakman, (wed.) C. v. d. Riet met J. Zandbergen. A. v. d. Laan met M. Vreeken. J. Penning met A. Schoondermerk. Op de te Houtrijk Polanen gehouden grasveiling van bermen en wegen in den Grooten Ypolder, hebben ruim 13 If. A. opgebragt f 1557, zijnde gemiddeld 119 per H. A. De pryzeu waren over het algemeen hooger dan het vorige jaar. Lit de omstreken van Hillegom schrijft men het volgende De stand der bolgetvassen kan over het algemeen bevredi- gend genoemd worden. De gure dagen en koude nachten, welke de maand Mei tot dusverre heeft gegeven, hebben ech- ter, vooral aan de tulpen, veel kwaad gedaan. Wanneer de warmte begint, is het te vreezen, dat zij te spoedig zullen afsterven, in welk geval den kweeker een slecht gewas te wachten staat. De stand der overige gewassen, als byaeinthen, crocussen, narcissen, enz., kan daarentegen zeer gunstig genoemd worden. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat bij den Heer Martens, aan den Amstelveenschen weg, een kip dagelijks een ei legt in het nest van 6 ka'jes en, wauneer de moeder alwezig is, de jonge katjes met de meeste zorgvuldigheld be- uaakt en als kuikens onder hare vleugels koestert. Zoo trouw zelfs vervult de kip haar taak, dat men de dierljes niet kan genaken, zonder in de hooge mate den toorn der kip gaande te maken. De photograaf H. Spatz vereeuwigde dit zeldzaam feit in de dierenwereld door een welgeslaagde photographie, waarop de oude kip met haar pleegkinderen in het nest is afgebeeld. Te Veenhuizen is van rijkswege voor p. m. 6000 Am- slerdammer straatvuilnis aangevoerd, in 41 scheepsladingen. Over 't geheel houden de boeren meer van deze specie dan van de kunstmeststoffen, melkgeefsters, welke er door worden aangetast. Op een stal zijn twee koeien aan die ziekte bezweken, binnen een etmaal tijds. De firma Groenewegen C0., bloem- en bo omk week era te Amsterdam, deed weder hare gewone naam- en prijslijst van planten en zaden enz. het licht zien. N°. 66 geeft niet minder dan zijne voorgangers, voor den man van het vak en voor den liefbebber, een zaakrijk over- ziut, zoowel van hetgeen in deze uitgebreide kweekerij ver- krijubaar is, als van den prijs en de wijze van behandeling der talrijke planten en heestei-3, die in dezen met zorg be- werkten catalogus zijn opgenomen, Bovendien worden, door tusschen den tekst geplaatste houtgravuren, een hondertal er van aanschouwlijk gemankt; tervvijl eene alphabetische inhouds- opgave dit boekwerk besluit. Te Staphorst en Rouveeu sterven gedurig koeijen aan de zoogenaamde kalf- of moerziekte. Meestal zijn het de besle Men deelt mede, dat door een handelaar in eijeren, wild en gevogelte in Leeuwarden alleen Vrijdag jl. 72,000 kievitseije- ren naar. Engeland zijn gezonden. Gedurende dit seizoen, dat 1 Mei jl. gesloten is, verzond liij 3 50,000 kievitseijeren naar Engeland. Men deelt uit Londen mede, dat de Eugelsche inzendingen voor de aanstaande Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam meer dan 200 in aantal zullen zijn en eene ge- zamenlijke oppervlakte van meer dan 3000 vierkante meter zullen bedragen. Den 7 Mei, 's morgens te 10 uren, werd in het Cafe Kras- napolsky te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden van Het Nederlandsch Rundveestamboek, die druk bezocht was. De Yoorzitter, de Heer J. Breebar. 1 Kz., opende haar met een korle toespraak, waarin hij met genoegen er op wees, dat de uitvoer van vee naar Amerika zeer was toegenomen en de veekoopers er daar prijs op stellen afstammelingen van ingeschreven vee te verkrygen. Daardoor o. a. is de lust bij de veekoopers hier opnieuw opgewekt, terwijl hierdoor zeker ook de inschrijving bevorderd werd. De aanvragen daartoe namen steeds toe, waarom het noodig zal zijn eenige wijziging in de betreffende bepalingen te brengen. Nadat de notulen vastgesteld waren, bragt de financieele commissie haar rapport betreffende de rekening over 1883 uit, welke zij in orde had bevondeD. In weervvil van den toe- nemenden bloei zijn de financien echter steeds niet in ver- houding vooruitgegaanbij het zeer vermeerderde ledeutal werd slechts een saldo van ongeveer J 200 meer dan in het vorige jaar verkregen. Indien 3us het bestuur versterking der middelen voorstellen mogt, raadt de commissie den leden aan deze een gunstig oor te verleenen. Op voorstel van den Voorzitter werd bij acclamatie beslo- teu den hoofdinspecteur en den secretaris ieder een gratificatie van f 100 toe te kennen, welke echter voor dit jaar, om de vermeerderde werkzaamhedeu, bij uitzondering op 200 zal gesteld worden. Alsnu bragt de secretaris, de Heer P. F. L. Waldeck, het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het ledental meer en meer toenamhet bedraagt nagenoeg het dubbele van het vorige jaar, Damelijk 993. Ook in Amerika heeft de vereeniging 3 gewone leden. Vooral in Gelderland traden velen toe, en in Noord-Holland en Groningen werd ook een aanzienlijk aantal leden aangewonnen. Het getal begunstigers is 26. Yerschei- dene afdeelingen zijn als gewoon lid ingeschreven en vele stie- renvereenigingen traden toe. Het doel: de inschrijving van uitmuntend vee, is of wordt bereikt. In 1883 werden in het stamboek opgenomen: 835 run- deren, meer dus dan bet drievoudige van het vorige jaar, ter wijl de uitzigten voor 1884 nog gunstiger zgu. Van die 835 was echter slechts ren 25-tal afstammelingen van ingeschre ven dieren. Het stamboek, als zoodanig, moet dus den uit- slag van zijn streven nog van de toekomst wachten. Van het ingeschreven vee bevonden zich in Noord-Holland 64 stieren en 5?8 koeijen, in Groningen 26 st. en 74 k., in Gelderland 4 st. en 38 k., in Zuid-llolland 4 st. en 4 k., in Zeeland 4 st. en 2 k., in Overijsel 1 st. en 4 koeien., in Noord-Bra- bant 2 k., in Utrecht 1 st. en in Amerika 3 st. en 1 koe. Van de afgetreden bestuurslieden, de heeren H. F. Bultm'an en N. Brantjes, werd de laatsle herkozeD, terwijl de Heer W. J. Hofman, te Holwierde, benoemd werd. Voorzitter van commissarissen werd de heer J. Breebaard Kz te Winkel, en 2e voorzitter de Heer C. J. van der Oudermeulen, te Waa- senaar. De rekening sloot met een gunstiger bate dan het vorig jaar. Het saldo was 1310.82. De verkoop van het stamboek, ofschoon toegenomen, was toch geriug. Door achteraan een lijst te plaatsen van alle woorden bij de inschrijvingen gebruikt, met de vertaling in Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. het Fransch, Duitsch en Engelsch, weMjp de inschrijvingen ook voor niet-Nederlanders begrijpelijk^getoaakt. Dat in Gelderland de belangstelling in het stamboek zoo kracbtig was, werd dank geweten aan de Maatschappij van Landbouw in die provincie. Ter tegemoetkoming aan bezwaren, werden de koeijen op de hoorns gebrand, op den eenen hoorn een leeuwtje, op den anderen het slamboeknummer. Ten aanzieD van het doen op- nemen van kalveren van ingeschreven vee in de kalverboeken, had het bestuur, ter voorkoming van misbruiken, bepaald, dat bij de aangifte daartoe, behalve het gewone formulier, ook een naauwkeurige teekening van het kalf noodig is. Verder werd herinnerd, dat op de jongste teutoonstelling te Hamburg het Nederlandsche vee goed figuur heeft gemaakt, en de hoop uitgesproken dat ditzelfde bij de aanstaande Land bouwtentoonstelling te Amsterdam blijken zal. Door den Heer Zijp werd, met het oog op de wenschelijk- heid om het Rundveestamboek ook in de Engelsche taal uit te geven, voorgesteld de som, voor drukkosten, over 1884 met 800 te verboogen. De secretaris achtte zich verpligt de aanneming van dit voorstel te ontraden, ook omdat men met 800 niet voldoende de kosten zal kunnen dekken mogt de vergadering met het gedane voorstel instemmen, dan zou 1200 noodig zijn. De noodzakelijkheid der uitgave in de Engelsche taal werd mede bestreden op grond dat nu, zonder die uitgave, de handel met Amerika in zulk eeu bloeijenden toestand verkeert. Ook de financieele commissie verklaarde zich er tegeu. Bij stemming werd het voorstel met 64 tegen 37 stemmen verworpeu. Den 13den Mei werd door het ambtenaarspersonee! der afd. eg en werken en enkele andere ambtenaren van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij een proefrit naar den Helder gemaakt met een nieuw model salonwaggon, z. g. Pull- man's-car, waarvan 20 dezsr in locaal verkeer op de Holland- sche en Oosterspoor een vijftal in dienst zullen worden «e- steld. Ilet inwecdige van dit rijtuig doet den vervaardiger alle eer aan. De lengte er van 18.50 M., is voor ongeveer twee derden ingenomen door een smaakvol salon, langs welks wan- den ter weerzijdeu acht zitplaatsen zijn aangebragt, bestaande uit op een spil draaijende fauteuils, zoodat men zonder op te staan zich in alle rigtingen bewegen kan. Voor elken fau- teuil bevindt zich een vaststaand tafeltje. Tusschen de fauteuils loopt een vrij breed pad, dat het rytuig in zijn geheele langte doorsnijdt, en waardoor men van uit het salon toegang heeft tot het daarachter gelegen rookvertrek, waar de zitplaatsen meer in overeenstemming zijn met die der gewone le klasse wag gons. Voor aan den waggon is een buffet, en aan beide ein- den bevinden zich gemakken. De zitplaatsen zijn alien met rood fluweel bekleed en de vloer met een smaakvol tapijt be- legd. De verwarming geschiedt 's winters door buizen langs de wanden, die door stoom worden verhit. Voor ventilatie is voldoende gezorgd terwijl buitendien de balcons aan de beide uiteinden gelegenheid geven om van tijd tot tijd wat versche lucht te scheppen. Men zal, om van dezen waggon gebruik te mogen maken, een zeker bedrag boven den prijs le kl. moeten belalen. Voor gezelschappen, die in het schoone seizoen een uitstapje gaan maken, biedt dit nieuwe vervoermiddel al het comfort aan wat men verlangen kan om zich vrij en gezellig onder elkaar op reis te begeven. Naar men meldt, is tegen den notaris v. M., in het kanton Heusden, eene vervolging ingesteld, ter zake van het versaardigen van eene gefingeerde hypotheek en het desbewust gebruik maken daarvan. In de gemeente Aclitkarspelen had onlangs een voer- man zijn geldbeurs verloren, waarin een tamelijk groote som geld was geborgen. Hij wanhoopte reeds aan de mogelijkheid van het verlorene ooit terug te krijgen, (oen tot zijne groote verbazing de heele beurs hem ongeschonden werd teruggebragt door niemand anders dan zijn <igen bond. Het trouwe dier had de beurs ergens ouderweg gevondeD, en had zich daar- mede ijlings naar zijn baas gespoed. De gemeenteraad van Oud-Beijerland heeft aan de beide veldwachters een gratificatie van 2 5 verleend voor de moeite en den ijver, door hen betoond tijdens het heerschen der pokken. De geheele gemeente Alphen en Riel is verbaasd over het geval, dat zich Dinsdagmorgen voordeed. De Burgemee- ster heeft, met achterlating van den sleutel op de deur, zich met zijn gezin, en met medeneming van byna al zijn meube-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1