1884 Vrijdag, 11 Julij. Nr. 28. VAi\ AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigsle Jaargang. \W v/;/. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: de Heeren P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2 Julij 8 Juli 1884. Prijs der -Advertentien van 1 6 regela 75 Cent, elke regel meer 12J/a ^ent II AAKLEMMERMEEIt Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BO.YGA C0., te Amsterdam. Op den Hoofdweg tusschen het Hoofddorp en den Vijf- huizerweg is Zaterdag gevonden een portemonnaie met geld. Terng te bekomen ter Secretarie. Op Vrijdag 25 Juli zal te Hoofddorp de gewone jaarlijk- sche Paardenmarkt worden gehouden. Men hoopt dat op deze markt weder paarden voor de remoute zullen worden aangekocht. Ook zullen verschillende kooplieden worden nitgenoodigd deze markt te bezoeken. Het zal aan een voldoeoden aanvoer van paarden wel niet ontbreken. GEBOREN: Jan Willem, zoon van W. van Wijk en T. v. d. Heuvel. Jail Willem, zoon van J. Uithol en E. Verburg. Barendina, dochter van J. P. Berdou en J. Kousemaker. Teu- nis, zoon van K. E. Tanis en P. Baron. Wilhelmina, dochter van C. Luijme en N. van Huijen. Machiel, zoon van P. van Maassen en G. Konings. Geertruida Maria, dochter van E. de Lauge en A. Ruigrok.Johanna Maria, dochter van C. Vreugden- hil en M. van Egmond. Wilhelmina, dochter van J. Roubos -1 van Pelt Corlielis, zoon van Anna Buse, oOgehuvrd. a, dochter van D. H Reisiger en J. Homan. Johanna, dochter vau C. van Smeerdijk en A. Braakman. Willem, zoon van J. de Kooker en M. G. Lefeber. Neeltje. dochter van J. W. van Laar en A. Luime. Hendrina Maria, dochter van A. van der Beek en E. Hak. OVERLEDENCornelia, oud 2 maanden, zoon v«n G. de Rid- der en J. Kastelijn. Maria, oud 4 jaar, dochter van C. Mesman en E. Langelaan. Johannes, oud 9 maanden, zoon van L. Vle- gels en J. Krijnen. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDC. J. v. d. Kraats met A. E. ten Hagen C. Willeme (wednr.) met N. Baardse (wed.) Agenda, voor de Vergadering van^den Gemeente- raad van Haarlemmermeer, op Donderdag 17 Juli 1884, des morgena ten 10 ure, ten Raadhuize. 1. Mededeeling van het overlijden van den heer J. van Vuuren, Raadslid en Wethouder. 2. Icgekomen stnkken en mededeelingen. 3. Aanbieding der Gemeenterekening over 1883. 4. Idem der rekening van het Burgerlyk Arm- bestuur. 5. Voorstel van Burgemeeater en Wethondera, om weder eene Vroedvrouw te benoemen voor de standplaata Lijnden. 6. Dispensatie vragen van de verpligting tot op rigiing eener burgerschool. 7. Verzoek van L. v. d. Hor, om eervol ontalag ala onderwijzer aan school no 4. 8. Idem van A. L. v. d. Berg, als onderwijzer aan school no. 2. 9. Idem van H. Gerritsen, ala onderwijzer aan school no. 7. 10. Idem van mej. L. P. de Broekert ala onderwijzeres aan school no 8. - 11. Benoeroing van een onderwijzer voor school no. 1. Voordragt: J. W v. d. Bo- gaardt, te Haarlem, G. v. Arkel, te Maastricht, E. B. Klaren, te Nijmegen. 12. Benoeming van een onderwijzer voor school no. 4. Voordragt: E. B. Klaren, G. van Arkel, J. W. v. d. Bogaardt, 13. Idem voor school no. 2. Voordragt: G. van Arkel, E. B. Klaren, J. W. v. d. Bo gaardt. 14. Idem voor school no. 7. Voordragt nog niet vastgpsteld. 15. Idem van eene onderwyzeres aan school n°- I®. Benoeming van het Stembureau voor de Ver- kiezing vau een Raadslid. De herberg bewoond door B. Meegdes, Sloterweg bij den Kruisweg, beeft op 9 dezer, len huize van den kastelein J. de Vries te Hoofddorp, in publieke veiling, ten orerstaan van den noiaria J. L. van der Moer, opgebragt in opbody870. en in afslag 9 40.— Kooper werd H. Gerritsen, te Haar lemmermeer. Door esn oubekende oorzaak brandde Woensdagmorgen een schuur af, waarin ongeveer 20 000 h. Kg. hooi, van den heer J. P. v. H., aau den Sloterweg. nabij het dorp Sloten. Door windstilte en het spoedig werken der spuit bleef het woonhuis, dat onmiddellijk aan de schuur grenade, gespanrd, hoe dreigend de brand zich ook in het begin liet aanzien. Hetzelfde lot trof eene achuur van den landbouwer J. d. R in den Oosteinderpoelpolder. Het daaraan greuzend woon huis bleef mede gespaard, dank zy de stilte en bet krachtie optreden der werklieden uit de buurt. l iterl{jlc Woenadag.) Met zekerheid vernemen wy thana, dat de plechtige begra- fenis van den Kroonprins bepaald ia op Donderdag 17 Juli, dea morgena te 9 uren. Z. M. de Koning zal den 15en in DeD Haag zijn. De Groot-Hertog van Saxen komt den 16r. dezer te 'a Gra- venhage tot bijwoning van de begrafenis van den Kroonprins en zal het paleis „Buitenrust" aan den Scheveningschen weg betrekken. Ook de Graaf van Vlaandererf komt den 16en Juli in het „Hotel des Indes," te 's Gravenbage aan, om den Koning van Belgie bij de begrafenis te vertegenwoordigen. Z. M. de Koning zal, den dag van en den dag na de be grafenis van den Prins van Oranje, audientien van rouwbeklag verleenen aan de commissien uit de Staten-Generaal. Volgens gebruik is er 18 Juli een gala-maaltyd ten hove van 60 couverts voor de vreemde afgevaardigden en hooge autoriteiten. De Koninklijke trein verlrekt op 19 Juli te tien uren des voormiddags uit de residentie naar het Loo. Men zegt, dat de nalatenschap van den Kroonprins, zoo- wel de roerende als de onroerende goederen, verkocht zullen worden, bebalve de juweelen afkomstig van zijne moeder. Uit bad Kreuth onlvingen de uitgevers J. van der Endt Zoon, te Maassluis, een zeer vleijend schrijven, waarbij HH. MM. de Koning en de Koningin ieder voor twee exem- plaren it teekenden, op bet door die firma uit te seven weik van Dr. W. A. Terwogt, getiteld: »de Vader des Vaderlands, in zyn leven en werken geschetst voor het Nederlandsche volk." Ook HH. KK. HII. feriiiM*- 1.,hik ,lcr Nedeilanden en de Groothertogin van Saksen vereerden de uitgaaf met hmine inteekening, terwijl Z. M. de Koning van Belgie zijne be- langstelling in den voor ons zoo gedenkwaardigen lUden Juli deed blijken, door eeu ex. van dit werk te bestellen voor Zr. Ms. particuliere bibliotheek. Op sommige plaataen in de gemeente Tietjerksteradeel be- gint de zoozeer gevreesde wormziekte zich onder de schapen te vertoonen. Nabij Dddel (op de Veluwe) is een bok met 65 schapen in brand gevlogen; al deze dieren, het eigendom van een arm boertje, kwamen in de vlammen om. Te Haarlem werden twee huizeu in de groote Houtstraat door den bliksem getroffen, zonder ecbter groote onheilen te ver- oorzaken. Te Irnaum (gem. Ranwerderhem), heeft de familie Schuk- king nu reeds sedert 1573 onafgebroken op dezelfde boeren- plaats, toebehoorende aan dr familie Van Andringa de Kem- penear, gewoond. Tweemalen verloren de vroegere bewoners al hun vee, doch het werd hun telkenreize door den landheer terug gekocbt. Steeds was de verbouding tusschen landheer en huurboer uilstekend. De tegenwoordige huurboer S. Schuk- king heeft nog huur-contracten van vroegere eeuwen. De vooruitzigten van den graanoogat in Canada zijn gun- stig, Aan het landbouwdepartemeut achat men de opbrengat van den tarweoogst op 9 '/a millioen bushels (een bushel gelijk 36.3 liter). Daarvan zullen 7 millioen bushels worden uitge- voerd. De Heer Jongkindt Coninck, directeur van de Rijksland- bouwschool, heeft Zondagavond een ongelukkigen val van de Irappen gedaan, tengevolge waarvan hij in den loop van den Maandag bewusteloos is geweesl. In den nammiddag van dien dag was eenige verbelering merkhaar, doch de afgeloopen naeht was vrij onrnstig en er kan nog belrekkelyk weinig verbete- ring worden waargenomeD, De toestand van den beer Jongkindt Coninck, directeur der Hijkslandbouwschool, was gisteren minder gunstig. De aanstaande examens der Rykslandbouwschool zullen ech- ter geregeld gehouden worden. Klaagden de bijenhouders voor eenige dagen nog zeer, dat het in de Betuwe weinig of niets gaf, thans ziet het er geheel anders uit. Het gewin is zeer goed, en alles laat zich even goed aanzien. De bijen-markten by Venendaal vangan de volgende week aan. Te Elst (Utrecht) staat de labak zoo uitnemend, dat zij zoo goed als het geheele land inneemt. De wolhandel op Texel waa in den laatsten tijd zeer le- erioote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. vendig. Bijna alle wol, p. m. 27000 vliezen, die dit jaar ge- schoren werden, zijn verkocht; voor gewasschen wol besteedde men 21 stuivers en voor de vette wol van 76 tot 80 cent, alles per Kgr. De scheering beataat bier van schapen van het eerste, tweede, derde, vierde en vijfde sclieeringsjaar, vry wel van ieder jaar een gelijk gedeelte. Met den onvangst, em- balleering en verzending der wol is reeds begonnen. llebben de vruchtboomea in 't voorjaar door de strenge nachtvoraten zoozeer geleden, dat de hoop op ruimen oogst geheel vervlogen was thana doet zich in sommige atreken het verschijDsel voor, dat de halfvolwassen vrucht afvalt, zoodat aan vele boomen, die eenige dagen geleden nog vrij wat be- loofden, thans geen enkelen appel of peer meer te zieD is. Op sommige plaalsen in Frieslaud is men weer, met goed gevolg, bezig Edammer haasjes na te makeD. Zy vinden te- gen f 1.20 a f 1.30 per k. g. veel aftrek. Het wetsontwerp tot verhooging van art. 80 Hoofdstuk V der Staatsbegrooting met 300.000 voor de uitroeiingen der Iongziekte in het spoelingdistrict, heeft aan de afgevaardigden der groote landhoun maatschappyen in Friesland, Drenthe, Gelderland—Ove.ijasel, Utrecht, Holland, Zteland, Noordbra- bant en Limburg aanleiding gegeven, zich per adres tot de I weede Kamer te wenden. Zij zeggen daarin o. a.: het toe- zigt werkt nog gebrekkig; de opzigters zijn i og zonder con trols het vee wordt nog niet geregeld gemerkt bij invoer in (en lesmetten kring; en zij hebben hunne klagten in een schrijven aan den Minister nader met feiten geadstrueerd. Zij wenschen zich echler zeer stellig te hoeden 'voor miskenning van en goeden wil des Ministers en gelooven wel, dat Z. E. zal slagen in het uilroeijen van den gevreesden vijand doch daarvoor blyft noodig, dat wat de Minister wil, niet door de uitvoerders van dien wil worde veranderd of verwalerd, en Z. E de beschikking behoude rner voldoende middelen, waarom zy aandrmgen op eene spoedige aanneming van het wetaVoorateV. Ondet het opschrift „Beste Tuinlui," achrijft T. in de Prov Gron. Ct. Sedert eenige dagen hebben de spreeuwen het bijzonder druk in myn tuin. „Zondagmorgen in de vroegte schrikte ik zelf er van, toen myne koinst er op eena een 15 of 20tal opjoeg. Maar ze vlogen naar een anderen lioek, naar zij weder onder de heestera zich verscholen en nn en dan, al pikkende, op het pad of graa zich vertoonden. ..Geroakkelijk was het niet gewaar te worden wat zij eigen- lyk deden. Dat ze 't erg druk hadden, waa duidelijk, maar verder was er niet bij te komen. Wel zag ik, dat ze nu en dan lets wits in den bek hadden, ala een veertje dons, maar wat het waa kon ik niet onderscheiden. „Eindelyk zag ik een dier witte vlokjes liggen Het was het apinsel van een pop! Weldra bleek de tuin bezaaid met dergelyke spinsel, waaruit de spreeuwen bet inaect hadden verslonden. „Beste Tuinluidacht ik. Ze kosten niets, ze verdoen bun tijd niet,^ men hoeft ze niet na te gaan en ze schoften zelfs met. In I uur kan een spreeuw wel een 25 ingepopte rup- sen aari; ze zijn jong en hebben goed honger. Ik verbeeld mij dat ze er al van gegroeid zijn. Nu 't gaat ook van den morgen tot den avond, en de dagen zijn laug." Icgen bet veelbesproken eijeren opeten der hoenders be- T t Prof. Heller opnieuw het bekende mid lei aan, de nes- len zeer donker te maken. Een donker nest verlaten de hoen ders onmiddellijk, zonder zich om de eijeren te bekommereu. Bij de commissie te Parijs, belast met het toelaten van de mzendingen voor de Internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam, zijn blijkens een officieele mededeeling reeds in- gekomen zestig verklaringen van deelnemiug. Tot de inzen- ders bebooren de voornaamste veefokkers en fabrikanten van landbouwwerktuigen. Uit Borger wordt gesehreven 't Is zomer; naar buiten! naar akker en veld! I)e vrije nattur, door geen hoeijen gekneld, Zij biedt u thans ruimschoots genoegen in 't leven; Wil dus in de vrije natuur u begeven Zoo durven wij thana geruat uilroepen. Alles leeft, alles heeft zich in liefelijken zomertooi gehuld, zoowel buiten ala in ods dorp. VI ie de omstreken van Borger in de laatate jaren niet heeft gezien, ia vol verwondering over de aange-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1