110 - Eene versclirikkelijke jagtpartij. bragte veranderingen en verbeteringen. Hoevele doellooze perceeltje9, grcoter of kleiner, heefi men onlgonnen of in kreupel- of dennebosschen herschapen! Aan de bevordering ran de boschcultuur, wanraan in de laatste jareo zoo druk is gewerkt, heeft ons dorp die schoone ouistreken te danken. Vooral valt dit in bet oog, wanneer men de blikken oost en zuidwaarts wendt. Naar den noordkant uitgaande, ziet men nog evenals voor jaren het golvend korenveld, dat een prachtig gezigt oplerert, maar waar thans de landbonwer redenen tot bezorgdbeid voor de toekomst meent te vinden. Geen nacht- vorsten waren daarvan ait jaar oorzaak. Het is de zooge- naamde „roode roest", die zicb bier en elders op de rogge vertoont en die de ervaring heeft het geleerd een slechte opbrengst tenge«olge heeft. Reeds is deze roest de aar binnengedrongen en de pas zich ontwikkelende korrel be- gonnen aan te lasten. Wij vernemen van een ervaren land- bouwer, dat hij, ten tjjde toen dezelfde roest er was geweest, in twee dagwerken dorschen sleehts vier H. L. rogge had onUangen. Wei een bewijs dat deze vijand geducbt kan worden. Overigens geeft de toestand der te veld staande gewassen reden om op een goeden oog9t te hopen. De Utreclitsche Zendingsvereeniging heeft van 15 Mei tot 15 Junij 11. aan giften, legaten, eontributie enz. ontvangen de niet geringe som van f 5074.21. Een paar dagen geleden werd te Geertruidenberg een diefstal gepleegd, die wel vermeldenswaardig is. Terwijl de vrouw des huizes met hare zuster des nachts te slapen lag, wordt van de beddeplank een gesloten kistje weggenomen, doorge- snuffeld en daaruit genomen alle gonden sieraden van man en vrouw, benevens ruim zeventig gulden aan specie. De dieven zyn toen door de deur vertrokken, zouder dat de diefstal bemerkt werd; des morgens kwam men tot de o.ertuiging bestolen te zijn. De 23-jarige baron Jos. de Weichs de Wenne is te Geisteren verdronken. Zaterdag jl. was hij van eene buiten- landsche universiteit naar huis gekoroen om zijne moeder te feliciteeren op den geboortedag, (lien zij Zondag herdacht. Des middags ging hij met zijn broeder in de Maas zwemmen, waarbij ook een paar honden dit voorbetdd volgden. Een der houden sprong den overledene ecbter op het hoofd en hield hem bet hoofd onder water, waardoor het verdrinken volgde. Omtrent woekeraars in de binnenlanden schiyft het Soe- rabi Hbl.: Wij kunnen verzekeren; dat iemand met f 1000 naar Toempang is getogendat hij daarmee 4 jaren heeft gewerkt door geld roorschieten aan inlanders tegen woekerrente; dat hij van de opbrengst al dien lijd heeft geleefd; en dat hij toen met 14.000 gulden in zijn zak naar zijn vaderland is vertrokken. En het standje werd overgedaan, en het bedryf wordt, zooals ons verzekerd werd, voortgezet tot op dezen dag. Aan het Amerikaansch departement van Financien zijn groote geldverduisteringen ontdekt. De regering zal een slreng onderzoek doen instellen, en men verwacht dat nog wel meer aan den dag zal komen, zelfs van personen, die zeer hooge posttn van vertrouwen bekleedden. De tweede haringjager is te Vlaardingen gearriveerd met 433 ton haring; voorts kwamen 2 schuiten met eigen vangst, elk met 154 tonnen. Niet alleen zoo wordt uit Groningen geschreven dat reizigers luide klagen over de onveiligheid op de lijn Gro ningenDelftzijl, ook de stations-chefs bebben een niet benij- denswaardig ltven. Aan enkele stations is de zorg aan edn persoon opgedragen. Hij is chef, telegrafist, wisselwachter, bu- reaulist, controleur enz. De station-chef, te Sauwert heeft zjjn ontslag gevraagd. De geheele Scheveningsche haringvloot, bestaande uit bijna 200 schepen, is nu, op drie na, in zee. Met verlangen wordt aldaar de tehuiskomst van de eerste reis verbeid. In verschilleude streken van ons Vaderland hebben de laatste onweders veel schade veroorzaakt: Op den weg van Deventer naar Wezepe sloeg de bliksem in den wagen van een boer, die jtiist van de markt terug- keerde. De eigenaar en het paard, benevens 4 biggen, die in den wagen lagen, werden gedood. Een buurvrouw, die naast den eigenaar zat, kreeg sleehts een geringe wond. Te Driel is een paard, dat in den stal stond, door den bliksem getroffen. In de gemeente Sloten vlogen op onderscheidene punten hooihoopen in het veld in brand. Een boom werd gespleten en in de Sloterdijkermeer werden bij een veehouder 4 schapen getroffen, die op de plaats dood bleven. Te Roosendaal is, iemand, die bezig was met hooijen, door den bliksem getroffen en gedood. In de buurschap Vorcliten is een wagenschuur met gedeel- teljjken inboedel, benevens 4 varkens van den landbouwer G. van Werven, alsook een daghnurderswoning door den bliksem getroffen. Binnen weinige oogenblskken was alles vernield. Te Holt-Blerik, bij Venloo, is Hendr. Vaessen, die tijdens een zwaar onweder zijne zeis onder een boom zat te scherpeu, door den bliksem getroffen en gedood. Als een herinnering aan de honderdjarige onafhanke- lijkheid der Vereeuigde Staten zal aan den ingang der haven te New-York een vrijheidsbeeld verrijzen, het grootste beeld dat ooit vervaardigd werd. Het staat thaus te Parijs ter afle- vericg gereed. Zijne hoogte bedraagt 35 meter; het voetstuk heeft een doorsnede van 15 meter; de regtervoet, die 9lechts op de teenen rnst, is 5 meter, de wijsvinger der hand twee meter lang. Trappen voeren naar het hoofd, waarvan de holte een ruim vertrek vormt, terwijl in een band die het voorhoofd versiert, kleine vensters zijn aangebragt. Het geheel beitaal uit 300 gedreveu, nan elkaar te klinken koperen platen, (welke over twee maanden worden verzonden) met inbegrip der ijzeren stellingen 200 duizend Kilo wegende. Het klinken zal 15 maanden 40 werklieden bezighouden. De kosten van een en ander, ruim een millioen, zijn in Frank- rijk en Amerika bijeengezameld. Van de ruim 70 vreemdelingen, die zich te Maastricht voor den dienst in Oost-Indie hebben aangemeld. zijn sleehts 19 voor den kolonialen dienst goedgekeurd. Wanneer men nu bedenkt, dat Maastricht wel het centraal wervingspunt van ons land is, dan vraagt men zich af, waar de 2000 man zullen moeten gevocden worden, die de Minister dit jaar naar Indie denkt te zenden. Een Londensche dame, Mis9 Muller, die een groote voorvechtster der vrouwenregten is, heeft Woensdag geregteljjk beslag op eenige hnrer meubelen zien leggen, omdat zij wei- gerde belasting te betalen zoolang niet het stemrecht ook aan vrouwen is verleend. Een vergadering van dame9, te haren huize gehouden, be- tuigde haar insteroming met hare wijze van handeien. Uit Veenhuizen schrijft men aan de Haarl. Ct. Betreurens- waardig is het te zien, dat in den druksten tijd van het jaar, wat den landbouw betreft, bier thans nog in een week 40 personen zijn aangekomen om verpleegd te worden en daar- onder nog wel jongelieden in de kracht van het leven (2030 jaren) die den besten welstand genieten. 44 van de 74 districten van Galicie zijn overstroomd. De sehade wordt op eenige millioenen tlorijnen geschat. Keizer Frans Jozef zond 8000 fl, Tusschen Rotterdam en IJsselmonde is een jongentje van 8 jaar uit den sneltrein gevallen, die te 3 uur 55 van het slation-Beurs verlrok. De vader, die met het kind reisde, was radeloos en wilde zijn kind naspringen, hetgeen hem even- wel door zijne medereizigers belet werd. Te Barendrecht is hij daarop uit den trein gestapt en teruggegaan met den trein van 4.31 naar IJselmonde. Van hier ging hij onmiddellijk met den stationschef de lijn langs, en het kind werd nu weldra in bewusteloozen toestand teruggevonden, doch uitwendig niet gekneusd, daar het gelukkig onder aan den weg in het gras terecht gekoraen was Het kind had tegen het portier geleund dat blijkbaar niet gesloten was. Het Overveluwsch Weekblad, Jan Holland's orgaan, geeft deze week in een hoofdartikel: IETS VOOR DE DAMES. In deze woorden behandelt het weekblad de modezaak ,,Maar wat de schoone sakse ermee voor heeft, als zij zich bij elke nieuwe mode steeks onbehagelijker toetakelt, dat valt moeilijk te begrijpen. Mij dunkt, op dit gebied van aesthetica gaat de maatschappij met reuzenschreden achteruit. Het schijnt wel, dat de vrouwen het niet kunnen stellen zonder allerlei aanhangsels en aanwassen aan haar ligchaam voor te wenden. Hoeden als kotenbakkeiv^spseU. dien een kakketoe benijden zou, pofmonwen, crinolines, queues de Paris, ja, de wereld heeft al zonderlinge maskeeiingen van het antieke Venustoilet aanschouwd. „Maar eilieve, wat zegt ge wel van de tegenwoordige „Mer- euriusvleugelijes" op de schouders een zeer ongepaste uaam: betitel ze liever als „winksen", (of heelten de rollen niet zoo, die de flankeurs tot beschutting tegen de sabelhou- wen op de schouders plachten te dragen?) Akelige hooge schou ders, zoodanig van rondsom met watten aangevuld, dat gij onwillekeurig aan kropduiven dsnkt. En dan die voelenbankjes geheel aan zeker onoorbaar lichaamsdeel, die de draagster schij- nen te verdeelen in twee helften, waarvan de eene de andere dreigt voorbjj te schieten? En o scbandeloosheid 1 die „trompeuses" ,,Hadden de zedemeesters, die de bal- en bofjaponnen brand- raerkten, ze aanschouwd, gewis, zij hadden bun oordeel ach- terwege gehouden. Ah een door midden geknakte vogelschrik strompelt het zoogenaamd pronkjuweel der schepping langs 's heeren wegen 't is een jammerlijke vertooning." Uit nadere berichten van Nishny-Nowgorod in Eusland blijkt, dat bij het sehandaal, hetwelk daar eenige dagen geleden is voorgevallen, acht Joden vermoord zijn, terwijl er negen zijn verwond, waaronder vijf zeer ernstig. Een geregtelijk onderzoek is ingesteld. Natuurlijk is gebleken, dat de beschul- diging, als zouden de Joden een kind van Christen ouders hebben geroofd en geslagt, geheel uit de lucht gegrepeu is. Hoe meer des le beter. Zoo dacht ook eene aardige dienstmeid te A. en hield er drie vrijers op na: een snijder, een politieagent en een soldaat. Met buitengemeen overleg had zij voor ieder een avond, en zij verpraatie zich nooit. Zoo vloten drie liefdesromans door haar kuisch gemoed: „doch van des noodlots machten, kan men 't geluk niet pachten." Op zeseren avond treffen alle drie elkander in dc keuken, want ze hadden mevrouw zien uitrijden. Onder hun getwist komt mevrouw tehuis. De Ves- taalsche maagd laat ieder hunner in een afzonderlijk vertrek. Mevrouw opent eerst dat waar de snijder zit. „Wat? Een man verscholen? Gauw naar de politie!" „Boven", zegt de kleermaker beleefd, „heeft de keukenmeid reeds voor politie gezorgd," De politieagent komt voor den dag „Ver- schrikkelijk roept mevrouw woedend„Stuur naar de wacht!" „Ook voor militaire magt is gezorgd" zegt de politieagent, met eene buiging. De soldaat verschijnt, mevrouw valt in zwjjm en het drietal eclipseert. In China waren twaalf gevangenen veroordeeld om ont- hoofd te worden. De beul ontbrak. De dirccteur der gevangenis verdeelde het dozijn in twee ploegen en vroeg aan het eene zestal of het bereid was, tegen scherprechtersloon het andere zestal den kop af te slaan. Alle zes aanvaarden met erkentelijkheid de taak, omdat zij er tevens een bewijs van vertrouwen in zagen in hnn bedrevenheid. Toen de zes hoofden waren afgehouwen, verdeelde de directeur de overgeblevenen weder in twee groepenj dezelfde vraag, hetzelfde antwoord. Toen werd aan een van de over- geblevene drie gevraagd; of hij twee koppen voor zijn reke- ning nam. De Chinees gaf een toestemmend antwoord en bleef weldra alleen. Ik zal het met u wel klareu sprak de directeur, hieuw hem het hoofd af, en zond zjjn rekening in, waarop hij het loon van twaalf ter doodbrengingen uittrok voor een scherp- regter en zijne ..bedieuden". Zekere heer X in Duitschland, had een zieken hoad, dien hij uit zijn lijden wilde belpen, maar hij zag er verschrikkelijk tegen op om het trouwe dier eigenhandig ter dood te brengen en besprak de zaak dus met een mijnwerker, wien hij voor- stelde om het beest een steen om den nek te doen en dan in het water te werpen. „Maar mijnheer", sprak de man, „ik weet vrij wat beters Waarvoor hebben wij tegenwoordig dynamielpatronen Zoo'n ding slaat alles aan diggelen en uw hond zal, als ik hem daarmede behandel, niet eens bemerken, dat bij dood gaat; laat u mij maar eens begaan." Den volgenden morgen ging het drietal op weg; voorop wandelde de mijnwerker, daarop volgde de bedroefde honden- eigenaar en de trouwe, niets kwaads vermoedende Nero sloot den stoet. Bij een ouden paal gekomen maakte men halt, de hond werd er aan vastgebonden, de patroon op zijn rug vastgehecht en de lont aangestoken. „Maar u nu maar niet benaauwd," zeide de mijnwerker, „ik weet wel met die zaken om (e springenlaten wij nu op een afstand gaan staan, dan znlt ge over vijf minuten zien, dat bet beest zoo goed als spoorloos verdwijnt." Zoo gezegd, zoo gedaan, maar de trouwe Nero nam daar geen genoegen mede en rukte en sjorde precies zoo lang, dat de vermolmde paal afbrak, waardoor hij, luid blaffende van pleizier, op zijn baas kon toesnellen. „Ik sta voor niets meer in, schreewde de mijnwerker," ,,de patroon kan ieder oogenblik ontploffen, het beest is van den duivel bezeten, sauve qui peut!" Teselijkertijd holde hij als een razende weg, welk voorbeeld onmiddellijk door den heer gevolgd werd, die het zoo hard op een loopen zette, dat hij een hinde zoude bebben inge- haald, terwyl de tronwe Nero, die in de overtuiging verkeerde, dat zijn baas grapjes met bem verkocht, al zijn best deed om bem by te bouden en telkens tegen hem opsprong, waardoor de brandende lont allerlei gevaarlijke kaprioles maakte. De jagt ging door dik en dun en over stok en steen, de heer X. zuchtte en steunde als de locomotief van een goederen- trein, het zweet liep hem in stroomen langs het gelaat en zijne haren stonden te berge, want ieder oogenblik kon de ontplof- fing volgen, maar de doodsangst gaf hem vleugelen en hij ijlde voort, terwijl Nero, ten hoogste in zijn schik, zijn baas op de bielen bleef volgen. Eindelijk werd eene schutting bereikt en het srlukteonzen vriend, om, geholpen door de kracht en de"uat3HB°UA J sleehts de wanhoop verleenen kan, er over het/F^-X. ,-pringen, waarna hij ademloos bleef staan. Reeds nam Nero een aanloop om den sprong na te volgen, toen er een verschrikkelijke knal gehoord werd, die den heer X. van pure benauwdheid als een zoutzak op den grond deed vallen. De mijnwerker vond hem daar bezwijmd liggen; van den trouwen Nero, die een spoedigen dood had gehad, was niets meer te vinden en zijn baas was half dood van schrik, zoodat hij op den terugweg naar huis niet iD staat was een enkel woord te spreken. Een jong meisje, miss Pettyman, die met haar vader, kolonel Pettyman, in hat //Grand Hotel" te Parijs verblijf hield, werd door typhus aangetast. In een onbewaakt oogenblik sprong ze het bed uit, op de vensterbank en van daar het raam uit. Ze viel drie verdiepingen laag, en zou zeker gedood zijn, ware ze niet juist op een paard gevallen dat geroskamd werd. De schok heeft hare ziekte verergerd, doch haar geen ander letsel toegebragt. Mevrouw tot Mietje. Och, ga eens gauw zien of de slager bij geval ook een paar kalfspooten heeft Mietje gaat cn komt terug met de woorden„lk heb het niet kunnen zien, Mevrouwwant hij had allebei zijn laarzen aan." De kerkelijke gemeente was 1.1. Zondag in het Friesche dorp S. vergadard, en de predikant had 't spreekgestoelte beklommen, toen hij tot ziju schrik bemerkte dat hij zijn leerede vergeten had. Hij wenkt daarop een zijuer ouderlingeu en verzoekt hem, het bewuste stuk van de pastorie te halen. De ouderliDg komt terug met het berigt dat hij de preek niet kan vinden. Een na dere aanwijzing volgt en nu komt de ouderling terug met een preek; maar het was de verkeerde. Daarop besloot de doming de hulp van zijn wederhelft. die ook in de kerk was, in te roepen. Ook zij gaat naar huis, maar keert onverigterzake terug. Eindelijk verlaat cle predikant zelf het kerkgebouw en keert met het gewenschte stuk terug. De godsdienstoefening liep verder zonder stoornis af. Toen de prinses van Siam ringetjes in de ooren gestoken werden, hadden alle ambtenaren een week verlof om feest te vieren. ,Och, woonden wij ook maar in Siamzuchtte een amsterdamsohe tele- graat'beambte, voor mijn part kwamen er dan tien prinsessen in een jaar." Kuinre telt een zeer verdienstelijk man onder zijne burgeren, die onlangs tot gemeente-ontvanger benoemd, nu den titel kan voeren van»gemeenteontvanger-secretarie-klerk-telegrafist-brieven- gaarder-assurantie- en courantenagent. In Aken is een logement, dat in de wandeling ,/de hemel" wordt genoemd. Onlangs had iemand des nachts het ongeluk uit de tweede ver- dieping van het gebouw op straat te vallen en de politiebeambte, die proces verbaal vau het voorval opmaakte, deed dat in deze bewoordingen„in den nacht van 29 op 30 dezer stortte iemand nit de tweede verdiepiug van den hemel naar beneden zonder zich echter ernstig te bezeeren." In Lobau heeft een kinderdoop plaats gehad, waarbij niet min der dan vijf geslachten tegenwoordig waren. Een 87-jarige vrouw had het zeker zeldzame geluk hare achter-achterkleindochter te zien doopen. Zij was van Bautzen naar Lobau gekomeu om de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2