- m LailMW. 1 f II .111 f i i tlftOTM voor de betaling in handen zullen gesteld worden van de Finnncieele Commissie. De heer Verkuil zegt, dat het ook zijne bedoeling is, dat zoo zal worden gehandeld. De Toorzitter stelt alsnu voor het ontwerp-besluit goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. VI. Voorstel tot af- en overschryving in de begrooting, dienst 1883, Aan de vergadering wordt voorgelezen een ontwerp-raads besluit, luidende als volgt De raad der gemeente Haarlemmermeer heeft besloten, op de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1883 te doen de navolgende af- en oversclirijvingen Afschrijving Onvoorzieue uitgaven140t 60 Overschrijving Jaarwedden der Onderwijzersf 818.81 Onderhoud van Scbolen en Onderwyzerswo- ningen389.386 Kosten van aanschaffeu en onderhouden van Schoolmeubelen90.77 Kosten van SchoolbehoeftenI05.fi 18 Zamen f 1404.66 En zal dit besluit aan de goedkeuring van Grdtpuiecrde Staten der prcvincie Noord-Hollaud worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. De Financieelc Commissie rapporteert, bij monde van den heer 't Hooft, dat zjj onder referte aan bet besprokene bij bet vorige punt, voorstelt om dit besluit goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. VII. Voorstel tot het doen van af- en overschrijving in de begrooting, dienst 1884. Het ontwerp-Raadstiesluit, waarvan voorlezing wordt gedaan, lnidt als volgt: De Raad der gemeente Haarlemmermeer, heeft besloten, op de begrooting van uitgaven voor de dienst van 1884, te doen de navolgende af- en overschrijvingen Afschrijving: Onvoorziene uitgaven;f 159.25 Overschryving Kosten van te houden vergelijkende examens 159.25 En zal dit besluit aan de goedkeuring van Heeren Gede- puteerde Staten der provincie Nocrd-Holland worden onder worpen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. De heer 't Hooft stelt, namens de Financieele Commissie, voor om ook dit besluit goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. VIII. Benoeming van een Onderwijzer voor School no. 5. Aan de vergadering wordt voorgelezen de voordragt, waarop voorkomen Pieter Cornelis Boowroeester en Sjoerd A. Bartstra. In de bus worden bevonden 11 geldige stembriefjes en 3 in bianco. Uitgebragt werden op Pieter Cornelis Bouwmeester 11 stem- men, die alzoo is benoemd- De iofunctietreding wordt bepaald op 16 Junij 1884. IX. Benoeming van een onderwyzer voor school no. 10. Aan de vergadering wordt voorgelezen de voordragt, waarop vOorkomt Willem Frederik van der Werff. In de bus worden bevonden 10 geldige stembriefjes en 4 in bianco. Op Willem Frederik van der Werff werden 10 stemmen, uitgebragt en is die alzoo benoemd. De benoeming zal gerekend worden te zijn ingegaan den 1 Juny 1884. X. Plan tot vergrooting van school no. 4. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen is eene missive van den heer Districts-schoolopziener dd. 18 Mei 1884, waar- bii een paar bedenkingen worden medegedeeld tegen het in de laatste zitting vastgestelde plan tot vergrooting van schoo no. 4, en dat die brief met de verdere smkken zyn gesteld in banden van de Commissie voor de gemeeutewerken. Het door de Commissie uitgebragt rapport luidt als volgt: De Commissie voor de Gemeentewerken kan zich vereem- „gen met de wijzigingen, door den heer Disiricts-schodop- „ziener gewenscht bij den aanbouw van school no. 4; demeer- „dere kosteD daarvan be liagen 22. De Commissie meent dat het wenschelijk is om de waranda „ook tot voor het uieuwe gebouw door te trekken, en den ingang voor het bestaande gebouw te verplaatsen. Voor het '.jgevafhiertoe besloten werd, zouden de kosten met eeu paar „honderd gulden verhoogd worden. De Commissie doet daartoe bet voorstel. Haarlemmermeer 5 Junij 1884. (get.) Bullman, Voorzitter Dc heer Bultman licht de voorgestelde wijzigingen toe, waarna die wyzigingen door enkele leden worden besproken. Tengevolge van die bespreking, wordt door de Commissie voorgesleld de warande door te trekken; maar vervalt het verplaatsen van het portaal, overigeus blijft de Commissie in haar geheel. De Voorzitter brengt het voorstel der Commissie in stem ming, hetwelk wordt aangenomen met 13 steoimen tegen 1 stem, zynde die van den heer Knaap. Het bestek, gewyzigd, gelijk besloten is, zal op meuw aan de goedkeuring van den Districts-Schoolopziener worden onderworpen. XI. Adres van Dr. A. W. Goldschmid Nanninga, te Aals- meer houdende verzoek om te worden belast met de armen- practyk in een gedeelte van wijk 2 dezer gemeente. Van dat adres wordt voorlezing gedaan. De Voorzitter zegt, dat een gelijk adres is ingekomen van Dr. G. J. Jaarsveld, te Aalameer, welk adres mede wordt gelezen. Nadat omtrent deze zaak kortelijk van gedachten was ge- wisseld, wordt besloten deze zaak aan te houden, en inmiddels na te gaan in hoeverre het wenschelijk zal ziju een andere verdceliug der nrinenwijken te iuaken. XII. Komt aan de orde: een adres van A. Borat, te Hoofd- dorp, om vergunning tot bet planten van heesters op de koop- graven op de burgerlijke begraafplaats te Hoofddorp 3 klasse, Lr. W, no. 151 en 152. Zonder discussie, wordt besloten de gevraagde vergunning te verleeuen. XIII. Komt ter tafel; een adres van P. Stevens, waar- nemend eersie onderwijzer aan school no. 4 alhier, houdende verzoek dat hem moge worden toegekrnd eene geldelijke be looning voor de dubbele werkzaamheden door hem verrigt aan gemelde school, gednrende den tijd waarin door hem de be- trekking van waarnemend lioold der school is vervuld. Na korte discussie wordt, op voorstel van den heer Bultman, besloten aan adre89ant te kennen to geven, dat geen termen ziju gevonden om aan zijn verzoek te voldoen. XIV. Alsnu komen aan de ordeeenige staten van res- tanten en on'iubare posten wegens plaatselijke belastingen, ter goedkeuring ingezonden door den Gemeente-ontvanger. Deze stukken zijn gesteld geweest in handen van de finan cieele Commissie, tot onderzoek. De heer 't Hooft (voorzitier der Commissie) rapporteert, dat het nazien di»r staten bemoeyelykt nerd doordieu in som- mige stukken de woonplaatsen niet waren ingevuld, niettegen- staande zulks i:i het vorig jaar door de Commissie was ver- zoclit; voorts bespreekt <le heer 't Hooft het groot aantal restanten wegens hondenbslasling, met het oog waarop de Commissie in overweging gecft om andere bepalinsen op de invordering te makenterwijl eindelijk de Commi-sie voorstelt om de staten over 1880, 1SS1 en 1882 goed te kenren, en met betrekking tot die over 1883 alle posten aan te louden als restant, ter uadere veraninoording, met uitzondering wat den hoofdelijken omslag betreft van die posten, welkeals oninbaar zijn voorgedragen, tengevolge van veileende afscliryving door vertrek uit de gemeente of om andere redenea. Dienovereenkomstig wordt besloten. XV. Alsnu is aan de orde: bet kohier van den Hoofde lijken oms'ag voor 18 »3. De Voorzitter stelt voor dit kohier te behandclen met ge- sloten deuren. Het voorstel van den Voorziiter wordt aangenomen met 11 teizen 3 stemmen. Tegen stemden de heerenBultman, Eve- lein en Bieslieuvcl. Voor de heeren. Suidg>cst, Tensen, Knaap, Timmermnns, Pru ssen, 't Hnolt, Ran, Verkuijl, Los, Dijt en van Reeuvyijk. De vergadering wordt alsnu voortgezet met gesloten deuren. De opeubare ziitiug heropend zijnde, stelt de Voorzitter voor om het kohier van den Hoof.lelijken Omslag vast te stellen op een bedrag van 12,022.50, en de termijnen van invordering te hepalen op 1 September en 3 November 1884 Dieiiovereeukorasti^ wotdt besloten met 13 siemtnen tegen 1, zijnde die van den heer Bultman, De vergadering wordt daarna ges'oten. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belangheb- benden, dat de beoordeeling der paarden, welke mededingeu naar de prijzen en premien nitgeloofd voor Inlandscbe, voor de krijgsdienst geschikte trek- en rijpaarden, zal plaats heb- ben op ri)ingedag 2 en VN'oensdag 3 September, op het terrein der Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, en dat voor dezen wedslrijd door inlandsehe paarden verslaan wordtpaarden, waarvan uit een door (leu burgemeester der gemeente af te geven verklaring hlykt, dat zij in Nederland gewonncn en geboren en na hunne geboorte in Nederland verbleven zijn; zoodat paarden vau gekruist ras geeuzms zijn uitgesloten. Blijkens ingekomen arnbtsherigten zijn in het tijkperk van 4 weken, dat op 12 Juli jl. gecindigd is, 4 gevallen van lono-ziekle buiten den afgesloten kring van bet spoclingdislrct waargenomen, waarvan 2 te Overscbie, 1 tc Vrijenbau en 1 te Roosteren. In de slagtetijen InDnen dien kring bleken de longen van 29 runderen, bij 13 veehoud-rs, door longziekte te zijn aan- getast. Van cleze gevallen kwamen 3 in de weide voor. G»durende het genoemde tijdperk werd afraaking bevolen van 16 van longziekte verdachte runderen; sedert 1 January jl. 2145. De Heer Jongkindt Coninck, direcieur der Rijkslandbnuw- school te Wageningen. bevindt zich nog steeds in denzelfden beklatrenswaardigen toeslnnd. De bulletins vermelden lot nog toe om den anden-n dag van een min of meer onrustigen nachtoverigens blijft de toestand dezelfde. Men schrijft uit het Zuidelijk-Westerkwartier (Groningen): De landbouwer hier verheugt zich lhans in het blijde vooi- uit'zigt, dat 1884 een goerlen oogst zal geven. Scheen het voor eenige dagen, dat de aanhondende warmte de veldvruch- ten zou schaden ge'ukkig heeft een tweedaagsche milde regen de kansen doen kceren. De aardappels. het houfdpro- dukt dezer streken, ziju in qualiteit en quantiteit naar wensch. Rogue haver cn boonen staan mooi. Ook de wcdanden zyn door de jongsle regenbuijen heel wat opgeknapt. Da eerste hooisnede is uitmnntend gewonnen, en de verwachting is met ougegrond, dat ook het etgroen nog flink wat zal oplevereo. Met belangsteliing hehhen wij kennis genomen van het dezer dagen uitgegeven Programmez van het onderwijs aan e Rijkslandbouwschool, te Wageningen voor bei ieerjnar l 884-85. In dat beknopte, maar zeer zaakryke boekske, vindt men met alb en Piles 'wat op bet personeel der leeraren, de mrig- tinu der school, de eisch-n van loelating, de lesuren, enz. betrekking heeft, maar tevens eene duidelyke omschryvrng van het onderwijs in de verschillende afdeelingen, en een aantal mededeelingen betreffende den bijzonderen cursus over boutteelt, bet nanseliouwelijk lnndbouwonderwijs en lie escursien. Ook het liuishoudelijk reglement is er in opgenomen, en de noodige inliclitingen betreffi-nde de, huisvesting van lecrlingen, en het schoolgeld en de sclioolgeldhelilng worden er in verstrekt. Zeer belangrijk is het Overzigt van bet schooljaar 188384, waaruit men de resnltaten van het onderwijs leert kennen, en de Optne kingen van algemeenen aaid, oDder welk opschrift de heer Jongkindt Coninck veel wetenswaatdigs aangaande de in- rigiing eu wat daarop betrekking lieefi zamenvat. Hoewel daaruit, in verband met de elders gedane opgaven blijkt, dat het gelal leerlingen in den afgeloopen cursus weder niet on- belangrijk is toegenomen, lazen wij niet zonder verwondering dat het gelal zonen van landbouwers niet in die mate vermeer- derde als in het belang van den Nederland-chen landbouw mogt verwacht worden Alle*zins gegrond, lielaas, komt ons de twijfel voor, of bij ooze landbouwers de overtuiging wel kraclitig genoeg gevestigd is, dat de landbouw niet is een handwerk, maar eene wetcnschap, die in den tegenwoordigen tijd alleen door lien met vrucht kan worden beoefend, die goed onderwijs hebben genoten. Moge ook bierin eindelijk verandering ten goede komen, en de deugdelijke resnltaten van het onderwijs, ook by dezen nieuwen cursus, daarioe bijdragen. Op boerderijen met ligten bo lemwaar geen dorsehma- chines gebrnikt worden, schalt men in Duitsehland al meer en nuer de kbine Uus-ische paarden als werkkracht aan, in plants van de gewone werkpnnrden. De koopprijs en bet on derhoud zijn gcringer en de taailieid der kleine diereD is veel grooier. Zou dit ook niet iets zijn voor onze landlieden, die in de laat-te jiren geleeid hebben wat bezuiniging is bij even goed reudement. De verwachtingen van de te velde staande vruchten, zoo schrijft men uit Zuid Beveland zijn tot heden zeer gun- sti". Gelukkig heelt de storm van Zondagavond hier weinig schade berokkeud aan de vruchten; alleen het te droogen lig- gende koolzaad he.ft er een weinig onder geleden, on.dat het bet uit elkaar g.-slagen is en wat van zijn korrels verloren heeft. Granen, uijen en erwlen staan heel goed de laatste hebben niet van den worm te lijdeu, zooals op sommige plaat- s.-n. I'e late aardappelen doen geen groot bescliot verwachten. evenmin als de vroege door mible opbrengst he iben uitge- munt. Het vlas is erg bar I en valt dus tegen; de paaide- boonen hebben wat van de luis te lyden geliad, docli de re gen kan daarin nog wel eenige verandering brengen. De sui- kerbieten staan boven verwachting goed. De musschen lateo zich nu terdege geblen. Wegens het heerschen van de longziekte onder bet rundvee in Duitsehland en het uitbreken er van in Belgie, mag geen dispensatie van het verhod van invoer van vee uit Duitehsland en Belgie, in Nederlrnd weer verleentl worden. De in de lavtste jaren mislukte boekweitbouw achijut dit jaar, bij uitzundering, eens te zuben gelukkeu. In Drente staan de boekweitvelden overal p'aclitig en vedbelovend. Voor het overgroot aantal arme huurboertjes in die province zou het een opkomst wezen, als hunne verwachting uu eens, na jaren van teleurstclling, met goeJen uitslag hekroond werd. NB. De hyen-campagne is thans in de boekweitvelden begon- nen. Duizenden kouinkrijkjes worden dagelijks op de wiite velden gebragt, nadat zij eerst de oliezaadstreken bezocht hebben. Een Duitscli landbouwblad wijst er op hoe veel invloed gezonde zuivere lucht in koesialleu oitoefent op de melkop- brengst. In de uitmuntend ingerigte stallen der melkiurig- ting'te Frankfort, waar 80 stuss Schweizer koeijen gehouden en bijzonder goed gevoed wordea, vverl in, 1879 een ven'i- latie-inrigtiug aangebragt. H->ewLl in de voeleiing van het vee niet de minsle verandering kwam, verkreeg men toch iu 1,-80, 1881 en 1882 per jaar en per stuk vee 48 liter melk meer dan in drie voo gamde jaren (3705 en 4186 liter melk gemiddeld per jaar van iedere koe). Dit geldeljk voordeel, door betere ventilaiie verkregen kan alleen reeds a s aanspo- rin" voor onze landbouwers dienen, om voor voldoende fnssche lucht in de stallen te zorgen. Bovendien wordm diardoor verschillende soorten van ziektekiemen on-chadelijk gemaakt, worden de dieren in een gezonde lucht krachiig en daardoor minder vatbaar voor ziekten van allmlei nard zoodvl zij er beter weerstand tegen kunnen bieden,terwyleindelyk ook de melk van koeijen in zulke stallen vrij is van ouaangename geuren en veel gezonder in het gebruik dan andere. l'rof. RecUra, de bekende b oefenaar der gezondheidsleer, wil zells koeijen, die vonr zwakke of zieke personen melk moeten leveren, da- trel-jks lalen wandelen! Zoover zijn wij ii"g wel niet, maar voor gezonde lucht in de stallen was toch ligt zorg te dragen. De Commissie uit Gedep. Staten van Friesland, belast met het hebcer over het legaat van wijlen Dr. L A. Buma, vau Makkum, ten dienste van de lamlbouwkunde, beeft een prys uan f 500 nitgeloofd voor het heste, mits goedgekeuids, ant- woord o(> de vraag„Moet het landbouw bedrijf in Neder land verbetering ondergaan, en welke, om nan de concurreutie van het buitenland, meer bepaald van Amerika, het lioofd te kunnen bit-deli?" en een sum van J 300 voor de bevor- dering van eene volksuitgaaf van het hekroond antwoord. De Deensche landbouwmaatschappij beeft, om onbenuddelde jonuelieden in da gelegenheid te stellen den landbouw prak- riscl, te beoefenen. besloten op groote boerderijen -erlingen uit te besteden. Zy on.vangen kost en inwonmg en 100 a 140 kroonen loon, onder voorwaarrle. dat zij 2 a 3 jaar in d.en.t l.lijven en gednrende dien tijd alle voorzumende werk ver- rigten. Bij het in dienst treden worden aan ieder leerling de noo dige boeken verschaft, die na afloop van den leertljd zyn eiwendom worden. Wanneer de boer, waar hy in dienst was, hem daartoe aanbevealt, ontvangt hij een getu.gschrlft van de landboun maatschappij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2