Hi 114 - Hi p.! i!;; EH-: BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 915 Juli 1884. Schoolspaarbank te Abbenes. Reeds moet eene hooischelft en eene groote schuur ver- brand zijn, en eene andere schuur gedreigd aangetast te worden. Drie spuiten zijn derwaarts vervoerd. Den 17 dezer, 'snachts half een ure, zijn op den ringdijk tusschen Sloten en het Stoomgemaal de Lynden, verbrand: Een hnis, van steen en pannen, bewoond door den veld- wachter N. van Leeuwenalsmede drie huizen onder den dak, bewoners H. Buis en D. Gelein. Deze huizen bebooren in eigendom aan A. van der Wate- ren, te Haarlem, en een buis van en bewoond door P. Kruis- veld. De geheele inboedel van van Leeuwen is verbrandvan de andere bewoners gedeeltelijk. De huizen zijn alien tegen branschade verzekerd, die van vander Wateren te Oud-Karspel. De inboedel van van Leeuwen is mede verzekerd. De brand is ontstaan in eene schuur bij van Leeuwen, maar hoe weet men niet. Een spuit heeft bij den brand dienst gedaan. Op den eersten Augustus hoopt de heer P. Boekel, te Abbenel, het feest zijner 25-jarige ambtsvervulling in deze Gemeente te vieren. GEBOREN: Johanna, dochter van P. van Gemert en C. Kas- bere. Johannes Cornelis, zoon van O. C. Kooren en T. Robyn. Maarten Pieter, zoon van G. v. Essen en C. Moene. Jacobus, zoon van P. van Merksteijn en G. van Limpt.Gerrit, zoon van J. Stroomer en C. Roozendaal. - Sophia, dochter van J. Wijfjes en J. C. D'haene. Marinus Johannes, zoon van J. Vergunst en C. Eeuwijk. Cornelia Wilhelmina, docbter van T. Otte en M. Vastenhouw. Cornelia, dochter van K. Stroet en M. Bommer. Johanna Maria, dochter van W. N. Out en K. op den Kidder. Beijer, zoon van J. A. v. d. Vlugt en i. Gedaan. Arend, zoon van J. van Zanten en L. Koppenaal. Cornells, zoon van N. den Ouden en H. M. Biesheuvel. Anthony, zoon van A. Bogers en G. Koenen. OVERLEDEN: Cornelia Clasina, oud 6 maanden, dochter van H. Balk en G. Spaargaren. Cornelis, oud 5 maanden, zoon van M. Sandifort en E. van Wijngaarden. Cornells Reyer, oud 6 maanden, zoon van C. Filius en G. Vreeken. Maria, oud 3 maanden, dochter van J. A. Schmidt en D. Visser. Gerharda Adrians, oud 4 maanden, dochter van J. A. Pauder en J. Kosten. Pieter Kistemaker, oud 61 jaar, geh. met N. Jonker. Johanna, oud 9 dagen, docbter van H. Schenng en D. Kardol. Johanna van der Lelie, oud 77 jaar, wed. van J. kaptcin. Maria Cor nelia, oud 5 maanden, dochter van M. Otten en B. v. Berkel. Cornelis, oud 3 jaar, zoon van W. Kammeraad en C. Blyleven. Jacob, oud 5 maanden, zoon van P. Zoeteman en 1. Dekker. ONDERTROUWD: M. J. Kool met E. G. Meirmans. T. Kliukenberg met A. van Keizerswaard. C. v. d. Aardeweg met E. de Bree. GEHUWD: Geene. Sal do op 31 December 1883 i 904.4 6 - Van 31 Dec. '83 tot 30 JuDi '84 ontvangen 371.94 2276.40s Van 31 Dec. '83 tot 30 Juni'84 terugbetaald 141.13s 2135.27 25.32 Btygeichreven interest op 80 Juni 1884 Saldo op 30 Juni 1884 Reserve-Kas. Saldo op 31 Dec. 1883 BJjgeschreven op 30 Juni 1884 Saldo op 30 Juni 1884 2160.59 84.80s 58.81 Des roiddags was 't feest voor grootere kinderen. Zy ver- maakten zich met turfrapen, stroopbollen happen, zakloopen, mastklimmec, en petwippen. Aan de overwinnaars werden prijzen uitgereikt. Onder de feestvierenden en een menigte toeschouwers heerschte de beste liarmonie, die niet werd versloord; niet- tegenstaande de drijverij van een schijnvromen broer, die oorzaak is geweest dat men gedeeltelijk zijn toevlugt tot terreinen van herbergen heeft moetcn nemen, hetwelk men gaarne had ver- meden, omdat de bedoeling van het feest niet was het aan- leggen van een drinkpartij; maar de kinderen een vrolijken en genoegelijken dag te bezorgen, waarvan de jeugd in deze gemeente zoo zeer is verstoken. De beleefdheid der kinderen bewees dat ze in de school onder leiding zijn van een uitstekend hoofdonderwijzer en kindervriend. De heer van Reeuwijk is zoo vriendelijk geweest een terreiu voor een gedeelte van het feest af te staan. ZEd. en de commissie, die het feest, met opoffering van nog al vele moeite, heeft georganiseerd, worden namens de ouders hartelyk dank gezegd voor 't genoegen aan bunne kinderen verschaft. f 143.61s Namens het Bestuur der Schoolspaarbank, Jk. van der Kamp, voorzitter. P. Boekel, penningmeester. Zaterdag jl. is het 3-jarig zoontje van W. Kammeraad, wonende aan den Veldweg naby Aalsmeer, spelende in een sloot geraakt en verdronken. Aangemoedigd door de gunstige werking van de sinds 1876 bestaande vereeniging SlotenOsdorptot bevor- dering van getrouw schoolbezoek, worden nu pogingen gedaan om ook in de wyken Sloterdyk, Overtoom en Ypolder eene dergelijke vereeniging op te rigten. Er is een commissie be- noemd om daartoe de noodige stappen te doen; tot leden dier commissie zyn gekozen de heeren C. W. A. Groskamp, H. van der Veldt, J. J. Rynierse, P. de Boer en J. van der Laarse. Het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft gedurende de maanden Juli en Augustus voor onver- mogenden in de gemeente de gelegenheid geopend, dagelyks kosteloos twee emmers duinwater uit de Amsterdamsche water- leiding te ontvangen. Zondagnacht, ten half een ure, werden sommige bewoners te Hoofddorp gestoord, door nachtelijk burengerucht. Bij onderzoek bleek, dat zekere A. H. H., kleermakers- knecht bij v. d. E. te Hoofddorp, door twee agenten in ver- zekerde bewaring werd gebragt, wegens dronkenschap en ge- schreeuw op den openbaren weg. Hij gaf voor in gezelschap van snderen sterken drank te bebben gebruikt, en, na door P. A. uit diens wouing te zijn verdreven, te zijn misbandeld. Vrijdag 11 Juli jl. werd het vroeger aangekondigde feest ,oor de school- en andere kinderen aan de Vijfhuizen gegeven. 's Morgans ten 9 uur werden de schoolkinderen door de commissie van de school afgehaald, om in optogt. met vlaggen en met sjerpen versierd, onder geleide van muziek, naar het feestterrein te gaan. Aldaar werden zy onthaald op eenige ververschingen. Daarna werden door hen verschillende spelen uitgevoerd, zoo als: wanspringen, hoogspringen, zakioopen, turfrapen, pottenslaan en petv ippen. Uitslag van de op 15 dezer te Nieuw-Vennep gehouden harddraveryen, door paarden uit deze gemeeete. Voormiddag, door paarden die nimmer een prijs of premie hebben gewonnen, 16 deelnemers. Prijs: behaald door het pnard Komeet, van P. D. M. Scholten berijder J. Scholten. le. Premie: door het paard Mietje, van D. de VliegerJ berijder J. de Vlieger. 2e Premie: door het paard De Leake, van T. Zwetsloot; berijder de eigenaar. Door Paarden van zessen klaar. 13 deelnemers. Prijs: behaald door het paard Alexander, van J. IJ. Ran; berijder H. Ran. Premie: door het paard Bruin, van H. Schoo; berijder L. v. d. Ban. De uitreiking der prijzen had met een zeer gepaste toespraak plaats door den heer A. C. van Dorsten. In dm loop van den dag werden tevens enkele volkspelen gehouden, als: mastklimmen, sprietloopen, zakloopen, broodjes- happen (hetwelk de lachlust van de toeschouwers zeer opwekte), turfrapen en flesschenslaan. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holiand is bepaald a. dat in die provincie de jagt op klein wild met uitzonde- ring van die op faisanten, zal worden geopend op Zaterdag 30° Augustus 1884, met zonsopgangb. dat de jagt op fai santen zal worden geopend op Woensdag 15 Oct. 1884, mede met zonsopgang; dat de korte jagt dagelyks, met uitzonde- ring van den Zondag en de lange jagt alleen op V4 oensdag en Zaterdag zal mogen worden uilgeoefend. Naar de Haarl. Ct. verneemt, is het eijfer van de rijks- kosteu voor lager onderwijs op de begrooting voor 1885 tot een bedrag van ca. 1,500,000 minder uitgetrokken dan op de begrooting voor 1884. Dit zal vermoedelijk wel zijn wegens het' afloopen der kosten van nieuwe schoolgebouwen enz. De laatste wetswijziging kan daarop nog niet van invloed geweest zijn. De heer K. J. van Biesen, te Grouw, is door Gedep. Sta ten van Friesland vervallen verklaard van het lidmaatschap van den Raad der gemeente Idaarderadeel, wegens indirecte levering van materialen ten behoeve van de gemeente. Aalsmeer. Van 16 op 17 dezer heeft in de Legmeer, onder deze gemeente, een gevecht plaats gehad onder het werkvolk, dat aldaar in nog al grooten getale aan het koolzaad snyden of dorschen is. Verscheidene veldwachters zijn ontboden, om de rust te herstellen. voor een op te rigten Veefonds, hetwelk, naar men hoopt, nu spoedig in werking zal kunnen treden. Aan de orde was o.a. de inschrijving van vee in het Rund- vee-stamboek. Algemeen vond men die insehrijvingen voor deze streek zeer wenschelijk, en wel de aausluiting bij het Ned. Rundvee-stamboek, omdat het denkbeeld van een Geldersch- Overijselsch stamboek vooreerst toch niet wordt verwezenlijkt- Aan het bestuur der afdeeling is opaedragen nadere inlichtin- gen in te winnec omtrent tijd van aangifte en keuring van vee voor het Ned. Rundvee-stamboek. De bijen hebben in de Zevenwolden in geen jaren het zoo goed gemaakt als tot heden. Het zou te bejammeren zijn, als het gewin, dat zoo gunstig staat, weer minder werd. Iu jaren toch hebben de byenhouders, hoe ijverig ook in hun werk- zaamheid en vlijt, zeer weinig van hunne koninkrijken gepro- fiteerd. Het terrein, waarop de aanstaande Landbouwtentoonstelling te Amsterdam zal gehouden worden, zal volstrekt niet te groot zijn, gelijk velen aanvankelijk dachten. Men heeft de beschik- bare ruimte stellig noodig. Met inbegrip van de Fransche inzendingen, waarvan de op- gave het laatst werd gedaan, worden nu verwacht ruim 1000 koeijen, ongeveer 500 paarden, 600 schapen en 150 varkens. Bovendien telt de tentoonstelling van remonte-paarden, in de tweede week, er 600. Hierby gevoegd de vele werktuigen, welke verwacht worden, de artikelen boter, kaas, enz., is er geen twyfel of de ten toonstelling zal uitstekend slagen en een menigte bezoekers trekken. Door tusschenkomst van de commissie uit de Geldersch Overijselsche Maatschappij van Landbouw worden 80 stuks vee naar de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam ge- zonden, waaronder een 20 tal hengsten. In de 40e Algemeene Vergadering der Geldersch-Overysel- 9ehe Maatschappij van Landbouw, op Dinsdag 5 Aug. te hou- den, zal o.a. aan de orde ziju: le de wijziging van de grond- slagen van de Maatschappij, vooral naar aanleiding van de samer.voeging met Overijsel, 2e Het inkuilen van groen voe- der voor het vee met het oog op de ontginning van woeste gronden, 3e Rapport over de verzanding der uiterwaarden by hoog opperwater. Wegens de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, gaat dit jaar niet, zooals gewoonlijk, de Algemeene Vergade ring van eene Tentoonstelling vergezeld. Met genoegen kan worden gemeld dat in den toestand van den H°er Jongkindt Coninck, te Wageningen, naar omstandig- heden gunstiger verschijnselen worden waargenomen. Het be- •vustzijn keert meer en meer terug en het nuttigen van melk enz. doet de hoop op behoud weer herleven. By den veldwachter J. Napstra, te Nieuwebrug, ongeveer een uur van Heerenveen, hebben den of meer booswichten in den nacht al le te velde staande vruchten, zooaL erwten, kool, boouen en aardappelen, afgernaaid en uitgetrokken. De man bad ongeveer 100 roeden land, waarop dientengevolge de gansche oogst is vernietigd. Voortdurend moeten onder Amstelveen peilingen van het hooi <redaan worden om brand te voorkomen. Het te velde liggend hooi broeit zoo sterk, dat verscheidene boeren de sta- pels weder moeten uithalen. Te Venendaal en omstreken eischte de bekende varkensziekte weer menig offer. Hoewel de schade voor hen, die er door getroffen worden, steeds groot is, is het doode of zieke dier toch niet zondcr waarde; alles vindt tegen een prysje grage koopers, vooral voor het spek. Bekende opkoopers drijveu siraf- feloos handel in die zieke waar. Van de Veluwe meldt men omtrent den stand der gewassen het volgende: De rogge, een der hoofdgewassen van de Ve luwe staat uitmuntendmet het maaijen zal reeds spoedig een aanvang gemaakt worden. De boekweit, waarmee eveneens duizenden hectaren zyn bezel, staat reeds in bloei en zal over het °eheel kort van stroo blijven; op verschillende plaatsen heeft"ze ook van hagel geleden. De aardapppelen beloven veel en over den hooioogst zyn de landbouwers tevredeu. Fruit is er dit jaar weinig; peren en noten zijn er bijna in het geheel niet; appelen zijn hier en daar wat meer. Ook pruimeo zijn zeer scbaars. Uit Wageningen wordt gemeld: De tabak staat op de Veluwe en in de Betuwe over het algemeen goed te veld; slechts op enkele akkers, waar de worm eenig kwaad heeft gedaan, is het gewas wat achterlyk. In de Betuwe en Maas en Waal is men op sommige plaatsen reeds bezig met toppen. Onder Elst en Amerongen is van enkele planters het gewas gedeeltelijk verhageld. Er bestaat geen beter middel om paarden, die door den zadel of het tuig gedrukt zijn, daarvan spoedig te genezen dan door het opleggen van linnen compressen, die verzadigd zijn met water waarin zoogenaamde sparre- of dmneappels (kegels) afgetrokken zijn. Het aftreksel moet een brume kleur bekomeu hebben. In de verszadering der afd. Neder-Veluwe van de Gel dersch Overijselsche Maatschappij van Landbouw, welke te Bennekom gehouden werd, is besloten eene commissie te be- noemen tot herziening van het onlangs vastgestelde reglement OmtreDt het beetwortelgewas in den omtrek van Zevenber- gen wordt gemeld dat de meeste velden er uitstekend uitzien en na den gevallen regen een frisch aanzien hebtien. Het ge was treft dan ook uitstekend weder; zoo nu en dan regen en daarop onmiddellijk warmte, isjuist hetgeen waaraan het be- hoefte heeft. Hoewel de oogst waarschijnlijk niet zoo groot zal zijn als verleden jaar, staat toch den boer eeu flinke op- brengst te wachten. Aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Arnhem, is door wijlen den Heer J. G. Heening een legaat besproken groot 2000, vrij van successieregt. Zooals men weet, werd de gelegenheid om ir. te schrijven voor den Transvaalschen spoorweg door de Ned. Zuid-Afr. Spoorw.-Maatsch. nog tot 11 dezer opengesteld. Het resultaat van deze termijnsverlenging kan nu worden medegedeeld. Er is thans ingeschreven voor een kapitaal van bijna 1.900,000. Tot 1 Julij was er, gelijk bekend is, iDgeschreven voor 1 409,000. Er is dus Dog een kleine vijf ton bijgekomen. Commissarissen hebben beraadslaagd, wat nu te doen. Eene dame te 's-Heereuberg stak zich in het begin der vorige week, bij het helpen van haar kind, met een speld m den Vin*er. De swelling van het gewonde deel breidde zich weldra uit, en na een smartelyk lyden van vier dagen bezweek de dame Zaterdag aan bloedvergiftiging. Men schrijft uit Utrecht Door een knaap van 14 jaren alhier is eene daad van moed en zelfopoffering verrigtdie wel waard is openlyk vermeld te worden. Het zoontje van heer de Jong, lijn-inspecteur der IJselstoom- 0

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2