Gemengde Berigten. 130 - De Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam. van elkander. De kippen durven er daD niet meer overvlie- geo. Het middel is eenvoudig genoeg om er eens de proef mede te nemen. De onlangs te Buenos-Ayres overleden Nicholas Anchorena was wellicht de rijkste pachter der wereld. Zijn nalatenschap bestond uit 1710 vierkante mylen land, 152.000 koeijen en 410.000 schapen. Bovendien bezat kij te Buenos-Ayres nog veie huizen. Zijn geheele vermogen wordt op 2.400.000 pond sterling geschat. Dertig jaar geleden erfde hij 200.000 pd. st. van zijn vader. Omtrent deD ouderdom eeDer koe kan men zich tot 5 jaar niet ligt vergissen, omdat dan nog de gelijkraatige groei der maaltanden den jongeren ouderdom aanwijst, terwijl later, wegens het ongelijke gebruik, enkele tanden meer dan andere uitkomen. Tot 3 jaar hebben de hoorns der koeijen op hunne oppervlakte geen kerven; echter verschijnt in het 4e jaar de eerste ring, dien men zien en voelen kan. In het volgend jaar de 2e en zoo vervolgens, telken jare een nieuwe. Deze kringen zijn altijd merkbaar, zelfs als men ze niet ziet, zoodra men met de hand den hoorn betast. Daarom trachteu de veehandelaars de kringen zooveel mo- gelyk te vernietigenzy schaven ze met glas af en polijsten den hoorn met hout. Een ervaren kooper wordt op deze wijze niet misleid, want die kringen laten zich niet spoorloos wegmaken. Door met de hand over den hoorn te strijken, kan men ze nog altyd voelen, en zich ook overtuigen of de hoorn kunstmatig ge- polyst is. Er is een plattegrond van het terrein verschenen, waarop, in verschillende kleuren, zeer duidelijk de ligging van ge- bouwen, getimmerten, bergplaatsen voor werktuigen, etallingen voor paarden, vee enz. enz. is aangewezen. Van hetgeen op het terrein te zien zal zijn, mogen de volgende bijzonder- heden eene voorstelling geven De hoofdpoort, waaraan men nog druk bezig is, doorgaaude vindt men ter regter- en linkerzyde er van de bureaux voor het uitvoerend comite, en der buitenlandsche commissarissen en der pers. Vlak tegenover den ingang, werpt, te midden van een breed gazon, een fontein hare fr:3sche waterstralen hoog in de lueht, welk gazon ter weerszijden door een viertai mime loodsen voor werktuigen en machinerien is geflankeerd. Behalve deze acht, zijn er op dit terrein nog een zestal van verschillende afmeting; terwijl tegenover de fontein de mu- ziektent, en daarachter de groote reatauratie is gelegen. Tus- schen die verschillende gebouwen en getimmerten, treft men hier en daar verspreid nog een telefoonkiosk, een dito voor sigaren, een grot, een koepel, geheime gemakken enz. aan. Regts van den hoofdingang is een afzonderlijk gebouw voor de Bijen-tentoonstelling, waarvan de eerste inzending reeds is ingekomen, en onmiddellijk in de nabijheid er van, in het vcormalig Paviljoen van Amsterdam, bet Landbonw-Museum, lat, behalve eene ruimte voor de gemeente Amsterdam ter expositie van teekeningen gereserveefd, reeds geheel gereed is. De vier zalen, naar de aanwyzingen en onder het toezigt van mevrouw Waldeck smaakvol geetaleerd, bevatten de uit- gebreide collectie van den heer D. Bauduin, president van de Jurybestaande in allerlei landbouwvoortbrengselen als graiien, wol enz., zoowel uit ons land en zijne overzeesche bezittingen als het buitenland. Behalve deze, treft men er ook aan wat op turfbereiding, bemesting enz. betrekking heeft, allea door etiquetten op de verschillende voorwerpen duidelijk omschreven. Links van den ingang staat eene model-boerderij, en daar- tegenover het hoofdgebouw voor de Tentoonstelling van voort- brengselen, vroeger gediend hebbende voor de koloniale ten toonstelling, waar binnen men nog ijverig bezig is om alles voor de te verwachteu inzendingeu gereed te maken. Op dit gedeelte van het tentoonstellingsterrein dus, door de Singelgracht begrensd, treft men uitsluitend alles aan wat tot de productie betrekking heeft. De brug over de gracht overgaande, leidt een breed pad naar de kleine en groote „ring" voor hengstenkeur enz. Te midden van de laatste is weder eeu muziektent geplaatst, en vlak daarachter, aan het einde van het terrein, de groote tribune die 1200 toeschouwers kan bevatten. De kleine „ring wordt doorsneden door de harddraversbaan, die 500 M. lang, dwars overs het terrejn loopt van de P. C. Hooftstraat af tot nagenoeg aan de Waskaarsenfabriek. Deze tribune is verplaatsbaar. De drie afdeelingen, waaruit zij bestaat, kunnen in een etmaal naar een ander gedeelte van het terrein worden overgebragt, zoodat zij zoowel bij de paar- denkeuringen als harddraverijen dienst kan doen. Ter weerszijden hiervan vindt men veertien en regts van den grooten „ring" nog drie, dus te zamen zeventien paar- denstallen van verschillende afmeting. Deze stallen zijn ruim en doelmatig, meest in boxen afgedeeld, terwijl voor beschut- ting en ventilatie behoorlijk is gezorgd. Dit laatste geldt, ook van de 86 veestallen, en bet tiental schaapskooijen en varkens- kokken, links van de harddraversbaan en achter het Tentoon- stellingsgebouw geplaatst, zoo mede van den 100 M. langen stal voor verschillende rassen bestemd, langs de Ruysdaelkade. Restauratien en een ruime voederbergplaats voltooijen op dit gedeelte van het terrein het geheel. Behalve natuurlyk uit ons Vaderland, worden inzendingeu gewacht uit Denemarken, Ztvitserland, Duitschland, Belgie, Frankrijk en Engeland. Deze beide laatste Rijken zullen, op het onze na, het sterkst vertegenwoordigd zyn. Wanneer men nu nagaat, dat het getal inschryvingeu voor paarden en vee 1992 beloopt, en dat de meeste nummers uit meerdere getallen, ja enkele zelfs uit vyftig bestaan, kan men zich eene voorstelling maken zoo vau de groote ver- scheidenheid als de menigte der dieren, die zullen worden tentoongesteld, Dit zelfde geldt ook van de landbouw-voort- brengselen en werktuigen, waarvan het getal der te verwachten inzendingen niet minder dan 2593 bedraagt. Door het Uitvoerend Comit£ der Internationale Land- bouw Tentoonstelling, van den 25sten Augustus tot den 9den September e. k. te houden te Amsterdam is aan de Burge- meesters in Nederland bij circulaire berigt, dat door den Mi nister vau Oorlog, by gelegenheid der bovengenoemde Ten toonstelling, worden uitgeloofd Een Prijs van 250.voor het beste Inlandscbe trekpaard. Een Premie van 100.voor bet daaropvolgend beste Inlandsche trekpaard. Ken Prijs van 250.voor het beste Inlandsche rijpaard. Een Premie van 100.voor het daaropvolgende beste Inlandsche rijpaard. Door Inlandsche paarden wordt verstaan, paarden waarvan uit een door den Bnrgemeester der Gemeente af te geven ver- klaring blijkt, dat zij in Nederland gewonnen, geboren, en na hunne geboorte in Nederland verbleven zijn, zoodat van ge- kruist ras, geenszins zijn uitgesloten. Voor de toekenning dier prijzen en premien, welke door een door den heer Minister van Oorlog aan Z. M. den Ko- ning voor te dragen Jury zal geschieden, alsmede voor aankoop voor de remonte, wordt bepanld lo. dat de te bekronen paarden geschikt zijn, voor den militairen dienst; 2o. dat zy niet hooger zijn dan 1.56 en niet lager dan 1.52 M. 3o. dat zij hebben een minimum leeftijd van vol 4 jaar of een maximum leeftijd van 6 jaar 4o. dat uitgesloten zijn bonten, schimmels, witten, isabellen en klophengsten en 5o. dat zij gemiddeld tegen den maximum remonte prijs van 650.door het Departement van Oorlog desverkiezende kunnen worden aangeschaft. Geen andere dan de aan deze eischen voldoende paarden ■warden toegelaten. Eene militaire commissie zal de Tentoonstelling bezoeken, welke o. a. in opdracht heeft zoo mogelijk eenige voor den krijgdienst geschikte Inlandsche rij- en trekpaarden aan te koopen. De tentoonstelling der hiervoren genoemde paarden, zal plaats hebben op Dinsdag 2 en Woendag 3 September 1884. De inzending op de Tentoonstelling moet geschieden Diusdag 2 September tussehen des morgens 7 en 9 uur, terwijl de paarden niet voor Woensdag 3 September des middags ten 4 uur de Tentoonstelliug zullen mogen verlaten. Het comite stelt kosteloos stallen of tenten beschikbaar, terwijl hooi of groen voeder tegen betaling op het terrein ver- krijgbaar zal zijn. Opgaaf van het aantal in te zenden paarden, met duidelijke opgaaf van naam en woonplaats van den inzender, moet schrif- telijk en vrachtvrij zijn ingekomen bij den Secretaris van het Uitvoerend comite, den heer P. F. L. Waldeck, Stadhouders- kade 82, te Amsterdam, voor 20 Augustus e. k. Het Uitvoerend comite stelt deze medewerking der Hooge Regeering op hoogen prijs en koestert den wensch dat door het bijeenbrengen van vele voor het leger geschikte paarden, de belanghebbenden zullen toonen, dat in de behoefte van paarden voor de remoute voor een 2root tleel, zoo niet geheel, in ons Vaderland kan worden voorzien. Het verzoekt daartoe ieders medewerking en vooral ook die van heeren Burgemeesters der verschillende Gemeenten. Door het doen bekendmaken der voorstaande gunstige beschikking aan belanghebbenden en door het doen aanplakken eener publicatie kan tot het welslagen veel worden bijgedragen. In het belang der Nederlandsshe paardenfokkerij vertrouwt het dat U daaraan gevolg zult willen geven, bij voorbaat be- tuigt het U daarvoor beleefdelyk dank. Van Z. M. de Koning is het berigt ontvangen, dat, ten gevolge van de treurige omstandigheden, waarin het Huis van Oranje zich door het afsterven van den Prins van Oranje, bevindt, Z. M. de plegtige opening der Landbonw-Tentoon- stelling' op 26 dezer niet zal bijwonen. Ten gevolge daarvan beeft het comitiS besloten, ofsehoon op de juist verspreide aanplakbiljetten de toegangsprijs voor dien dag op 2.50 werd gesteld, dezen tot 1 te verlageo. De tentoonstelling wordt eigenlijk reeds Maandag den 25sten dezer geopend, en op dien dag, als de jury er werkzaam is, heeft het publiek, tegen betaling van/2.50, toegang bij de beoor^eeling van de werktuigen en het vee. Daarna is de prijs voor 26 en 27 Aug. en 4, 5 en 6 Sept. 1, voor 28 Aug. 3 Sept. en 7, 8 en 9 Sept. op 50 cents gesteld. Dagelijks van 's morgens 10 uur af worden, onder directie van den heer Stumpff, muziekuitvoeringen gegeven. Bij de beproeving der op de tentoonstelling ingezonden voorwerpen, zal gebruik gemaakt worden van den dynamo meter van den Dresdenschen hoogleeraar Hartig. Deze machine kost ongeveer 3000 mark, maar schijnt om de betrouwbaar- heid harer resultaten ten hoogste aaubevelenswaardig te zijn. Professor Hartig komt zelf over om by de waarnemingen van de jury tegenwoordig te wezen. Gaarne vestigen wij er nog eeus meet bijzonder de aan- dacht op, dat de paarden, het rundvee, het wolvee eu de varkens van 26 Aug. tot 31 Aug., en dus slechts zes dagen, te zien zyn, al duurt de tentoonstelling zelve langer. Door wylen mejufvr. G. Heijmanst? Wijk-bij-Duurstede is gelegateerd aan het Centraal Israelit. Weeshuis te Utrecht 1000, vrij van regten. Uit Haaften schrijft men Dat op het platteland soms eigenaardige begrippen omtrent de plaatselijke belastingen heerschen, is bekend. Vermeldens- waard is het, dat alhier in den hoofdelijken omslag 144 per- souen zyn aangeslagen tot een bedrag van.... 0.05 J/, en 60 tot een bedrag van 0.10 J/a. In het geheel komen op het kohier 427 namen voor. De belasting brengt 715.25 op voor de algemeene huishonding der gemeente. Onder de aangeslagenen treffen wy armlastigen aan, die het geheele jaar ondersteund worden, en zulken, voor wie de gemeente huis- huur betaalt. Er zijn onder de 5 /2 cents-lieden die a 1 uur van het huis van den gemeente ontvanger wonen. Als ze hem niet te huis treffen, mogen ze nog eens terugkomen, daar op de aanslagbiljetten geen bepaalde zitdagen zijn aan- geduid. Het verlies vau tijd en dus van geld bedraagt op die wijze vaak tienmaal meer dan de belasting zelve. Over 1883 bedroegen de ontvangsten 14.769,79 de uitgaven 9556,24J/4 en het batig slot 5243,54J/4. Onder de gemeente Yselmuiden is eene boerenwoning, bewoond door 2 gezinnen, Cornelis vau de Kolk en Lodenijk Komroer, benevens 2 bergen, elk met ongeveer 4000 KG. hooi, en een schuur, geheel door brand vemield, terwijl mede 4 geiten en 2 varkens in de vlammen omkivamen. In korten tijd lag alle9 in de asch. De brand is ontstaan in een der hooibergen, doch men weet de oorzaak niet juist. Van de beide inboedels is niets gered. Alles was tegen brandsehade verzekerd. Een eigenaardige opvatling van het arabt van gevan- genbewaarder had de cipier der gevangenis te Gauhatiin Britseh-Indie. Bij gelegenheid van een geregtelijk onderzoek is namelijk gebleken, dat deze cipier zich al jaren lang had schuldig gemaakt aan allerlei diefstallen, welke hij echter voor- zigtigbeidshalve niet zelf ten uitvoer bragt, maar waartoe hij zich bediende van de hulp van twee zijner gevangenen, een paar gevaarlijke dieven en inbrekers. Deze twee werden nu en dan des nachts door hem losgelaten en mogten dan in den omtrek zoovee! stelen en rooven als zij wilden, mits zij zorgden den volg?nden morgen weer in de gevangenis te zijn, alwaar zij den buit met hun cipier broederlijk verdeelden. Verleden Zaterdag, even na middernacht, kwam het stoomschip Dione, van Stockholm, kapt. Hood, dat de Theems afvoer naar Middlesborough tussehen Clifls Creek en Coal- house poiut, in botsing met de Camdenvan Louden, die door twee bootjes van Falmouth de rivier werd opgesleept. Een paar minuten na de aanvaring zonk de Dione. Zij had veertien passagiers en een bemanning van 19 koppen aan boord, waarvan minstens negen passagiers en acht manschappen verdronken. Hoewel men geen volledige lijst van de vermisten heeft, meent men de volgende onder de slachtoffers te moeten tellen Mevr. Dives en kind, van Stockholm, Harriet Ann Wilson, 11 jaar, Harriet Irwin van Londen, ongeveer 42 jaar, en haar dochter, Flora Irwin, 3 jaar oud, Joseph Barnit, 31 jaar, en Jane, zijne vrouw, 23 jaar, en eindelijk Wm. Priggs, van Londen, 49 jaar oud. De meesten maakten een pleiziertochtje naar Stockholm. Van de bemanning worden vermistMr. Innes, eerste machinist, Spark, tweede machinist, Robinson, bootsman, Bernard, stoker James Wright, stuurman, 11. Bell, timmerman, en W. Myles en J. Waller, matrozen. Het wrak van de Dione ligt dwars in de rivier, met negen^ vademen water, balfweg tussehen de Ooen bank-boei en den Kent-oever in De Higham-bocht, ongeveer 8'/2 mijl beneden Gravesend, en een kwartmijl van het tooneel der botsing verwijderd. Over het algemeen worden tooneelspelers niet oud; hunne kunst ochvjnt hun, zoo naar het lif?chaam als naar de ziel, de krachten te zeer doen inspannen. Reeds Ifland klaagde in 1787: „Alles loopt bij ons sneller af, de vreugde, het lijden en ook het leven. De traan, die wij storten, en het lachje, dat wy zoo gaarne geven, zij bereiden on9 een vroeg- tijdig graf." Intusscben, er zijn uitzonderingeu, gelijk men weet. De oudste tooneelspeler was Jean Noel, die op 118 jarigen ouderdom den 13n Januari 1829 te Parijs stierf, en nog optrad toen hij 100 jaar was. Hij was van zijn achtste jaar af reeds aan het tooneel en had in 92 jaar 2760 rollen ge- speeld, 28010 maal was hij opgetreden, 1040 maal gestorven, 130 maal koning, 920 maal een eerlijk man en 13500 maal een 9churk en ongelukkige geweest, alles met het beste hart ter wereld en de vrolijkste opgewektbeid, die men zich deukeu kan. Alleen voor blanketsel had bij niet minder dan 27600 francs uitgegeven en aan gage 138.000 francs ver- diend. Van de Romeinen is bekend, dat de tooneelspeelster Lueeja nog op 112 jarigen leeftijd het tooneel betrad, en Galenia Copiala, danseres en actrice, 90 jaar ua haar debut op de planken kwam om Pompejus te begroeten. Zij speelde zelfs nog eens onder Augustus. In Drontheim woedde voor eenige dagen een onweder, dat op een groote boerenhofstede vreeselijke verwoestingen aau- rigtte. Juist werd daar een tentoonstelling gehouden, waarop ongeveer 300 stuks vee aanwezig waren en die door meer dan 100 personen werd bijgewoond. Daar het onweder plot- seling losbrak, nam ieder de vlugt in het woonhuis en de schuren. Het water stroomde van achter de hoeve gelegen bergen in massa's naar beneden, alles medesleurende wat in den weg stond: huizen, boomen, aarde, steenen, enz., en elk oogenblik dreigde het ook de huizen van de plaats te zullen vernielen. De menschen stouden van schrik versteld, omgeven van groote watervallen aan drie zijden eu de zee aan den ande- ren kant, en zy verwachtten niet anders dan dat het plekje grond, waarop zij stonden, evengoed weggespoeld zou worden. Maar hun schrik steeg tot wanhoop, toen zij bespeurden, dat het water zich reeds een weg ODder bet woonhuis gegiaven had. In allerijl maakte men zich van de vaartuigen, die men be- reiken kon, meester, om zich op het laatste oogenblik aan de golven toe te vertrouwen, en te midden van deze groote ver- warring en ontsteltenis, volgden de bliksemstralen en de don- slagen elkander voordurend op. Toen het onweder eindelijk weggetrokken was, bleek, dat de helft der landerijen van de echoone hoeve door greppels van 10 tot 20 voet doorsneden waren; aan den voet der bergen waren de velden in steenwoestenijen veranderd, vol boomen en moerassigen grond, welke de uatermassa s daar- heen hadden gevoerd. Alle menschen waren echter gered, en van het tentoongestelde vee, dat tamelijk goed beschut ge- staan had, was geen enke) beest verloren gegaan. Uit het jaar 1770 dateert eene akte van het Fransche Parlement, waarin onze lezeressen misschien wel belang zullen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2