A tl v e r t e n t a e II. Veiling Koolzaad. KOOLZAAD, lr. EHEIIE ZIEKTEN KENNISGEVING. - 78 ruim 600 Hectaren VERPACHTING VAN V1SCHWATER. BELANGRIJK. ALLENDE ZIEKTEN, ZENUWEN Verzoete eene nauwKeurip aftorijying; to ZIEKTE. goeden uitslag. Het Ilecht tot bevisschen van eenige Wateren in den Haarlemmermeer- polder, benevens dat van het Visch- water buiten den Polder, zijnde de liingvaart van meergenoemden Pol der, Krampen, Kinderstuipen 6 Place du TrOne, 6 PARIS. eene Wijziging van Artikel 1 der Verordening op de Wateren, Dijken en Kaden in Rijnland, met betrek king tot den tijd waarop jaarlijks Schouw wordt gedreven. Dr. BELLA, PARIS, 6 Place de la Nation. 1 aire goederen, verwyderd, zonder dat dusver bekend is, waar- heen hij zich heeft of zal begeven. Vele gesprekken zijn daar- over in omloop, zonder dat evenwel de juiste oorzaak wordt opgegeven of bekend is. Te Vtnio is Dinsdag bij grondboringen op een diepte van 26 meter zuiver drinkwater ontdekt. Een waterstraal, zoo dik als de buis waarraee geboord werd, spoot op, en bleef onafgebrokea stijgeii tot op eene hoogte van een meter boven het boogste punt der stad. Het water is helder als kristal en zoo zuiver van smaak als in de stad nergens te vinden is. Natuurlijk stelt men zich hiervan de gunstigste gevolgen voor den gezondheidstoestand voor. Omlrent het vergaan ran het stoomschip State oj Flo rida, waarbij 123 personen het leven verloren, verhaalt de scheeps-doetor Steele „Den lSen April, 's avonds omstreeks 10 uren, zat ,ik in mijn kajuit te lezen. Ik was een oogenblik te voren op het dek geweest en had gezien dat het een kalme, heldere avond was. Plotseling hoor ik een sein tot terugwerken in de machi- ne-kamer, en een getrommel op het dek. Ik snel er heen. en zie de zeilen van een groot schip vlak bij het onze. De mannen op het dek schreeuwden luid, en een oogen blik later had de aanvaring plaats. Het schip liep in het mid den van ons vaartuig, aan stuurboordzijde. De schok bracht iedereen buiten zichzelven van schrik. Er wa9 een algemeen geroep om de booten, maar velen waren te versehrikt om zich zelven te helpen, zelfs toen er booten te water gelateu waren. Het schip zonk zoo spoedig, dat de bemanuing niet veel tot redding kon doen. De vrouw van den hofmeester werd in een boot neergelaten; maar er was geen andere vronw op het dek. Ik begaf mij in een der booten. fiinnen een paar minuten zonken beide schepen. Den ka- pitein en twee matrozen van de bark vonden wij aan een paar stnkken hout vastgeklemd; zij werden in een boot opge nomen. Er waren in onze boot 44 personen. Wy dreven twee dagen rond, zonder eenig eten of drinken. Het was mooi weder, maar wij hadden veel last van de koude. Velen der geredden waren in nachtgewaad. Wij raakten van de twee andere booten af en werden den 20n opgenomen door de Noorsche bark Theresa die op weg was naar Que bec. Later giugen 20 van ons aan boord der bark Louize over. Volgens den derden officier van de State of Florida, zag de kapitein het emstige van den toestand niet in, voor het te laat was tot redding. Niemand begrijpt hoe bij zulk weder een aanvaring mogelijk wa9. De eerste machinist verloor het leven door dat van de hof- meestersvrouw te redden. Hij had haar tegen haar wil in een boot gedrongen en voor hij zelf er in kon komen, zonk het schip met hem. Er bestaat nog hoop dat de bemanning van de bark de Ponema in een der booten gered is. In strijd met het requisitoir van het Openbaar Minis- terie betwelk strekte tot verwijzing in een dag gevangenis- straf wegens bedelarij, heeft de Haagsche Kegtbank een hon- gerigen verwersknecht vrijgesproken, die op zijn doortocht naar Rotterdam, aan een landbouwer onder Alphen een „hapje warm eten" had gevraagd. Te Blaricum is een vrouw door een slag van een wild geworden veulen zeer ernstig aan het hoofd gewond. Zij ver- keert in bedenkelijken toostand en men moet haar door een pijpje eenig voedsel ingeven. In den scbouwburg te Grenoble geraakte onlangs een ballet-danseres die te digt by een der lichten kwam, in brand. Verbijsterd van aDgst, vloog zij met haar vlaramend kleedje midden onder de andere danseressen, en zeker zou een trenrig ongeluk gebeurd zijn als niet de dienstdoende brand- weergasten onverwijld het geheele korps de ballet natgespolen en zoo den brand spoedig gebluscht hadden. Nu kwam de danseres met den schrik en eenige ligte brandwonden vrij. Gistcren morgeu, omstreeks 10 uren, is er een zeer be- treurenswaardig ongeluk gebeurd. Een menigte menschen stonden op de Oosterschekade te Amsterdam te kijken naar het boven water brengen van eeni ge gezonken marmeren platen, waarvan voor eenige dagen melding is gemaakt. Een door den duiker onder water gocd aangeslagen marmeren plaat werd juist, tot verwondering der aan den kant staanden, met een takel door middel van een lier aan den ma9t van een lichterscbip opgeheschen; langzaam rees de vracht, eenige tonnen zwaar, toen eensklaps de mast vlak bij het dek afknapte en door midden brak. Met een snelheid, die het vlugten voor de toeschouwers op den wal onmogelijk maakte, sloeg hij met de geheele vleet op dezen neer. Twee hunner, een volwassen man en een jongen, bleven op de plaats dood en vijf anderen werden gewond, en- kele, naar het schijnt, zelfs gevaarlyk. Zij werden in het gast- buis opgenomen. Den geheelen dag verdrong zich een digte menigte op de plaats van het ongeluk, en toen men te twaalf uren de beide lijken in twee zwarte kisten van de herberg, waarin zij waren binnengedragen, naar het kerkhof vervoerde, ging er eeu kreet van medelyden uit de menigte op, die bewees hoezeer alien, vooral door het plotselinge van de ramp, getroffen waren. Sedert eenige weken wordt in eenige hoogst ernstige wetenschappeiijk tijdschriften de vraag besproken, of het mo gelijk zon zijn iets meer te weten te komen van de geestes- ontwikkeling bij het dier, dan tot nu toe het geval is. Niemand minder dan Sir John Lubbock, een beroemd En- gelsch geleerde, heeft deze vraag op het tapijt gebragt. Tegelijkertyd gaf hij een overzigt van 't geen door hem in die rigting was gedaan met zijn hood en tevens welke methode daarbij gevolgd werd. Ziehier zijn idde. Hij neemt een groot aantal kaarten, waar- op met groote letters gedrukt staat: voedsel, water, kluif, uit- gaan of dergelijke zaken meer, legt die op den grond, en na een paar voorloopige lessen geeft hij telkens aan zijn hond, als hij hem een kaart brengt, de zaak die daarop vermeld staat. Volgens Lubbock, is in korten tijd zijn hond zoover gevor- derd, dat het brengen van een kaart voor het dier de betee- kenis verkreeg van een verzoek, en ook dat het bepaald on- derscheid wist te maken tusschen de woorden op de kaarten. Door telkens nieuwe kaarten te nemen en ze alien op de- zelfde wijze te behandelen, is het onmogelijk, dat het reukor- gaan hier gebruikt kan worden, 't moet noodzakelijk op het gezigt af. Als de hond honger heeft, zal hij b. v. tienmaal achtereen een kaart brengen met het opschrift voedsel, totdat hij ver- zadigd is en daarna zich rustig neerleggen om een dutje te doeD. Verder als ik ga wandelen en hem uitnoodig om mee te gaan, zegt Lubbock, autwoordt hij daarop met suel een kaart op te zoeken met het woord „uitgaau" er op en daarmee in triomf naar de voordeur te wandelen. De kluif- en waterkaart kent hij al evengoed. Als hij soms, door speelschheid eens wat ouopraerkzaam, komt aandragen met een kaart waarop iets staat dat hij op 't oogenblik niet noodig heeft, en ik hem het genoemde voorzet, dan brengt hij dadelijk de verkeerde kaart weg en komt terug met de juiste. Kortom, ik twijfel geen oogenblik of het dier begrijpt vol- kcmen het verband tusschen het woord en het voorwerp dat er mee wordt aangeduid, en het schijnt mij dat op deze wijze aan hondeu en andere dieren eene opleiding kan gegeven wor den, waardoor zij, beter dan tot nu toe bet geval was, zich verstaanbaar kunnen maken voor den mensch. Ik zet mijne waamemingen voort en tracht de beste manier te bedenken om mijn hond in de eerste beginselen van de rekenkunde te oefenen en te examineeren. Het lijdt geen twyfel, of wij zullcn spoedig meer hiervan hooren, daar op aansporing van Lubbock reeds verscheidene personen zich aan dit onderzoek hebben gewijd. Door bet dragen van een groene voile is een dame te Lawrence in Kansas (Ver. St.) vergiftigd. Zij had een wond in het aange- zichthet gaas kwam daarmede in aanraking en de groene verfstof veroorzaakte een bloedvergiftiging, waaraan de ongelukkige weldra overleed. Te Chicago moet een Boolsch Israeliet, Regalsky genaamd, krank- zinnig geworden zijn door het rooken van cigaretten. Dejonkman rookte er dagelijks tusschen de 60 en 80, zijn zenuwgestel werd daardoor geschokt en zijn geest verzwakt, totdat hij eindelijk naar een krankzinnigengesticht gebragt moest worden. Het moet echter al lang niet regt pluis bij hem geweest zijn. Want wie 60 a 80 cigaretten per dag rookt kan onmogelijk bij zijn voile verstand wezen, merkt een blad, dat het berigt mede- deelt, teregt op. Janmaat ontmoette 's morgens met een erg opgezwollen gelaat en loodkleurige kringen om de oogen een kameraad. »Zoo, ouwe jongen," vroeg de laatste, »wat mankeert jou? „Och," ^was 't antwoord, „ik ben in aanzeiling geweest met de drankwet." Bij het opgraven van de straat voor het leggen van een nieuwe gasbuis op de Nieuwmarkt te Amsterdam kwam men tot de^ merk- waardige ontdekking, dat verscheidene bewoners er sedert jaar en dag gas hebben gebrand uit de Engelsche fabriek, zonder dat zij dit wisten. Wei waren hun meters van De Bruyn en betaalden zij ook geregeld het door hen verbruikte gas aan de Hollandsche fabriek, maar toch waren hun verbindingspijpen aan de Engelsche hoofdbuis aangesloten. Het spreekt van zelf, dat hier slechts aan een vergissing te denken valt. Aan 't tafeltje in eeu *cafd, waar zich gewoonlijk 's avonds de habituds bij elkaar voegden, zei iemand«mijn gezin is ook weer grooter geworden!" //Ei,'J sprak een vriend, #dan feliciteer ik je wel; is 't een jongen of een meisje *Wat jongen of meisje," hernam de ander, »met de vergrooting van mijn gezin bedoel ik niets anders, dan dat mijn schoonmoeder bij ons is komen inwonen." ,Dan condoleer ik je," merkte de vriend lako- nisch aan. Een vrouw te Londen heeft bij een twist hare tegenstandster een gedeelte van bet linkeroor afgebeten. Zij werd door de regt- bank tot een half jaar gevangenisstraf met dwangarbeid veroor- deeld. De directie der tram-compagnie te Philadelphia heeft, naar men berigtbesloten alle zwaarlijvige conducteurs uit haren dienst te ontslaan, omdat deze voor en achterop de wagens of daarbinnen te veel ruimte beslaan. De geoorloofde graad van gezetheid is met aangegeven en alle conducteurs, die niet broodmager zijn, verkeeren nu in aanhoudende vrees, dat zij kunne betrekking zulien verliezen. Iemand, die nog al eens dikwijls ongemak met zijne vrouw had, geraakte op de societeit in eene heftige woordenwisseling met een zijner kennissen. „Hoor eens," zij hij eindelijk, »ik kom hier met om ruzie te hebbendan kan ik wel thuisblijven." Een uitbundig gelach maakte er hem opmerkzaam op, dat hij zich leelijk ver- sproken had. De DIRECTIE der Maatschappij tot Droogmahing van het Zuidelijk Deel der Legmeerplassen te Nieuwer-Amstel, zal op Woenstlag 4 Juni 1884, voormiddags 10 ure, en zoo noodig den volgenden dag, in het Verkooplokaal: *FRASCATI", aan den Oude Zijds Voorburgwal en Nes, te Amsterdamten overstaan van de Notarissen G. D. BOERLAGE en J. F. IIERBSCHLEB, in Openbare Veiling verkoopen bijzonder uitmunteDd te Veld staande in het nu drooggemaaktr Deel der Legmeerplassen, onder de gemeenten Uithoorn en Aalsmeer. Van af 26 Mei zal elken dag (uitgezonderd Zon en feestdagen) aanwijzing worden gedaan, uitgaande voormiddags 10 ure van af den Afsluitdijk van den Noorder-Legmeerpo'dtr, achter het gehucht de Kwakel. De Notitien met Veilingsvoorwaarden en Kaart zijn van af 28 Mei ter lezing en a. 25 Cents per Exemplaar te bekomen ten Kantore van de Maatschappij tot Droogmaking van het Zuidelijk Deel der Legmeerplassen, Kalverstraat 161, te Amsterdam, en ten Kantoren van de Notarissen G. D. BOER LAGE te Uithoorn en J, P. HERBSCHLEB te Nieuwer-Amstel. Ten oversiaan van de te Haarlemmermeer residerende Notarissen J. L. VAN DER MOER en J. SAMSON, zullen DIJKGRAAE en PIEEMRADEN van den Maavlemnier- meerpolrter, op Vrijdag 30 Mei 188 4, des morgens ten 10 ure, ten Huize van G. KAMP, aan het Iloofddorp aldanr, overgaan tot de OPENBARE VERPACHTING van: De Voorwaarden der Verpachting zijn gratis verkrygbaar na den 20 Mei e. k., aan de Secretarie van den Polder, in de Jansstraat te Haarlem, op alle werkdagen, van des morgens 10 tot de9 namiddags 2 ure. Haarlem, 12 Mei 1884. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. worden geheel genezen door mijne handelwijze. De betaling is men niet verschnldigd dan na een Behandeling per CORRESPONDENT! E. PROF. Dr. ALBERT. Door de wetenschappelijke Fransche Societeit vereerd met de GOUDEN MEDAILLE der eerste klasse voor nitstekende Verdiensten. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Hynlatul, brengen ter kennisse van Belanghebbenden, dat zij hebben ontworpen Dat dit Ontwerp tegen betaling van 10 Cents, verkrijgbaar is ter Secretarie van het Hoogheemraadschap, en ter lezing zal liggen, zoowel daar, als in de Waterschappen en op de Gemeente-Secretarien van de Hoofdplaatsen der Kiesdistricten en Onderkiesdistricten, gedurende 14 dagen, Zondagen uitgezon derd, van den 14en Mei tot en met den 28en Mei eerstko- mende, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur, ten einde Belanghebbenden in de gelegenheid zouden zijn, hunne BEZWAREN tegen dat Ontwerp kenbaar te maken, welke Bezwaren voor of uiterlijk op 31 Mei aan Dijkgraaf en Hoogheemraden schriftelijk moeten worden ingeleverd. Leiden, 7 Mei 1884. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, DE CLERCQ Dijkgraaf. W. G. DE BRUYN KOPS, Secretaris. vinden volkomen genezing door mijne handelwijs, vastgesteld op nienwe weten schappelijke onderzoekingen, in de wan- hoopendste gevallen, zelfs zonder stoornis der verricbting. Ik genees de ernstigste gevolgen van jeug'dige dwalingen, het zenuwgestel en machteloosheid geheel Gewaarborgde geheimhouding.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2