1884. Vrijdag, 8 Augustus. Nr. 52. VAN AAN LANDBODW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigsle Jam-gang. fwURz* Prijs van het Abonnement: in het Jaar ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE Prijs der .Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: de Heeren P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeren ran 30 Juli 5 Augustus 1884. Te Neerdorp, gemeente Holten, zijn op den stal van den landbouwer H. Vugelzang 2 runderen aan millvuur gestorven cn 5 stuks en cen paard verdacht verklaard. IIA A R L E HI M E R M E E It Prys van een enkel Nommeb 15 Cent. te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. WJiterHJH Woentdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bij de berstemming ter verkiezing Tan 1 lid voor den Ge- meenteraad van Haarlemn ermeer, op Dingsdag 5 Augustus 188*, werden ingeleverd 294 stembriefjes, waarvan 3 van onwaarde. Het getal geldige stemmen was dus 291 en de meer- derheid 146. Benoemd werd de beer J. van Zijvebden, met 160 stemmen- De heer C. A. Gehhels verkreeg er 141. De navolgende personen worden in bur. belang aangemaand zich ter Secretarie te vervoegen: Theodorus de Boer, gekomen van Aalsmeer. Pieter Ternooij, Loosduinen. Het bureau van bevolking is dagelijks geopend van 9 12 en van 14 nur. GEBOKEN Johanna, docliter van B Duwel en K. Verduijn Arendje, docliter van J. Wittekoek en W. Bakker. Alida. docbter Tan C. Westerman en J. C. Koniman. Teunis, soon van M. Cardol en M. v. d. Groef. Dirk, zeon van D Koele- wijn en K. van Tol. Johanna, docliter van J. Biokker en J. Varkevisser. Jacoha, dochter van A. van Ruiten en A. Paarde- kooper.Johannes Lambert us, zoon L. J. Rinkel en N. Meijer. Johannes, zoon van P. D'baene en M. van Woerkom. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van H. de Groot en A. G. Laupman. 1 kind van C. Koster en J. Krijnen. OVERLEDEN: Willemijntje, oud 18 maanden, dochter v. J. W. Schaap en M. Biskanter. Neeltje oud 2 jaar, docliter van D. v. B.kkum en E. Heermans. Maria Adriana, oud 6 maanden, docbter van H. Timmers en P. van Leuven. Johanna, oud 6 jaar, dochter van G. Loogman en H. Wink. Theresia Maria, oud 1 maand, docbter van A. J. Schouten en M. Kiekebosch. Hel- liena, oud 2 maanden, dochter van P. v. d. Burg en J. Los. Gerard Reijngoud, oud 50 i., geh. met A. v. d. Maas. Gerritje de Raadt, oud 27 jaar, geh. met J. Weststeijn. ONDERTROUWDA. J. van Gameren met H. Langendoen. P. van Geelswijk met A. Stokhof. T. de Touw met J. van Moorselaar. P. v. d. Stelt met T. v. d. Voet. GI'HUWI)T. Klinkenberg met A. van Keizerswaard. M. J. Kool met E G. Meirmans. C. v. d. Aardweg met E. de Bree. A. Peetoom met K. Scheurwater. Agenda voor de Vergadering van den Gemeente- raad van Haarlemmermeer. op Donderdag 14 Augustus 1884, des morgens teu 10 ure, ten Raadhuize. 1. Ingekomen sti kken en mededeelingen. 2. Gemeente- rekrning over 1883. 3. Rekening van het Burgerlijk Arm- bestuur over 1883. 4. Kohier der houdenbelastiug voor 1884. 6. Bestek voor de aaubesteding van ituenkolen voor de Scholen en het Baadhuis. 6. Verzoek van mej. H, M. T. d. Ham, om eervol outslag als onderwijzeres aan school nr. 4. 7. Opmaken eener voordragt voor leden van het collegie van zetters. 8. Geneeskundige armen-verple- ging in een gedeelte van wyk 2. 9. Onderzoek der ge- loofsbrieven van het benoemde lid, den heer van Zyverden. Uit de Ringvaart (ca. 200 meter van af de Lisserrolbrug) zjjn door visacbers opgevischt twee wieleu en een gedeelte van een rijtuig, vermoedelijk van eene tilbury. De brugwacbter, sedert ongeveer 25 jaar aldaar gestation- neerd, herinuert zich uiet dat daar ooit een rijtuig is te water geraakt. Zoo men zegt, wordt bet onderzoek voortgezet. Door het Gemeentebeatuur van Haarlemmerliede en Spaarn- woude, wordt tusschen Halfweg en de Virikebrug, op het land van den beer P. PyI, eene barak opgerigt, orn bij eventueel nitbreken der cboltra de lijders op te nemen. In den Legmeerpolder, onder Aalsmeer, gaat bet bij het zaaddorschen nog alien behalve rustig toe. Dinsdag II. toch waren niet minder dan 16 Rijksveldwachters tegenwoordig om de orde te herstellen. Onterredenheid met de dagloonen •chijut de oorzaak te zyn, dat de arbeiders gedurig tegen de werkgevers in opstand komen. De vrees voor bet gevaar van hooibrneijing beeft eenige boeren in Friesland doen besluiten een deel van bun voor raad hooi te bergen in tijdehjk opgeslagen schuren, op eeui- gen afstand van bet bebouwde gedeelte der hoeve gelegen. De plaag der veldmuizen zegt de AT. Lb. Ct. is in de laatste wrken in de Lingestreken sterk toegenomen en krijgt een verontrustend aanzien. Vele weigronden en giaan- akkers worden er door verwoest. De aardappellanden lijden er tot nog toe minder onder. Te meer is het te bejammeren, dewijl in weerwil van de langdurige riroogte de oogst vrij goed te velde staat. Vreemd is het, dat het ongedierte zoo verschillend in zijn vernieling te werk gaat. Tervvyl er hier een stuk land is, dat betrekkelijk nog weinig is benadeeld, ligt er dikwijls een stuk land naast, waanart de opbrengst voor dit jaar weinig zal zijn. Opmeikelijk is het ook, dat de veldmuizen zeker overleg bij haar werk toonen. Zij bijten de korenstengel onder bij den grond af; de korenaar valt dan naar beneden, en is baar een gemakkelijke prooi. De Tieler- en Bommelerwaard, en de landen van Kuilenburg en Buren hebhen tot nog toe bet meest geleden; maar in de laatste weken beginnen zij ook meer in de Neder-Betuwe door te driogeD. Het bewerken van nienw vlus in den Hoeksohenwaard ia in vollen gang. Het zal echler dit jaar veel vroeger afgeloopen zijn dan in andere j«ren, omdat de boeren of gebeel met vlas sclicn hebhen o|>geho«id«n, of -loor de steeds lnger loopende prijzen weinig hebben gekocht. Voor den arbeider ziet bet er sleclit uit; velen zullen in den komenden winter geen werk kunnen vinden; ariuoedi is dus het vooruitzigl. Door den opzigter van de vuilnisstoep T. Cuperus, te Har. lingen, is in bet voorjaar een aardappel, gepoot in een ascli- bak gevonden, en welke door zijne buitengewone grootte de aandacbt trok. Het loof van dezt-n aardappel lieeft lhans een omtrek van 4.485 Meter, zoodat de stoel eeu middellijn beeft van circa 1.6 Meter. In de gemeetten Wijhe en Zwollerkerspel zijn in de laatste dagen bij vele landbouivers de appels in de boomgaarden op- gekocht. Die van een enkelen boomgaard, groot ongeveer 2 hectaren, zijn verkocht voor f 1360. Men verwacht dat deze vrucht dit jaar duur zal zijn. Volgens den regenmeter van 's Rijks-Landbouw9ckool te Wageningen, is gedureede de maand Juli 861/2 m.M. regen gevallen, tegen 128 m.M. over dezelfde maand van het vo- rige jaar. De afdeeling Neder-Veluwe der Gehlersch-Overyselsche Maat- schafpij van Landbouw beeft benoemd tot. leden der coramissie tot bevordering van inscltrijvingen in het Nederlandsche Rund- vee-stamboek, de heeren Leijgraaf, te Benkum H. C. Rcymers, te Wageningen, en H. Schunrraan, te Ede. Voorls werd be- slolen aan het Hoofdbestuur te verzoeken de 41e Algemeene Vergadering in 1885 te Wageningen te doen houden. Se dert de 22e Algemeene Vergadering is zulk eene vergadering niet weer in de afdeeling Neder-Veluwe gehouden. Gewoonlijk is daaraau eene tentoonstelling verbonden. In Achtkarspelen blijft de wormziekte onder de schapen en lammeren nog altijd heerschen. Als middelen tot be striding van de maden dienen vooralhet bekende vvasch- waier, terpentijn, teer, petroleum, kalkwater. Laaistgenoemd bijiend middel blykt door sommige veehouders niet op de juiste manier aangewend te worden. Zoo heeft b. v. d. wed. P. S., te Harkema-Opeinde, een jong schaap, aan welks wol nog de uitwerking van de onvoorzigtige behandeling met kalk of kalkwater ten vorigen jare te zien is. Ook tie varkens- ziekte begint zich in deze streken te openbaren. Er moeten reeds gevallen met doodelijken afloop zijn. Aan de Rijks Landbouwschool te Wageningen, vvordt em belangwekkende inzending gereed gemaakt voor de Internatio nale tentoonstelbng te Amsterdam. Behalve eeu fraaije ver- zameling van opgezette dieren en plauten van het Museum en van de heeren Dr. J. Ritzema Bos en Dr. W. Beijerinck (waaronder vooral eene collectie dierm, die schadelyk zijn voor den landbouw) zal worden ingezondeneen groo'e ver- zameling gewHSsen van de proefvelden, o. a. een lOO-'al soorten van aardappelen, eeu 200-tal (waarbij op de proef velden veredelde varieteiten) schoven tarwe, rogae, gerst, enz Verder vele grasaoorten, oliezaden, klaver en koolgewassen. Eene colleelie, welke verleden jaar op de proefvel len werd verzameld, en onlangs bij het bezoeken van de Inrigting aan de Transvaalsche Deputatie werd aangeboden, zal eveneens worden tentoongesteld, en bij het eiudigen van de expositie naar Transvaal worden verzonden. Onder de verdere inzendingen verdienen vermeldingeene collectie tabak, (groene en gedroogd) waaronder circa 30 soorten groene; verder eenige runderen en varkens en een prachtige stier. De hoofdingang den Tentoonstelling wordt binnenkort van wege de Rijkslaudbouwschool, op verzoek van bet Tent<>on- stellings-hestuur, gedccoreerd met allerlei werktuigen, modellen en graangewassen. Te SmilHe zwerven 9edert eenigen tijd verscheiden herten rond en verooizaken aldaar veel schade aan te veld staande vruchten. Vooral de boekweilakkers hebben veel van hen te lijden. Te Edam bestaat sinds eenige maanden eene Stoorn Zui- velboerderij die, aanvankelijk door den Heer Tuijn opgerigt, thans door eene vennootschap onder de firma Tuyn C°. wordt geexploiteerd. Door de nieuwe firma is dit feit eenigszins feestelijk ge- vierd, en daartoe wareD eenigen zoo van hier als elders uit- genoodigd om daarby tegenwoordig te zijn. Te negen uren 's incrgens met een bavenbootje van <le Ruyterkade te Amsterdam bfgehaalJ, kwam men nit drie uren sloomens aan bet vriendelyk gelegen Edam aan, waar de ge- noodigden door de directie werden ontvangen en naar de boerderij geleid, die thans in voile werking was. Zij is voorloopig boofdzakelijk ingerigt tot bereiding van zuivrne room boUr. De room vvordt daartoe, door middt Ipuut- vlirdei.de kraclit, in weinige oogenblikken van de melk, die 's morgens en 's avonds door de boeren uit den naas en om trek (Purmer en Zeevang) wordt geleverd, afgesclteiilen. Dr-e z. g. Lefeldtsche centrifuges van de allernieuwste vinding (Mei 1884) beu-eiken deze afscheiding. Nadat de melk in het voorste gedeelte der fabriek, die geheel met asphalt is bevloerd, van de leveranciers in ontvangst is genomen, wordt zij in een bassin overgebragt van waar ze, na op natuurlijke warmte te zijn gebragt, in de centrifuges loopl. Met een snelheid van 5700 tot 5S00 omwentelingen in de minuut rondgedraaid, sclieidt de room zich onmiddellijk af, en vloeit door een buisje dat onder aan de centrifuge is aangebragt. naar een veikoe- lingsapparaat waarlangs ze in een bassin afloopt. De ontroomde melk, die langs eene tvveede buis de centri fuge verlaat, wordt, op gelijke wijze afgekoeld, in twee bas- sius opgevangen. De bassins zijn alien in steenen koelbakken geplaatst, waar langs het water, uit eeu norton pypwel aangevoerd, doorloo- pend in- en uit9troomt. Het karnen van den room, door ijs op de gevorderde tem- peratuur gebragt, geschiedt in de z. g. Holsteinsebe boterkarn, van waar de boter, na met regenwater te zijn afgespoeld, op het Ahlbronsche kneebord op zoodanige wij-e wordt bewerkt, dat de nog in de massa teruggebleven vloeistoffen volkomen worden verwijderd. De aldus verkregen zuivere en geurige roomboter wordt vervolgens op de zorgvuldigste wijze in eikenhout vaatwerk ingelegd, of, na tot halve kilo's te zijn afgewogen, gevormd en gestempeld. De stempels dragen alien, bij den naam der firma (Tuyn C°.), het fabrieksmerk, bestaande uit het wapen der stad Edam, waarboven de woorden ,F.dammer roomboter." De verscbillende werktuigen worden in bevveging gebragt door eene stoommachine van ze9 paardekrachtterwijl door de gebeele inrigting op onderscheidene punten voortdurend door pijpgeleidingen zoowel warm en koud water als stoom wordt aangevoerd. De boterbereiding geschiedt door en onder toezigt van een z. g. ,,Obermeierin" Mejuffrouw Laura Klntb, die hare weten- schappelijke vorming en opleiding genoot aan de meijereischool ..Czerwiusk" onder leiding van den „Molkerei-instructoi" van Oost- en West-Pruisen den Heer P. Otto, tbans te Koniugs- bergen. Nadat een en ander door de genoodigden met belangstel- ling in oopenschot.w was genomen, ging men, te ongeveer drie uren in den nnmiddag, weer aan boord der havenst< om- boot, welke hen naar Amsterdam teruggebragt, om nog, alvo- rens te scheiden, een bezoek te brengen aan het filiaal der boerdery, op het Singel te Amsterdam N°. 122, waar hare producten in het groot en klein verkrjjgbaar zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1