Laninnr. 1884. Vrijdag, 15 Augustus. Nr. 53. A AN LANDBOUW Vijf-e V A A GEMEKNTB- EN POLDEtt-BELANGEN GEWIJD. Gemeenteraad van Haarlemmermeer \VNAR 1# Prijs van Het Abonnement: in bet Jaarf Iloofri-Ageiiten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering, gehouden op Donderdag 14 Aug. 1884, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 612 Augustus 1884. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. A A It L 1L EUMERMEE Prijs van een enkel Nommeh 15 Cent. de Heeren des morgens ten 10 uur. Voorzitter: de heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. I. Mededeelingen en ingekomen stukkeu, o. a: Uitslag der verkiezing van een raadslid en mededeeling der goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Raadsbesluiten tot af- en over- schryving en betaling uit den post voor Onvoorziene Uitgaven in de Begrooting. II. De Gemeenterekening, dienst 1883, waarop de Finan- cieele Commissie geene aanmerkingen lieeft, in ontvang bedragende f 81073,67* in uiigar,f 75035,16s Ua'iS .»Wo «038,5), wordt goedgekeurd. III. Idem de rekening van het Burgerlijk Ambestuur, in ontvang bedragende f 5 787,23 in uitgaaf 5431,92 Batig saldo 355,31. IV. Het Kobier van de belasting op de honden, bedragende f 1182,25, wordt goedgekeurd. V. Wordt vaslgeateld het bestek voor de aanbesteding der steenkolen voor de Scholen en het Raadbins. VI. Op het daartoe gedaan verzoek wordt aan mej. H. M. van der Ham, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school no. 4, met ingang van 1 October e. k. VII. Tot het opmaken eener voordragt voor de benoeming van een Zetter voor 'sRijks belasting, in de plaats van wijlen den heer van Vuuren, wordt besloten daarmede te wachten tot eene volgende vergadering. VIII. Op de voordragt voor Zetters van 'sRijks belasting, (gewone aftreding), worden geplaatst de heerenH. F. Bultman, G. B. 't Hooft, A. J. G. Timmermans, B. Biesheuvel, A. Pruissen en J. Y. Ran. IX. Omtrent de geneeskundige armenverzorging in een ge- deelte van Wijk 2, wordt besloten de armen voorloopig op consent te doen behandelenzullende over het veranderen der wijken later worden gesproken. X. Na onderzoek der geloofsbrieven, wordt besloten tot toelating van den heer J. van Zyverden, als raadslid. XI. Worden, op eene vraag van den heer Evelein, medege- deeld de genomen maatregelen tegen de Cholera. XII. Het overgelegde Ontwerp van een brandvrije kelder, wordt tot eene volgende vergadering aangehouden. Daarna is de Vergadering gesloten. Van het doen van aangifte van verbuizing binnen de ge- meente Haarleramermeer, moet, volgens art. 91 der algemeene policie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie worden kennis gegeven. Overtreding wordt gestraft met eene boete van f 3. In de boerdery, bewoond door G. van Harlen, te Spie- ringhorn, gem. Sloten, hceft een hevige brand gewoed. Nieta is gered kunnen worden. De oorzaak is waarschijnlijk alweder broeijen van hooi. Eene groote boerenhuizinge, gplegen in den IJpolder, is geheel door brand vernield. Te halftien ure 's avonds was de brand gebluscht, doch toen was er ook niets meer te redden. Volgens art. 61, lr. C., der algemeene policie-verordening, moet vooraf aangifte worden gedaan indien men zaadstroo, ruigt enz. op het land wil verbranden, op boete van 5 tot 25 en 3 dagen gevangenisstraf, te zamen of afzonderlijk. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. MJiterHjh Woentdag.) Dat die aangifte nog al eens wordt verzuimd, is Maandag jj. weder gebleken aan den Bennebroekerweg bij den Hoofdweg. Naar men zegt, is de zaak door de policie onderzocht, zoodat veroordeeling wel zal volgen. Bij Kon. besluit is met 15 Augustus benoemd tot kanton- regter-plaatsvervanger in het kanton Haarlemmermeer, de heer M. W. de Kat, Burgemeester van Hillegom. Omtrent het 25-jarig jubile, hetwelk de hoofdonderwijzer P. Boekel, te Abbenes, onlangs rnogt vieren, wordt nog het volgende gemeld De jubilaris werd in het feestelijk versierde schoolgebouw begroet door leerlingeu, ouders en ond-leerlingen, die bulde bragten aan zijne werkzaamheid, o. a. de stichting van de thans bloeyende schoolspaarbank en de nu in ontwerp zijnde bewaarscholen, enz. Door verschillende commissien werden hem geschenken aangeboden, o. a. een sierlijk nmeu- blement en schrijfbureau van notenhout. De heer Boekel was zeer getroffen door al deze en nog andere bewijzen van ge- hechtheid en waardering. Den volgenden morgen werden de schoolkinderen door hem onthaald, en des avonds de oud- leerlingen, die zich met vunrwerk, muziek en dans tot laat in den nacht vermaakten. Ook door het Gemeentebestunr en vele veraf wonende vrien- den werden op den feestdag blijken van belangstelling gegeven Te Abbenes heeft iemand zijn breeder door een ongeluk zoodanig met een zeis in zyn been 0emaaid, dat geneeskun dige hnlp moest worden ingeroepen. Bij den kastelein J. R. wareu deze week eene moeder met haar dochter aan 't veebten. Tot derden klerk ter 9ecretarie te Haarlemmermeer is be noemd P. Klok, te Zijpe. GEBOREN: Catharina, dochter van H. van Sprundel en E. Pronk. Theodoras Gijsbertus, zoon van R. J. Visser en W. van Egmond. Jacobus, zoon van J. Nijssen en M. P. van Brug- gen. Cornelia, dochter van E. Hijkamp en C. Bakker. Leo- nardus, zoon van W. Boere en G. Neefjes. Hendrikus, zoon van J. van Workum en C. M. Lamboo. Antonia, dochter van J. A. Millenaar en A. van Wijk. Seike, doehter van C. Hoek- man en A. Visser. Catharina, dochter van J. de Zwarte en L. Verhulst. Geertruida, dochter van N. Blonk en M. Appel- man. Cornelis Laurentius, zoon van W. Jansen en J. Otten. Jannetje, [doehter van N. Crama en J. Kikkert. Martinus Jo hannes, zoon van M. van Bentheim en H. van Elswijk. LEVENLOOS GEBOREN 1 kind van J. Kobus en M. Braaksma. OVERLEDEN: Harinke Johanna Jansje, oud 2 maanden, doch ter van G. de Koter en T. van Brakel. Jacobus Poelgeest, 23 jaren, ongehuwd. Jacobus Corneli§, 2 maanden, zoon van C. van Velzen en A. Buis. Gerrit, oud 2 weken, zoon van K. Degenaars en S. M. de Brain. Jacob Volbers oud 33 jaren, geh. met M. E. Balmakers. Dirk Arie, oud 4 maanden, zoon van J. Bos en J. Ciggaar. Jannigje, oud 7 maanden, dochter van J. van Kolfschoten en M. van Manen. Daniel, oud 6 we ken, zoon van J. de Berg en J. Dunweg. ONDEDTROUWD A. van der Wal met A. Topsvoort. G. Jansen met F. Venema. GEHUWD: J. B. Broxterman met T. van Benthem. W Eaas met E. van Tol. J. Mansvelt met G. Bos. Te Houtrijk en Polanen zullen, bij gelegenbeid van de keu- ring op 19 Augustus van de op de Internationale Landbouw- tentooDstelling in te zenden producten, eene harddraverij en volksspelen gehouden worden. Z. M. de Koning heeft, naar men uit 's-Gravenhage meldt, goedgevouden te bepalen dat het geheele personeel in dienst van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje gedurende zes maanden, te rekenen van den sterfdag des Prinsen af, in het genot zal blijven van het voile traktement dus vergenoten, en ver- der levenslang een pensioen zal ontvangen naar gelang van het aantal dien9tjaren door ieder vervuld en naar den maatstaf van een twinligste van het traktement voor elk dienstjaar. Het Ilaagsche Dbld. zegt, dat de voile tractementen als levenslang pensioen zijn toegekend. In elk geval toonen deze berigten aan, dat de geruchten door enkele Haagsche correspondenten medegedeeld over ge heel tegenovergestelde maatregelen des Konings, geheel onge- grond waren De in de Gothische zaal te 's Gravenhage gehouden open- Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. bare verkooping van de rijtuigen, paarden, tuigen enz., uit- makende de equipage van wijlen den Prins van Oranje, heeft ruim 10.000 opgebragt. De paarden (9 stuks) hebben daarbij gezamenlijk opgebragt 2770. Op de boerderij der Rijks Landbouwschool te Wageningen legt men zich ook dit jaar weer toe op de teelt van „groen voer", orn in te kuilen voor den aanstaanden winter; ruim 3/4 hectare is met paarden-tandmai's bezet, welke evenals in 1883 zal worden fijn gesneden en ingekuild. Een groote hoe- veelheid gras werd reeds in de daarvoor bestemde kuilen opgeborgen. De resultaten, welke den vorigen winter met ingekuild groen voer werden verkregen, wareu zeer gunstig, en de uitslag der voedingsproef, genomen door Prof. Dr. Adolf Mayer, directeur van het Proefstatiou, is daarmeC in overeenstemraing. Het specifiek gehalte der «elk, tijden» de voederiug van groene mat's, vermeerderde volgens genoemde proefneming (in vergelijking met gewone voedering) merkbaar, zonder dat de andere melkbestanddeelen (droge stot, eiwit en koolhydraten) daardoor hadden geleden; boveDdien as de melkopbrengst niet achteruitgegaau. Drie jaren geleden outdekte een landbouwer te' lvliunr.rtsga, dat een zaadbolletje van eene aardappel-plant na het omspitten van den grond niet vt rot was, daar de korreltjes ontkiemden en een aantal pl inties,., igtbaar werden, die ook menigt" kleine aardappels ople prden. Op hunne beurt gepoot, bragten dezen negen verschillende varieteiten voort, waarvan hij er viei bewaarde voor verdere teelt. Eene dier soorten, waarvan hij 140 stuks inzamelde, heeft hem thans bijna twee hectoliter aardappelen opgebragt, die mooi van stuk en puik van dengd zyn. De man is nu vooruemens den geheelen voorraad, na aftrek van het maaltje, dat op tafel is verschenen, zorgvuldig te bewaren, om het volgende jaar tot poters te dienen. De augurken, het hoofdproduct van den landbouw te Venlo, zijn dit jaar buitengewoon goed gelukt en worden daarom voor geringe prijsen verkocht. Zij wisselen in prijs van 10 tot 35 cents de 100 stuks, naar gelang van hunne grootte. Maandag werden daarvan niet minder dan 15 waggons vol- geladen naar Pruisen verzonden, welke aldaar op de verschil lende markten moeten verkocht worden. Te Vaals, Limburg, zijn 120 stuks schapen en 17 stuks rundvee, alien aan een pagter toebehoorende, door mond- en klaauwzeer aangetast. Te Oirsbach heerscht eveneens deze ziekte. J» Hit Rilland schrijft men ons: Komt de oogst gewoonlijk in t laatst van Aug. binnen, als een bijzonderheid kan wel worden gemeld, dat thans reeds enkele landbouwers al de graanvruchten hebben ingezameld. Het koolzaad gaf 20 HL. per gemet, terwijl de tarwe van 1000 tot 1200 schooven opbragt. De fruitverpachtingen zijn in de Tielerwaard in vollen gang. Vroege peren zijn er weinig. Ze gelden van 14 tot/16 per mud. Van appelen en winterperen is het gewas middel- matig. Bij de verpachtingen besteedt men 4 a 5 het mud op het hout. Omtrent het honiggewin op de Veluwe is voor deze week een gunstig resultaat te vermelden. De bijen hebben gedu rende de laatste dagen op de boekweit flink gewonnen en men mag verwachten dat bij het „drijven", hetwelk omstreeks dezen tijd geschiedt, nog al vrij wat tafelhonig zal te voor- schijn komen. Men verwacht, dat de prijs der tafelhonig zal zijn 0,40 a 0,50 per half K.G. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de Heer C. J. M. Jongkindt Coninck, Directeur der Rijks-Landbouwschool in zoo verre hersteld is, dat hij weer in den tuin wandelt en de personen kan ontvangen, die hem moeten spreken. Er bestant alle reden om te verwachten, dat hij eerlang de di- rectie over de inrigting, welke door hem zoo uitmuntend ii georganiseerd, weer zal kunnen overnemen. Als middel om kippen van buren uit tuinen te weren, waar zij dikwijls overvliegen en de bloemperken omwroeten, beveelt een Duitsch blad aan, op den rand van de schutting draad- nagels van 3 a 4 duim te slaan, op 5 a 6 duim afstands

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1