1884. Vrijdag, 4 Julij. Nr. 27. V A N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Tvvintigsle Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der A.dvertenlien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12l/t Cent Hoofd-Agenteu voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren van 25 Junij 1 Juli 1884. Noord-Ainerikaansclie Toestanden. A A R L E M HI E R M E E R Pry's van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. ViterHJk JVoentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren De navolgende personen worden in liun belaug aangemaaud zich ter Secretarie te vervoegen Oerrit Driesprong, gekomen van N. Amstel. Cornelia Doets, Mtiirlen. Jan W. A. Edewecn, Gent. Cornelis Valk. Oosterhout. Jan Drij.er, Beeis. Oackle Kamstra, VVonseradeel. Het bureau van bevolking is dagelijks geopend van 9 12 en van 14 uur. De verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, in de plaats van den heer J. van Vuuren, is bepaald op den 22n Juli. GEBOREN: Lena, dochter van B. van Kooten en M. "Visser. Cornelis Autonius. zoon van H. de Heij en J. Buijs. Johanna Catharina, dochter A. Stoel en T. Dekker. Leendert, zoon van K. van Tol en N. Bargersdijk. Lambertus, zoon van L. van Wijk en B. de Jong. Johanna Maria, dochter van J. de Koning en A. Grisnigt. Anna, dochter W. B. Mescber en M. G. Schonigt. Adrianus Jacobus, zoon van J. W. Bontje en K. van Smorenburg. Gerritje, dochter van J. Tazelaar en E. Wolf- stang. Teunis, zoon van J. Kooij en A. C. Weber. Catha rina, dochter van J. Dekker en J. van Limpt. Johanna, dochter van H. Sobering en D. Kardol.Daniel, zoon van J. de Berg en J. Dunweg. Willem, zoon van M. de Leer en M. van Wessem. OVERLEDENJohannes van Vuuren, oud 63 jaren, wednr. van G. van den Bergh. Wilhelmus, oud 2 maanden, zoon van A Jonker en M. C. Mesman. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDH. van Leeuwen met W. van Beek. De Griffie van het Kantongeiegt te Haarlcmmermeer, welke, volgens in der tijd gedane aankondiglng, dagelijks van 93 uur (Zon en Feestdagen uitgezonderd) behoort geopend te zyn, is sedert October 1883 (behalve op de teregtzitting- dagen), gesloten geweest, natnurlijk tot groot gemak voor den heer griffier, die te Hillegom woont, maar tot groot ongerief voor het publiek. Het gebeurt dan ook nog al eens dat sommige meuschen een reisje van 2 a 8 uren te vergeefs maken. Vrijdagmorgen jl. is de jagtwagen van den landbouwer G. J. v. W. te Hoofddorp omgevallen, doordien het voetenijzer met een damhek in aanraking kwam. Het paard en rijtuig waren zoodanig gevallen, dat v. W. en diens dochtertje zich niet uit hunne benarde positie konden redden, dan nadat zij onder het paard door een beenkomen hadden gezocht, Beiden hebben zich nog al bezeerd, doch niet van ern- stigen aard. De 3e klerk ter Secretarie H. J. Meuletnans, is benoemd tot klerk ter Secretarie te Hilversum, op eene jaarwedde van 400. De vrouw van A. Arendse, te Hoofddorp, die j.l. Woens- dag ter hoogte van den Vijfhuizerweg uit de hoofdvaart eenig water wilde scheppen voor haar hond, had het ongeluk voor- over daarin te vallen, doch is nog bijtijds gered kunnen worden. Een bad met zulk een tropische warmle, is nog zoo geheel onaangenaam niet. Op Vrydag 11 Juli 1884 zal aan de Vijlflypzcn te Haar- lemmermeer een School- en Volksfeest worden gegeven. Het feest wordt georganiseerd door eene Vereeniging, die geene moeite ontziet om de Sclioolkinderen en die van 1216 jaar een genoegelijken dag te bezorgen. Men zegt, dat de te maken kosten door de bjjdragen kuDnen worden bestreden. Eene vrouw, aan den Kruisweg alhier, is zoodanig door een wagen overreden, dat heelkundige hu'p moest worden in- geroepen. Thans sebijnen de bevelen des Konings voor den ronw van Z. K. H. den Brins van Oranje ontvangen te zijn. Door het leger zal voor den tijd van 4 weken de gebruikelijke rouw worden gedrageu, te rekenen van de 22e Junij tot en met den 19e Julij a.s. In dien tijd zal zich trom uogmuziek doen hooren en zullen geen parades mogen gehouden worden. Uit Karlsbad schrijft men, dat vrijdigmiddag verseheidene aanzienlijke personnages zich bij onzen Koning vervoegden om afscheid van Z. M. te nemen. Z. M. veiklaarde aan den burgemeester, den Heer Kuoll, dat de kuur uitmuntend ge- werkt heeft, en gaf het voornemen te kennen, in Mei a. s. terug te komen. Voor de armen schonk de Koning een som van f 500. By 'sKonings vertrek, Zaterdag in den vroegen morgen, werd aan het station de diebst vervuld door de hoogere spoor- wegbeambten, alien in gala. Voorts zal de Koning zich van Bad Kreuth met de Koniu- gin voor eenige weken naar Pyrmont begeven, om daar een nakuur te ondergaan. Indien dit al waar mocht zijn, zal dit toch zeker een ver- andering brengen in het plan, volgens hetwelk Z. M. terstond na 15 Juli in ons land zal terugkeeren. De Kouing moet aan zijne Ministers beiigt hebben, dat terstond bij zijne terugkomst de troonsopvolging volgens de bepalingen der Grondwet voor goed geregeld en Prinses Wil- helmina als troonopvolgster geproclameerd moet worden. Vtr- der verhaalt men in de omgeving des Konings, dat aan de Koningin het voorzitterschap van ilea te benoemen Raad op- gedragen zal worden, en dat de Graaf van Lynden v. San- denburg Kanselier worden zal. V olgens het Dagbl. v. sHhebben tie geneesheeren bepaald dat de nakuur te Kreuth voor Z. M. 15 Juli als geeindigd kan worden b|schouwd, waarna Z. M. onverwijld en recht- streeks naar de Nederlandsche residentie zal terugkeeren," Omtrent den dag der begrafenis van den Kroonprins is zoo meldt men nog niets bepaald. Elk oogenblik wordt het programma van Z. M. den Koning verwacht, 16 of 18 Juli blijft de meest waarschijnlijke datum. De begrafenis feal plaats hebben precies als die van den vorigen Kroonprins. Behalve de Graaf van Vlaacderen, wordt ook Prins Albert van I'ruissen bij die plegtigheid verwacht. De St. Janspaardenmarkt te Zwolle was bezet met ruim 200 stuks. De handel was tamelijk vlug. Men gaf voor le kwaliteit Werkpaarden /425 a 550, 2e kwal, 350 a 400, 3e kwal./175 a 275, Enters 200 a 325, Veulens /125 a 150, Ponny's f 100 a 220, voor de slagtbank J 30 a 40. Op de hofstede „de groote Warde," onder St. Maartensdijk, deed zich het zeldzaam geval voor, dat een kalkoen, op 17 eijren te broeden gezet, 18 levende kalkoenen te voorsehijn bracht. De oorzaak hiervan moet veryioedelijk hierin gezocht worden, dat de kalkoen onder het broeden de eijeren met een vermeerderd heeft. De Heer C. Bruinier, te Amsterdam, is benoemd om als commissaris-generaal het groothertogdom Luxemburg op de aanstaande landbouwtentoonstelling te vertegenwoordigen. In Silezie, Brandenburg en Saksen hebben zware regen9 de overstrooming weer verergerd en nieuwe schade veroorzaakt. Het water van de Weichsel heeft een aantal gebouwen vernield, Iluisraad en vee dry ft er in menigte en er moet ook verlies van menschenlevens zijn. Bij Warschan is een dijk doorgebrokeD. waardoor de voorsteden Praga, Saska en Kempa groot gevaar loopen. In de geheele streek 19 de oogst gansch en a! ver nield. Te Parijs stonden op Zondag 15 Junij, zooals van daar berigt wordt, 1150 wagens, elk geladen met 45 manden aardbezien en daar het gemiddeld gewigt der manden 8 Kilo was, waren er dus niet minder dan 414.000 Kilogr. aardbezien ter markf. Bij den landbouwer Huisman, te Veenhuizen, heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat van zijne twaalf drachtige koeijen, elf ieder een stierkalf hebben geworpen. Te opmer- kelijker is t feit, omdat de twaalfde door hem was aangekocht. De lste afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft f 100 toegestaan om een proef te nemen tot verede- ling van zaatgranen. Het doel van het bestuur is om bij een hovenier een stuk land te huren, dit in verschillende afdee- lingen te verdeelen en die met onderscheidene soorten van zaad te bezaaijen. Indien deze eerste proef slaagt, dan bestaat er plan om het in het vervolg op grooter schaal te herhalen en voort te zetten. Tegen TV. R. Beekema, die als knecht van den landbou wer Flapper, teTjerkwerd, uit wraak 2 schapen den hals had afgesneden, en 9 koeijen, alien toebehoorende aan dien land bouwer, met een mes gestoken heeft, maar niet gevaarlijk, zoodat ze spoedig herstelden, eischte het O. M. bij de regt- bank te Leeuwarden 3 maanden celstraf en 8 boete. In Beijeren heeft het verleden week flink gesneeuwd, zoo dat op vele plaatsen, waar de hooibouw reeds begonnen was, het afgemaaide gras geheel onder de sneeuw bedolven lag. Een zevental personen, waarvan 5 landbouwers uit West- Kapelle (Waeheren) en 2 cnderwyzers uit het Goesche land zijn via lissingenLouden naar de Transvaal vertrokken om aldaar bun geluk te beproeven. Te Koog a/d Zaan is dezer dagen in pub]. veiling verkocbt, de ambachts-heerlijkheid »Akersloot" met het daaraan ver- bonden vischreeht, voor/44,000. De Heer J. Dil, tot wiens nalatenschap deze goederen behoorden, was indertyd daarvan eigenaar geworden voor 2800. Van t Kampereiland is nu reeds bet eerste nieuwe hooi gescbeept door den landbouwer B. Schilder, a 17.75 de 1000 kg. De kwaliteit is uitmnntend. De voortreffelijkheid van Zeeuwsche rogge wordt door de Deutsche Landw, Presse" geroemd. Het blad verhaalt, dat een landbouwer. als proef, op denzelfden grond Probsteier en Zeeuwsche rogge zaaide. Eerstgenoemde soort gaf een opbrengst van 19.26 hectoliter per hectare en de Zeeuwsche bragt 30.90 hectoliter per hectare op. Voorts was de Zeeuwsche rogge zwaarder dan de Probsteier en leverde zy een derde meer stroo dan de andere soort. De heer Corten, landbouwleeraar, vestigt in zijn „weke- lijksche landbouw-kroniek" de aandacht der belanghebbende veehouders op de inenting als voorbehoedmiddel tegen bet miltvuur. De runderen, die verleden jaar doop de zorg der Limbnrgsche Maatschappij van Landbouw zyn ingeent, bleven sedert volkom :n gezond. Evenzoo is de eerste toepassing der inentiag op groote schaal bij het rundvee van 32 vtehouden in het dorp Heugem, ten vorigen jare gedaan, goed geslaagd. Geen enkel geval van miltvnur is daar ondsr het ingeente vee meer voorgekomenalleen bij twee runderen, die niet ingeent waren, openbaarde zich de ziekte. Al het hierhovenbedoelde vee is onlangs, voor zoover het nog aauwezig was, opnieuw ingeent, terwijl de nieuw aange- kochte beesten eveneens de voorbehoedende inenting met gunstig gevolg hebben ondergaan. Dit is ook het geval geweest in de stalien van een paar veehouders in de gemeenten Eisden en Berg en Terblijt, waar gedurende de laatste jaren verschillende runderen aan het miltvunr waren gestorven. In Zwitserland heeft men bijzonder veel last van koud weder. In den omtrek van Geneve heeft het onlangs gevroren. Te Appenzell kwamen van de geiten, die op de Alpen ge- dreven waren, 80 a 90 door de koude om het leven. De reizigers en logeergasten, die om iets anders dan zulke Som- merfrische gekomen waren, zijn voor een groot gedeelte naar huis teruggekecrd. De van alom berigt wordende „roestziekte" op de rogge schijnt, naar men on9 berigt, allerminst van invloed te zijn op de op 't veen gezaaide rogge, vooral die, welke „laat" is. Dit is een bijzonderheid als men in aanmerking neemt, dat de gewone koren-en vruchten-ziekten zich reeestal op het veen in heviger graad dan op zand- of kleigronden openbaren. Er wordt zooveel gesproken en geschreven over de Ver- eenigde Staten van N.-A., als toekomstig vaderland van een aantal Europeanen en als het land bij nitnemendheid voor landbouw en veeteelt, dat men allicht gaat m een en niets be- ters te kunnen doen, dan met pak en zak daarlie en te trekken. Voor heden ligt het voor en tegen van zulk een stap niet in mijn bestek, ik wil n.l. de landbouwkundige toestanden in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1