- 122 - De hoop blijft nu in dezen gevestigd op de verschillende Maatschappijen van Landbouw en op het onlangs te Wage- ningen opgerigte Staringsfonds, hetwelk in de toekomst voor zonen van onvermogende landbouwers veel nut kan stichten en er toe kan leiden, dat de landbouwende stand aan de Rijks-landbouwschool betir vertegenwoordigd wordt dan dit tot heden kon geschieden. De toestand van den heer Jongkindt Couinck, directeur der Rijkslandbouwschool te Wageningen, is meer bevredigend. De ouregelmatige ligchaamsbewegingen hebben opgehouden, en de lijder bevindt zich meer in gewonen rustigen toestand. Ofschoon eehter nog voortdurend bedlegerig en nog niet geheel vrij van bewusteloosheid meent men veel reden te hebben om te hopen, dat na verloop van tijd een geheel herstel kan worden verwacht. De madenziekte lieerscht in sommige itreken van Groningen onder de schapen en lammeren zoo hevig, dat reeds vele slagtoffers gemaakt zijn. Ala het beste middel tot het dooden van de maden wordt tot nog toe genoemd het besmeren of beaproeijen met terpentijn. De varkensziekte heeft zieh hier en daar ook weder geopenbaard. Te Roode Haan naby de Waterhuizen zijn 'a nachts 14 schapen door honden aangevallen, waarvan 6 gedood en 8 met verschcurde ledematen zijn terug gevonden, en in den nacht van den 19den op den 20sten zijn in het naburige Harkstede weder verseheiden schapen door honden gedood. Met groot verlangen wordt oitgezien, dat het de politie moge gelukken om zulke honden op te sporen en ze onschadelijk te maken. Een soort van kunst-ei heeft men onlangs in het ligchaam van een levende kip laten voortbreugen, zooals Pfliiger's Archiv. f. d. gee. Pbysiologie verhaalt. Door een operatie werd een barnsteenen bolletje van 2 c. m. lengte en 1.5 c. ra. breedte in het ligchaam van de kip gebragt, en toen het dier na verloop van 24 uren stierf, vond men daar een ei van ge wonen vorm, met een volkomen schaal en het barnsteen als dooijer er binnen in. De roemiijke t(jd voor het Westland zoo leest men in de Leidsche Ct. wat zijne teelt van aardappelen betreft, kan gerekend worden voorby te zijn. Voor meer dan twintig jaren waren berigtgevers uit het westland reeds eerlijk genoeg te melden dat het Westland het bij Engeland verkorven had, want er waren heel wat manden aardappelen verzonden en in handen van de Engelschen gespeeld, die op den bodem voorzien waren van klein goed, terwijl de kop op de mand bestond uit een dikke laag aardappelloof. Toen verkoos de Engelschman, die zich maar eens laat bedotlen, geen aardap pelen meer uit het Westland. Het vertrouwen keerde later wel is waar terugdoch bij vroeger gerekend, was de handel niet meer zoo levendig. Met Engeland zijn eigenlijk geen zaken meer van belang in aardappelen te doen, tot groote ichade der verbouwers, die zich uu genoodzaakt zien hun verzendingen tot het binnenland te beperken. Engelaud is daarbij niet alleen niet meer belust op den Westlandschen aardappel, maar weet zich van elders met best gevolg, ook uit Ierland, van een aardappel te voorzien, die boven den We9tlandschen gaat, terwijl toch uit moezerijen of van akkers op groote schaal aangelegd, duinzand uitgezouderd, hoe dan ook, nog weinig blanke, smakelijke aardappelen gegeten wor den. Het schijnt wel, dat althans de vroegere soorten te veel gejaagd worden door mest, en dat men hierbij weinig of niet op een fijne soort van poters let, daar toch legen Augustus algemeen wel een droge, aangename aardappel mag verwacht worden. In alle geval wordt er overal bevredigend gerooid en en is er van ziekte niet te bespeuren alleen in struiken die geteeld worden langs de lage bermen van spoorwegen komen er zieke voor, ontstaan door het overvloedige polderwater, waarvan zij doortrokken zijn. De weken echte zomerwarmte hebben vertier, herstel en groeizaamheid aan de meeste teedere gewassen bezorgd, die achterlyk waren. De snjjboonen hebben zich om de staken gewonden en uit de Veenen o. a. komen er malsche vruchten ter markt. Komkommers outbroken er niet en augurken heb ben wasdom gekregen. De wijnstok heeft zich hersteld van de geleden koude in Juni en na gebloeid te hebben vrucht gezetde vruchten van den moerbezienboom beginnen te kleu- ren, en wat pleit er meer voor echte zomerwarmte dan rijpe donkere moerbyen? Een menigte bekoorlyke meloenen, groot als kazen, oranjekleurig van schel, gestoofd onder een tinte- lend zonlicht, geurig en sappig, komen voort uit de broeibak- ken. En dan die beerlyke, donkerblauwe druiven, die thans uit de kassen worden gesneden 1 Ook daarin voorziet het bui» ten land, als het binnenland mogt te korl schieten. De vroege bloemkool, die overvloedig en, het droge weder in aanmerking genomen, vry wel van hoedanigheid was, is thans opgeruimd, om plaats te geveu aan de wintervrucht. De landman heeft een voorraad hooi binnengehaald, zoo best als gewenscht kon worden, waarbij de felle zonnebrand niet weinig te stade kwaiu. Nog altijd haalt men hooi binnen, maar overal wordt gejuicht en de pannekoeken met krenten, bouw- koekeu genaamd, die by de laatste vracht door de huisvrouw worden opgedischt; want: „barg in top geeft bolsop1 (naar een overoud gebruik toen men bol, wittebrood in melk met suiker, orberde), kunnen genoten worden met eene onvermengde vreugde, want de berg komt in top, waarmede de winter kan worden getrotseerd. Toch hebben sommige land- lieden, die bevreesd voor regen waren, gebruik wildeu maken van de droogte en in vier dagen gemaaid en gehooid hadden, zich genoodzaakt gezien hun berg uit te gooijen, omdat het hooi door te stork broeijen gevaar voor brand deed ontstaan. Zulke hebben door hunne overhaasting zich geen gelukkigen hooibouw bezorgd. Het vlas is binnen, en het koolzaad, dat zoo kostelyk heeft gebloeid en zoo overvloedig met hauwen beladen is, wacht den dorschvloer. Te Vlissingen is de tentoonstelling geopend van alles wat op Betje Wolff, geboren Bekker, en Agatha Deken betrek- king heelt. Er is een zeer belangrijke verzameling bijeen, die in hooge mate de aaudacht trekt. Zooals men weet werd de eerste in Vlissingen geboren; hare vriendin Deken, die diie jaren jonger was, werd te Amstelveen geboren en in het wees- huis „de Oranjeappel" aldaar opgevced. De eer9te huwde op haar 21 jarigen leeftijd met den reeds bejaarden pre- dikant ds. Wolff in de Beemster, met wien zij ruim 20 jaren in een gelukkigen echt vereenigd was. Na zijn dood kwam Aagje die in eene betrekking was bij Betje inwonen eu beiden trokken naar de Rijp, waar zij vier jaren bleven en toen naar Frankrijk trokken. Later keerden zij naar Nederland terug en woonden te 's Gravenhage. Beiden stierven op hoogen ou- derdom negen dagen ua elkander en zijn naast eikander in Scheveningen begraven. Tegen den burgemeester van de Limburgsche gemeente Bocholtz zijn door de te Vaals gestationeerde marechaussees in vijf weken tijds 2 processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Tegen een wethouder dier gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging der mart:- ehaussee. De hariugvangst is in Schotland dit jaar buitengewoon overvloedig. Op verscheidene plaatsen kon men bij lange na niet al den hating zouten en de visschen werden bij duizenden tonnen tegelyk weggegooid. Op een plaalsje wierp men 6200 tonnen baring weer in zee, omdat men er geen raad mee wist. De gezamenlijke vangst bedroeg verleden week reeds 280,000 tonnen. De haring is ook beter dan anders om dezen tijd van het jaar. Sedert de laatste opgaven bezweken in het geheel te Marseille 77 (42 en 35) en te Toulon 28 (17 en II) per- sonen aan de cholera. De ziekte is dus daar aan het afne- meu. Te Aix kwamen 6 sterfgevallen voor. Te Marseille zijn 80 pet. van de winkels gesloten; meer dan 100.000 perscnen hebben de stad thans verlaten. Het Fransche Kabinet heeft thans definitief beslist alle mi- lilaire manoeuvres in het Zuiden dit jaar achterwege te laten. Men had te Toulon 100 doodkisten besteld uit Marseille, doch toen ze daar aankwamen, heeft de burgemeester ze doen terugzendin, omdat alleen de aanblik van die kisten de pa- niek, welke te Toulon heerscht, zeer deed toenemen. Er zijn te Parijs geen verdere gevallen van cholera in de laatste twee dagen voorgekomente Lyon heeft zich wel een geval voorgedaan. Te Arle9 Dinsdag 8 doodelijke gevallen van cholera; te Brignolles 2, te Solliespont 1, te Vins 2, te Signes 2. Een anarchist, die te Marseille een oproertje wilde uitlok- ken en gepakt werd, kreeg bij zijn verhoor voor deu regter de cholera en moest naar het ziekenhuis worden overgebragt. De Paus heeft aan den bisschop van Marseille 20,000 fr. doen toekomen. om verdeeld te worden onder de armen te Marseille en te Toulon. De heeren Rothschild hebben opuieuw 10,000 fr. geteekend op de lijst van ondersland voor de behoeftigen in beide ste- den. De inteekening van buitenaf bedraagt tot dusver eene som van 126,000 fr. Een Fransch priester uit Cochin China beveelt absint als een onfeilbaar middel tegen cholera aan. Een kleine dosis absint, in een glas rooden wyn gebruikt, doet de lyders her- stellen. De priester gena3 met dit middel in een plaatsje in Cochin China 73 van de 76 cboleralijders. Is een dosis ab sint niet voldoende, dan raadt hij den lyders voort te gaan met innemen er van. Als zij in een staat van dronkenschap in slaap vallen zijn zij gered. Wordt de absint in een onvol- doende hoeveelheid genomen, dan is de dood van den lijder zeker. Dit is ook een middel dat wel eens erger kan zijn dan de kwaal. En op den duur heeft zeker de absint meer Franschen gedood dan de cholera. Dat ook dieren door cholera aangetast kunnen worden is dezer dagen te Marseille gebleken. Daar is de bond van een choleralijderes, tengevolge van inzwelgiog der besmettings-kie- men, aan cholera overleden, zooals bij onderzoek bleek. De geleerden houden zich nog met verder onderzoek in dezen bezig. De Edison'scbe gloeilicht-verlichting te New-York, in het le district, is nu sedert twaalf maanden onafgebroken in gebruik geweest, zonder dat eenige stoornis heeft plaats gehad. Er zijn thans zooveel huizen aangesloten, als met het oog op een goede verzorging door dit eene station mogelijk isslechts enkele aanslnitingen worden nog aangenoroen voor overdag, of voor den geheelen duur des nachts. De meter, die in ge bruik is voor het meten van het verbruikte licht, werkt zeer uitstekeud, en de verbruikers zijn zeer tevreden zoowel over het licht als over den prys. De maatschappij verlicht thans 31 huizen met draden loor ongeveer lSSOO^gloeilampen. Op een dorp in Zuid-Bevelaud doet zich het zeker niet alledaagsch geval voor, dat voor dene vacature van onderwijzer zich twee sollicitanten op eenzelfde verzoekschrift aanmelden terwijl de gevraagde inliehtingen omlrent de school, aan het hoofd der school, in een brief geschiedde, door beiden onder- teekend. Een bewijs van vriendscbappelijke concurrentie. Een verschrikkelijke zelfmoord heeft Woensdagavond de Schotsche stad Mortherwell in beweging gebragt. In de music-hall werd een tooneelvoorstelling gegeven, die door ongeveer 700 kinderen en een paar honderd volwassen per- sonen werd bijgewoond. Een koopman, John Middleton ge naamd, die rijk geworden was en zich uit zijne zaken terug- getrokken had, bevond zich met zyne vrouw en drie kinderen onder de toeschouwers. Gedurende een der pauzes sprong hy plot9eling op het tooneel, trok den schermes uit zyn zak en sneed zich den hals af, na gezegd te hebben: „Dat was comedie, maar dit is waarheid". Een geweldige stroom bleed spoot omboog en de zelfmoordenaar viel dood voor het scherm neder. Een verschrikkelijke verwarring was daarvan natuurlijk het, gevolg. Onder luid gegil drong alles naar de uitgangen, terwijl de vrouw en de kinderen van den ongelukkige naar hem toesnelden en in zijn bloed knielend luchl aan hun ver- twijfeling gaven. Slechts aan de tegenwoordigheid van geest van den directeur dankt men het, dat grootere ongelukken voorkomen werden. Vele kinderen wareu reeds van de trappen gevallen en liepen gevaar onder den voet te geraken. Snel werden alle uitgangen geopend en in weinige minuten was de zaal ontruimd. Verscheidene kinderen waren echter flaauw ge vallen en moesten naar huis gedragen worden. Uit Coevorden wordt het volgende gemeld: Het leven van een paard is al even wisselvallig en ouze- ker als dat van een tnensch. Dat hebben we alhier gezien. Een landbouwer van de Dedemsvaart zou een paard verkoo- pen, een paard van zessen klaar, gezond van lijf en leden en verder alle deugden in zich vereenigende, gelijk eon gerouti- neerde paardenkooper die weet op te sommen. Toch was er, gelijk het heet, een steekje aan los, misschieu wel twee of meer dat weet ik niet Maar de kooper in spe had er van gehoord en, niet gewoon een paard te koopen, alvorens het op alle punten te probeeren, liet hij het voor den wagen spannen, om eens te zien hoe het zich gedragen zou, wan- neer het in functie was. Voort ging het nu in gewonen draf, tot over de brug, toen den paardenkoopman, die zelf de teu- gels hield, het paard deed zwenken van den straatweg af op don zandweg, om eens te zien of het ook aan ernstiger kracht- inspanning gewoon was. Naauwelijks echter was het op het zand gekomen, of het paard begon „kromme sprongen" te maken en bleef voor den wagen liggen in de onmiddellijke nabijbeid van de gracht. Dat was een kritiek geval. Men sprong uit den wagen, sneed de strengen door en ontsnaple aldus aau 't gevaar om in het water teregt te komen. Het paard ech ter wendt zich om en tuimelt hals over kop in de gracht Maar heel spoedig heeft men het weer op het drooge en nu denkt men dat alles in orde is. Een paar linksche bewegingen even- wel doen het andermaal te water gaan en thans is alle moeite vergeefs: het paard verdrinkt. Met alle inspanning wordt het vervolgens naar boven getakeld en voor 7 gulden verkocht. Dat was het slot. Ja, het leven van een paard is wissel vallig, even als dat van een mensch! Omtrect het ongeluk op den spoorweg tussehen Man chester en Sheffield wordt nog het volgende gemeld De trein onlspoorde bij een steenen brug over den Thur- lestoneweg. De drie rytuigen, welke van die brug stortten, werden tot splinters verbrjjzeld; de andere zes. die van den dijk rolden, werden minder zwaar beschadigd. De plaats van het ongeluk was vrij afgelegen; het duurde du3 nog al lang voor er hulp kwam opdagen. De eerste werd gehaald door een koleuarbeider uit een naburige mijn. Van de gekwetsten en ongedeerd geblevenen zaten velen zoo tussehen de overblijfselen der wrgens geklemd, dat het groote moeite kostte hen te bevrijden. De dooden en gewonden werden naar Manchester vervoerd, waar de lijken, alien treurig verminkt, in een loods naast el kander gezet werden. De trein correspondeerde op de booten van Hull en Grymsby naar Rotterdam en er waren verschei dene vreemdeLngen, vooral Dnitschers, onder de passagiers. Maar op de lijsten der dooden en gewonden komen geen na- men van Nederlanders voor. Het juiste aanlal der slagtoffers is, volgens de laatste be- rigten24 dooden en 50 gewonden. Er waren 125 passagiers in den trein. Een en vijftig bekwamen dus geen letsel. De trein-beambten bleven alien ongedeerd. Een radicaal middel tegen dronkenschap zou zeker voor vele huisgezinnen een groote weldaad zijn. Een arts in een gesticht te Weenen schijnt er nu een middel op gevonden te hebben, en heeft dit reeds met goed gevolg op twee pa- tienten, volslagen droukaards, toegepast. Hij liet de twee personen bij hem in 't gesticht breugen, waar zij elk apart in eene kamer opgesloten en een zestal dagen streng bewaakt werden. Gedurende dezen tijd kregen de drinkebroers geen eten of drinken, dat niet met eene hoeveelheid brandewijn doortrokken of vermengd was. Het water, de wijn, de melk, soep, vleesch, ja alles kreeg er hun deel van. Den eersten dag lachten de patienten om dit middel om van de dronkenschap ontslagen te worden, en aten en dronken alles, alsof hun een koninklijk maal was voorgezet. Op den tweeden dag echter begon de reuk van den brandewijn te vervelen en den derden dag walgden zij er van. Desniet- tegenstaande moesten zij nog drie dagen opgesloten btijven eu was hun toestand bejammerenswaardig om aan te zien. Dr. Koch heeft zich op zijn reis naar Bern, te Geneve te gen wil en dank aan de ontsmettingsmaatregelen moeten on- derwerpen. Of hij al beweerde, dat die ontsmetting „onzin" was en zich op zijn autoriteit als deskundige beriep, het hielp hem niets. Hy moest zich onderwerpen en zich, zoo goed als de andere passagiers, aan de dampen ter ontsmetting bloot- stellen. Gelukkig heeft men daar den man der droogheids-theorie niet lastig gevallen met zuiverende afsponsingen, zooals aan de Fransche stations verpligt is. Het was voor hem zoo al erg genoeg. Een regen van ridderorden zal eerlang over Europa neerdalen. Koning Jan van Abyssinie heeft bij een juwelier te Aden 600 stuks besteld van zijn ridderorde „Cbatam Su leiman" (Salomo's zegel); ze zijn bestemd voor Europeesche vorsten en staatslieden. Een huwelijksaanvraag gelezen in een New-Yorksch bind: „Een heer, in het bezit van een grooten uitzet, alles gemerkt met de letters M. P., dien hij voor zijn bruid had laten ma ken, welke onlangs overleden is, wenscht, om de letters niet te behoeven veranderen een huwelijk aau te gaan met een dame, die dezelfde intialen heeft. In Guben brak Donderdag in een door vele ge/.innen bewoond huis brand uit, die een allertreurigst gevolg had. Op de zolder-verdieping kwam de familie Noack, uit over- grootmoeder, grootmoeder, moeder en kind bestaande, in de vlammen om, en de verkoolde ligchamen werden onder puin- hoopen gevonden. De achttienjarige moeder hield haar kindje van zes maanden nog in de armen gekneld. Het verkoopen van schadelijke levensmiddelen wordt in Enge land zeer streng gestraft. Dezer dagen is een Londensche visch-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2