1884. Vrijdag, 30 Mei. Nr. 22. I VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN 9EVIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. \\\mp Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6,. Prijs der A.dvertentien van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12 J/2 Cent IIoofd-Ag-euteu voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Aangegeren van 2127 Mei 1884. Op de gehouden Tentoonstelling van Paarden en *5® A A It L E MIIE R M E E 9t Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFI'ENDE te adresseren aan A.\ B01VGA C°.te Amsterdam. tlUerlfJh Woentdag i jroote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 5 Junij 1884, des morgans ten 10 nre. 1. Beeediging van den beer T. C. Los, als raadslid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Aanbieding van het verslag omtrent het Lager Onderwijs over 1883. 4. Voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. 5. Voorstel tot het rioen van af- en overscbry ving in de be- grooting van 1883. 6. Als voren. 7. Als voren over 1884. 8. Benoeming van een onderwijzer voor school nr. 5. Voordragt: Pieter C. Bouwmeester, le Haarlem, eu Sjoerd A. Badstra, te Workum. 9. Benoeming van een onderwijzer voor icbool nr. 10. Voordragt: Willem P. van der VVerff, te Dokkum. 10. Plan tot vergrooting van de school nr. 4. 11. Verzoek van dr. A. YV. Goldschmidt Nauninga, te Aalsmeer, om te worden belast met de armen- practyk in een gedeelte van wijk 2. 12. Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1884. BURGERLIJKE STAND. GEBORENCornelia, dochter van C. v. d. Vis en F. W. Cuve- lier. Hendrika Magdalena, dochter van G. Sehonhage en M. C. Moorman. Johannes, zoon van D. Schoorl enC. Kroon. Anna, dochter van E. Breed en E. B. Huijts. Karel Johannes, zoon van J. H. Hulscher en E. C. Holscher. Arie, zoon van G. van Waveren en H. VV. van Keulen. Arend, zoon L. Bakker en E. Slinger. Maria, dochter van J, Maaskant en J. Spreijers. Grietje Elisabeth, dochter van G. Meijer en M. Verburg, Cor nelia, dochter van A. Vermeulen en M. de Groot. Ibelliena, dochter van P. v. d. Burg en J. Los. Cornelis, zoon van L. Hommels en L. Cobelens. Hendrika Andrea, dochter van J. van Gameren en M. C. van Stam. Geertie, dochter van J. Weii en E. Wortel. OVERLEDENLeendert Antonie, oud 15 maanden, zoon van A. Smits en J. van Beusekom. Anna, oud 14 maanden, dochter van A. Jonker en M. C. Mesman. Cornelia J. A. van Schager., oud 38 jaar, gebuwd met K. Grotewal. Cornelia, oud 5 maanden, dochter van D. van Bekkum en E. Heermans. Johannes, oud 3 maanden, zoon van C. Meerinans en A. Boogaard. Geertruida, oud 7 jaar, dochter van W. Hoogerwerf en A. Limmen.Teuuis Johannes, oud 16 jaar, zoon van li. Vos en T. v. d. Kemp. Willem, oud 12 dagen, zoon van A. Visser en C. Pijnakker. Anna, oud 3 maanden, dochter van W. van Gerven en C. Smakman. ON DER1ROUYVDH. de Groot met M. E. Hardenberg. P. B. v. d. Ban met J. C. Rodenburg (wed.). GEHUYYD: P. van Maaren met E. Poldervaart.A. Mak- kenze met K. L. van Winkelhof. P. M. van Limpt met J. San- titort. J, D. Heiting met M. Eigenhuis. Y< an 2 5 op 26 dezer is, nabij PJalfweg, bij den landbouwer J. Balk ingebroken en zijn eenige goederen ontvreemd, voor- namelijk kleeren. O ntreat den vermoedelijken dader zijn, naar men zegt, wel zoo veel bijzouderheden bekend, dat hij op te sporen zal zyn. Ook aan de Vijfbuizen, bij van Wijk, Rustman en Op den Kelder, zegt men, zijn kleine diefstallen gepleegd. In den nacht van den 26n dezer, ten half twee pre, is afgebrand een huis van W. P. van den Roogen, staande CC, ltingdijk, by Nieuwemeer, van ouds de „Meelfabriekde Mercuur', De oorzaak is, volgens opgaaf, onbekend. Het huis was cnbewoond en bouwvalli°r. O Op dan zolder lagen ongeveer 1000 turven van J. Eosman, waarvan er van tijd tot tyd eenigen werden nfgehaald. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is eene circulaire uitgevaardigd, naar aanleiding van ingrkomen klagten over het moedwillig beschadigen van de iso'atoren der Rijkstelegraaflijnen langs andere wegen dan spoorwegen, en hoofdzakelijk langs grintwegen, waa'aan de straatjeugd zich schijnt schuldig te maken. Z. Ex. is van oordeel dat ouders, voogden, onderwijzers, enz., behooren le worden gewezen op de verregaande baldadig- neden der jeugd, met uilnoodiging hunne medewerking te ve'r- leenea voor het le keer gaan vpn handelingen, welke hij art, 153 van het nieuvye Wetbqek van Strpfregt hedreigd worden met gevangenzetting van ten boogste drie jaren, en volgens art. 257 van het nog vigeerende Strafwetboek worden gestraft met gevangenzetting van eene maand tot twee jaren en eene geldboete van honderd tot vijfhouderd franken. Naar wij vernemen, is vanwege het Departement van Fi- nancien eeDe circulaire uitgegaan tot alle Bijks-belasting-amb- tenaren, met verzoek om opgave binnen eeu bepaalden termijn van alle betrekkingen, welke zij te gelijkertijd met hunne Rijks- betrekking bekleedden, en met verbod om voortaan, zonder uitdrukkelyke toestemming van den Minister van Financien, eenige by betrekkiug te mogen waarnemen. Te Haarlem heeft een hevige brand gewoed in de onbewoon- de pottenbakkery vaD W. A. Mais, in de verlengde Oranje- boomslaan, aan de Brouwersvaart. Het huis is geheel uitge- brand. De brandweer heeft de belendende perceelen behouden, welke echter nog al waterschade hebben gekregen. De oor zaak is nog onbekend. Alles was verzekerd. Te Leiden overleed in de afgeloopen week de Heer C. H. Dee, commies ter secretarie van het hoogheemraadschap Rijn- land, lid der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde en sinds jaren mede-arbeider aan het Woordeoboek der Neder landsche taal. Geruimen tijd reeds deed zijne geschokte gezondheid, wsar- voor hij nog kort geleden, helaaste vergeefs, in milder lucht- streek genezing zocht, het ergste vreezen. Hy bleef echter, zoolang zijne krachten het hem eenigszins toelieten, zijne ver- schillende werkzaamheden steeds met voorbeeldige toewijding vervullen, tot hij, aan het ziekbed geSluisterd, ait niet mee°r kon. Behalve in zijn gezin, zal in menigen kring waarin by ar- beidde, en waar ook de volksbelangen steeds in hem een warm voorstauder vonden, het betrekkelijk vroegtijdig heengaan hij bereikte slechls den leefiyd van 53 jaren van den werkzamen en bij zijne vele bekwaamheden vaak te nederigen man diep worden gevoeld. In tegenwoordigheid van vele vrienden en vereerders, is zijn stoffelijk overschot Maandag ochtend grafwaarts gedragen. Alvorens de met vele kransen versierde kist in het graf werd nedergelaten, herdacht de Dijkgraaf, de Heer S. de Clercq Wz., in warme bewoordingeu de verdiensten van den overledene. Hy schetste hoe deze gedurende een tydvak van runn 15 jaren alles in het werk had gesteld tot bevordering van den bloei van Rijnland en hoe hij door het nagaan van de oude oorkonden de geschiedenis van de maatschappij aan het licht had gebragt, die hoogstwaarschijnlijk anders ware vcrborgen gebleven. De Heer Chavannes, predikant der Waalsche gemeente al- daar, bedankte namens weduwe en kitd, voor de vele blij- ken van belnngstelling die den overledene waren betoond. Vee, u.lgesclirevcn dour de Afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den 29e Mei 1884 te Hoofddorp gehouden, zijn aangevoerd en bekroond Hengsten, inlandsch ras, geboren in 1880 of vroeger. Aan gevoerd 2. le Prijs Wed. P. Enthoven, 2e Prijs D. Knibbe. Hengsten. inlandsch ras, geboren in 1881 of 1882. Aan gevoerd 3. le Prijs J. v. ZijTerden, 2e Prijs Wed. P. Enthoven. Veulenmerrien, inlandsch ras, geboren in 1880 of vroeger, met veulen. Aangevoerd 5. le Prijs Wed. P. Enthoven, 2e Prijs B. v. Beijnum. Merrien, inlandsch ras, geboren in 1880 of vroeo-er. Aanee- voerd 2. =6 le Prijs II. Swan, 2e Prijs L. v. d. Zon. Merrien, inlandsch ras, geboren in 1881 of 1882. Aange voerd 9. le Prys P. Verkuijl, 2e Prijs B. v. Beijnum. Ilengsten, gekruist ras, geboren in 1880 of vroeger. Aange voerd 2. 3 le Prijs II. A.v. Wickevoort Crommelin, 2e Prijs P. S. Zijlmans. Hengsten, gekruist ras, geboren in 1881 of 1882. Aange voerd 5. le Pry's P. S. Zijlmans, 2e Prijs D. Knibbe. Veulenmerrien, gekruist ras, geboren in 1880 of vroeger, met veulen. Aangevoerd 3. le Frijs I'. S. Zylmans, 2e Prys H. F. Bultman. Merrien, gekruist ras, geboren in 1880 of vroeger. Aange voerd 2. le Prijs B. v. Beijnum, 2e Prijs A. Kuiper. Merrien, gekruist ras, geboren in 1881 of 1882. Aange voerd 8. le Prijs L. v. Wijk, 2e Prys A. Kuiper. Stieren, inlandsch ras, geboren in 1881 of vroeger. Aanee- voerd 3. le Pry's C. Kamer, 2e Prijs B. A. Bn. van Verschuer. Bestuursprijs J. v. Zijverden. Stieren, inlandsch ras, geboren in 1882. Aangevoerd 2. le Prijs B. Biesheuvel, 2e Prijs M. Braat. Stieren, inlandsch ras, geboren in 1883. Aangevoerd 3. le Prijs H. F. Bultman, 2e Prijs idem. Melkgevende Koeien, inlandsch ras, van 3 tot 7 jaar oud. Aangevoerd 18. le Prijs, 2e Prijs en Bestuursprijs H. F. Bultman. Melkgevende koeien, inlandsch ras, beneden 3 jaar oud. Aan gevoerd 9. le en 2e Prys H. F. Bultman, Bestuursprijs P. D. M. Seholten, (voor tweelingen). Vaarzen, inlandsch ras, niet melkgevend, geboren in 1882. Aangevoerd 6. le en 2e Prijs B. A. Bn. van Verschuer. Twee Pinken, van inlandsch ras. Aangevoerd 4 paar. le Prijs J. Commandeur, 2e Prijs P. Koppes. Twee ooien, inlandsch ras, geboren in 1883, of vroeger. Aangevoerd 4 paar. le Prijs Wed. L. v. d. Zon, 2e Prijs P. Zulver. Ttammen, gekruist ras, geboren in 1883 of vroeger. Aanee- voerd 10. B le Prijs voor 1-jarige D. Knibbe, 2e Prijs voor 1-jarige 1. Zulver, Bestuursprijs voor 1-jarige A. Stoel. le Prijs, 2e Prys en Bestuursprijs voor 3-jarige B. A. Bn. van Verschuer. Twee ooien, gekruist ras, geboren in 1883 of vroeger. Aan gevoerd 5 paar. le Prys B. A. Bn. van Verschuer, 2e Prijs P. Koppes. Zeugen, gekruist ras, geboren in 1883, of vroeger. Aange- voerd 8. le Prijs B Verhulp, 2e Prijs C. Eijken, Bestuursprijs -Bern, de Jong. Voorts werden nog aangevoerd 7 koeien, 6 ramlammeren, 'ggen. 1 graskalf, en 1 -jarige hengst, alles buiten mededinging. Uit de Tielerwaard schrijft men dat de vette lammeren te- gen hooge prijzen door Engeland worden opgekocht. Men be- steedt f 15 tot 17. Het gewas der kersen is middelmatig. ue verpachtingen nemen een aanvang. Uit Wageningen schrijft men Voor de a. s. Internationale Landbouw-tentoonstelling te Amsterdam kunnen, dank zij de bemoeijingen der Geldersch- Overyselsche Maatschappij van Landbouw, ook uit Gelder- land belangrijke inzendingen worden tegemoet gezien. De Af deeling Neder-Veluwe der Geld.-Overijselsche Maatsch. van Landbouw en een tweetal handelaars uit Wageningen en Am- hem, zullen tabak inzenden, en de Luntersclie Tninbouwver- eeniging verschillende voorwerpen, die op bijenteelt betrek. king hebben. Een der leerlingen van de Rijks-landbouwschool denkt een herbarium te zenden, terwijl ook van de Rijks-landbouwschool zelve eene belangrijke collectie in gereedheid wordt gebra<-t. Ook een gedeelte van het vee van de boerderij der Rijks- landbouw-inrigting zal men op de Amsterdamsche tentoon- stelling knnnen zien. Een eigenaardige varkeusziekte is de verlamming in de poo- ten. Men heeft daartegen allerlei middelen beproefd, als sin- tels van steenkolen in 't hok te strooijen; het varken met vet en teer in te wrijven, enz., doch zonder stellig goede resul- taten Het beste schijnt nog het verlamde dier met levertraan te behandelen. Althans een landbouwer in de prov. Gronin- gen gaf aan zijn zieke varken, dat aan verlamming leed, drie- maal daags twee lepels levertraan in, vermengd met wat brood en reeds na drie dagen was er beterscbap, terwijl het varken na 12 dagen weer zoo goeil als genezen was. Als bewijs van de groote vlucht, welke de handel in vee in de provincie Friesland neemt, kan dienen, dat op meer dan een dag de vrij kolossale Lemster nachtbooten het te Lem- raer aangebragte vee niet kunnen laden, en dat op een avond twee en drie dier booten met vee worden afgeladen voor de veemarkten te Amsterdam, Purmerend, Alkmaar enz. enz.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1