- 86 - In het noorden van ons land levert bouwland zoowel als weide thans een schoon gezigt op. De landbouwer op klei, zoowel ala op zand, de bouw-, zoowel ala de greidboer kunnen over den stand tier gewaasen tevreden zljn. Het koolzaad heeft zich, even als het winterkoren, van de nachtvorsten hersteld en bloeit zoo dapper en schoon als denkbaar is. Omdat er dit jaar buitengewoon veel is gezaaid, ontmoet het oog in alle rigtingen gele yeldeu. De rogge is zeer voordeelig en belooft een ruim beschot. De aardappelen, vooral de vroegen, hebben veel geleden door de vorst en zullen later zyn dan anders en niet beter worden. Het vlas is dit jaar weinig uitgezaaid, en dit wordt telken jare minder, wijl de boer meer aan zaai- zaad en arbeidsloon moet nitgeven dan hij voor zyn vlas ont- vangt. Bovendien zijn vele landen voor den vlasbouw te veel uitgeput en leveren ziekelijke en korte Stengels en mislukte oogsten. Het gras kan men „hooren groeijen". De laatste regens, gevolgd door warmte, werken hierop heilzaam. In de gemeente Erp (Noord-Brabant) stierf dezer dagen eene koe plotaeling aan het miltvnur. Een slagter, die den veearts daarbij behulpzaam was, had een onbednidend wondje aan zijne haod. Na eenige dagen zwollen hand en arm geweldig op. De geneesheeren verklaren dat bloedvergiftiging heeft plaats gehad. Op de Wolmarkt, te Veenendaal gehouden, was de handel vry levendig. Men besteedde voor gewasschen Kleiwol /0.90 a 1.22 y^, voor een party buitengewoon keurige waar gaf men nog 1.35 per KG.; Sraeerwol gold 0.65 a 0.85 per K.G. De aanvoer bestond uit 2860 vrachten. Men schrijft uit de Betuwe: Allerwege was men de vorige week bezig met het uilpoten van de labaksplantjes, hetgeen meestal onder zeer gunstige om- standigheden is geschied. Nu het vorige jaar, door vrij hooge tabaksprijzen, de moeite van den planter goed beloond is, gaat men zich weer meer op den tabaksteelt toeleggen. De wei- en hooilanden zien er bijzonder gunstig uit. Het vee blijft hoog in pry's. Vrachten zullen er veel minder zyn dan het vorige jaar. Ook van den kersenoogst heeft men geen bijzonder hooge verwachting, daar in sommige boomgaarden vele vau de reeds gezette vruchten afvallen. Aanstaanden Woensdag zal de Transvaalsche Deputatie Wa- geningen en de Bijks-landbouwschool bezoeken. In den Zuid-Oosthoek van Groningen slaan de landvruch- ten zoo schoon als in geen drie jaren het geval is geweest. Alles doet voor den landbouwer een gunstig seizoen verwach- ten. Daarbij komt, dat door de droogte van verleden jaar, de groaden weinig uitgeput zyn en de meststoffen van dat jaar nu nog eenige werking doen. Rogge, haver, oliezaad, gras en aardappelen staan alle zoo veelbelovend mogelijk. Als eene bijzouderheid deelt men mede, dat bij den land bouwer J. A. Oosterbaan te Achlum een jonge stier geboren is, die het enorme gewicht van 61 k. g. bezat. Meu heeft hem er echter niet levend af kunnen krijgen. De gemeente Kampen zal voor het bijdragen in de kos- ten, hoogstens tot 1000, voor inzendiug eener colleclie puik vee uit Kampen en omstreken naar de tentoonstelliug te Amsterdam. Onderscheidene veebouders hebben zich reeds bereid verklaard, inzending te doen. Ook heeft zich aldaar eene Commissie gevormd voor eeue gemeenschappelijke inzen ding. De landbouwvereeniging te Marum heeft jl. Zaterdag eene kenring van stieren gehouden. Van de 15 aangeboden exem- plaren werden bekroond: le prijs, die van de Wed. Kazemier te Tolbert; 2e prijs die van den Heer H. J. de Boer, te Niebert; 3e prijs, die van den Heer P. Poppinga te Marum. Blijkens ingekomen ambtsberigten is in het tijdperk van vier weken, dat op 17 Mei jongstleden geeindigd is, 1 geval van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoeling- district waargenomen, te Overschie. In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 10 runderen, bij 6 veehouders, door longziekte te zyn aan- getast. Gednrende dat tijdperk werd afmaking bevolen van 234 van longziekte verdachte runderen, sedert 1 Januari 2071. Uit Harliugen schrijft men Met de veldvruchten staat het in deze streken best. Voor het koolzaad had men vree?, daar het reeds in Maart begon te bloeieu, doch de daarop gevolg- de koude heeft het gered, zoodat het thans goed belooft. De wintergranen staan alsmede zoo goed, alB men mag wenschen, en evenzeer de aardappelen, Voor het gras is regen hoog noodig, want hoe overvloedig de zuidwesthoek der provincie met regen moge bedeeld zijn geworden, liier en in ganschen omtrek is groote behoefte daaraan, ook voor drinkwater. Te Surhuisterveensterheide gebruikt men de mosselen als bemestingmiddel voor den verbouw van rogge. De rogge le- vert een ruim beschot, terwijl het tevens een goedkoope be- mesting is. De bestellingen van deze mestspecie nemen ten- gevolge van de gunstige resultaten zeer toe. De Koning en Koningin zijn, na hun bezoek aan Belgie, weder te Arnhem aangekomen. Zy werden opgewacht door den Commissaris des Konings en den foco-hurgemeester. Ter- stond vertrokken zij in een open landauer naar Oranje Nas- sau-oord. Het Koniuklijk gezin vertrekt Vrydag omstreeks 7 uren vau Oranje Nassau's oord naar Arnhem, om van daar te 7 30 de reis over Frankfort naar Karlsbad te aanvaarden. De Transvaalsche afgevaardigden zijn weder aan het Cen- traal-station te Amsterdam afgestapt. Zij begaven zich naar het Amstelbotel, waar vertrekken voor hen in gereedheid wa- ren gebragt. Van Lissabon waren zij naar Parijs vertrokken, waar zij Woensdvg 21 dezer aaukwamen. Toen Vrijdag nacht te ruim 2 uur de wacbter aan de Oosterspoorwegbrug bij de Diemerringvaart, welke Watergraafs- en Diemermeer scheidt, eeu van Amsterdam komenden goe- derentrein naderen zag, bemerkte hij tot zijn schrik, dat deze het linker spoor bereed. Met de herstelling daarvan nu was een zevental arbeiders bezig, en een gedeelte van de rails digt bij de brug was juist weggenomen, daar meu niet voor omstreeks 4 uur op dit spoor een trein verwachtte eu men dan reeds lang gereed zou zijn. De wacbter seinde met het roode licht ,,onveilig," de machinist remde zooveel hij kon, maar het gevaar was, wellicht tengevolge van het ^dampige weer, daartoe te laat gezien. De locomotief smoorde zyn vaart in het zand. De in gaug zijnde trein drukte met zulk een geweldige kracht tegen den tender, dat er drie in en op elkander werden gedrongen. De bodems der wagens, ontdaan van alle rollend werk, zaten als planken op elkaar geschoven, terwijl het bovenwerk een hoop klein gehakt brandhout geleek. Vier andere wagens waren deerlijk gehaveud, zoodat een zevental onbruikbaar geworden is. De wagens, die in het spoor bleven, werden spoedig door een locomotief naar Amsterdam gehaald. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. De ar beiders, die aan den weg werkten, wisten zich in tijds te red den, alleen kreeg een treinsmid, die by den schok van de locomotief sprong, eene ernstige wonde aan het hoofd en werd in het gasthuis opgenomen. Door wijlen Mevrouw de Wed. S. M. van Berkel, geb. Metz, te Amst., is aan het fonds der Maatsch. ..Caecilia" een Bom van 4000, vrij van alle regten en kosten, gelegateerd. Maandag hebben de Utrechtsche studeuten Ram, Gren- fel en Boddaert zich te Utrecht, in arrest begeven, om de hun door het gerechtshof te Amsterdam opgelegde celstraf te on- dergaan. Zij hebben zich echter per rekest tot den Min. van Justitie geweud, met verzoek om de opgelegde celstraf te mogen on- dergaan in de pistole, doch de Minister heeft zulks geweigerd. In 1883 is Nederland verrijkt met 4 millioen halve stuiver stukken, 15 millioen centen en 8 millioen halve centen. Te Beesterzwaag trouwde de vorige week eene moe- der tegelijk met haren zoon, terwijl zij in 1876 tegelyk met eene harer dochters getrouwd was. Dr. J. F. van Hengel, te Hilversum, meldt aan de Zalt-Bommelsche Ct., dat de Eucalyptus, waarvan hij vermoedt dat de uitwaseming der bladeren de kiem (bacterie) der be- smettelijke keelziekte vernietigt, ook als sierplant in slaap- of woonkamer dienst kan doen. Zij verdient daarvoor te eerder aanbeveliog, nu zij vermoedelijk teveos haar nut heeft als voorbehoedmiddel tegen die vreeselijke ziekte. Een verpleegde te Veenhuizen heeft pogingen gedaan om een der Rijks boerderijen in brand te steken. Hy werd in zijn boos opzet verhinderd door een ander verpleegde, die hem juist met lncifers bezig zag. Ook te Ilarlingen heeft men eene eedskwestie gehad, Het nieuwbenoemde raadslid. de heer J. M. Huizinga, ver- klaarde bezwaar te hebben tegen het zweren volgens het eeds- formulier. De voorzitter kon hem echter niet zonder eed toe- laten, daar de heer Huizinga, hoewel de zoon van een Doops- gezind predikant, zelf niet behoorde tot een kerkgenootschap, dat het eedzweren verbiedt. De heer Huizinga legde daarop de eed af, nadat hij vooraf verklaard had daaraan geene waarde te hechten. In bet vorige :aar zijn in Spanje 16,904 menschen aan de pokken gestorven, d. i. ongeveer 1 op de 1000 inwoners. G. Isarin, werkster te Hilversum, is door bet Geregts hof te Amsterdam ter zake van kindermoord, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een gevangenisstraf van drie jaren veroordeeld. Een schipbreuk, welke twee en zestig menschen he' leven ko9tte, heeft aan de kust van Newfoundland plaats ge had. Daar is de Frausehe brik Senorine verongelukt, en drie en vijftig passagiers benevens negen van de bemanning ver- dronken daarbij. Sedert eene week zijn de gevangenissen in het Zwit- sersch Kanton Glarus leeg. De misdaden zijn van jaar tot jaar minder geworden en hebben thans geheel opgehouden. Wei een zeldzaamheid. Een zeldzame schakingsgeschiedenis wordt uit Texas berigt. Daar is een man, wiens drie dochters kort na elkan der geschaakt zijn. Maar hij loopt met een vrolijk gezicht rond, daar men algemeen verlelt dat hij zelf de minnaars tot schaking van de meisjes heeft aangespoord, om de kosten van uitzetten, huwelijksfeesten enz. uit te winnen. Zyn de armbesturen gewoonlijk zelf zeer arm, dat van 't dorp Westermeer maakt hierop een zeer gunstige uitzon- dering niet alleen, maar schraagt ook zooveel mogelijk zijne collega's in de gemeente, door van den overvloed iets af te slaan. Dat bestuur heeft nl. zulke ryke bezittingen, dat zij geen subsidie van gemeentewege noodig heeft, doch buitendien jaar in jaar uit aanzienlyke sommen ten behoeve vau andere lief- dadige instellingen beschikbaar stelt. In 't afgeloopen boekjaar werd f 6800 verleend aan de andere uit openbare middelen gesuhsidieerde instellingen van milddadigheid in de gemeente, terwyl de bewaarschool 200 toelage uit zijne fondsen ontving. Als een nieuw geneesmiddel tegen de besmettelyke keelziekte, diphtheritis, gebruikt een Parijs geneesheer, Dr. Celthil, damp van teer en terpentyn. Hij heeft daarmede kin- deren die reeds opgegeven waren genezen. De belemmerende stoffen, welke zich bij deze ziekte in de ademhahngswerktuigen ophoopen, worden door deze dampen opgelost. r Men steekt bij het bed van den zieke een mengsel van teer en terpentyn in brand, zoodat de kamer met een dikken zwarten rook vervuld wordt, waardoor de menschen, die zich er bevinden, elkaar bijua niet kunnen zien, maar die anders niet hinderlijk is. De zieke ademt de hartslucht met welbeliagen ia, en hij wordt weldra bevrijd van wat hem benauwde. De keel moet dan met teer- en kalkwater uitgespoeld worden. Binnen twee of drie dagen is de patient op die wijze genezen. De damp is tevens een middel tot ontsmetting. W anneer de wrijfdokter, de bekende heer Mezger, ooit een wonder heeft gewrocht, dan is het wel met de nagenoeg volkomen genezing van den 2en luitenant Lutke. Zooals men zich herinneren zal, vertrok deze ongelukkige, ongeveer een jaar geleden vreeselijk verminkt uit Atjeh naar' Europa. Op krukken kon hy niet loopen; tusschen twee personen, die hem half droegen, werd hij naar boord gebragt; zijn nog overgebleven vingers kon hij niet eens gebruiken om zijne handteekening te zetten, en thans, nu hy een jaar onder Mez- ger's behandeling is geweest, beweegt hy zich met een kruk langs de drukste straten, kan hij weer goed schryven en hoopt hij mettertijd in de gelederen zijn plaats weder te hernemen. Reeds vroeger is melding gemaakt van het voornemen der Societe des Waggons-lits, om op de lijn AmsterdamRot terdam van den Holl. spoorweg zeer gemakkelyk ingerigte salonrijtuigen voor 28 personen ter beschikking van het pu- bliek te stellen. Den 21 Mei werden inderdaad twee zulke rytui- gen in dienst gesteld. Edn blijft te Amsterdam, het andere te Rotterdam in reserve. Men heeft een proefrit gehouden welke uitnemend voldaan heeft. De rijtuigen zullen 8 malen per dag in de treinen loopen, n. 1. van Amsterdam in trei- nen 17, 31, 23 en 47 en van Rotterdam in treinen 22, 46, 24 en 10. De beroemde Parijsche hoogleeraar Pasteur heeft aan de academie van we'enschappen medegedeeld dat hij een onfeil- baar middel inenting tegen hondsdolheid heeft gevon- den, dat zoowel bij menschen als bij dieren de ziekte niet alleen geneest, maar dat hen ook voor 't vervolg ongevoelig maakt voor de besmetting. Het was bekend dat de geleerde phys oloog zich reeds jaren lang met onderzoekingen ter ont- dekking van zulk een geneesmiddel bezig hield. In Smyrna is dezer dagen eene poging gedaan om de directie- en fabrieks-gebouwen der ,,Turksche takak-regie-maat- scbappij" door middel vau dynamiet in de lucht te doen vliegen. Gelukkig is de pogirg slechls gedeeltelyk geslaagd, daar eukel dat deel van het gebouw veruield werd, waarin de ver- pakking der sigaretten plaats vindt. In een Wecner correspondence wordt het volgende om- trent het karakter der Oostenrijksche Keizerin medegedeeld Keizerin Elisabeth bemoeit zich hoegenaamd niet met staats- zaken, heeft een afkeer van hoffeesten en pechtigheden, en leeft liefst zoo afgezonderd en vrij mogelijk. Sport en alles wat daarmede zameuhangt, is hare grootste liefhebberij. Zij heeft een bijzonder geuoegen in paardrijden, in gymnastiek, in schermoefeningen en in de parforce jsgt. Aan dat gezonde regime heeft zij het te danken, dat zij, hoewel reeds groot- moeder zijnde, er nog jeugdig uiiziet en hare schoonheid heeft wet-n te bewaren, waardoor zij in hare jonge jaren be- roemJ was. Men roemt haar vriendelykheid, goedheid en miu- zaamheid. Zij heeft eene groote voorliefde voor alles wat Hon- gaarsch is en is die taal volkomen meester. Haar voorlezeres en vertrouwelinge is eene Hongaarsche, die men beweert dat een grooten invloed op hare gebiedster heeft. Zy vergezelt de Keizerin overal en begelijdt haar op de groote wandeltochten, die zij zoo gaarne onderneemt. De Keizerin heeft een zeer ontvankelijk gemoed voor de schoonheid der natuur, en zoekt liefst de eenzame bergpaden, waar haar geen nieuwsgierige menigte kan aangapen. Zij woont het liefst op haar kasteel Godollo, bij Pest, en haar lievelingskind is de aartshertogin Marie Valerie, die steeds by haar moet zyn. Geen twyfel, of de Keizerin zal het verblijf te Amsterdam, alwaar zij van de lastige hofetiquette ontslagen is, zeer aangenaam vinden. Aan den Burg op Texel leeft een vijftal zusters, dat met elkaar het eerbiedwaardig getal van 380 levensjaren telt. Te Dalem werden verleden week de bewoners in de nabijheid der kerk plotseling opgesclirikt door een geweldigen slag. Het bleek bij onderzoek, dat de kroonlijst in de kerk naar beneden was gestort eu tal van banken enz. verpletterd had. Ware dit onder de open- bare godsdienstoefening voorgevallen, er zouden gewis menschen levens zijn te betreuren geweest. »Tante", zei een meisje dat bezig was te huis het werkwoopd zitten te vervoegen, »moet meu zitten niet op deze manier vervoe- gen ik zit, ik zat, ik ben blijven zitten?" Deongehuwdeoude tante zag niet bijzonder vrienaelijk. Een overste bij het Deensche leger heeft zijn zeer aanzienlijk vermogen bij testament bestemd tot het oprigten van een fonds, waaruit behoeftige weduwen van onderofficiereu van het Deensche leger jaarlijks 200 kronen tot ondersteuning zullen kunnen ontvangen. In de comedie zat een heer, In het parterre, vast te slapen. Toch lag het niet aan stuk of spel; Want men zag anders niemand gapen. Daar ving de heer met snorken aan. Zijn nevenman kon niets verstaan Van 't geen men sprakdit vond hij naar En sohudt den snorker door elkaar. Nu roept hij kwaad, maar kalm in schijn: nMeen jij soms in de kerk te zijn!" V De grootste kerk ter wereld is de St. Pieter te Romezij kan 45,000 menschen bevatten. De Dom te Milaan 37,000, St. Paulus te Rome 32,000, de Keulsche Dom 30,000, de St. Paulus te Londen en de Pretouius te Bologna 25,000, de Hagia Sophia te Konstan- tinopel, nu eene moskee, 23,000, St. Johanues de Lateraan te Rome V

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2