Laiboiiv. il 1884 Vrijdag, 19 Augustus. Nr. 55. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. WVWi// JPrijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Ilaarlein: de Heeren P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2026 Augustus 1884. He Sulky of Tilburyploeg- voor het eerst in het „01d- ambt" beproefd. il 4 A R L E M M E It H E E It Prys van een enkel Nommer 15 Gent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKT1E EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren pan VAX IiOXG.4 C0., te Amsterdam. Uiterl{fk Woensdag. vxroote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. HERINNERING. De Burgemeester van Haarlemmermeer, ontvangen hebbende een schrijven van den Districtsveerarts te Alkmaar, waaruit blykt dat door hem herhaaldelijk dierenschurft vverd gecon- stateerd onder kudden schapen, welke afkomstig waren uit Haarlemmermeer Overwegende dat daaruit blijkt van het bestaan dier ziekle in deze gemeente, zonder dat door de eigenaren is voldaan aan hunne verpligting tot aangifte en afzondering; Herinnert den schapenhouders aan art. 13 en 14 der Wet van 20 Juli 1870, Staatsblad 131, en aan bet Koninklyk be- sluit van 14 Maart 1880, Staatsblad 31, volgens welke zij verpligt zijn tot het doen van aaugilte, en tot afzondering bij het voorkomen of het vermoedelijk voorkomen van bedoelde ziekte onder hunne kuddeu schapen, en aan de nadeelige ge- volgen, welke het gevolg van overtreding dier bepalingen kunnen zijn, o. a. in beslagneming van het vee, waarmede de overtreding geschiedt, alsmede eene boete van 25 tot500 en gevangenisstraf. Zaterdag-avoml jl. omstreeks half 10 uur, kwam J. Klomp, met een boereuwagen bespannen met een oud paard, van halfweg te Hoofddorp aan, Bij het inrijden van den dorpsweg, is waarschijnlijk iets onklaar geworden, althans bet paard ging aan het slaan en geraakte op hoi; 't was slechts een afstand van p. m. 100 meter, toen de wagen, met zulk een geweld tegeu een boom liep, dat ze verbrijzeld wasterwijl het paard doorholde naar huis. Dit was op zich zelf niet zoo erg; maar de passagiers waren meer te beklagen. Klomp en Ameloe vielen voorover van den wagenJ. Drooger achter van den wagen, en bekwamen eenige kwetsuren, die gelukkig niet belangrijk zijn. Een zoontje van Drooger en de machinist van Klomp blevt n vrij wel onge- deerdmaar de scbooDvader van Klomp, C. de Smeth, werd bewusteloos weggedragen; vermoedelijk is hij met het hoofd tegen den boom teregt gekomen en de zyladder van den wagen lag op hem. Hij bloedde uit neus en ooren, en was nog al belangrijk gewood aan het dtjbeen. Dadelyk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Na eene zorgvuldige behandeling, kwam hij eenige uren daarua weder tot kennis, tot blijdschap der kinderen die het verlies hunner moeder (eene maand geleden) nog te versch in't geheugen lag. De Smeth kon zich van het voorgevallene niets herinneren. Wij wenschen hem van harte een spoedig herstel toe. Tegen J. G., te Haarlemmermeer, is door het Bestuur van den Haarlemmermeerpolder eene procedure ingesteld, tot ont- bindiug van het erfpachts-contract, en zulks op grond van het in zijn huis nitoefenen eeuer affaire, in sterken drank, zonder daarbij van geuoemd bestuur vergunning te bebben verkregen. By de wet van 20 Juli 1884 zijn ingetrokken de bepa lingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen, te rekenen van af 1 Jauuari 1885, GEBOREN Hendricus Cornells, zoon van G. Wesselius en H. van Klaveren. Johanna Cornelia, dochter van C. Lagendijk en C. van Eck. Pieter Cornelis, zoon van W. J. de Jongh en M. A. Timmerman. Johanna Maria, dochter van K. Schouten en P. Maliepaard. Gijsbertus, zoon van P. Schrama en J. Ver- heem. Maria Cornelia, dochter van A. Jansen en G. Schipper. Jaeob, zoon van L. v. d. Woude en L. Boomers. Helena, dochter van M. J. v. d. Colk en A. Recker. Barend, zoon van P. Klaassen en H. S. Houtwipper. Geertje, dochter van C. Verwer en J. Talen. Jacob, zoon van R. Scbutte en D. van Giesbergen. Johanna, dochter van C. v. d. Heuvel en A. Ver- meer. Dirk Gerrit, zoon van H. Resoort en G. van Weelden. Cornelia, dochter van A. Dreohsler en A. van Leeuwen. OYERLEDEN Peter, oud bijna 3 jaren, zoon van G. Raams en J. de Peuter. Theodoras Adrianus, oud 2 maanden, zoon van J. Bokkers en A. Koot. Jacoba, oud 17 dagen, dochter van A. van Ruiten en A. Paardekooper. Marinus Johannes, oud 1 maand, zoon van J. Vcrganst en C. Eeuwijk. Louisa Jo hanna, oud ruim 4 jaren, dochter van C. A. Gehrels en A. Kort. Clasina, oud 3 maanden, dochter van P. Blokker en W. Winters. Grietje Brak, oud 72 jaren, Wed. J. Tabes. Martinus Jacobus Kroon, oud 49 jaren, geh. met A. Holla. Maria, oud 4 jareu, dochter van W. Kroes en A. S. v. d. Brink. Hendrik, oud 10 dagen, zoon van Willemina v. d. Grift. Dirk Danker, oud 1 maand, zoon van P. G. Versluijs en C. Kooij. Petrns, oud 2 jaren, zoon van P. D. M. Scholteu en P. Balvert. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van Jvan don Berg en D. Rodenburg. 1 kind van J. Uitermark en J. Yan Workum. ONDERTROUWDJ. Boon met G. Kooij. GEHUWD: P. van Geilswijk met A. Stokhof. A. van der Wal met A. Topsvoort,. G. Jansen met E. Venema. Agenda voor de vergadering van den Getne<nteraad van Haarlemmermeer, op Dingsdag 2 September 1884, des uauiiddais ten zes ure, ten Raadbuize. 1. Beeediging van den heer J. van Zyverden. 2. Inge- komen stukkeu en mededeelingen. 3. Uitloting van aan- tleelen in de grldleening. 4. Benoeming van een Wet- honder. 5. Benoeming van den Voorziter en de ledeu van de 1' inancieele commissie. R. Idem van dc commissie voor de Gemeentewerken. 7. Opmaken van een vooidragt van twee personen, ter benoeming van een Lid van het collegie van zetters. 8. Benoeming van een vroedvrouw voor de standplaats Lijudeu. 9. Intrekking van het besluit, waarbij aan mej. M. G. Haffner werd opgedragen de tijdelijke waar- neming der betrekking van vroedvrouw aan den Lijnden. 10. erzoek van mej. L. F. de Broekei t, om afschrijving op haren aanslag in den hoofdelijken omslag, De navolgende persoDen worden in hun belang aaugemaand zich ter Secretarie te vervoegnn Volkert Dekker, gekomen vnn Benningbroek, Aagje Groen, id. Leendert Kruijt, Leiden. Het bureau van bevolking is dagelijks geopend van 912 en van 14 uur. De Landbouw-teDtoonstelling, te Amsterdam reeds Maandag voor het publiek toegankelijk, werd Dingsdag in tegenwoor- digheid van vele autoriteiten, Jury-leden, inzenders en verdere genoodigden, plegtig geopend. Het midden-gedeelte van het hoofdgebouw voor de expositie van zuivelbereiding en akkerbouw, was tot ontvangst der in grooten getale opgekomen belangstellenden bestemd. In de z. g. rotonde had L. E. de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, die namens Z. M. den Koning deze Tentoon- stelling zou openen, alsook de Ministers van Biunenlandsche Zaken en van Oorlog, met den Commissaris des Konings in deze provincie, alien in ambtsgewaad, leden der Volksvertegen- woordiging, Burgemeester en Wethouders en leden van °den Gemeenteraad van Amsterdam, verscheidene Consuls van vreemde Mogendheden en andere burgerlijke en militaire autoriteiten, plaats genomen. Te elf uren, toen alien de voor hen bestemde plaatsen, zoo goed de beperkte rnimte dit toeliet, hadden ingenomen, nam de Voorzitter van het Uitvoereud Comite Mr. G. J. Sickesz het woord en hield eene rede, waarvan wij om de uitgebreid- heid slechts de slotwoorden kunnen mededeelen. Zy waren: ,,Moge deze tentoonstelling beantwoorden aan het duel waar mede wij haar tot stand bragtenontwikkeling, vooruitgang van landbouw en veeteelt; moge zy bovendien dienstbaar wezen om den band, die aanvankelijk tusschen onze laud- bouwmaalschappijen is gelegd, te maken tot een bechte en duurzame. ..Escellentie, namens het uitvoerend Comite rigt ik lhans tot u eerbiedig het vcrzoek, om namens Zijne Maje9teit den Koning dez? tentoousteiiing te verklareu vnor geopend." Aanstonds nadat de geachte sprekjr deze rede had geein- digd, nam Zijne Excellence den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het woord, en verklaarde de Interna tionale Landbouw tentoonstelling te Amsterdam, namens Zijne Majesteit den Koning, geopenl. Hierna maakten de Ministers, onder geleide vnn het Comite en vergezeld van den Commissaris des Konings, den Burge meester en eenige andere heeren, een wandelirig over het terrain, waarna zij zich in het bureau van het Comite aan een lunch veretnigden. De Drentsche bijenhouders zijn dit jaar tot nog toe zeer tevreden. Op de prachtig bloeijende heide wordt thans veel houig gewonnen. Bij de te Alkmaar gehouden harddraverij werd de piijs van 400 bel.aald door het paard Willem III van P. Brommer, te Zijpe, de le premie {J 150) door C. Paarlberg, te Zijpe, met hut paard Suzanne; de 2e premie 50) door J. Schagen, te Beemster, met het paard de Ruyter. Drie gezinneu uit de gemeente Weststellingwerf, die naar Amerika zijn vertrokken, zuIIcd, volgens hun schrijven, spoedig teiugkeeren, omdat het hun iri de Nieuwe Wereld zoo tegen- valt Ze hebben al hun geld bijna verspeeld. Er moeten duizenden in Atnerika zonder werk zijn. Men schrijft aan de Leidsche Ct.- „De bocren klagen, omdat er dit jaar niet genoeg winst aan het zuivel te behaleu is, want de boter is te goedkoop, hetgeeu men aan een voorspoedig voorjaar heeft te danken. Zij zitten op zware lasten, betalen hooge huurprijzen en met Kerstmisdagen wacht de landheer de penningen. En als het den boer niet goed gaat, gaat het den burger ook niet goed, redeneert de boer. Bij deze algemeene klagt voegt zich ook dit jaar eene bijzondere, die bijna algemeen is geworden ten opzigte van het hooibroeijen. Het eerste in Juni gewonnen hooi van gras, dat zoo weelderig gegroeid was, heeft velen de das aangedaan. Bargen, die reeds in top stonden, moesten worden uitgegooid, alleen om de onderste laag hooi, die den heelen voorraad zou in brand gestoken hebben, zoo er juist niet reeds vele hooibergen waren afgebrand, Een ongeluk komt zelden alleen, redeneert andermaal de boer. De tuiniers klagen omdat er zooveel groenten zijn vau allerlei, veel te veel, tengevolge waarvan er dan ook bijna geen geia voor te maken is. Dan komen daarbij nog de opkoopers, die de deuren afloopen^ en den warmoezier zoodoende het brood uit den mond stelen. Zulk een handel moest ten strengste verboden worden, redeneert op zijn beurt de warmoezier: want ook deze zit op zware lasten. Hoor die venters eenv schreeuwen 1 Malsche snijboonen, pragtige heerenboonen, bloemige aardappelen, geen afkokersmooije gele tien, mooije groene (wat eigenlij k zooveel als btuieu de maat gegroeide augurken: groot en niet wijs, voorstellen) twintig voor een dubbeltjeDan volgen de fruit- verkoopers. Ook deze zouden reden tot klagen kunnen vinden, als het ooft dit jaar allemansgading was: nu is het daaren- tegen vrij schaarsch, hetgeen een deel van April met harde vorst wel zoo vriendelijk is geweest te bezorgen, tengevolge waarvan er dan ook voor het fijue ooft nog al aardira prijzen te maken zijnl" Uithoofde van het feit, dat de Baarsjesweg (eigenlijk gs- naamd Maljapekade), onder de gemeente Sloten (N.-H.), gedu- reude een groot gedeelte van het jaar des avouds en nachts niets verlicht wordt, hebben eenige ingezetenen van die ge meente aan Burgemeester en Wethouders aldaareen verzoeksehrlft ingedienc, om tijdelijk de lantaarnpalen langs dien weg in gebruik te mogen nemeu tot het aanhaDgen van lantaarns, welke zij voor eigen rekening wil|eo doen branden. De toestand is tegenwoordig bepaald gevaarlijk, Dinsdag- nacht nog is een molenaarswagen met paard te water geraakt, en een veertien dagen geleden vielen 's avonds, door de duis- ternis, drie kinderen tegehjk in het water. In de Gron. Cow. van Woensdag 20 Aug. lezen wij het volgende Tijdens den ploegwedstryd te Usquert hebben wij tot ons leedwezen moeten melden, dat onze Sulky of Tiburyploeg, ge- durende het vervoer in Amerika was opgehouden en eerst op den dag van den wedstrijd, Rotterdam bereikte. Wij hebben dit torn in deze courant opeulijk vermeld en daarbij in de Lbw. Ct. van 15 Mei beloofd, dat wij den ploeg op de a.s. tentoonstelling te AmsterdBiu zouden vertoonen, al had die nu niet mede kunnen dingen naar den uitgeloofden prijs te Usquert. Voor eenige weken kregen wij een bezoek vau den heer B. L. fydeus uit Nieuw-Beerta, die na den ploeg gezien te hebben, zich genegen toonde die te koopen, ten eiude er dezen herfst voortdurend mede te werken, als hij goed beviel. Door dien verkoop zou het ons dus onmogelijk worden onze belofte (van tentoonstellen te Amsterdam) uit te voeren, Wij namen echter het aanbod aan, daar o i. niets beter is om nieuwe werktuigeu populair te maken, dan het werken er mede op de gewone boerdery, terwijl bet tentoonstellen zonder werken, slechts zeer zelden tot verkoop leidt. Later had de heer Tijdens, daarom verzocht, de welwilleudheid in het belang van onze firaia en van het publiek zich toch bereid te ver- klaren, om het werktuig (voor circa 1 maand) kosteloos af te staau en is het nu reeda te Amsterdam aangekomen. Hy

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1