- 126 - Voor de rationale en internstionale harddraverijen, ter ge- legenhei 1 van de Internntioniile Linilboii.wtentoonstelliog te Amsterdam te hou'len, is het volgende programme vastgesteld. Donderdag 4Se|it.'s nam. 12 urenHarddraverij van Ned er landsche paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen, prijs 700 j 1* premie 200, 2* premie 100.; Vrijdag 5 Sept., 's nam. te 12 uren: Harddraverij van Neder land sche paarden, geb. in 1879 of later, gespnnnen voor twee wielige rijtuigen, prijs 300, 1« premie f 200, 2, premie 100; Zalerdag 6 Sept., 's nam. te 12 uur; Harddraverij van alle paarden I n t e r n a t i o n a a 1voor tweewielige rijtuigen prijs 1000, le premie 300, 2« premie 100. Omler „N*edeilandsche paaiden" vvorden verstaan die, welke in Nederland geboren en daar tot 1 Rlei van het volgende jaar opgevoed zijn. Schriftelijke opgave van naam en woon- plaats van den e'genaar, naam van den rijder, naam, gdslacht, ouderdom en kleur van het paard voor of op 1 Sept. a. s. aan den secretaris van het uitv. comite, P. F. L. Waldeck, te Amsterdam, met hyvoeaicg van 5 inleggeld voor elk mededingend paard. Keuring en loting den avoad voor iedere harddraverij. Stalling in de boxes op het lentoonstellingster- reirf, tegen 1.per (lag en per paard. Dank zij het aanhoudende fraaije weder, vorderen de toe- bereiriselen voor de a.s. Internationale Landbouwtentoonstel- ling ui'muntend. Men hehoeft niet bevreesd te zijn, dat nut alles op tijd gereed zal wezen. Voor den inwendigen raenseh is hereids gezorgd, daar Restauratie en Cafe op het terrein reeds geopend zijn; terwijl aan den ingang, lluysdaelkade, de douanen bun kantoor dezer dagen betrokken hebben. De gevreesde vaikensziekte, vvaarmede de gemeente Iler- Kieii-en-Aerdt bijna elk jaar e/ocht vvoult, be.int zicli ook thans weder te ontwikkehn. Oaderscheidene roMdelen wmden daartcgen reeds aangevvend, docli zonder eenig ge«olg. Ileeft de ziekte eenmaai een aanvang genomen, dan Kan het aan- ge'aste dier als verloren worden beschouwd. De ondervinding heeft echter geleerd, dat met goed gevolg het volgende als voorbehoedmiddel kan anngewend worden. De hokken moeten elken dag minstens eenmaai behoorlijk gezuiverd en uitgeschrobd worden, en gezorgd voor frissche lucht, daarnn ged'-sinfecteerd met carbolzuur. Z. M. de Koning heeft naar wij vernemen bet Paleis van wijlen Prins Willem van Oranje bestemd voor de Koningin, die het Paleis zal kunnen betrekken, wanneer Prinses YYilhelmina eenmaai Koningin is geworden. HH. MM. de Koning en Koningin zullen tot 13 Sep tember op Het Loo verblijf honden. Na de opening van de Kamers, welke op 15 September gescliiedt, zullen HH. MM. zich voor eenigen tijd naar Luxemburg begeven, in plaats van naar het Zuidtn, waartoe eerst plan bestond. Pe heer Staring te 's Huge heeft f 100 geschcnken voor het te Wageningen opgerigle Staiing-fonds, t vvelk ten doel heeft studieheurzen te openen aan de Rijkslaudbonw- school, voor zoons vau rainvermogende landbouwers. Tussclien den bnrgemeester en de leden van den ge- meenteraad van An'lel bestaat geen goede verstandhouding. De leden van den Rand komen niet mecr ter vergadering. Id twee randsvcrgaderingen, door den burgemeester btlegd, ^en op den 17 en e'eu op den 26 Juli, verseheen niemaud dan de burgemeester. In eene vergadering van burgemeester en wethouders dezer da'ren gehoiiden, was de burgemeester met een wethouder aanwezig. Zoodra echter de rekening van den onlvanger werd aangehoden, verwyderde zicli de wethouder, zoodat niets meer kon vvorden afgedann. De burgemeester heeft tie tusschenkomst van het geweslelijk best uur ingeroepen, om aan dit geschil een eiude te mnken. Te Driebergen gnat de zucht tot Zondagheiliging zoo ver, dat een adres rondgaat oni te verzoeken het post- en tele'graafkantoor op Zondag te sluiten. Zy, die bedenken welk een ongerirf dit zou opleveren voor al de ingezelenen en met het minst voor de vele tijdelijke bevvoners van buitenplaatsen in die buurt, zijn over die poging in het geheel niet gesticht. De landbouwer H. Beuwknecbt te Havelte, wiens htiis dezer dagen is afgebrand, is in verzekerde bewaring genomen, ender verdenking van zelf den bund te hehben aangestoken. Men meldt ons, dat hij zijne wandaad reeds heeft bekend. Men schriift uit Saargemilnd in den Elzas, dat aldaar een slagter tot *zes maanden gevangenisslraf veroordeeld is, wegens °het uiten van beleedigingen tegen den Keizer. De geincrimiiieerde woorden waren door den slager aan zijne eigene tnfel geuit, maar door de Duitsche diensbode gehoord en aan baren minnaar, een onderotlicier, overgebragt. Een in !t oog vallend bewijs van het bestaande gebrek aan werk onder den arbeidenden stand, hood Dingsdag de teregtzitting van de Regtbank te 's Gravenhage, waarin een rij van mannen, de meesten in de kracht van hun leven, in dezen tijd van het jaar door gebrek aan well tot hedelary gedwongen, desvvege veroordeeld werden, byna alien met opzending naar de btde- laars-kolonie, eenigen zelfs op hun dringeud verzoek. Thanr wordt gemeld, dat de redenen, waarom de Ber- lijnsche politie eensklaps zulke strenge maatregelen neemt ten opzigte van de in de Pruiss'sehe hoofdstad wonende Kussen, moet gezccht werden in het te Warschau ontdekte complot tegen het leven van den Czaar. Er moeten namelijk kenteekenen bestnan, dat soroinige deelgenooten van het eomplot in ver- binding stonden met Russet) te Berlijn. Op nieuw hebben weder een aantal Russische onderdanen, en daaronder zelfs die een geregeld paspoort hadden, onverwacht een scbrifteiijk bevel cntvangen om de stad te verlaten. In de gemeente Yries heeft de Burgemeester een nieuw middel bedacbt om bet schoolgaan te bevorderen en tevens om de Rijks-postspaarbank'*ni die gemeente meer populair te maken. Op zijn voorstel heeft namclyk de Gcmecnteraad aldaar berljten aan de kinderen, die trouw ter school k'men, maandelijks en kaartje te geven. Een bepaald aantal van ilie kaartjes geeft regl op het ontvangen van een bedrag in geld, hetwelk huu echter niet als zoodanig wordt uitgekeerd, maar in de Rijks-postspaarbank moet belegd vvorden. Men hoopt op die manier twee goede dingen tegelijk te bevorderen. Het cijfer der slaclitoffers v an de cholera te Marseille en Toulon is in de laatste dagen afgenomen. Men schryft dit toe aan de ingetreden lagere temperatuur. In de kazerne te Marseille zijn twee soldaten, die de on- voorzigtigheid gehad hebben met open vensters te slnpen, aan de cholera gestorven. De kazerne is dadeltjk ontruimd en de soldaten werden onder gebragt in tenten buiten de stad. Den 27sten Julij was het eene maand geleden dat het eerste geial van cholera zich te Marseille heeft voorgeilaan. In (lien tij'l zijn er 1146 personen aan die ziekte hezweken, naar den laudaard verdeeld als volgt798 Franschen, 322 Italianen, 13 Spnnjaarden, 9 Grieken, 1 Eugelschman, 1 Oosteurijker en 1 Amerikaan. Te Toulon keeren gaandeweg eene menigte personen, die elders een heenkotnen gezocht hadden, terug. Het aantal terug- keerenden moet thans zelfs aanzienlijker zijn dan dat der ver- trekkenden. De Fransche Regering heeft een nitgeb'eide instructie (opgesteld door de openbare gezondheidscommissie) aan de prefecten ter algemeene verspreiding gezonden. Daaiin wordt duidelijk aitigegeven, wal ter vooikoming eti wat ter bestrij- iling der cholera kan slrekken, VYy otitleenen daarann het volgende, dat betrekkbg heeft tot de individueelc hvg.ene, nl. rle voorzorgen, die aan gezonde perscnen worden aan- bevolen Trees. Zij, die bang zijn, bieden minder weerstand aan de ziekte dan audercii; men moet daarom zijn kalmte trachien te bewaren. Vermoeijenis. Men vermyde te ste'ke verraopijenis, buiten- sporigen arbeid of buitcrisporig genot, te weinig slapen en langdurige koude baden, in een woord alle oorzaak van af- matting. Verkoeling. Verkoeling van bet 1 gchaam gedurende den slaap door open veruters, te ligte kleeding 's avouds na een warmen dag, het drinken van groote hoeveelheden koud water zijn hijzouder gevaailyk in cliolernt.ijden. Water. Het gebrnik van water van slechte kwaliteit is een der algemeenste oorzaken van cholera. Het water uit pomperi, rivieren en sloten is dikwijls ver- ontreinigd door infiltratie van den bodem, de secreetpntten, de goten, den afval van fabrieken. Wanneer men niet zeker weet, dat men zuiver water om (e drinken of voor kenkengehruik heeft, is Let geraden iederen dag eenige 1 ters te koken voor het gebruik van den volgenden dag. Men kan ook in het kokenile water een weinig thee, hop, bittere of aromalische planlen doen en met wijn ver- mengd drinken. Dracken. De volgaede drank, die het groote voordeel heeft. dat hij den dorst lescht, zonder dat men er veel van hehoeft te gebruiken, wordt aanbevolen: rum 40 gram, aftreksel van gentiaan op nlkohol 4 gram, friscli water 1 liter. Ook bet filtreeren van water door kool verdient aanbe- veling. Minerale wateren, mils natuurlijke, zijn zeer nuttig. Het moet den bnkkers worden verboden, het brood te kneden met water uit pompen, wanneer het water door nabij zijnde secreetpntten of mesthoopen kan worden verontreinigd. Zulke pompen moeten in choleratijd zelfs in t geheel niet worden gebruikt. Vrnchten. Een matig gebruik van goed rype vrnchten van goede kwaliteit kan in het geheel geen kwaad, maar men moet die altijd schillen en nog beter is bet die gekookt te ge- bruiken. Groentm. Dit geldt vooral van groenten zij moeten zoo- veel mogelijk worden gekookt; salade, radijs en wat verder rauw wordt gegeten, zouden gevaarlijke kiemen, die over den grond waren verepreid, hebhen kutinen behouden. Afwijking van de gewone levenswtjze. Men moet zulke a'vvijking en elke indigestie vermijd°n. Bij alle cholera p'- ilemien is gebleken, dat mi-bruik van drank en onmatigheid in de hcogste mate de vatbaarbeid voor de ziekte bevorderden. Sommigen meenen zich te vry waren voor de cholera door meer dan gewoonlijk cognac en andere nlcoholische dranken te gebruikeo; niets is gevaarlijkervolslnaen onthouding zou nog heter zijn dan het geringste misbruik. Dranken met IJs. IJs en geglaceerde dranken, kort na het eten, kunnen te alien tijdc een ongesteldheid veroorzaken, die op cholera gelijktmen moet er dus by eene epidemie slecltts spaarzaam gebrnik van maken. Te Fairot bij Dandrecies in het departement du Nord woont de vroegere artillerist Joseph Moreau, die gedurende den Duitsch-Franschen oorlog wel de verscbrikkelijkste van alle verwondingen heeft bekomen, waarvan de genezing gelukt is Een grauaatsplinter rukte hem op den 3 Januarij 1871 bij Bapaume, regts van boven komende, het gebeele gel«at weg oogen, ueus en bovenkaak waien afgescheurd, de onderkaak gekneusd. Men liet hem voor riood litrgen. Een half uur la ter stond hij evenwel vau zelf op en daar bet linker oog nog een rest gezigtsvermogen had, kwam hij, meermalen vallende en op de knieen kruipend, tot Ervillers. Den volgenden dag liet hem een overste naar Arras transporteeren en in het hos- alwaar hij den 4 October ontslanen kon pitaal brengen, is niet te verwonderen, dat in een druk bezoek mag volkomen inriating wor den. Gedurende deze negen maanden was de heling niet vol komen gewoiden. Men bragt Mareau near het hospitaal Val de Giace te Parijs, waar by tot den 26 Mnart 1S72 verbleef. Hier werd hij zorgvuldig verpleegd en een voorwerp van le- vendi^a wetenscbappelijke onderzoekingen, In April verliet hij als Tvolkomen genezen" bet gesticht. Deze treurige genezmg bestaat daarin, dat men hem een kunstgelant heeft opgezet. Daar alle weeke deelen van zijn gelaat door de granaat afgescheurd en zelfs de knokacbtige gedeelten meermalen ge- kwetst waren geworden, geleek het aangezigt bijna op een doodshoofd: twee holle oiggat n, ceil Hat in plaats ran den ncus e i cen open mend. Hicrvoor heelt men een masker van was aangeliragt, dat ale on'brfkende deelt-n aanvult. De taud- mcestcr Delalain voorzag hem van een kucstgehemi-lte, om bet gebit van de bovmkaak weder aan te brengen. Het mas ker past heel zuiver, de oogen daarvan zijn gesloten; het hondt zeer vast, te meer daar langzamerhand een kleine huidrand aan de kanten gegroeid is. De patient ademt door de ope- ningen van den valschen neusin de nchterste oongedeelten van het masker zijn twee kleine luelitgaten aangebragt. Id den valschen neus neemt een spon-je het neu-slijm op en vcr- hindert het binueridringen van vrecmde zelfstandighedcn. Mo~ rcau ademt gemakkelijk, eet zonder bezwaar, vertelt bereid- willig zijne lotgevallen en bevestint de gelatenheid in zijn lot aan alle blinden cigen. Zijn gehoor en hijzouder het tastge- voel hebben zicli buiteiiHewoon ontwikkeld van heinde en verre komen menschen om hem te bezoeken. Hij heeft het kruis van liet eerelegioen eD een verhoogd pensioen. Een ondernemend Amerikaan te Londen is op een zeer oorspronkelijke denkbeeld sekomen, wat missehien voor me- nigeen van nut kan zijn. Het is niet meer of minder dan eene inrigting om „knnstmatig te worden ontnuchterd." De bedoelde Amerikaan is namelijk eigenaar van een Turksch lind, hetwelk den g>-hcelen nacht voor het publiek toegankelyk wordt geliouden. De lieden, die in rain of meer aangeschoten tocstand zijne inrigting laat in den nacht binnentreden, worden aldaar onderworpen aan eene kuur, welke hen in staat slelt om den volgenden morgen liunne bezigheden in volkomen normalcn toestand te hervatten. „lk licli ze ltier zicn binnenbrengen," verklanrt hij, „die niet eens op liunne becnen konden slaan, en die toch binnen een paar sen vveer bckvvaan waren om de ingewikkeldste werk- zaamhcdeu te volbrengen." Het deze inrigting zich voortdurend verhi ugen. Nn het onlnuchterings-prores worden de gasten naar de slaapzaal geleid, waar deitlg of veertig hangmatten zijn. Des morgens vroeg woiden zij gewekt, krijgen dan nog een koud stortbad en gaan „regt als een kaars" weer de straat op. Verleden voorjaar zou een jongmeusch in het huwelijk treden met eene rijke jonge dame uit een der voorsteden. Hij b pgaf zich des morgens naar de „City" om daar de noo- dige papiercn op te vragen. Om zich voor dczen togt wat moed in te spreken, giog liij met een vriend, dien hij^ toe- vallig ontmoette, in een drinkhuis en nam daar vcrscbeidene glaasjes. Het gevolg was, dat hij wcldra geheel buiten westen geraakte, en de vriend, ofsehoon zelf geenszins uuchter; bragt liem als uiteiste redmiddel naar de wear hij, binnentredend, naauwelijks op zijne beeuen kon staan. Het was toen twee uren in den namiddig. en de huwelijks- voltrekking was bepaald tegen zes uren. „Eu ik verzeker o, mijnheer." besloot de Amerikaan zijn verhaal, „dat wij ze allv-bei flink hebben onder handen genomen, zoodat de brui- degorn nog met den trein van vijven weg kon en hij bij de huwelijks-plegtigheid een even kalm en waardig gezicht kon zetten als ecu liil van bet Hoogste Geregtsbof." v- Een nieuwe „Mazeppa". Den 3en Junij hebben de koehcrilers van den heer Roussaud te Omaha (Vereenigde Staten) bij zijne goederen in het noord-westen van Nebraska een wild Texasclt paard met hunnen werpstrik gevangen, waarop zij een man vonden vastgebonden, geheel naakt en bewusteloos.' Ofsehoon met alle zorg verpleegd, duurde bet verscbeidene dagen voordat de onbekende verklaren kon, dat hij een En- gelschman was, Henry Burhank geheeten, 34 jar--n oud. On- geoorluofde betrekkingen aangeknoopt hebbende met de vrouw van zijn compagnon en laudgenoot, den veefokker Wilson in Nebraska, was hij door dezeu met drie of vier anderen over- vallen, van het bed geligt, ontkleed en op het paard ge- bonden. Dit geschiedde den 27en Mei. Wat er verder met hem gebeurd was wist hy niet, daar by na een ge uren het bewustzijn verloren had. In eene gevangenis hy Weenen werd Dingsdag een moor- clenaar, die eenige maanden geleden een gevangenisbewaarder had omgehragt, teregtgesteld. In tegenstelling met den ge- wonen loop der strafoefeiiingen, bad hier eerst nog eene hevige worsteling plants tussclien den veroordeelde en de briilsknecht. Eerst verzeite de man zich met geweld toen men zijn handen wilde binden. Toen dit cindelijk gelukt was en hem tie strop werd omge- daan, greep bij de strop tussclien de tanden, en het dunrde eenige minuten alvorens de doodstral kon voltrokken worden. ^Een b uiloft met hindemissen" bad dezer dagen in een dorp iiaby Kopeuhagen plaats. Even voor dat de bruilofts- gasten bijeen gekomen waren, had een byenzwerm zich np de eenige deur der kerk, waar de inzegening zoude geschuden, nedernezet. De koster trachtie met een parap'uie op in het gehouw binnen te komenmaar deze poging mislukte. In die omstar.digheden bleef er niets auders over dan het trouwen in de kerk op te goven. Het huwelijk van het nog al verschrikte paar werd toen in een groote kamer van een naburige boeren- hofstide door den geestelijke ingezegend. Te Amdcn in Zwitserland werd een jongeling door den bliksem ge'roff'ti en zwaar gekwetst. Het horloge in zijn zak smolt geheel en op die plaats, waar bet zich bevorid, ontstond eene gevaarlijke brandwoDd, waaraan hij na 8 dagen lijden stierf. Te Hasselt (Belgie) is een twintigjarig meieje, een eenig kind, in haar bed door den bliksem getroflen en gedood. Te Liegnitz heeft het stedelijk bestuur, in het belang van de volksgezondheid, aan de deuren van de meeste huizen biljetten laten aanplakken, waarop het volgende te lezen staat: Laat elken dag uwe kamers goed luchten door lang de ven ders open te houden. Kookt nooit uw eten in de woon- kamer. Geeft aan uwe kinderen beneden het jaar, wan neer zij de moedermelk moeten ontberen, toch nooit anders dan goede en niet afgeroomdc koemelk. Zorgt oveial voor de zindelijkheid. Wacht u voor alle soort van kwakzalvers- middelen."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2