Lanfltonv. 1884. Vrijdag, 1 Augustus. VAN L\r. 51. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar Hoofd-Agenten voor (lit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2329 Juli 1884. 14 416, 4972, 20,762. 9253, 8242, 11,315, 18,857, 7364, 12,661, 16,771, 5283, 21.830, 2817, 7556, 12,451, 7453, 2437, 17,798. 23,302. 19,677, 13,572, 3913. In een hoofdartikel betoogt de Kamper Courant, dat men niet alleen kan volstaan met aan onze Koningin het re gentschap op te dragen, maar tevefcs de opvolging in het re gentschap moet regelen, omdat de mogelijkheid bestaat dat de Koningin overlijdt voor het regentschap is afgeloopen of dat zij hertrouwt zonder toe9temming der Staten-Generaal. Prijs der Adve.tentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 121/2 Cent. w \\mm« UAARLEMMERIIEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. de Heeren Op de Paardenmarkt te Hoofddorp waren den 25 Julij j.l. aangevoerd 165 paarden, veulens en hitten. De bandel was vlug, verscheidene paarden werden door Fransche en andere buitenlandsche kooplieden opgekoeht. GEBOREN Dirk, zoon van J. v. d. Pol en A. Eijk. Christiaan Jacob, zoon van N. van Andel en A. Reep.Reijer, zoon van W. Bruinenberg cn P. de Wit. Leendert, zoon van C. de Groot en M. v. d. Beek. Heudrik, zoon van J. de Rijk en H. de Leede. Auto- nius, zoon van J. Bogers en M. vanNiel. Leendert, zoon van G. Karman en L. v. d. Pad. Daniel, zoon van C. Walraven en T. Griek- spoor. Maartje, dochter van J. v. d. Geer en T. v. d. Sluis. Dirk Danker, zoon van P. G. Versluijs en C. Kooij. Pieter, zoon van B. Kreeft en M. v. d. Vlist. Pieter Cornelis, zoon van II. de ltuiter en G. Maliepaard. Adriana Elizabeth, dochter van J. A. Boeser en A. van Krimpen. Alida, L.ochter van D. van Oostende en A. P. Goulooze. Johanna Margaretha, dochter van J. van Maurik en M. Broxterman. Johannes, zoon van II. van Braak en P. Zuiderduin.Petrus. zoon van A. Hameteman en H. van Bavel LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van J. v. d. Gecr en T. v. d. Sliiijs. 1 kind van J. Weststeijn en G. de Raadt. OVERLEDENMarijtje Veermau, oud 64 jaar, geli. met C. de Smetb. Teuuis Groen, oud 49 jaar, geh. met A. Aafjes. Johanna Rutten, oud 46 jaar, geh. met P. Breedijk. Cornelis Rikaart, oud 67 jaar, geh. met J. den Otter. Kornelis van Tol, oud 45 jaar, geh. met N. Burgersdijk. Cornelia, oud 7 maandeu, doehter van W. Trouwen en W. C. Kamp. Willemina, oud 18 maanden, dochter van H. Soet en C. van Huigen. Cornelia Termeulen, oud 68 jaar, geh. met M. Wagenaar. Maartje, oud 3 dagen, doehter van J. v. d. Geer en T. v. d Sluis. ONDERTROUWD: W. Paas met E. van Tol. J. Mansvelt met G. Bos. GEHUWD: Geene. Maandag hreft t*n Raadhuize te Haarlem de trekking plaals gehad voor de 16e jaarlijksche verloting van paarden, rijiuigen tuigen, zadels enz., ter gelegenheid van de Haarlemsche zo- mer-paardenmarkt. Op de volgende nummers ziju, naar huuus volgorde, de voornaamste prijzen gevallen De hoofdpry9, een landauer met twee paarden, is ten dtel gevallen aan een beurtschipper aldaar. 't Is te wenschen, dat de man aan zijn eerste vervoermiddel getrouw blijft. Vrydagavond jl. is de vrachtscbipper van Amsterdam op Houtrijk-en-Polanen, B. genaamd, over boord gevallen en ver- dronken. Hij last een weduwe en vier kinderen onverzorgd achter. Den volgenden dag is zijn lyk opgevischt. Bij de Di ngsdag in het hoofdkiesdistrict Haarlem gehuuden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal werden 1663 geldige stemmen uitgebragt. Gekozen ia de Heer J. Duyvis, met 1023 stemmen. De Heer Mr. J. Kappeync van de Coppello verkreeg 639 stemmen. In de vereenigde zitting van de beide kamers der Slaten- Generaal hebbeD de Ministers van binnenlandsche Zaken en van Justitie, de hh. Heemskerk en Du Tour het ontwerp op het regentschap ingediend, strekkende om aan H. M. de Ko ningin het regentschap eventueel op te dragen; aan de Ko- ningin, die het vertrouwen geniet des Kouings, door gaven van geest en hart uitmunt en de hoedanigheid van moeder bezit, terwyl de Nederlandsche natie haar heeft leeren waar- deeren. Het wetsontwerp (door al de ledew van het Kabinet ge- contrasigneerd) luidt aldus: Wij WILLEM III, enz, Allen, enz. Alzoo Wij in overweging genomen hebben dat, ter voldoe- ning aan art. 41 der Grondwet, nog bij Ons leven moet wor- den overgegaan tot de benoeming van een RegeDt voor bet geval der minderjarigheid van Onzen Troonopvolger op het tydstip zyner komst tot den Troon; ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN DONGA C0., te Amsterdam. l'iterl[jlc Woenadag Zoo i9 het, enz. Eenig artikel. Voor het geval van minderjarigheid van Onzcn Troonop volger op het tydstip zyner komst tot den Troon, wordt tot Regentes van het Koninkrijk benoemd Onze beminde Gema- lin, Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Ko- ningin der Nederlanden, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont, gedurende Haren weduwtlijken staat. Lasten en bevelen, enz. „Eene Koningin-weduwe toch, zegt de Kamper Courant, heeft die toestemming niet noodig; daar zy nooit en in geen geval tot den troon kan worden geroepen, bestond er geen reden om haar aan dergelijke bepaling te onderwerpen. De Koningin-weduwe, die in tweede huwelijk zich verbindt met een buitenlandschen vorst, wordt eenvoudig daardoor weder vreemd aan het land; en hertrouwt zij (wat ook niet onmoge- lijk is) met een Nederlander van niet-Koninklijken bloede, dan houdt zij op Koningin-weduwe te zijn. In geen geval hebben dus de Staten-Generaal met haar tweede hnwelijk iets te ma- ken. Tenzij echter die Koningin-weduwe regentes is, een ge val, door den groDdwetgever blijkbaar niet voorzien. Dezelfde reden, die er voor de grondwet is- om de Koningin, buiteu toestemming der Staten-Generaal een hnwellijk aangaande, vcr- vallen te verklaren van de kroon, vordert, dat de Koningin- weduwe regentes, die hertrouwt, het regentschap neerlegge. „Zonder deze nadrukkelijke bepaling mag er geen wet tot stand komen, die aan de Koningin het regentschap opdraagt. En ook daarom is het wenschelijk, dat tegelijkertijd met deze benoeming de opvolging in het regentschap geregeld worde." De schryver van de Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct. zegt De Koning is zeer verouderd het trof mij toen ik hem by zijn aankomst in de residentie zag en het trof iedereen met mij. En toch wordt beweerd dat Z. M. er zeer goed uitzag. De Koning is nog ziekhij heeft Dinsdag bijna den ge- heelen dag te bed gelegenby is zwak, vermoeid, lijdend. Men schijnt dit ecbter te verbloemen en Z. M. zelf ontkent het, zooals trouwens veelal zieken hun waren toestand verber- gen. De koning gaat gebukt onder de omstandigheden van 't oogenblik, maar met de hem eigen zelfbeheersching onder- drukt hij zijn leed en juist dat verhoogt den hoogst prikkel- baren toestand van zijn zenuwgestel. De zorg van den koning voor de toekomst van de kleine prinses is schier zonder voorbeeld. Algemeen wordt reeds ver- zekerd dat, om de nalatenschap van den kroonprins, die on- geveer 6 millioen moet bedragen, niet te zeer te belasten, het geheele personeel van den prins, zelfs de trouwe dienaren die 12 en 14 jaren met en voor hem leefden, die al'es op- offerden, levensgenot, gezondheid, toekomst, om zich aan den ongelukkigen vorstenzoon geheel te wijden, binnen zeer korten tijd zal worden ontslagen, zonder pensioen en dan aan de uitkeeringen van jaargelden en 9ubsidien, die de prins deed aan 't vroeger personeel van zyn broeder of ter voortzetting van sommige werken zijner moeder, een einde zal komen. Voor het personeel van den prins zou dit wel zeer hard zyn. Men weet dat bij, nog in zyn ziekte, het ernstig voornemen had, de Doodige beschikkingen te nemen om zijn dienaren te verzorgen voor het geval van een eventueel onverwacht over- lijdenmeermaltn deed hij in zijn allerlaatste levensdagen nog, als hij heldere oogenblikken had, vragen, die duidelijk bewezen, dat hij zich met hun lot in den verzwakten gecst bezig hield. Ik heb zelfs vernomen dat er onder zijn nagela- ten papieren een los en zeer onvolledig schema is gevonden van een voor jaren reeds ontworpen testament, en meer an dere ben ijzen moeten aautoonen dat de Prins, ware bij niet door den dood verrast, weldra op menig punt beschikkingen zou bebben genomen. die ziju gevoelig hart eer zouden heb ben aangedaan en die op nieuw getuigenis zouden hebben afgelegd van zijn grenzelooze liefde voor zyn dooden. Nu zijn einde zoo spoedig en onvoorbereid naderde, zijn alle, per soneel en sticbtingen, van 's konings generosieteit afbankeiijk. Op de paardenmarkt te Haarlem, den 26 Juli gebouden, werd aangevoerd 607 stuks, waarby van verschillende rassen Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. eu veel schoone, jonge paarden. De prijzen liepen tot/ 750. Handel zeer levendig, vooral voor het buitenlaud. In den noorwesthoek van Frieslaod is de oogst der vroege nardappelsoorten niet meegevallen. De laogdurige droogte heeft de knoppen belet tot volkomen ontwikkeling te geraken, en daardoor is de opbrengst niet groot, al mag ook de deugd geroemd worden. De latere soorten hebben van den onlangt gevallen regen ter dege geprofiteerd en geven den landman goede hoop. Erwten en boonen toonden ook den besten aan- leg voor eene rijke opbrengst, doch de droogte heeft aan beide veel kwaad gedaan. Koolzaad is er dit jaar bijzonder veel en daaronder zware stukken. Het vlas is met enkele uitzonderingen beter dan in de laatstvoorgaande jaren het geval is gewcest. Met de garst is men hier en daar reeds begonnen le snijden. Onder de zwaarste gewasseu tarwe en haver zijn er, die door den sterken regen plat tegen den grond zijn gedagen en zich wel niet meer zullen oprigten, zoodat het middelnoatige gewas wel het meest zal opbrengen. Het hooi is overal uitstekend gewonnen, en de afgemaaide weilauden, door een malschen regen rijkelijk bevochtigd, le- veren thans weer, door het heerlijkste zomerweder begunstigd, een rijken voorraad van voedsel op voor het melkvee, dat over het geheel uitstekend gszond is. Waarlijk de boer hoe gaarne hij ook klaagt moet in onze streken wel er- kernien, dat het „goed staat". In de Betuwe gaat het buitengewoon goed met de veld- vruchten, alleen is men bevreesd dat de late aardappelen niet van die goede kwaliteit als de vroegen zullen zyn. De Tarwe is puikde rogge, waarncede men nan het maaijen is, levert een goed beschot en wordt tegen 200. per HA. ver- kocht. Met het plukken van het zandgoed van het prachtige tabaksgewas is men druk hezig. De appelen gaan tegen /3. aan den boom van de hand. In Overijsel is de hooioogst thans geeindigd. De opbrengst ia groot en de kwaliteit uitmuntend. De vooruilzigten omtrent de tweede snede zyn mede zeer gunstig. Men is thans druk bezig met den roggeoogsl, welke echter door het aanhoudende regenachtige weder groote belemmering ondervindt. De heer H. Coert te Molenaarsgraaf achrijft het volgende aan het tijdschrift Onze gevederde vriendenWellicht vindt u het der moeite waard mee te deelen wat mij gebeurd is met eene kip. De jongen, met de verzorging belast, kwam my zeggen, dat het dier wel reeds 2 uren op haar nest had ge- zeten en blijkbaar haar ei niet kwijt kon raken. Ik ging er been, vatte haar van 't nest en bespeurde dadelyk, dat de jongen gelijk had. Met een met olie bevochtigden vinger be- streek ik het ei, dat spoedig voor den dag kwam en bespeurde toen, dat een tweede ei blijkbaar ook met de buitenwereld kennis wou maken. No. 2 was ook spoedig verwijderd en daarop zette ik de kip neer. Nauwelyks had ik ze losgelaten, of ze perste even en tot mijne groote verbazing verscheen ei no. 3. De eijeren waren alien groot van stuk (75, 77 en 78 gram): al leen het laatsle was dun van schaal. 't Zal misschien velen bijna zoo niet ongelooflijk schynen. Niettemin is het een feit, dat in tegenwoordigheid van vier getuigen heeft plaats gehad. De Duitsche Regeering heeft besloten den invoer van stie- ren en stierkalveren, uitsluitend ten behoeve van de uitbrei- ding van den veestapel, toe te staan onder de navolgende voorwaardenDergelijke zendingen moeten vergezeld gaan van een verlofpas tot invoer door de Duitsche Regeering verstrekt, van een bewijs vau oorsprong door het betrokken Gemeente- bestnur afgegeven en inhoudende den naam der plaats van oorsprong, den ouderdom en de kleur van elk dier afzonder- lijk, alsmede van eene verklaring. Do harddravery te Leeuwarden om de koningszweep en een goudeo ooryzer, welke wegens de ziekte van den Prins van Oranje van 18 Juni tot 2 Aug. was verdaagd, zal, volgens beschikking van Z. M., wegens het overlyden van den Prins, dit jaar niet doorgaan. Naar aanleiding vau herhaalde klagten, over de kosten van het volgen der lessen van de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen, welke kosten voor vele ouders te boog zijn, wordt in het nieuw verschenen programma herinnerd, dat de prys in het Iuteruaat slechts 450 'sjaars is, en dat bij particulieren voor nog minder bedrag goede huisvesting is te bekomen. Er wordt op gewezen, dat, uu de Tweede Kamer heeft ge- weigerd 1000 'sjaars beschikbaar te stellen voor beurzen aan minvermogende Ieerlingen, waarschijnlyk ook de steun van de provincien, die als voorwaarde zou gesteld wo'den, vermoedelijk niet zal worden ingeroepen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1